Пәні:Әдебиеттік
оқу
Тақырыбы:
Қысқы кеш
суреттері.
Қысқы кеш. Александр
Пушкин.
|
Мектеп: М.Байзақов атындағы №18
ЖОМ
|
Күні: 22.11.18
|
Мұғалімнің есімі:
|
СЫНЫП: 3 «Ә»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ негізделген
оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
3.1.5.1 – өз ойы мен
сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып,
жеткізу.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
|
Оқушылардың
басым бөлігі:
|
|
Кейбір
оқушылар:
|
|
Бағалау критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында
тыңдаушының назарын өзіне аудара
алады.
|
Құндылықтар
ды
дарыту
|
Оқушы бойында саналы тәрбие мен байыпты
мінез қалыптастыру, рухани дүниесі
бай интеллекті тұлға
тәрбиелеу
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар сөздерді дұрыс
қайталап, өз ойларын толық жеткізе
алады.
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
Жыл мезгілдері,
қыс
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
Қысты сипаттау.
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе
қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар,
кері байланыс, стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық байланыс
|
Дүниетану, өзін-өзі тану,
математика.
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде
жоспарланған жаттығулармен
қатар,
ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
Психологиялық ахуал
қалыптастыру: 2 мин
Жақсы сөз жанымызды
жылытады дегендей, бір-бірімізге жан жылуымызды
берейік.
Қол алысып, қане,
біз,
Достасайық
бәріміз.
Айтарым бар
сендерге,
Тез тұрыңдар
шеңберге.
Қандай жақсы бір
тұру,
Достарменен бір
жүру.
Үй
тапсырмасы.
Өткенге шолу.
«Банка» әдісі. 3 мин
-
«Ауыл күзі» өлеңінің
авторы?
-
Тайыр Жароков кім?
-
Тайыр Жароков қай жылы
туылды?
-
Тайыр Жароков қай жерде
туылды?
-
Тайыр Жароков қандай өлеңі
бар?
-
Жыл мезгілдерін ата?
-
Бір жылда неше ай бар?
-
Қыста неше ай бар?
-
Міржақып Дулатов кім?
-
«Ғылымға көңіл бөлсеңіз» өлеңінің
авторы?
Мұса Байзақов өмірі мен
шығармашылығына тоқталу.
|
«Банка»
әдісі
Қима
қағаздар
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақты ашу. 3
мин
Оқулықтағы жұмбақтардың шешуін
тап.
Қыста бар да, жазда жоқ.
(Қар)
Құлағы мен көзі жоқ,
Жоқ тіпті қол мен аяғы.
Бірақ ғажап өнерпаз,
Мәнерлеп ою ояды. (Аяз)
Көлге жапқан қақпақ
Сіресіп тұр-
Қатты –ақ.( Мұз)
Қанаты жоқ -ұшады.
Аяғы жоқ- желеді.
Аузы жоқ- ұлиды. (Боран)
Бұл қай жыл мезгіліне қатысты айтылған
сөздер?
Осы мезгілді сипаттайтын тағы 5 сөз ойластыр. Қырау, ақ
ұлпа, суық, тұман, ызғарлы жел.,
көктайғақ.
Демек, біздің бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы «Қысқы кеш суреттері» деп
аталады.
Жалпыға арналған
тапсырма: 12 мин
Өлеңді оқулық бойынша
мәнерлеп оқу.
Авторды естерине
түсіру.
Тайыр Жароков (1908–1965) - 28 қыркүйекте Батыс
Қазақстан облысы, Жәнібек ауданы, Жетібай ауылында туған. Атасы
Малтақан қара сөзге шешен, реті келген жерде бірекі ауыз өлең
шығара алатын кісі болыпты. Алғаш білімді ауылда ашылған бастауыш
мектепте алып, оны 15 жасында бітіріп шығады. 1923–1927 жж.
Орынборда қазақтың халық ағарту институтында, 1928–1932 жж. Абай
атындағы Алматы мемлекеттік университетінде, 1934–1935 жж.
Ленинградтың тарих, философия және әдебиет институтының
аспирантурасында оқиды. 1932–1933 жж. жаңадан құрылған
Қазақстан Жазушылар одағы ұйымдастыру комитетінің хатшысы,
1933–1934 жж. «Қазақ әдебиеті» газеті редакторының орынбасары,
1938–1942 жж. халық ақыны Ж.Жабаевтың әдеби хатшысы қызметтерін
атқарды. Ұлы Отан соғысы кезінде әскер қатарында
болды.
Александр Сергеевич Пушкин (6 маусымның 1799,
Мәскеу, Ресей — 10 ақпанның 1837, Санкт-Петербор, Ресей) — Ресей
ақыны, классикалық орыс әдебиетінің негізін салушы.
Александр Сергеевич Пушкин – орыстың ұлы ақыны. Оның өмірі мен
өнерпаздық жолы азаттық, адамгершілік идеялары үшін аянбай күресу
жолы болды.
Топтық жұмыс. 8
мин.
1 топ: мозаика
әдісі. Тайыр Жароков туралы сурет, мағлұмат
құрастыру.
2 топ: қыс мезгілін суреттейтін
көркемсөздермен кластер
құрастыру.
3 топ: сурет
салу.
Бағалау
критерилері:
1. Тайыр Жароков туралы мағлұмат
құрастыру.
2. Көркемсөздермен кластер
құрастыру.
3.Сурет
салу.
Дәптермен жұмыс. 3
мин
|
|
Сергіту
сәті
2 минут
|
Боран соғар оң
жақтан,
Боран соғар сол
жақтан.
Қар лақтырып
ойнасақ,
Су өтер мына
қолғаптан.
|
Қимылмен көрсету.
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты
қорытындылау.
Жұптық
жұмыс.
«Орнын тап» ойыны 5
мин
Мақсаты: Балаларды
тақтада, қағаз бетінде бағытты таба білуге үйрету. Оқушылар жұп
болып үстелдің үстіндегі қағазға
орындайды.
-
Оң жақтағы жоғары үйшікке А. Құнанбаевты
орналастыр.
-
Сол жақтағы төменгі үйшікке М.Әлімбаевты
орналастыр.
-
Төменгі сол жақтағы үйшікке Фариза Оңғарсынованы
орналастыр.
-
Жоғарғы сол жақтығы үйшікке Бердібек Соқпақбаевты
орналастыр.
-
Ортасына Тайыр Жароковты
орналастыр.
Әр жұп бір – бірінің
жұмысын бағалайды.
Оқушылардың жұмыстарын
бағдаршам түстері арқылы бағалау.
Рефлексия жүргізу. 2
мин.
Сабақ барысында
оқушылар ақын, жазушыларды есіне
түсірді.
Қыс мезгілі туралы
көлемді мағлұмат алды.
Оқушылардың сабақтан
алған әсерін, көңіл-күйлерін білу арқылы
жүргізу.
|
Оқушылар кестемен жұмыс
жасайды
|
Үйге тапсырма:
оқу, дәптермен жұмыс.
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім жəне
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|