Мектеп Т. Рысқұлов атындағы орта мектеп Мерзiм 08.12. 2017 ж.
Мұғалiм Аксатиева К.Т. Сынып – 5 «Ә» Оқушылар саны-
Тақырып №1 Сөйлесе білу де өнер
Құндылық Дұрыс әрекет. Қасиеттер: мейірімділік, әдептілік, мәдениеттілік
|
Мақсаты: оқушыларға мейірімділік, әдептілік, мәдениеттілік қасиеттердің маңыздылығын түсіндіріп, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: - Оқушыларға қарым-қатынаста сөйлесе білу мәдениеттілігінің маңызын түсіндіру. - Жақсы сөздерді қолдана білу
іскерліктеріне дағдыландыра отырып,
дұрыс әрекет құндылығын
дамыту: |
Ресурстар:(түрлі-түсті бояулар,әуен) |
|
Сабақ барысы:
Ыңғайланып отырып, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілек- қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты. Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Оймен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтаңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналады. Одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздерімізге де жетті, көздеріміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді. Осы нұрды бүкіл әлемге бағыттаңыз. (оқушыларды табиғат құбылыстары арқылы 3 топқа бөлу)
1. «Күншуақ» тобы. Дәптердегі кестемен жұмыс жасау. 2. «Нұрлы жаңбыр» тобы. Жақсы сөздер тізімі жазу. 3 «Ақшақар» тобы. Жақсы істер түрлерінің суретін салып, жақсы тілек жазу. |
Ескерту 4мин 7 мин |
|
4.Жаңа тақырыпты түсіндіру Дәйексөз «Жүректен шыққан сөз жүрекке жол табады» Берілген дәйексөзді оқушылар бәрі бірігіп оқиды. - Дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? Оқушылардың жауабын тыңдап, қорытындылау. |
3 мин |
|
5.Мұғалімнің сыйы «Төрт Ана» М.Шахановтың өлеңін бейнероликтен тыңдату. Талқылау сұрақтары: -Автор өз өлеңінде нені құрметтеуге шақырады? Неліктен? - құндылықтарды құрметтеу адамның қандай қасиеттеріне байланысты? - Болашақта өз еліңе қандай қызмет атқарар едің? Мысал келтір. - |
8 мин |
|
6.Шығармашылық жұмыс. Топтық жұмыс. (дайындыққа 5 мин) Сөз мәдениетіне көрініс көрсету І-топ: .«Шешендік сөз» мәдениетін көрініс ұйымдастыру ІІ-топ :. «Әдепті сөйлеу» мәдениетіне көрініс ұйымдастыру ІІІ-топ : .«Астарлап сөйлеу» мәдениетіне көрініс ұйымдастыру |
12 мин |
|
7.Үйге тапсырма: Мәтінмен жұмыс. «Таным тағлымы» аңыз әңгімені оқып, оны талқылау |
1 мин |
|
8. Топпен ән айту «Ертегілер» әнін орындау |
3 мин |
|
Балалар, бүгінгі сабақтан алған білімімізді ойға түйіп, жақсы қасиеттерді жүрегімізге сақтайық. Рахмет! Сау болыңдар. |
2 мин |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Сөйлесе білу де өнер " 5 сынып
Ашық сабақ "Сөйлесе білу де өнер " 5 сынып
Мектеп Т. Рысқұлов атындағы орта мектеп Мерзiм 08.12. 2017 ж.
Мұғалiм Аксатиева К.Т. Сынып – 5 «Ә» Оқушылар саны-
Тақырып №1 Сөйлесе білу де өнер
Құндылық Дұрыс әрекет. Қасиеттер: мейірімділік, әдептілік, мәдениеттілік
|
Мақсаты: оқушыларға мейірімділік, әдептілік, мәдениеттілік қасиеттердің маңыздылығын түсіндіріп, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: - Оқушыларға қарым-қатынаста сөйлесе білу мәдениеттілігінің маңызын түсіндіру. - Жақсы сөздерді қолдана білу
іскерліктеріне дағдыландыра отырып,
дұрыс әрекет құндылығын
дамыту: |
Ресурстар:(түрлі-түсті бояулар,әуен) |
|
Сабақ барысы:
Ыңғайланып отырып, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілек- қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты. Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Оймен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтаңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналады. Одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздерімізге де жетті, көздеріміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді. Осы нұрды бүкіл әлемге бағыттаңыз. (оқушыларды табиғат құбылыстары арқылы 3 топқа бөлу)
1. «Күншуақ» тобы. Дәптердегі кестемен жұмыс жасау. 2. «Нұрлы жаңбыр» тобы. Жақсы сөздер тізімі жазу. 3 «Ақшақар» тобы. Жақсы істер түрлерінің суретін салып, жақсы тілек жазу. |
Ескерту 4мин 7 мин |
|
4.Жаңа тақырыпты түсіндіру Дәйексөз «Жүректен шыққан сөз жүрекке жол табады» Берілген дәйексөзді оқушылар бәрі бірігіп оқиды. - Дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? Оқушылардың жауабын тыңдап, қорытындылау. |
3 мин |
|
5.Мұғалімнің сыйы «Төрт Ана» М.Шахановтың өлеңін бейнероликтен тыңдату. Талқылау сұрақтары: -Автор өз өлеңінде нені құрметтеуге шақырады? Неліктен? - құндылықтарды құрметтеу адамның қандай қасиеттеріне байланысты? - Болашақта өз еліңе қандай қызмет атқарар едің? Мысал келтір. - |
8 мин |
|
6.Шығармашылық жұмыс. Топтық жұмыс. (дайындыққа 5 мин) Сөз мәдениетіне көрініс көрсету І-топ: .«Шешендік сөз» мәдениетін көрініс ұйымдастыру ІІ-топ :. «Әдепті сөйлеу» мәдениетіне көрініс ұйымдастыру ІІІ-топ : .«Астарлап сөйлеу» мәдениетіне көрініс ұйымдастыру |
12 мин |
|
7.Үйге тапсырма: Мәтінмен жұмыс. «Таным тағлымы» аңыз әңгімені оқып, оны талқылау |
1 мин |
|
8. Топпен ән айту «Ертегілер» әнін орындау |
3 мин |
|
Балалар, бүгінгі сабақтан алған білімімізді ойға түйіп, жақсы қасиеттерді жүрегімізге сақтайық. Рахмет! Сау болыңдар. |
2 мин |
шағым қалдыра аласыз













