|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Рүстем Наркес Айыпжанқызы |
||||
|
|
|||||
|
Сынып: 10 |
|
Оқушылар саны: 20 |
|
Қатыспағандар:0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлеу шеберлігі және тіл мәдениеті |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар) |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушының тіл мәдениетін қалыптастыра отырып, әдеби тілді көркемдеп сөйлеу, жазу дағдыларын, сөйлеу шеберлігін қалыптастыру. |
||||
|
Ойлау деңгейлері |
Қолдану, жинақтау, бағалау |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиет |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: менің ойымша,ал жолдастарымның пікірінше,бұл игі бастаманы қолдаймын,болашақтың сұранысы мынандай болуы ықтимал. |
||||
|
Ресурстар |
Интербелсенді тақта,суреттер, тірек сөздер,оқулық, бейнежазба, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
||||
|
Сабақтың басы 3 минут
5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі Абайдың «Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат» өлеңі арқылы топқа бөлінеді. Өлең қиындыларын сәйкестендіреді. 1-топ Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат, Екі түрлі нәрсе ғой сыр мен сымбат. Арзан , жалған күлмейтін, шын күлерлік, Ер табылса жарайды қылса сұқбат... 2-топ Кейбіреу тыңдар үйден шыққанынша, Кейбіреу қояр құлақ ұққанынша. Сөз мәнісін білерлік кейбіреу бар, Абайлар әрбір сөзді өз халінша. 3-топ Бір жерде бірге жүрсең, басың қосып, Біріңді бірің ғиззат, құрмет етіс. Тұрғандай бейне қорқып, жаның шошып... Жолдастық, сұқбаттастық бір үлкен іс, Оның қадірін жетесіз адам білмес... Үй тапсырмасы: «Еркін микрафон» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау. Үй тапсырмасын жинақтап қорытындылау. |
||||
|
Жаңа білім 10 минут
Ортасы 10 минут Сергіту сәті
Аяқталуы 10 минут
Үй тапсырмасы
Рефлексия 2минут |
Берілген мәтіндерді балалар оқып алады. 1-тапсырма: Жұптық жұмыс «Стикердегі диалог» әдісі
(Топ мүшелері сұрақтардың жауабын стикерлерге жазып, қабырғадағы сұрақтар жазылған қағаздарға іледі. кейін пікірлерін жұп бойынша қорғайды).
Бағалау критерийлері: 1.Мәтінді мұқият түсініп оқи алады; 2.Сұраққа жауап бере алады; 3. Ойын жүйелі жеткізеді; Кері байланыс: Гүл шоқтары арқылы беремін Қызыл гүл-тамаша Сары гүл-жақсы Жасыл гүл-орташа 2-тапсырма: Топпен жұмыс «Кім тез?» ойыны. Шарты: тірек сөздер: дұрыс сөйлеу, турашыл, жомарт, қарым-қатынас, мазмұнды, өмір, тіл, мәдениет, шеберлік, сөз, пайдалану, амал-тәсілдер, мақсаты, қазақ елі, үйрену, үйрету- әр топтан 2 оқушы тірек сөздері бойынша бір-бірімен байланысқан, сабақтасып жатқан сөйлем құрау керек. Бағалау критерийлері:
« Шеңбердегі қаламсап» Оқушылар шеңберге тұрып, музыканың ырғағымен бір-біріне тез-тез қаламсапты береді. Музыка тоқтатқан уақыта кімнің қолында қаламсап қалды сол оқушы тақырып бойынша сұраққа жауап береді.
3-тапсырма. 1-топ. Ақылды орынмен сөйлер де, жауабын күтер. (С.Сараи) 2-топ. Өлшеп айтылса ғана жөнді сөз бола алады. (Құтып) 3-топ. Түмен сөздің түйінін бір сөзбен шеш. (Ж.Балсағұни) Әр топ тақырыпқа байланысты постер жасау керек. Бағалау критерийлері:
«Олақтың сөзі-орынсыз жамау сияқты» атты тақырыпта эссе жазу. Сөз саны 150-200сөз.
