Қармақшы аудандық білім беру бөлімінің «№ 273 орта мектебі»
Ашық сабақ
Тақырыбы: Шынығу. Заттың атын білдіретін сөздер

1«Б»сыныбы
Сынып жетекшісі:Калданова Амина
Бекітемін
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары _______Жұбатқанова Р.А
64-сабақ
|
Бөлім: |
Сөз және оның мағынасы |
|
|
Педагогтің аты- жөні: |
Калданова Амина |
|
|
Күні:14.04.2022ж |
Пәні:Ана тілі |
|
|
Сынып:1Б |
Қатысушылар саны:24 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ашық сабақ Шынығу. Заттың атын білдіретін сөздер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.3.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды. Заттың атын білдіретін сөздерді табады, сұрақ қояды. Жаттығуларды көркем жазу талаптарына сай жазады. |
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 5минут |
Психологиялық дайындық: Біз балдырған баламыз. Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап Оқып білім аламыз. Көзді салып қараңыз. Былай қанат қағамыз. Мұғалім бүгін саяхатқа пойызбен шығатынын хабарлайды. Денсаулық – ол күлуің, Көңіл-күйің жадырай. Денсаулық – ол жүруің, Ешбір жерің ауырмай. -Балалар, біз қандай тақырыпта сабақ өтіп жатырмыз? (Денсаулық, тазалық,спорт) -Ендеше әр қатар атына сай тапсырмалар орындайтын боламыз. 1, 2, 3 вагондарға (қатарға)бөлініп отырады. 1-топ. «Тазалық» вагоны. 2-топ. «Денсаулық» вагоны. 3-топ. «Спорт» вагоны. – Балалар, бізбен бірге жолсерік болып Тазалық барады. Міне, ортамызға да келді. Мұғалім суретін көрсетеді. (Тазалықтың орнына өзі сөйлейді.) Тазалық – жолсерік: – Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен Тазалық деген тарланмын Сыпырғыш ап сыбанып, Шаң-тозаңды қудым кеп. Шүберек ап, су алып, Сырлы еденді жудым кеп. Қадыр Мырза Әли – Сапарымыз сәтті болсын! Біздің вагондарымыздың өз тәртібі бар. Вагон ішін (сынып бөлмесін) ластамаймыз. Сапарымыз аяқталғанша (сабақ аяқталғанша) қолымыздағы билетімізді тастамаймыз. Билетсіз жүруге тыйым салынған. «Сиқырлы қалпақ »әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.
|
«Жылы лебіз». Оқушылар орындарынан тұрып, сабақ алдында өздерінің жылы лебіздерін білдіреді. |
ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
жолсерік, вагонның суреті |
|
|
|
|
|
|
|
Ортасы 30минут |
Жаңа сабақты ашу: Балалар біз денсаулықтың достарын атап жіберейікші: (Көңілді жүру,спортпен шұғылдану,таза ауа,демалу, дұрыс тамақтану,шынығу) Олай болса бүгін Шынығу өлеңімен танысамыз |
Балалар сұрақтарға жауап береді.
|
ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау |
|
|
Оқулықпен жұмыс. Өлеңнің авторы жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Болат Үсенбаев 1955 жылы Қытай Халық Республикасының Құлжа қаласында туған. Алғашқы өлеңі 1971 жылы «Балдырған» журналында жарияланған. «Жеңеше», «Жүзік» жыр жинақтарының авторы.
1-жаттығу. Өлеңнің мазмұнына байланысты жүргізілетін жұмыстар:
1.Мұғалім оқушылардың назарын өзіне аударады. 2.Өлеңді мәнерлеп оқиды. 3.Барлық оқушыларға оқытады. 4.Мазмұнына байланысты сұрақтар қояды:
|
Белсенді оқу тапсырмалары ( ұжымда)
Өлеңді мұқият тыңдайды. Өлең мазмұнына байланысты қойылған сұрақтарға жауап береді. Өлеңді мәнерлеп оқиды. Балалар сұрақтарға жауап береді. |
|
|
|
Дәптермен жұмыс Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру. (Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау. – Балалар, кеудемізді көтеріп, иығымызды тік ұстаймыз. Аяғымызды жерге тигізіп, партада түзу отырамыз. Дәптер көлбеулігін сақтау. Дәптерімізді партаға қоямыз. Бір ұшы кеудеміздегі түймеге қарама- қарсы және көлбеу жату керек. Дәптеріміз партаның шетіне екі саусақ жетпей тұрады. Жазған сайын дәптерімізді жылжытып, кітаптың астына кіргізіп отырамыз.)
