Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні : физика Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қысым |
Мектеп: Тарғап ауылындағы ОМ МДШО КММ Мұғалімнің аты –жөні : Тотеева С.М |
|||||||||||
|
Күні: 05.05.2017 Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: 16 Қатыспағандар саны : 0 |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Манометрлер мен сорғылар |
|||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
7.3.1.10 – манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Күнделікті өмірден мысал келтіру арқылы манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін түсіну. |
|||||||||||
|
Жетістік критерийі |
Манометр және сорғы не үшін қолданылатынын түсіндіреді. Манометр мен сорғының жұмыс істеу принципіне сипаттама береді. Сорғының жұмыс істеу принципіне сүйеніп әр түрлі сұйық заттардың биіктігін есептей алады. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: манометр, сорғылар, тонометр (сфигмоманометр) Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Неліктен шприц поршенін кері қарай тартқан кезде , дәрі оның ішіне енеді? Допты үрлеу барысында поршенді жоғары көтергенде доптың ішіндегі ауаны насос неге сорып алмайды? |
|||||||||||
|
Құндылықтарды баулу |
Оқушылардың өз бетімен , топпен жұмыс істеу біліктіліктерін дамыта отырып, жауапкершілікке,еңбектене білуге баулу. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Есептерді шығаруда жаратылыстану пәндерімен байланыс жасау. |
|||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Атмосфералық қысымның табиғатын және оны өлшеудің әдістерін біледі. |
|||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||
|
Басталуы 3 минут 10 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу : «Қағаз қиындылары» арқылы 3 топқа бөлу. І топ «Түтікті монометр» ІІ топ «Су сорғысы» ІІІ топ «Сұйық монометр» Ширату жаттығулары : (W) «Екі шеңбер» Көрсетілім ( D ) : «Сұйықты және түтікті манометрлер . Айдағыш сорғылар» Білім дағдысы : Білу Белсенді оқыту : «Допты лақтыру » Тапсырма : ( G ) Сұрақтарға жауап беру.
Кері байланыс : «Бас бармақ» |
Қима -қағаз ББАПТО «Физика » пәнінен электронды оқулық 7сынып үлестірме қагаз |
||||||||||
|
Ортасы 12 минут
|
Білім дағдысы: Түсіну Белсенді әдіс: «Серіктесті оқыту» Тапсырма: (P) Мәтінді оқы , берілген суреттер бойынша құрылғылардың жұмыс істеу принципін сипатта (131 -132 бет)
Кері байланыс: «Пікір алмасу» |
7 сынып оқулығы, Түтікті, сұйық манометрлер Су құбырының суреті
|
||||||||||
|
15 минут |
Білім дағдысы : Қолдану Белсенді оқыту: «Айналмалы әткеншек» Тапсырма : (I) 133 беттегі практикалық жаттығуларды орында . 1. Ашық сұйық манометрлер А,В,С ыдыстарымен жалғастырылған. Қай ыдыстағы қысым атмосфералық қысымға тең , қайсысында атмосфералық қысымнан артық, қайсысында тең? 2. Атмосфералық қысым сынапты 760 мм-ге дейін көтереді, ал су сынаптан 13,6 есе жеңіл. Сорғының көмегімен су қоймасынан суды қандай биіктікке дейін көтеруге болады? 3.Сорғының көмегімен спиртті қандай биіктікке көтеруге болады? Ал мұнайды ше ?
|
7 сынып оқұлығы |
||||||||||
|
Аяқталуы 5 минут |
Рефлексия : «Бес саусақ» Оқушылар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан соң олар сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады. Бас бармақ: басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды? Балалы үйрек:бірлесу. Мен топта, жұпта қалай жұмыс істедім? Ортан терек:ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? Шылдыр шүмек: шынайылылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек: көңіл күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?
|
|
||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||
|
Сабақ барысында пайдаланылған белсенді оқыту әдістері арқылы әр оқушы өзінің деңгейіне, яғни қызығушылығына қарай тапсырманы орындайды. Сабақта тапсырмаларды орындауда қиналған оқушыларға қолдау көрсетемін.
