Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Қазақ тілі
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:1-бөлім. Мәдениет: тіл және қарым-қатынас Мектеп: Қарағанды обл.Шет ауданы Үңірек ауылы ШетЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 21.05.2020. Мұғалімнің аты жөні: Базилова К.Е. Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Сөйлеу мәдениеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.5.О1.Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау 5.5.О3.Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: мәтін мазмұны негізінде маңызды ақпаратты анықтайды және жанр түрін ажыратады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: негізгі ақпаратқа сүйене отырып, қосымша ақпарат табады, мәтін түрін ажыратады. Кейбір оқушылар орындай алады: мәтіннің құрылымын, рәсімделуін түсіндіреді, жанрлық ерекшелігін анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Мәтін мазмұны негізінде маңызды ақпаратты анықтайды. Мәтіннің түрін ажыратады. Мәтіннің құрылымын, рәсімделуін түсіндіру арқылы жанрлық ерекшелігін анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым стратегияларын сұраққа жауап беруде, ақпаратты анықтауда пайдаланады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: сырнайдай сарнаған, ата тұрып ұл сөйлегеннен без, ана тұрып қыз сөйлегеннен без, толған екенсің, тозған екенмін |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарих пен тілдің біртұтастығы Сөз мәдениеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Шешендік өнер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: 4 минут |
«20сұрақ иә-жоқ» әдісі. 1)Сәлем беру әдептіліктің белгісі ма? «иә», «жоқ» 2)Айқайлап амандасуға бола ма? 3)Көпшілік ішінде дауыстап сөйлеусуге бола ма? 4)Талғаммен сөйлеу орынды ма? ҚБ. «Бармақпен бағалау» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
«Ширату жаттығулары» «Артығын алып таста» әдісі Сынып қабырғасына түрлі суреттер ілінеді. Оқушылар берілген суреттерді бойынша жұмыс талдайды.
Суреттерге қатысты негізгі бес сөзді атаңыз». «Соңғы сөз- сөйлемнің басы» әдісі. Түсіне білгенге сөйлей білу де өнер.
Өнер алды –қызыл тіл
Тіл байлығы-сөз байлығы |
суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 24 минут
|
Кіріспе сөз: Сөйлеу мәдениеті туралы айту І деңгей тапсырмасы Мәтінді оқып, негізгі және қосымша ақпараттарды анықта. «Сиқырлы доп» әдісі. Сұрақтарға жауап бер. Сырым жиырма алты жасында бір жолдасымен Нұралы ханның үйіне барса, Қараман Малайсарымен сөйлесіп отыр екен. - Балалар, аман ба? - депті де, елемей өздері сөйлесе беріпті. Сонда Сырым жолдасына дауыстап:- Жүр, кетейік, бұлар бізді адам деп отырған жоқ қой! - дейді. Малайсары жалт қарап: - «Ата тұрып ұл сөйлегеннен без, ана тұрып қыз сөйлегеннен без», - деген, сырнайдай сарнаған мына бала кім еді? - дейді. - Ата тұрып ұл сөйлесе, ер жеткені болар, ана тұрып қыз сөйлесе, бойжеткені болар,- дейді Сырым. - Сен толған екенсің, мен тозған екенмін,- деп Малайсары сонда Сырымды қасына шақырып алған екен. Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Сенің ойыңша, Сырымның қарсы жауап қайтарғаны орынды ма? 2.Мәтіндегі тыныс белгілері не үшін қойылған? 3.Ата тұрып ұл сөйлегеннен без, ана тұрып қыз сөйлегеннен без» мақал ма, әлде нақыл сөз ба? 4.Сырнайдай сарнау дегенді қалай түсінесің? 5.Сен толған екенсің, мен тозған екенмін,-тура мағынада жұмсалған ба? ІІ деңгей тапсырмасы: «Ақпаратты сүзу әдісі». Мəтінді оқып, негізгі және қосымша ақпаратты анықта. Маңызды емес сөздер құбырға ағып кетіп, тек маңызды сөздер ғана «сүзгіде» қалады. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды ІІІ деңгей тапсырмасы: «5-5-1 әдісі» бойынша тапсырма. Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі. Дескриптор: Негізгі ақпаратты анықтайды Сұрақтарға жауап береді Мәтіннің түрін ажыратады ҚБ. Жауап парақтары арқылы оқушылардың өзін-өзі бағалауы Кері байланыс (ауызша) Қорытынды |
«Шешендік сөз» жинағы
Сүзгі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
«Ойланып көр» әдісі Ой жинақта
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат Сөйлеу мәдениеті амандық –саулық сұраудан басталады. Сәлемдесудің 30 түр бар екен. Мысалы: «Бармысыңдар» деп амандасса, «Бар болыңыз», деп жауап беру керек. Мал –жан аман ба?, деп халқымыз малды тіршілік көзі екендігінен бірінші сұраған екен |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау: Ідеңгей мәтіндегі ақпаратты анықтайды ІІдеңгей«Ақпаратты сүзу әдісі» бойынша түйінді сөзді анықтайды ойын жүйелейді. ІІІдеңгей «5-5-1 әдісі» мәтіннің түйінді сөзді анықтайды |
Бағалау: ҚБ.Алдыңғы білім тексерде «Бармақпен бағалау»,; Сабақтың ортасы:ҚБ. Жауап парақтары арқылы оқушылардың өзін-өзі бағалауы; Сабақтың соңы: «Екі жұлдыз бір тілек» |
Денсаулығы және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?