Сергіту сәті. Осы өлең бойынша қимылдар жасайды.
Топтық жұмыс: 1-топ. «Тазалық» вагоны. 2-топ. «Денсаулық» вагоны. 3-топ. «Спорт» вагоны. Суретті құрастырады.Спорт түрлерін айтып береді: |
Парақтағы кеңістікті бағдарлай білу. Жазу жолының жоғары және төменгі сызықтары мен тік көлбеу сызықтарынан шықпау. Әріптерді байланыстырып жазу. Көркем жазу Қимыл, шымыр сөздерін көркем жазады.
Қателерін түзейді.
Тазалық:достарының атын жапсырып,дыбыстық талдау жасайды. Суреттерді табады,буынға бөледі Суретті құрастырады.Спорт түрлерін айтып береді: |
|
|
|
Соңы 5минут |
Үйге тапсырма:Жұмыс дәптері Шығармашылық жұмыс. Көп нүктенің орнына кім?не? сұрағына жауап беретін сөздерді тауып жазады. – Ендеше, бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында «Сөз ойла,тез ойла» әдісі арқылы балалар кім?кімдер?не?нелер?деген сұраққа жауап беретін сөздерді тауып,сұрақтар сандығына орналастырады. |
Көп нүктенің орнына не? сұрағына жауап беретін сөздерді тауып жазады. Қала, дала, бала |
ҚБ. «Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалау. |
|
|
Кері байланыс 5минут |
«Кубизм» стратегиясы бойынша сабақты қорытындылау.
|
Сабақтан алған әсерлерін «Кубизм» стратегиясын- дағы сұрақтарға жауап беру арқылы көрсетеді. |
«Кубизм» |
|
![]()





жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Шынығу Ана тілі 1 сынып
Ашық сабақ: Шынығу Ана тілі 1 сынып
Қармақшы аудандық білім беру бөлімінің «№ 273 орта мектебі»
Ашық сабақ
Тақырыбы: Шынығу. Заттың атын білдіретін сөздер

1«Б»сыныбы
Сынып жетекшісі:Калданова Амина
Бекітемін
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары _______Жұбатқанова Р.А
64-сабақ
|
Бөлім: |
Сөз және оның мағынасы |
|
|
Педагогтің аты- жөні: |
Калданова Амина |
|
|
Күні:14.04.2022ж |
Пәні:Ана тілі |
|
|
Сынып:1Б |
Қатысушылар саны:24 |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ашық сабақ Шынығу. Заттың атын білдіретін сөздер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.3.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; 1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды. Заттың атын білдіретін сөздерді табады, сұрақ қояды. Жаттығуларды көркем жазу талаптарына сай жазады. |
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 5минут |
Психологиялық дайындық: Біз балдырған баламыз. Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап Оқып білім аламыз. Көзді салып қараңыз. Былай қанат қағамыз. Мұғалім бүгін саяхатқа пойызбен шығатынын хабарлайды. Денсаулық – ол күлуің, Көңіл-күйің жадырай. Денсаулық – ол жүруің, Ешбір жерің ауырмай. -Балалар, біз қандай тақырыпта сабақ өтіп жатырмыз? (Денсаулық, тазалық,спорт) -Ендеше әр қатар атына сай тапсырмалар орындайтын боламыз. 1, 2, 3 вагондарға (қатарға)бөлініп отырады. 1-топ. «Тазалық» вагоны. 2-топ. «Денсаулық» вагоны. 3-топ. «Спорт» вагоны. – Балалар, бізбен бірге жолсерік болып Тазалық барады. Міне, ортамызға да келді. Мұғалім суретін көрсетеді. (Тазалықтың орнына өзі сөйлейді.) Тазалық – жолсерік: – Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен Тазалық деген тарланмын Сыпырғыш ап сыбанып, Шаң-тозаңды қудым кеп. Шүберек ап, су алып, Сырлы еденді жудым кеп. Қадыр Мырза Әли – Сапарымыз сәтті болсын! Біздің вагондарымыздың өз тәртібі бар. Вагон ішін (сынып бөлмесін) ластамаймыз. Сапарымыз аяқталғанша (сабақ аяқталғанша) қолымыздағы билетімізді тастамаймыз. Билетсіз жүруге тыйым салынған. «Сиқырлы қалпақ »әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.