|
«Бас бармақ» Керібайланыс «Пікір алмасу» Өзін өзі бағалау Ауызша Табыс критерийлер арқылы
|
|
||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||
Әдіс тәсілдері қарау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Сорғылар. Манометрлер"
Ашық сабақ "Сорғылар. Манометрлер"
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні : физика Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қысым |
Мектеп: Тарғап ауылындағы ОМ МДШО КММ Мұғалімнің аты –жөні : Тотеева С.М |
|||||||||||
|
Күні: 05.05.2017 Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: 16 Қатыспағандар саны : 0 |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Манометрлер мен сорғылар |
|||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
7.3.1.10 – манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Күнделікті өмірден мысал келтіру арқылы манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін түсіну. |
|||||||||||
|
Жетістік критерийі |
Манометр және сорғы не үшін қолданылатынын түсіндіреді. Манометр мен сорғының жұмыс істеу принципіне сипаттама береді. Сорғының жұмыс істеу принципіне сүйеніп әр түрлі сұйық заттардың биіктігін есептей алады. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: манометр, сорғылар, тонометр (сфигмоманометр) Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Неліктен шприц поршенін кері қарай тартқан кезде , дәрі оның ішіне енеді? Допты үрлеу барысында поршенді жоғары көтергенде доптың ішіндегі ауаны насос неге сорып алмайды? |
|||||||||||
|
Құндылықтарды баулу |
Оқушылардың өз бетімен , топпен жұмыс істеу біліктіліктерін дамыта отырып, жауапкершілікке,еңбектене білуге баулу. |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Есептерді шығаруда жаратылыстану пәндерімен байланыс жасау. |
|||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Атмосфералық қысымның табиғатын және оны өлшеудің әдістерін біледі. |
|||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||
|
Басталуы 3 минут 10 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу : «Қағаз қиындылары» арқылы 3 топқа бөлу. І топ «Түтікті монометр» ІІ топ «Су сорғысы» ІІІ топ «Сұйық монометр» Ширату жаттығулары : (W) «Екі шеңбер» Көрсетілім ( D ) : «Сұйықты және түтікті манометрлер . Айдағыш сорғылар» Білім дағдысы : Білу Белсенді оқыту : «Допты лақтыру » Тапсырма : ( G ) Сұрақтарға жауап беру.
Кері байланыс : «Бас бармақ» |
Қима -қағаз ББАПТО «Физика » пәнінен электронды оқулық 7сынып үлестірме қагаз |
||||||||||
|
Ортасы 12 минут
|
Білім дағдысы: Түсіну Белсенді әдіс: «Серіктесті оқыту» Тапсырма: (P) Мәтінді оқы , берілген суреттер бойынша құрылғылардың жұмыс істеу принципін сипатта (131 -132 бет)
Кері байланыс: «Пікір алмасу» |
7 сынып оқулығы, Түтікті, сұйық манометрлер Су құбырының суреті
|
||||||||||
|
15 минут |
Білім дағдысы : Қолдану Белсенді оқыту: «Айналмалы әткеншек» Тапсырма : (I) 133 беттегі практикалық жаттығуларды орында . 1. Ашық сұйық манометрлер А,В,С ыдыстарымен жалғастырылған. Қай ыдыстағы қысым атмосфералық қысымға тең , қайсысында атмосфералық қысымнан артық, қайсысында тең? 2. Атмосфералық қысым сынапты 760 мм-ге дейін көтереді, ал су сынаптан 13,6 есе жеңіл. Сорғының көмегімен су қоймасынан суды қандай биіктікке дейін көтеруге болады? 3.Сорғының көмегімен спиртті қандай биіктікке көтеруге болады? Ал мұнайды ше ?
|
7 сынып оқұлығы |
||||||||||
|
Аяқталуы 5 минут |
Рефлексия : «Бес саусақ» Оқушылар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан соң олар сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады. Бас бармақ: басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды? Балалы үйрек:бірлесу. Мен топта, жұпта қалай жұмыс істедім? Ортан терек:ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? Шылдыр шүмек: шынайылылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек: көңіл күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?
|
|
||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||
|
Сабақ барысында пайдаланылған белсенді оқыту әдістері арқылы әр оқушы өзінің деңгейіне, яғни қызығушылығына қарай тапсырманы орындайды. Сабақта тапсырмаларды орындауда қиналған оқушыларға қолдау көрсетемін.
|
«Бас бармақ» Керібайланыс «Пікір алмасу» Өзін өзі бағалау Ауызша Табыс критерийлер арқылы
|
|
||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||||||
Әдіс тәсілдері қарау
шағым қалдыра аласыз