|
Сабақта белсенді оқытудың әдіс-тәсілдерін қолданып, сабақ мақсатына сай деңгейлік тапсырманы қолдану арқылы оқушылардың барлығының белсенді жұмыс істеуіне қол жеткіздім. Ықшам сабақты жоспарлау кезінде бақылаушының көмегімен әдіс –тәсілдерді ұтымды қолдандым. Бақылаушының ескертулері бойынша, мақсатқа негізделген ширату жаттығуларын тақырыпқа сай өзгерттім. Бақылаушы тарапынан саралау бөліміне өзгерістер енгіздім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. Сабақтың басында «Артығын алып таста» әдісі әсерлі болды. 2. «5-5-1» әдісін пайдаланғанда оқушының сөздік қоры анықталатыны айқындалды. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.Саралау
тапсы Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді сабақ
жоспары Қазақ
тілі
Ұзақ мерзімді
жоспар тарауы:1-бөлім. Мәдениет: тіл және
қарым-қатынас Мектеп: Қарағанды обл.Шет ауданы
Үңірек ауылы ШетЖОББМ
Күні: 21.05.2020. Мұғалімнің аты
жөні: Базилова
К.Е. Сынып: 5
Қатысқандар:
Қатыспағандар: Сабақ
тақырыбы Сөйлеу
мәдениеті Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары 5.5.О1.Мәтіндегі негізгі және
қосымша ақпаратты түсіну,
анықтау 5.5.О3.Мәтіннің жанрлық
ерекшелігін ажырату Сабақ
мақсаттары Барлық оқушылар орындай
алады: мәтін мазмұны негізінде
маңызды ақпаратты анықтайды және жанр түрін
ажыратады. Оқушылардың көпшілігі
орындай алады: негізгі ақпаратқа сүйене
отырып, қосымша ақпарат табады, мәтін түрін
ажыратады. Кейбір оқушылар орындай
алады: мәтіннің құрылымын,
рәсімделуін түсіндіреді, жанрлық ерекшелігін
анықтайды Бағалау
критерийі
Мәтін мазмұны
негізінде маңызды ақпаратты
анықтайды.
Мәтіннің түрін
ажыратады. Мәтіннің құрылымын,
рәсімделуін түсіндіру арқылы жанрлық ерекшелігін
анықтайды
Тілдік
мақсаттар
Оқылым
стратегияларын сұраққа жауап беруде, ақпаратты анықтауда
пайдаланады.
Пәнге қатысты сөздік
қор мен терминдер: сырнайдай сарнаған, ата тұрып
ұл сөйлегеннен без, ана тұрып қыз сөйлегеннен без, толған екенсің,
тозған екенмін Құндылықтарға
баулу
Тарих пен тілдің
біртұтастығы Сөз
мәдениеті Пәнаралық
байланыс Шешендік
өнер
Алдыңғы
оқу: 4
минут
«20сұрақ иә-жоқ»
әдісі.
1)Сәлем беру
әдептіліктің белгісі ма? «иә»,
«жоқ»
2)Айқайлап
амандасуға бола ма?
3)Көпшілік ішінде
дауыстап сөйлеусуге бола ма?
4)Талғаммен сөйлеу
орынды ма? ҚБ. «Бармақпен
бағалау»
Сабақ
барысы Жоспарланған
уақыт Сабақта жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар
Сабақтың
басы
10
минут
«Ширату
жаттығулары»
«Артығын алып таста»
әдісі
Сынып қабырғасына
түрлі суреттер ілінеді. Оқушылар берілген суреттерді бойынша жұмыс
талдайды.
Суреттерге қатысты
негізгі бес сөзді атаңыз».
«Соңғы сөз-
сөйлемнің басы» әдісі.
Түсіне білгенге
сөйлей білу де өнер.
Өнер алды
–қызыл тіл
Тіл байлығы-сөз байлығы
суреттер
Сабақтың
ортасы
24
минут
Кіріспе сөз: Сөйлеу
мәдениеті туралы айту
І деңгей
тапсырмасы
Мәтінді оқып,
негізгі және қосымша ақпараттарды анықта. «Сиқырлы доп»
әдісі.
Сұрақтарға жауап
бер.
Сырым жиырма алты
жасында бір жолдасымен Нұралы ханның үйіне барса, Қараман
Малайсарымен сөйлесіп отыр
екен.
- Балалар, аман ба?
