Білім беру саласы: Қатынас
Бөлімі: Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: Сс дыбысы және әрпі
Сабақтың мақсаты: с дыбысы және әрпімен таныстыру.
-
Өткен дыбысты қайталата отырып, есте сақтау қабілетін арттыру.
-
Жаңа с дыбысымен таныстыру, сөз , сөйлем құруға дағдыландыру.
-
Ауызекі сөйлеу мәдениетін қалыптастыра отырып, баспа әріп жазуға, жолдарын үйрете отырып, таза, сауатты жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: кеспе әріп кассасы, түрлі – түсті суреттер, с дыбысының баспа және жазба түрі, ребустар, жұмбақтар.
Сабақтың түрі: ертегі
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
-
Мұғаліммен балалар бір біріне сәттілік тілейді..
-
Қазір қай мезгіл?
-
Қыс мезгілінде қанша ай бар?
-
Қанша жыл мезгілі бар?
-
Бір аптада қанша күн бар?
-
Бүгін қай күн?
-
Жарайсыңдар балалар олай болса біз бүгінгі сабағымызды бастайық.
Сендер бүгінгі сабақтың ерекше етіп өткізгенге келісесіңдер ма?
-
Олай болса біз бүгінгі сабағымызды ертегімен байланыстырып өткізейік. Сендер қандай ертегіні ұнатасыңдар?
-
Бауырсақ ертегісінің кейіпкерлерін ата?
-
Онда біздің бүгінгі сабағымызға бауырсақ ертегісінен Бауырсақ қонаққа келеді.
ІІ. Үй тапсырмасын бекіту.
Ал енді біз Бауырсағымыз келгенше өткен сабақта өткен дыбысымызды еске түсірейікші.
1 Балалар мына суретке қараңдаршы, нені көріп тұрмыз? (бөрік, барабан) осы сөздерді буынға бөліңдерші. Б дыбысының қайда орналасқанын анықтау. Сөйлем құрайықшы.
2 Дыбыс дегеніміз не, қаншаға бөлінеді?(айтамыз, естиміз. 2-ге, дауысты, дауыссыз)
3 Әріп дегеніміз не?(жазамыз, көреміз, оқимыз)
4 Дауыты дыбысты қандай түспен белгілейміз?(қызыл)
5 Дауыссыз дыбыстарды қандай түспен белгілейміз? (көк)
6 Олай болса біз өткен сабақта қандай дыбыс өттік? (Б)
7 Б дыбысы қандай дыбыс, қандай түспен белгілейміз? (дауыссыз, көк түспен)
ІІІ Жаңа сабақ бойынша жұмыс
Міне балалар бүгінгі сабаққа біздің қонағымыз Бауырсақта келіп жетті. Қонағымыз шаршап келген болар. Демалғанша біз ойын ойнайық. Келісесіңдер ме?Онда балалар біз Дүкенші ойынын ойнаймыз.. Балалар дүкенде нелер сатылады. Оны сатып алу үшін бізге не керек? Мен дүкенші боламын. Сендер сатып алушысыңдар. Сендер ақшаның орнына менің айтқан иапсырмаларымды орындайсыңдар. Келістік па?
1 тапсырма. Жаздай інге тығылып,
Жатқан қызыл түлкінің.
Құйрығынан суырып,
Әкелді әжем бір күні шешуі: (сәбіз)
2 Күнді аңдып шалқалап
Гүлмен жапқан қалқалап
Бақшада өскен теректің
Дәндеріне май тамар
Шағып жеген нәр табар шешуі: (күнбағыс)
3 тапсырма. Сатып алатын заттың атын атап , буынға бөл. (Сарымсақ)
4 тапсырма Осы сендер сатып алып жатқан өсімдіктерің қандай табиғатқа жататынын атады? асқабақ
Қандай көкөністер шықты оқиықшы. Сәбіз, күнбағыс, сарымсақ, асқабақ қандай дыбыс естіледі?
Олай болса балалар біздің бүгінгі өтетін дыбысымыз қандай дыбыс?
Кәні бәріміз бірге с дыбысын айтайықшы.
С дауыссыз дыбыс. Көк түспен белгіленеді.
Бауырсағымыз жақсы демалып алған шығар, себебі сендер тапсрманы өте жақсы орындап шықтыңдар..
2 Ал, енді айтыңдаршы біздің сыныпта с дыбысынан басталатын оқушылар бар ма? Самира, Асият, Ерасыл
ІІ Балалар біздің бауырсағымыз жеуге қоян келе жатыр екен. Оны құтқаруға көмектесесіңдер ма?
