жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Су ресурстарының маңызы" 7 сынып
Ашық сабақ "Су ресурстарының маңызы" 7 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3. |
Мектеп: Талдықорған қаласы №26 орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: А.С.Аскарова |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Су ресурстарының маңызы. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.3.2. Су ресурстарының маңыздылығын түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1.Барлық оқушылыр: судың барлық түрі су ресурстары болып табылатындығын ,суды үнемдеу қажеттілігіне түсінік бере алады. 2. Басым көпшілігі: суды көп мөлшерде, үнемсіз пайдаланудан туындайтын проблемаларды анықтайды және шешу жолдарын ұсынады. 3. Кейбір оқушылар: тұтынатан су шығынын есептейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Су ресурстары мен оның маңыздылғын біледі. 2.Су ресурстарын қорғау қажеттілігін түсінеді. 3.Кесте, картамен жұмыс істейді, есеп шығарады |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнді оқыту мақсаты: оқушылар су ресурстарына мысал келтіреді. Тілді оқыту мақсаты оқушылар су ресуртсарына келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттап жүйелей алады. Тыңдалым: мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Айтылым:топтық, жұптық жұмыс барысында бір-біріне сұрақ коюда қажетті сөз тіркестерімен орынды пайдалануға қолдау көрсетеді, жасалған қорытындыларын сыныптастары алдында қорғау барысында өз ойларын еркін жеткізеді Оқылым:берілген мәтінді, тапсырманы түсініп оқиды. Жазылым:берілген тапсырмаға қорытынды жазады Пән бойынша сөздер мен терминдер: Су ресурсы,термальды сулар, Ауызша және жазбаша сөзге арналған қажетті сөйлемдер: Гидросфера дегеніміз .............................................. Су ресурстарына ............, .............., ................ кіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дағдылар |
Білу, түсіну,қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Оқушыларды су ресурстарын тиімді пайдалану және үнемдеу жолдарын үйрету, тұрмыстық су шығынын есептеп отыруға дағдыландыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
математика, экология |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Спиральді білім қаңидасына негізделіп 5 сыныпта Жаратылыстану пәнінен жер қабықтары және олардың құрамдас бөліктері тарауында гидросфера туралы жалпы түсініктері бар. 6 сыныпта су қабаты гидросфера, судың қасиеттері, жасанды және табиғи су көздері. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері. |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу,сабаққа даярлықтарына назар аудару. 2. Психологиялық ахуал «Ойымды жалғастыр» Су ішкен құдығыңа........ Тіршілік көзі.......... 3.Топқа бөлу: оқушыларды су ресурстарының түрлері бойынша топқа бөлу. 1-топ «Су ресурстары» 2-топ «Көл ресурстары» 3-топ «Тау мұздықтары» 4-топ «Жерасты сулары» |
Қима қағаздыры |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
Білу
10мин
Түсіну
12 мин
Қолдану 13мин |
«Бірге ойлаймыз» әдісі. Миға шабуыл.Сурет бойынша су ресурстарының қолдану мақсаттарын әнгімелеу арқылы сабақтың мақсатымен тақырыбын анықтайды. ҚБ «Үш шапалақ» әдісі Т.«FILA» әдісі.Әр топ оқулықтағы 25 параграфтағы мәтінмен жұмыс жасайды,кесте толтырады (Кесте 4 бағаннан тұрады: Мәтін ішінен түйінді сөздерді теріп жазу. Мәтін бойынша сызба түрінде конспект жасау. Мәтін бойынша сұрақтар құрастыру. Мәтіннің ішінен негізгі идеясын бейнелейтін сөйлемдерді теріп жазу.) 1-топ «Су ресурстары» тобына: Судың маңыздылығын тиімді пайдалану жолдары.
2-топ «Көл ресурстары» тобына: Көлдер және оның маңыздылығы.
3-топ «Тау мұздықтары» тау мұздықтары және оның маңыздылығы
4-топ «Жерасты сулары» Жерасты сулары және оның маңыздылығын ұсынады.
ҚБ. Топтық бағалау «Үш мадақтау, бір әрекет» әдіс (оқушылар басқа топтарды тамаша, керемет, жарайсын, қол шапалақ арқылы бағалайды)
Жұптық жұмыс «Ойлан жұптас бөліс» әдісі 1 топ. «Картамен жұмыс». «Су ресурстары» тобы.Атластан кескін картаға 5көлдер мен 5тау мұздықтардын түсіреді.
2топ. Диаграммамен жұмыс. «Көл ресурстары» тобы. Қазақстандағы суларының ара салмағы көрсеткіштерін пайдаланып диаграмма салады.
3.топ «Синквейн» әдісі. Су ресурстарын қорғау тақырыбына өлең жолдарын жазу. 4.топ. «Жерасты сулары» Қазақстанның физикалық картасынан жерасты суларының коры мол орындарын атап кескін картаға түсіру.
ҚБ Жұптық бағалау. «Көршіне бір сөз таңда» Сен жарайсын! Қанағаттанамын. Сенің мүмкіндігін әлі алда.
Сергіту сәті. «Сілку» жаттығуы Самал жел биледі (қолдарын жоғары көтереді қозғалтады), Қат-қабат бұлт келді (қолдарын сермейді). Жауын-шашын төгілді (аяқтарын тарсылдатады) Үлкен-кіші көңілді (құшақтарын ашады) Саралау Б: 5.Кестемен жұмыс. Барлық оқушылар су тұтыну шығынын есептейді.
(ҚБ) «Шапалақ» әдісі Кері байланыс: «Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
|
АКТсурет беріледі
«FILA» кестесі.
Оқулық «Атамұра» 2017жыл
постер
Атлас кескін карта
Диаграмма
Атлас кескін карта
Жаттығу орындайды
Кесте
Атлас кескін карта
Диаграмма
Атлас кескін карта
Кесте |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия «Рефлексия пирамидасы» 1.Сіз үйренген үш ресурс.....(көл,мұз таулары,жер сулары) 2.Сіз білетін екі су көздері ..... (табиғи және жасанды) 3.Сіз есте сақтауға тиісті бір заңдылық..... (суды тиімді пайдалану) |
Акт |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушыллаардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралауда берілген тапсырмада үлгерімі төмен оқушы тұтынытын су шығынын кестеке түсіре алады,қабілетті оқушылар кестеге түсіріп су шығынын есептей алады |
Жалпы материалды меңгеру деңгейін қалыптастырушы бағалаудың «үш шапалақ», «от шашу», «үш мадақтау, бір әрекет» әдісі бойынша қолдау көрсетіледі. |
Сергіту сәті «Сілку» жаттығуы» |
|||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