- депті де, елемей өздері сөйлесе беріпті. Сонда Сырым жолдасына
дауыстап:- Жүр, кетейік, бұлар бізді адам деп отырған жоқ қой! -
дейді. Малайсары жалт қарап:
- «Ата тұрып ұл
сөйлегеннен без, ана тұрып қыз сөйлегеннен без», - деген, сырнайдай
сарнаған мына бала кім еді? -
дейді.
- Ата тұрып ұл
сөйлесе, ер жеткені болар, ана тұрып қыз сөйлесе, бойжеткені
болар,- дейді Сырым. - Сен толған екенсің, мен тозған екенмін,- деп
Малайсары сонда Сырымды қасына шақырып алған
екен.
Талқылауға
арналған сұрақтар:
1.Сенің ойыңша,
Сырымның қарсы жауап қайтарғаны орынды
ма?
2.Мәтіндегі тыныс
белгілері не үшін қойылған?
3.Ата тұрып ұл
сөйлегеннен без, ана тұрып қыз сөйлегеннен без» мақал ма, әлде
нақыл сөз ба?
4.Сырнайдай сарнау
дегенді қалай түсінесің?
5.Сен толған
екенсің, мен тозған екенмін,-тура мағынада жұмсалған
ба?
ІІ деңгей
тапсырмасы:
«Ақпаратты сүзу
әдісі».
Мəтінді оқып,
негізгі және қосымша
ақпаратты
анықта. Маңызды емес
сөздер құбырға ағып кетіп, тек маңызды сөздер ғана «сүзгіде»
қалады. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды
анықтайды
ІІІ деңгей
тапсырмасы:
«5-5-1 әдісі»
бойынша тапсырма.
Оқушылар сабақ
кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін сол 5
сөйлемді 5 сөзге дейін қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге
қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен
бөліседі.
Дескриптор:
Негізгі ақпаратты
анықтайды
Сұрақтарға жауап
береді
Мәтіннің түрін
ажыратады
ҚБ. Жауап парақтары арқылы
оқушылардың өзін-өзі
бағалауы
Кері байланыс
(ауызша)
Қорытынды
«Шешендік
сөз»
жинағы
Сүзгі
Сабақтың
соңы
8
минут
«Ойланып көр»
әдісі
Ой
жинақта
Мәтін
Мәтінің
құрылымы:
Кіріспе.......
Негізгі......
Қорытынды
бөлім......
Мәтіннің
рәсімделуі:
Кейіпкердің келу
мақсаты.......
Оқиғаның өтетін
орны......... Уақыты......
Дескриптор:
Мәтіннің құрылымын
анықтайды. ҚБ. «Екі жұлдыз бір
тілек»
Қосымша
ақпарат
Сөйлеу мәдениеті
амандық –саулық сұраудан басталады. Сәлемдесудің 30 түр бар
екен.
Мысалы:
«Бармысыңдар» деп амандасса, «Бар болыңыз», деп жауап беру
керек.
Мал –жан аман ба?,
деп халқымыз малды тіршілік көзі екендігінен бірінші сұраған
екен
Саралау:
Ідеңгей мәтіндегі
ақпаратты анықтайды
ІІдеңгей«Ақпаратты
сүзу әдісі» бойынша түйінді сөзді анықтайды ойын
жүйелейді.
ІІІдеңгей «5-5-1
әдісі» мәтіннің түйінді сөзді
анықтайды
Бағалау:
ҚБ.Алдыңғы білім
тексерде «Бармақпен
бағалау»,;
Сабақтың
ортасы:ҚБ. Жауап парақтары арқылы
оқушылардың өзін-өзі
бағалауы;
Сабақтың соңы: «Екі
жұлдыз бір тілек»
Денсаулығы және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін
оқушылар не үйренді? Бүгін оқушылар
не үйренді
? Сабақ қалай
өтті, қандай деңгейде
өтті. Жоспарланған
саралау жақсы іске асты
ма? (тапсырмалар
сәйкес болды
ма?) Уақытты
қалай пайдаландым? Жоспарыма
қандай өзгеріс енгіздім
және
Сабақта белсенді
оқытудың әдіс-тәсілдерін қолданып, сабақ мақсатына сай деңгейлік
тапсырманы қолдану арқылы оқушылардың барлығының белсенді жұмыс
істеуіне қол жеткіздім.
Ықшам сабақты
жоспарлау кезінде бақылаушының көмегімен әдіс –тәсілдерді ұтымды
қолдандым.
Бақылаушының
ескертулері бойынша, мақсатқа негізделген ширату жаттығуларын
тақырыпқа сай өзгерттім. Бақылаушы тарапынан саралау бөліміне
өзгерістер енгіздім
Жалпы
бағалау
Ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)
1. Сабақтың басында
«Артығын алып таста» әдісі әсерлі
болды.
2. «5-5-1» әдісін
пайдаланғанда оқушының сөздік қоры анықталатыны
айқындалды.
Қандай екі нәрсе
немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
(оқыту мен оқуға қатысты)?
1.Саралау
тапсы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