Олай болса мына суреттерді атап шығайықшы.
Суретпен жұмыс: асық, сандық, күнбағыс суреттеріне талдау жасату. Буынға бөлгізу, қайда орналасқанын анықтау. Жарайсыңдар балалар сендер бауырсақты құтқарып қалдыңдар.
ІІІ Енді бауырсағымыз тағы неге тап болғанын қараңдаршы: Қасқырдан құтқару үшін оқулықтағы мына жаңа сөздерді оқып шығайық. Сонда қасқыр бауырсақты жемейді.
4 Оқулықпен жұмыс
С-а, са, са, са, са-на, сақ
С-о, со, со, со, со-на, сал
Дос, Ай-дос, До-сан, Ду-лат (Мұғалім оқиды , оқушылар хормен қайталап айтады)
Жарайсыңдар балалар сендер бауырсақты қасқырданда құтқарып қалдыңдар.
ІІІІ Ендігі сендер шаршаған боларсыңдар бір серігіп айлайықшы.
Сергіту сәті.
Түзу отыр қисаймай,
Бүкіреймей, шалқаймай.
Күш сап баспен арқаға
Түзу отыр партада
Балалар енді сендер түзу отыруларың керек , әйпесе мына жануарлар біздің қонағымыз Бауырсақты жеп қояды.
5
Балалар біз серігіп келгенше бауырсақты АЮ ұстап алыпты. ЕНдігі аюдан құтқару үшін біз тағыда тапсырма орындауымыз керек.
дәптермен жұмыс
Балалар біз бүгін қандай дыбыс өттіп жатырмыз?
С дыбысы неге ұқсайтынын қараңдаршы, жаңа туған айға немесе сапсыз ораққа ұқсайды екен. Олай болса біз ең алдымен дәптерге жазбас бұрын әріпті ауаға жазып көрсетейікші.
Бір, екі үш
Жинап алып күш.
Қолға қалам алмыз,
С дыбысын жазамыз
Дәптердегі с дыбысының кіші әріпін жаздыру, қалғанын үйде орындату.
Балалар аю өте үлкен болғандықтан бізге бір емес екі тапсырма орындау керек. Әйтпесе бауырсақты жеп қоямын дейді. Біз оған жол береміз ба? Әрине жоқ Тағы бір тапсырманы орындауға даынбыз ба?
Текшелермен жұмыс. Тақтаға текшелер ілінеді
|
|
|
с |
|
С |
|
|
|
6 Сергіту сәті:
Аспанға қарап ай көрдім
Жерге қарап жер көрдім
Оңға солға қарайлап
Егеменді ел көрдім.
VІ Балалар сендер серігіп жүргенде бауырсақты жеуге қу түлкі ке жатырекен. Оны келтірмес үшін біз тағы бір тапсырма орындайықшы. Оқулықтағы мына тапсыпмаға қараңдар. Сөйлем құрау керек.
Балалар сөйлем құрайды.
8Мына алаяқ қу түлкінің құлағы естімейді екен. Сол себептен бізге жақын отырп тағыда бір тапсырманы орында дейді. Алаяқ түлкі өзінің қулығымен бауырсақты жемекші қараңдаршы. Сендерге мына ребусты шешсеңдер бауырсақты жіберемін деп уәде беріп тұр.
Балалар рубустың шешуін табады.
Жарайсыңдар балалар сендер бүгін бауырсақты өз білімдеріңмен құтқарып қалдыңдар. Рахмет сендерге балалар.
ІV. Қорытындылау
Балалар бауырсақты үйінде атасы мен апасына табыстайық. Жолда қарап жүрмей біз мына ішішде сыртына деген кестені толтыра барайық.
Балалар өіне ұнаған суретін таңдап алып, Б дыбысы бар суретті ішіне , С дыбысы бар суретті сыртына орналастырады.Міне сендер бұл тапсырманыда өте жақсы орындадыңдар.
Міне сендер өздеріңнің білімдерімен, тапқырлықтарымен бауысақты ешқандай жануарларға жегізбей, үйіне аман есен жекіздіңдер.Енді сендер ата мен апаға да өз білімдеріңді көрсетіп беріңдерші. Ол үшін сендер мына кеспе әріптерден буын немесе сөз құрап берулерің керек.Бауырсақты үйіне жеткізуге өте жақсы ат салысқандарға Аққала суретін беремін, жақсы атсалысқандарға қар қиыршығының суретін беремін.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ссдыбысы мен әріпі
Ашық сабақ Ссдыбысы мен әріпі
Білім беру саласы: Қатынас
Бөлімі: Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: Сс дыбысы және әрпі
Сабақтың мақсаты: с дыбысы және әрпімен таныстыру.
