|
Ана ілі |
Сыныбы: 4 «б» |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шығыс шынары ( Әзиза Нұрмаханова) |
||
|
Мақсаты: |
1.Мәтіннің негізгі идеясын ашу. |
||
|
Күтілетін нәтижеі: |
Мәтіннің мазмұнын ашады,өз ойларын, пікірлерін жеткізе алады |
||
|
Қолданылған әдіс-тәсілдер: |
«ЫСТЫҚ ЛЕБІЗ» ойыны, «Соңғы сөзді мен айтам» әдісі, «Автор орындығы» әдісі, «Жылжымалы» нысана, «LOCI» әдісі, «Джигсо» әдісі, «Рөлдік ойын» әдісі, «Мюнстенберг» әдісі, кері байланыс. |
||
|
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Уақыты |
|
Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу,сыныпта ынтымақ- тастық атмосферасын қалыптастыру үшін «ЫСТЫҚ ЛЕБІЗ» ойынын ойнатамын. Көктем мезгілі болғандықтан оқушылар бір-біріне гүл суреттерін сыйлайды. Сол гулдер арқылы топтасады. |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруға қатысады. Оқушылар бір-бірімен алақандарын тигізіп жылы лебіздерін сағат тілімен айналдыра айтып шығады. Оқушылар алған гүлдерінің түріне қарай топтасады. 1-топ ФИКУС 2-топ КАМЕЛИЯ 3-топ ЦИПЕРУС |
3 мин |
|
|
1)Білу |
Үй тапсырмасын «Соңғы сөзді мен айтам» әдісі арқылы эсселерін тексереді, «Автор орындығы» әдісі арқылы қорғайды. Топтасқан гүл аттары өздеріне таныс болмағандықтан оқушылар ғаламтордан іздейді. |
«Мен соғысты жек көрем » тақырыбында эссені оқу. Оқушылар топтасып жұмыс істейді,ғаламторға кіреді,ақпарат іздейді. |
5 мин 3 мин |
|
«Жылжымалы нысана» әдісі арқылы тақтада ілінген түрлі -түсті шарларды жару арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын ашады. |
Оқушылар шарларды жарып,ішіндегі сөздерді құрау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. «ШЫҒЫС ШЫНАРЫ» деген сөзді оқиды. |
||
|
Интербелсенді тақтадан оқушылар Әлия Молдағұлова туралы қысқаша бейне баян көреді,мәтін кейіпкерімен жақынырақ танысады. |
.Оқушылар бейне баянды мұқият көреді,тыңдайды,топ ішінде талқыға салады. |
3 мин |
|
|
|
«LOCI» әдісі арқылы бейне баяннан көргендерін есте сақтау үшін сөздерді бір –бірімен байланыстырады. |
Оқушылар бір түйінді сөзді алып,сол сөзге қатысты сөздерді топтастырады. |
3мин |
|
2) Түсіну. |
ДЖИГСО әдісі бойынша әр топқа тақырыпты бөліп беремін,топ мәтінті оқып,түсініп өзара талқылайды. |
Топпен ақылдасып тапсырманы орындайды. |
6 мин |
|
3) Қолдану |
«Рөлдік ойын » әдісі арқылы оқушылар мәтіннен түсінгендерін рөлдерге бөлініп сомдап шығады. |
Оқушылар ақылдасып,талқылап рөлдерді жас ерекшелігіне қарай бөліп алады. |
6мин |
|
4) Талдау. |
-Бұл соғыс шын мәнінде болғанба? - Қандай дәлел келтіресіңдер? -Бұл рөлдік ойындардан не ой түйдіңдер? -Қазіргі заманның адамдары нені көбірек ойлайды? |
Мәтіннен қазіргі өмірмен байланыстырып талдау жасайды. |
5 мин |
|
5) Жинақтау. |
-Егер сенің еліңе қауіп төнсе қандай амал істер едің? -Мәтіннің негізгі түйінді сөзі кайсы? |
Жұптық жұмыс ретінде орындайды. |
4 мин |
|
6) Бағалау. |
«Мюнстенберг» әдісі бойынша тапсырма: Мәтіндегі негізгі оқиғалар.Басты кейіпкерлер. Әңгіменің мазмұнына сай қандай мақал-мәтел айтар едің? |
Оқушылар мәтіннен есте қалған сөздерін жазады. Ең көп сөз жазған оқушы бағаланады. |
4 мин |
|
Рефлексиялық кезең. |
«Бүгінгі сабақтан алған әсерім? » Оқушыларға кері байланыс парақшалары таратылып кері байланыс алынады. |
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып,тақтадағы суртердің тұсына жабыстырады. |
3 мин |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Шығыс Шынары " 4 сынып