|
«Жылы лебіз». Оқушылар орындарынан тұрып, сабақ алдында өздерінің жылы лебіздерін білдіреді. |
ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бағалайды. |
жолсерік, вагонның суреті |
|
|
|
|
|
|
|
Ортасы 30минут |
Жаңа сабақты ашу: Балалар біз денсаулықтың достарын атап жіберейікші: (Көңілді жүру,спортпен шұғылдану,таза ауа,демалу, дұрыс тамақтану,шынығу) Олай болса бүгін Шынығу өлеңімен танысамыз |
Балалар сұрақтарға жауап береді.
|
ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау |
|
|
Оқулықпен жұмыс. Өлеңнің авторы жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Болат Үсенбаев 1955 жылы Қытай Халық Республикасының Құлжа қаласында туған. Алғашқы өлеңі 1971 жылы «Балдырған» журналында жарияланған. «Жеңеше», «Жүзік» жыр жинақтарының авторы.
1-жаттығу. Өлеңнің мазмұнына байланысты жүргізілетін жұмыстар:
1.Мұғалім оқушылардың назарын өзіне аударады. 2.Өлеңді мәнерлеп оқиды. 3.Барлық оқушыларға оқытады. 4.Мазмұнына байланысты сұрақтар қояды:
|
Белсенді оқу тапсырмалары ( ұжымда)
Өлеңді мұқият тыңдайды. Өлең мазмұнына байланысты қойылған сұрақтарға жауап береді. Өлеңді мәнерлеп оқиды. Балалар сұрақтарға жауап береді. |
|
|
|
Дәптермен жұмыс Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру. (Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау. – Балалар, кеудемізді көтеріп, иығымызды тік ұстаймыз. Аяғымызды жерге тигізіп, партада түзу отырамыз. Дәптер көлбеулігін сақтау. Дәптерімізді партаға қоямыз. Бір ұшы кеудеміздегі түймеге қарама- қарсы және көлбеу жату керек. Дәптеріміз партаның шетіне екі саусақ жетпей тұрады. Жазған сайын дәптерімізді жылжытып, кітаптың астына кіргізіп отырамыз.)
Сергіту сәті. Осы өлең бойынша қимылдар жасайды.
Топтық жұмыс: 1-топ. «Тазалық» вагоны. 2-топ. «Денсаулық» вагоны. 3-топ. «Спорт» вагоны. Суретті құрастырады.Спорт түрлерін айтып береді: |
Парақтағы кеңістікті бағдарлай білу. Жазу жолының жоғары және төменгі сызықтары мен тік көлбеу сызықтарынан шықпау. Әріптерді байланыстырып жазу. Көркем жазу Қимыл, шымыр сөздерін көркем жазады.
Қателерін түзейді.
Тазалық:достарының атын жапсырып,дыбыстық талдау жасайды. Суреттерді табады,буынға бөледі Суретті құрастырады.Спорт түрлерін айтып береді: |
|
|
|
Соңы 5минут |
Үйге тапсырма:Жұмыс дәптері Шығармашылық жұмыс. Көп нүктенің орнына кім?не? сұрағына жауап беретін сөздерді тауып жазады. – Ендеше, бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында «Сөз ойла,тез ойла» әдісі арқылы балалар кім?кімдер?не?нелер?деген сұраққа жауап беретін сөздерді тауып,сұрақтар сандығына орналастырады. |
Көп нүктенің орнына не? сұрағына жауап беретін сөздерді тауып жазады. Қала, дала, бала |
ҚБ. «Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалау. |
|
|
Кері байланыс 5минут |
«Кубизм» стратегиясы бойынша сабақты қорытындылау.
|
Сабақтан алған әсерлерін «Кубизм» стратегиясын- дағы сұрақтарға жауап беру арқылы көрсетеді. |
«Кубизм» |
|
![]()





шағым қалдыра аласыз




