-
Өткен дыбысты қайталата отырып, есте сақтау қабілетін арттыру.
-
Жаңа с дыбысымен таныстыру, сөз , сөйлем құруға дағдыландыру.
-
Ауызекі сөйлеу мәдениетін қалыптастыра отырып, баспа әріп жазуға, жолдарын үйрете отырып, таза, сауатты жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: кеспе әріп кассасы, түрлі – түсті суреттер, с дыбысының баспа және жазба түрі, ребустар, жұмбақтар.
Сабақтың түрі: ертегі
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
-
Мұғаліммен балалар бір біріне сәттілік тілейді..
-
Қазір қай мезгіл?
-
Қыс мезгілінде қанша ай бар?
-
Қанша жыл мезгілі бар?
-
Бір аптада қанша күн бар?
-
Бүгін қай күн?
-
Жарайсыңдар балалар олай болса біз бүгінгі сабағымызды бастайық.
Сендер бүгінгі сабақтың ерекше етіп өткізгенге келісесіңдер ма?
-
Олай болса біз бүгінгі сабағымызды ертегімен байланыстырып өткізейік. Сендер қандай ертегіні ұнатасыңдар?
-
Бауырсақ ертегісінің кейіпкерлерін ата?
-
Онда біздің бүгінгі сабағымызға бауырсақ ертегісінен Бауырсақ қонаққа келеді.
ІІ. Үй тапсырмасын бекіту.
Ал енді біз Бауырсағымыз келгенше өткен сабақта өткен дыбысымызды еске түсірейікші.
1 Балалар мына суретке қараңдаршы, нені көріп тұрмыз? (бөрік, барабан) осы сөздерді буынға бөліңдерші. Б дыбысының қайда орналасқанын анықтау. Сөйлем құрайықшы.
2 Дыбыс дегеніміз не, қаншаға бөлінеді?(айтамыз, естиміз. 2-ге, дауысты, дауыссыз)
3 Әріп дегеніміз не?(жазамыз, көреміз, оқимыз)
4 Дауыты дыбысты қандай түспен белгілейміз?(қызыл)
5 Дауыссыз дыбыстарды қандай түспен белгілейміз? (көк)
6 Олай болса біз өткен сабақта қандай дыбыс өттік? (Б)
7 Б дыбысы қандай дыбыс, қандай түспен белгілейміз? (дауыссыз, көк түспен)
ІІІ Жаңа сабақ бойынша жұмыс
Міне балалар бүгінгі сабаққа біздің қонағымыз Бауырсақта келіп жетті. Қонағымыз шаршап келген болар. Демалғанша біз ойын ойнайық. Келісесіңдер ме?Онда балалар біз Дүкенші ойынын ойнаймыз.. Балалар дүкенде нелер сатылады. Оны сатып алу үшін бізге не керек? Мен дүкенші боламын. Сендер сатып алушысыңдар. Сендер ақшаның орнына менің айтқан иапсырмаларымды орындайсыңдар. Келістік па?
1 тапсырма. Жаздай інге тығылып,
Жатқан қызыл түлкінің.
Құйрығынан суырып,
Әкелді әжем бір күні шешуі: (сәбіз)
2 Күнді аңдып шалқалап
Гүлмен жапқан қалқалап
Бақшада өскен теректің
Дәндеріне май тамар
Шағып жеген нәр табар шешуі: (күнбағыс)
3 тапсырма. Сатып алатын заттың атын атап , буынға бөл. (Сарымсақ)
4 тапсырма Осы сендер сатып алып жатқан өсімдіктерің қандай табиғатқа жататынын атады? асқабақ
Қандай көкөністер шықты оқиықшы. Сәбіз, күнбағыс, сарымсақ, асқабақ қандай дыбыс естіледі?
Олай болса балалар біздің бүгінгі өтетін дыбысымыз қандай дыбыс?
Кәні бәріміз бірге с дыбысын айтайықшы.
С дауыссыз дыбыс. Көк түспен белгіленеді.
Бауырсағымыз жақсы демалып алған шығар, себебі сендер тапсрманы өте жақсы орындап шықтыңдар..
2 Ал, енді айтыңдаршы біздің сыныпта с дыбысынан басталатын оқушылар бар ма? Самира, Асият, Ерасыл
ІІ Балалар біздің бауырсағымыз жеуге қоян келе жатыр екен. Оны құтқаруға көмектесесіңдер ма?
