Ұзакмерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 3 Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
|
Сабақ тақырыбы | Статистикалық мәліметтер |
Оқу мақсаты | 8.2.2.1 электронды кестеде есептерді шешу үшін мәліметтердің әртүрлі форматтарын қолдану |
Сабақ мақсаты | Электрондық кестеде қолданылатын мәліметтер форматтарын білу |
Бағалау критерилері: | СРЗНАЧ функциясын қолданып орта бағаны есептеуСЧЕТЕСЛИ функциясын қолданып күндерді санауЕСЛИ және ОКРУГЛ функцияларын қолданып, оқушының қай категорияға жататынын анықтау. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:Мәлімет форматтарын түсіндіру,Абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді түсіндіруСтатистикалық функцияларды қолдануды түсіндіру (сөйлеу және оқу дағдыларын дамыту) |
Дағдылық құндылықтар
| Жұптық тапсырмаларды орындау барысында жылы қарымқатынастарды дамытып, ынтымақтастық дағдылар орнатып, сындарлы көзқарас пен сыни ой дамытылуға бағытталған дағдылық құндылықтар қарым-қатынас арқылы дамытылады. . Академиялық адалдық: басқа адамдардың идеялары мен ойларын құрметтеу академиялық адалдық принциптерін сақтаудан тұрады. |
Пәнаралық байланыс | Математика |
Бастапқы білімдері: | Мәлімет форматтарын біледі, абсолюттік және салыстырмалы сілтемелерін қолдана біледі. |
Сабақ барысы: |
Сабақ кезеңдері: | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
| Оқу ресурстары |
Кіріспе бөлім0-5 мин | Миға шабуылМұғалім келесі сұрақтарды қояды: Қандай мәлімет форматтары естеріңізде?Салыстырмалы сілтемелердің абсолютті сілтемелерден қандай айырмашылықтары бар?Дұрыс жауаптар: Мәлімет форматтары: Общий, числовой, текстовой, денежный, финансовый, дата и время, дробный, процентный и т.д.Excel салыстырмалы сілтемесі – формулаларды басқа орынға көшірген кезде, формуладағы адрес жаңа орынға байланысты ауысады.Excel абсолютті сілтемесі көшірілген ұяшықтағы сілтемелердің адресі ауыспауы үшін қолданады. | Слайдтар |
Негізгі бөлім6-25 мин | Жаңа тақырыптың мазмұнын беруМұғалім оқушыларды электрондық кестедегі статистикалық функциялармен таныстырады.Статистика - қоғамдағы құбылыстарды, процестерді сандық және сапалық жағынан тығыз байланыстыра отырып қай жерде және қай уақытта болғанын зерттейтін қоғамдық ғылымның бір саласы. Статистикалық бақылау - қоғамдық құбылыстар,процестер туралы мәліметті жинау,тіркеу.Статистикалық функциялар электронды кестелерде жиі қолданады.(ҚБ) Өзіндік жұмысОқушылар таратпа материалдағы тапсырмаларды орындайды.Оқушылар тапсырманы жеке түрде орындайды.
| Таратпа материал №1
Таратпа материал |
26-35 мин | Бірін-бірі оқытуОқушылар жұмыстарымен ауысады. Тапсырманы орындау барысында кездескен қиындықтарды талдайды, пайдаланған формулалар жайында айтып береді.ДЕСКРИПТОР: Оқушы пайдаланған формулалары жайында сыныптасына түсіндіреді. | Слайдтар |
Сабақтың соңы36-40 мин | Рефлексия: Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өтілген тақырыпты пысықтайды.Осы сабақта не үйрендіңіз ?Сіз үшін не түсініксіз ?Келешекте нені білгіңіз келеді ? | Рефлексия слайды |
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тескересіз? | Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
Оқудың әртүрлі түрлері іске асырылады: жұптық жұмыс, практикалық жұмыс.Барлық оқушы ұсынылған статистикалық функциялардың қолданылу аймағын біледіКейбір оқушылар өз мысалдарын келтіру арқылы басқа да функциялардың қызметін сипаттай алады | Оқушылар бір-бірінің жұмыстарын дұрыс нұсқамен салыстыра отырып бағалайды Дағдылар: Білу және түсіну, сыни ойлау | Компьютермен жұмыс жасау барысында, оқушылар компьютерді пайдаланудағы эргономика талаптары және компьютердің зиянды әсерінен қорғану тәсілдерімен танысады. |
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді?Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сл жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы бағаСәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?1:2:Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?1: 2:Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|