Материалдар / Ашық сабақ; Сызықтық функция және оның графигі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ; Сызықтық функция және оның графигі

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ . сыныпқа арналған алгебра пәнінен
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Әл-Фараби атындағы орта

мектеп

Функция. Функцияның графигі

Күні: 14.04.2022ж. Мұғалімнің аты-жөні:Киргизбаева А.А.


Сынып: 7 Қатысқандар: 7 Қатыспағандар:0


Сабақтың тақырыбы


Сызықтық функция және оның графигі


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

7.4.1.4 функциясының анықтамасын білу, графигін салу,

k коэффициентіне қатысты орналасуын анықтау;


7.4.1.5 түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктің k және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;




Сабақ мақсаты


У= кх + b мен функцияларының анықтамасын білу.

у = kx + b пен у = kx функцияларының графигін салу.

у = kx + b сызықтық функцияның k мен b коэффициенттеріне

қатысты орналасуын анықтау.






Бағалау критерийі

, у = kx функцияларының анықтамаларын біледі.

графиктерінің орналасуын біледі.

функциясы мен у = kx функция графиктерінің

ерекшіліктерін анықтай алады.

у = kx + b функциясы мен у = kx сызықтық функциядағы k мен b коэффииенттеріне қатысты функция графиктерін қай ширекте орналасқанын ажырата алады.   

функциясы мен у = kx функция графиктерінің ортақ

қасиеттері мен айырмашылықтарын салыстыра отырып сыза

алады.





Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Нүкте , түзу, функция, аргумент, формула, абсциссалар, ординаталар, тура пропорционал, оң, теріс, параллель, тиісті және тиісті емес нүктелер, өсу және кему аралықтары, анықталу облысы, функция мәндері.


Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

... аргумент деп атайды.

Сызықтық функцияның графигін салу үшін қанша нүкте

жеткілікті?

Сызықтық функцияның графигі қандай сызық?

Сызықтық функцияның графигі ОХ осіне параллель болады,

егер ... .

Сызықтық функцияның графигі ОХ осі мен беттеседі, егер ... .





Құндылықтарға баулу


Зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылығы бойынша топтық жұмыста бір-біріне көмектесу, достық қарым-қатынаста болу, адамгершілік, жауапкершілік , бір-біріне құрмет көрсету дағдыларын бойларына сіңіру. Өзгенің көзқкарасына құрметпен қарау құндылығы қалыптасады.


Пәнаралық байланыс

Физика



Тақырып бойынша алдыңғы білім

Фунция анықтамасын біледі, функцияны формула, кесте, график түрінде берілетінін біледі. Нүктеледі ХОУ тік бұрышты координаталар жазықтығында нүктелерді белгілей алады. Өспелі, кемімелі , функцияларды біледі. Берілген функцияның анықталу облысын таба алады. Абсциссалар, ординаталар аргумент бойынша, фукция мәндерін есептей алады.



Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған

кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар



Сабақтың басы



3 мин













7 мин














































3 мин



Сәлемдесу түгелдеу, ұйымдастыру. Оқушыларға түрлі-түсті дөңгелек парақшаларға салынған функция графиктерінің өсетін , кемитін, функцияны бермейтін функциялар салынған парақшаларды таратып, 3 топқа бөлінуді ұсынамын. Яғни, әр оқушы берілген функция графигіне қарап өз тобын табады.

Бағалау парақшаларын таратып беремін.

1.Үй жұмысын тексеру .

у= 5x-3 функциясының анықталу облысы -1; 0; 1; 1,5 сандары болса, онда функцияны кесте арқылы берiңдер және графигiн салыңдар.

  1. Анықталу облысын тап [-1; 1,5]

  2. Аргументің қандай мәнінде функция графигі ОУ осімен қиылысу координатын жаз. (0 ; 3 )

  3. Функция өспелі ме әлде кемімелі ме?

Жауап функция өспелі.


Х

-1

0

1

1,5

у

-8

-3

2

4,5


Слайдтағы дұрыс көрсетілген жауаптары бойынша жұптық жұмыс жасау,бірін-бірі бағалау.


«Кім шапшаң» әдісі арқылы алдынғы өткен сабақты сұрақ- жауап бойынша қорытындылаймын.

1. Функция дегеніміз не? Мысал келтір?

2. Тәуелсіз айнымалы қабылдайтын

мәндер функцияның несі деп атайды?

  1. . Тәуелді айнымалыны не деп атайды?

  1. График бойынша функцияның

анықталу облысын қалай табамыз?

  1. Функцияны график арқылы қалай

беруге болады

  1. Функцияны график арқылы берудегі мақсат не?

График бойынша функцияның өсетіні немесе кемитінін қалай анықтауға болады?


Үй тапсырмасына қосымша есеп .Ол есептертер өтілген сабақ пен жаңа сабақты байланыстыру үшін берілген көпірше есеп болатын есеп тапсырмасын бергенмін болатынмын.

1-ші есеп У= 2x + 3

2-ші есеп у= -2x +1

3-ші есеп у=3x

  1. Есеп шарты: Берілген функцияның кестесін құру.

  2. Анықталу облысын табу

  3. Аргументің қандай мәнінде функция графигі ОУ осімен ОХ остері мен қиылысу нүктелерінің координаталарын табу.

  4. Функция өспелі ме кемімелі соны анықтау

  5. Кесте бойынша (х ; y) координаталық жазықтықта сәйкес нүктелерді қосып график салу.


Яғни әр топтан тапсырмаларды сұраймын.


I-ші топ есебі. У =2x + 3


х

-1,5

-1

0

1

y

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!