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Сөйлеу шеберлігі және тіл мәдениеті
Ашық сабақ Сөйлеу шеберлігі және тіл мәдениеті
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Рүстем Наркес Айыпжанқызы |
||||
|
|
|||||
|
Сынып: 10 |
|
Оқушылар саны: 20 |
|
Қатыспағандар:0 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлеу шеберлігі және тіл мәдениеті |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар) |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушының тіл мәдениетін қалыптастыра отырып, әдеби тілді көркемдеп сөйлеу, жазу дағдыларын, сөйлеу шеберлігін қалыптастыру. |
||||
|
Ойлау деңгейлері |
Қолдану, жинақтау, бағалау |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиет |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: менің ойымша,ал жолдастарымның пікірінше,бұл игі бастаманы қолдаймын,болашақтың сұранысы мынандай болуы ықтимал. |
||||
|
Ресурстар |
Интербелсенді тақта,суреттер, тірек сөздер,оқулық, бейнежазба, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
||||
|
Сабақтың басы 3 минут
5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі Абайдың «Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат» өлеңі арқылы топқа бөлінеді. Өлең қиындыларын сәйкестендіреді. 1-топ Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат, Екі түрлі нәрсе ғой сыр мен сымбат. Арзан , жалған күлмейтін, шын күлерлік, Ер табылса жарайды қылса сұқбат... 2-топ Кейбіреу тыңдар үйден шыққанынша, Кейбіреу қояр құлақ ұққанынша. Сөз мәнісін білерлік кейбіреу бар, Абайлар әрбір сөзді өз халінша. 3-топ Бір жерде бірге жүрсең, басың қосып, Біріңді бірің ғиззат, құрмет етіс. Тұрғандай бейне қорқып, жаның шошып... Жолдастық, сұқбаттастық бір үлкен іс, Оның қадірін жетесіз адам білмес... Үй тапсырмасы: «Еркін микрафон» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау. Үй тапсырмасын жинақтап қорытындылау. |
||||
|
Жаңа білім 10 минут
Ортасы 10 минут Сергіту сәті
Аяқталуы 10 минут
Үй тапсырмасы
Рефлексия 2минут |
Берілген мәтіндерді балалар оқып алады. 1-тапсырма: Жұптық жұмыс «Стикердегі диалог» әдісі
(Топ мүшелері сұрақтардың жауабын стикерлерге жазып, қабырғадағы сұрақтар жазылған қағаздарға іледі. кейін пікірлерін жұп бойынша қорғайды).
Бағалау критерийлері: 1.Мәтінді мұқият түсініп оқи алады; 2.Сұраққа жауап бере алады; 3. Ойын жүйелі жеткізеді; Кері байланыс: Гүл шоқтары арқылы беремін Қызыл гүл-тамаша Сары гүл-жақсы Жасыл гүл-орташа 2-тапсырма: Топпен жұмыс «Кім тез?» ойыны. Шарты: тірек сөздер: дұрыс сөйлеу, турашыл, жомарт, қарым-қатынас, мазмұнды, өмір, тіл, мәдениет, шеберлік, сөз, пайдалану, амал-тәсілдер, мақсаты, қазақ елі, үйрену, үйрету- әр топтан 2 оқушы тірек сөздері бойынша бір-бірімен байланысқан, сабақтасып жатқан сөйлем құрау керек. Бағалау критерийлері:
« Шеңбердегі қаламсап» Оқушылар шеңберге тұрып, музыканың ырғағымен бір-біріне тез-тез қаламсапты береді. Музыка тоқтатқан уақыта кімнің қолында қаламсап қалды сол оқушы тақырып бойынша сұраққа жауап береді.
3-тапсырма. 1-топ. Ақылды орынмен сөйлер де, жауабын күтер. (С.Сараи) 2-топ. Өлшеп айтылса ғана жөнді сөз бола алады. (Құтып) 3-топ. Түмен сөздің түйінін бір сөзбен шеш. (Ж.Балсағұни) Әр топ тақырыпқа байланысты постер жасау керек. Бағалау критерийлері:
«Олақтың сөзі-орынсыз жамау сияқты» атты тақырыпта эссе жазу. Сөз саны 150-200сөз.
|
||||
шағым қалдыра аласыз