Ашық сабақ "Шығыс Шынары " 4 сынып
|
Ана ілі |
Сыныбы: 4 «б» |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шығыс шынары ( Әзиза Нұрмаханова) |
||
|
Мақсаты: |
1.Мәтіннің негізгі идеясын ашу. |
||
|
Күтілетін нәтижеі: |
Мәтіннің мазмұнын ашады,өз ойларын, пікірлерін жеткізе алады |
||
|
Қолданылған әдіс-тәсілдер: |
«ЫСТЫҚ ЛЕБІЗ» ойыны, «Соңғы сөзді мен айтам» әдісі, «Автор орындығы» әдісі, «Жылжымалы» нысана, «LOCI» әдісі, «Джигсо» әдісі, «Рөлдік ойын» әдісі, «Мюнстенберг» әдісі, кері байланыс. |
||
|
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Уақыты |
|
Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу,сыныпта ынтымақ- тастық атмосферасын қалыптастыру үшін «ЫСТЫҚ ЛЕБІЗ» ойынын ойнатамын. Көктем мезгілі болғандықтан оқушылар бір-біріне гүл суреттерін сыйлайды. Сол гулдер арқылы топтасады. |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруға қатысады. Оқушылар бір-бірімен алақандарын тигізіп жылы лебіздерін сағат тілімен айналдыра айтып шығады. Оқушылар алған гүлдерінің түріне қарай топтасады. 1-топ ФИКУС 2-топ КАМЕЛИЯ 3-топ ЦИПЕРУС |
3 мин |
|
|
1)Білу |
Үй тапсырмасын «Соңғы сөзді мен айтам» әдісі арқылы эсселерін тексереді, «Автор орындығы» әдісі арқылы қорғайды. Топтасқан гүл аттары өздеріне таныс болмағандықтан оқушылар ғаламтордан іздейді. |
«Мен соғысты жек көрем » тақырыбында эссені оқу. Оқушылар топтасып жұмыс істейді,ғаламторға кіреді,ақпарат іздейді. |
5 мин 3 мин |
|
«Жылжымалы нысана» әдісі арқылы тақтада ілінген түрлі -түсті шарларды жару арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын ашады. |
Оқушылар шарларды жарып,ішіндегі сөздерді құрау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. «ШЫҒЫС ШЫНАРЫ» деген сөзді оқиды. |
||
|
Интербелсенді тақтадан оқушылар Әлия Молдағұлова туралы қысқаша бейне баян көреді,мәтін кейіпкерімен жақынырақ танысады. |
.Оқушылар бейне баянды мұқият көреді,тыңдайды,топ ішінде талқыға салады. |
3 мин |
|
|
|
«LOCI» әдісі арқылы бейне баяннан көргендерін есте сақтау үшін сөздерді бір –бірімен байланыстырады. |
Оқушылар бір түйінді сөзді алып,сол сөзге қатысты сөздерді топтастырады. |
3мин |
|
2) Түсіну. |
ДЖИГСО әдісі бойынша әр топқа тақырыпты бөліп беремін,топ мәтінті оқып,түсініп өзара талқылайды. |
Топпен ақылдасып тапсырманы орындайды. |
6 мин |
|
3) Қолдану |
«Рөлдік ойын » әдісі арқылы оқушылар мәтіннен түсінгендерін рөлдерге бөлініп сомдап шығады. |
Оқушылар ақылдасып,талқылап рөлдерді жас ерекшелігіне қарай бөліп алады. |
6мин |
|
4) Талдау. |
-Бұл соғыс шын мәнінде болғанба? - Қандай дәлел келтіресіңдер? -Бұл рөлдік ойындардан не ой түйдіңдер? -Қазіргі заманның адамдары нені көбірек ойлайды? |
Мәтіннен қазіргі өмірмен байланыстырып талдау жасайды. |
5 мин |
|
5) Жинақтау. |
-Егер сенің еліңе қауіп төнсе қандай амал істер едің? -Мәтіннің негізгі түйінді сөзі кайсы? |
Жұптық жұмыс ретінде орындайды. |
4 мин |
|
6) Бағалау. |
«Мюнстенберг» әдісі бойынша тапсырма: Мәтіндегі негізгі оқиғалар.Басты кейіпкерлер. Әңгіменің мазмұнына сай қандай мақал-мәтел айтар едің? |
Оқушылар мәтіннен есте қалған сөздерін жазады. Ең көп сөз жазған оқушы бағаланады. |
4 мин |
|
Рефлексиялық кезең. |
«Бүгінгі сабақтан алған әсерім? » Оқушыларға кері байланыс парақшалары таратылып кері байланыс алынады. |
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып,тақтадағы суртердің тұсына жабыстырады. |
3 мин |
шағым қалдыра аласыз