Олай болса мына суреттерді атап шығайықшы.
Суретпен жұмыс: асық, сандық, күнбағыс суреттеріне талдау жасату. Буынға бөлгізу, қайда орналасқанын анықтау. Жарайсыңдар балалар сендер бауырсақты құтқарып қалдыңдар.
ІІІ Енді бауырсағымыз тағы неге тап болғанын қараңдаршы: Қасқырдан құтқару үшін оқулықтағы мына жаңа сөздерді оқып шығайық. Сонда қасқыр бауырсақты жемейді.
4 Оқулықпен жұмыс
С-а, са, са, са, са-на, сақ
С-о, со, со, со, со-на, сал
Дос, Ай-дос, До-сан, Ду-лат (Мұғалім оқиды , оқушылар хормен қайталап айтады)
Жарайсыңдар балалар сендер бауырсақты қасқырданда құтқарып қалдыңдар.
ІІІІ Ендігі сендер шаршаған боларсыңдар бір серігіп айлайықшы.
Сергіту сәті.
Түзу отыр қисаймай,
Бүкіреймей, шалқаймай.
Күш сап баспен арқаға
Түзу отыр партада
Балалар енді сендер түзу отыруларың керек , әйпесе мына жануарлар біздің қонағымыз Бауырсақты жеп қояды.
5
Балалар біз серігіп келгенше бауырсақты АЮ ұстап алыпты. ЕНдігі аюдан құтқару үшін біз тағыда тапсырма орындауымыз керек.
дәптермен жұмыс
Балалар біз бүгін қандай дыбыс өттіп жатырмыз?
С дыбысы неге ұқсайтынын қараңдаршы, жаңа туған айға немесе сапсыз ораққа ұқсайды екен. Олай болса біз ең алдымен дәптерге жазбас бұрын әріпті ауаға жазып көрсетейікші.
Бір, екі үш
Жинап алып күш.
Қолға қалам алмыз,
С дыбысын жазамыз
Дәптердегі с дыбысының кіші әріпін жаздыру, қалғанын үйде орындату.
Балалар аю өте үлкен болғандықтан бізге бір емес екі тапсырма орындау керек. Әйтпесе бауырсақты жеп қоямын дейді. Біз оған жол береміз ба? Әрине жоқ Тағы бір тапсырманы орындауға даынбыз ба?
Текшелермен жұмыс. Тақтаға текшелер ілінеді
|
|
|
с |
|
С |
|
|
|
6 Сергіту сәті:
Аспанға қарап ай көрдім
Жерге қарап жер көрдім
Оңға солға қарайлап
Егеменді ел көрдім.
VІ Балалар сендер серігіп жүргенде бауырсақты жеуге қу түлкі ке жатырекен. Оны келтірмес үшін біз тағы бір тапсырма орындайықшы. Оқулықтағы мына тапсыпмаға қараңдар. Сөйлем құрау керек.
Балалар сөйлем құрайды.
8Мына алаяқ қу түлкінің құлағы естімейді екен. Сол себептен бізге жақын отырп тағыда бір тапсырманы орында дейді. Алаяқ түлкі өзінің қулығымен бауырсақты жемекші қараңдаршы. Сендерге мына ребусты шешсеңдер бауырсақты жіберемін деп уәде беріп тұр.
Балалар рубустың шешуін табады.
Жарайсыңдар балалар сендер бүгін бауырсақты өз білімдеріңмен құтқарып қалдыңдар. Рахмет сендерге балалар.
ІV. Қорытындылау
Балалар бауырсақты үйінде атасы мен апасына табыстайық. Жолда қарап жүрмей біз мына ішішде сыртына деген кестені толтыра барайық.
Балалар өіне ұнаған суретін таңдап алып, Б дыбысы бар суретті ішіне , С дыбысы бар суретті сыртына орналастырады.Міне сендер бұл тапсырманыда өте жақсы орындадыңдар.
Міне сендер өздеріңнің білімдерімен, тапқырлықтарымен бауысақты ешқандай жануарларға жегізбей, үйіне аман есен жекіздіңдер.Енді сендер ата мен апаға да өз білімдеріңді көрсетіп беріңдерші. Ол үшін сендер мына кеспе әріптерден буын немесе сөз құрап берулерің керек.Бауырсақты үйіне жеткізуге өте жақсы ат салысқандарға Аққала суретін беремін, жақсы атсалысқандарға қар қиыршығының суретін беремін.
шағым қалдыра аласыз













