
Пәні:Әдебиеттік оқу Мектеп: №10
Күні:20.01.2019ж Мұғалімнің аты -жөні:Куракбаева Тамара
Рамановна
Сынып: 4«П» Қатысқандар:23 Қатыспағандар:
Тақырыбы: Табиғат сипаты
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
4.1.2.1-шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесеІІІ
жаққа өзгертіп,жағдаяттар қосып,оқиғаларды
қосып,оқиғаларды қрбітіп)қолданып,шығарманы
қысқаша,толық,ішінара мазмұндау.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады:Табиғат туралы біледі.
Оқушылардың көпшілігі орындай ал ады:Шығарма
мазмұнын баяндайды,оқиғаны өрбітіп айта алады.
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығарма мазмұнын
баяндайды,оқиғаны өрбітіп,І және ІІІ жаққа өзгертіп айта
алады.
Тілдік мақсат Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Табиғат сипаты
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: табиғат
Оқушылар орындай алады:
Құндылықтарға баулу Сыныпта топтасып немесе бірлесіп тапсырманы орындау
арқылы бір -біріне ынтымақтастық орта
қалыптасады.Достарының пікірін тыңдауға, бірлесе жұмыс
жасау арқылы бір-біріне деген сүйіспеншілігі мен мейірімділігі
артады.
Пәнаралық байланыс Жаратылыстану,дүниетану, көркем еңбек,қазақ тілі
Алдыңғы білім Көлеңкелер еліндегі оқиға
Сабақ барысы
Жоспарланған
уақыт
есебі
Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы
5мин
Психологиялық дайындық:
Амансың ба Алтын күн!
Амансың ба Көк аспан!
Амансыңба достарым!
Сендерді көрсем қуанамын.
Айналаңа алақанмен,
Жылулықты шашайық!
Сәттілік тілеп күлімсіреп,
Біз сабақты бастайық!
Топқа бөлу: Б.Ж.Н.Қ.
Үй тапсырманы еске түсіру:
Үйден құрастырып келген ертегісін
оқиды.
Автор орындығында отырып оқиды.
Дескриптор:
1.Ертегі құрастырады.
Миға шабуыл: Жұмбақтарды шешеді.
Не себепті әріптермен топқа бөлінгенін
түсінеді.
1 тапсырамда оқушылар іс әрекетпен
орындайды.
Амандасады.
Көтеріңкі көңіл күймен
орындайды.
мадақтау
Ертегі құрастырады.
ҚБ.Мадақтау.
ҚБ.Мадақтау.
Сұрақтарға жауап
береді.
ҚБ.Мадақтау.
Жұмбақтарды шешеді.

Сабақтың ортасы
30 мин
Жаңа тақырып: Табиғат сипаты
Қастек Баянбай туралы қысқаша айту.
Не жауып тұр? Өлеңін мәнерлеп оқу.
Мұғалімнің түсіндірмесі. Өлең
(поэзия) - белгілі бір өлшеммен
қиыннан қиыстырып, үйлесімді
ырғақпен ұйқасып келетін өрнекті сөз
жүйесі.
Шумақ – аяқталған синтаксистік
біртұтас ойды білдіреді.
Тармақ – бұл өлеңнің әр жолы.
Буын – сөздегі дауысты дыбыстардың
санына қарай анықталады.
Ұйқасы- ерікті өлең ұйқасы
Теңеу – заттың не құбылыстың ерекше
белгілерін басқа затпен не құбылыспен
салыстыра суреттеу.
Жаңбырға екі өтініш өлеңін
Сұрақтарға жауап береді.
Дәптермен жұмыс: сөздікті жазу
Сөздік жұмыс:Бірауық-бір мезгіл
Шаш етектен-мол,орасан көп
Аққа қарық болу-сүт өнімдерінің мол
болуы
Түрткі сұрақ:Адамдар жаңбырдан
қандай жақсылық күтеді?
Осы өлеңді және басқаша қалай
баяндауға болады? (1және ІІІ жаққа
өзгертіп,жағдаяттар қосып,оқиғаларды
өрбітіп жазу.)
Сергіту сәті : Жау,жау жаңбыр әні.
Топқа тапсырма:
Табиғи апаттар туралы
бейнежазбаны тамашалайды.
Сол апаттар туралы оқушылар өз
ойларын айтады.
Табиғи апат болған кезде қандай
әрекеттер жасау керек?
Жұбымен бірге орындайды.Қимыл
әрекетпен көрсетеді.
Өлеңін мәнерлеп оқу.
Сұраққа жауап береді.
Топтық жұмыстарға
қажетті мәліметтер
мұғалім тарапынан
топтарға таратпа
материалдар көлемінде
беріледі. Оқушылар өз
түйінін жасайды.
Түсіндіру.ҚБ.Мадақтау
Дәптерге жазады.
Сұраққа жауап береді.
Дәптерге жазады.
Тақтадағы арман
ағашына тілектерін
жазып,ілдіреді.
Сұраққа жауап берді.
ҚБ.Мадақтау.
Сұраққа жауап
берді.ҚБ.Мадақтау
Не керек нені алу керек
осы бойынша айту керек
Сабақ соңы 5 мин Кері байланыс: «Ортада қаламсап»
стратегиясы бойынша уақытты
басшылыққа алып, бірнеше оқушыдан
жазғандарын оқытып, талдау жүргізу
ұйымдастырылады.
Үй жұмысы: Өлеңді мәнерлеп оқып
келу
Оқушылар өз пікірлерін
жазады.
ҚБ.Мадақтау
Қосымша мәліметтер
Саралау – оқушыға Бағалау – оқушы білімін Пәнаралық байланыс

мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті
оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз?
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік,
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі).
Мадақтау, «Ашық
сұрақтар»қою
Стикер, смайлик, им-ишара,топтық бағалау. Орыс, ағылшын тілдері,
көркем еңбек,
Партада дұрыс отыруын
қадағалау, құралдарды дұрыс
пайдалану
Интерактивтік тақта
Бір-бірін тыңдауға, сыйлауға
тәрбиеленеді
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Табиғат сипаты 4 сынып
Ашық сабақ Табиғат сипаты 4 сынып

Пәні:Әдебиеттік оқу Мектеп: №10
Күні:20.01.2019ж Мұғалімнің аты -жөні:Куракбаева Тамара
Рамановна
Сынып: 4«П» Қатысқандар:23 Қатыспағандар:
Тақырыбы: Табиғат сипаты
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
4.1.2.1-шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесеІІІ
жаққа өзгертіп,жағдаяттар қосып,оқиғаларды
қосып,оқиғаларды қрбітіп)қолданып,шығарманы
қысқаша,толық,ішінара мазмұндау.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады:Табиғат туралы біледі.
Оқушылардың көпшілігі орындай ал ады:Шығарма
мазмұнын баяндайды,оқиғаны өрбітіп айта алады.
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығарма мазмұнын
баяндайды,оқиғаны өрбітіп,І және ІІІ жаққа өзгертіп айта
алады.
Тілдік мақсат Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Табиғат сипаты
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: табиғат
Оқушылар орындай алады:
Құндылықтарға баулу Сыныпта топтасып немесе бірлесіп тапсырманы орындау
арқылы бір -біріне ынтымақтастық орта
қалыптасады.Достарының пікірін тыңдауға, бірлесе жұмыс
жасау арқылы бір-біріне деген сүйіспеншілігі мен мейірімділігі
артады.
Пәнаралық байланыс Жаратылыстану,дүниетану, көркем еңбек,қазақ тілі
Алдыңғы білім Көлеңкелер еліндегі оқиға
Сабақ барысы
Жоспарланған
уақыт
есебі
Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы
5мин
Психологиялық дайындық:
Амансың ба Алтын күн!
Амансың ба Көк аспан!
Амансыңба достарым!
Сендерді көрсем қуанамын.
Айналаңа алақанмен,
Жылулықты шашайық!
Сәттілік тілеп күлімсіреп,
Біз сабақты бастайық!
Топқа бөлу: Б.Ж.Н.Қ.
Үй тапсырманы еске түсіру:
Үйден құрастырып келген ертегісін
оқиды.
Автор орындығында отырып оқиды.
Дескриптор:
1.Ертегі құрастырады.
Миға шабуыл: Жұмбақтарды шешеді.
Не себепті әріптермен топқа бөлінгенін
түсінеді.
1 тапсырамда оқушылар іс әрекетпен
орындайды.
Амандасады.
Көтеріңкі көңіл күймен
орындайды.
мадақтау
Ертегі құрастырады.
ҚБ.Мадақтау.
ҚБ.Мадақтау.
Сұрақтарға жауап
береді.
ҚБ.Мадақтау.
Жұмбақтарды шешеді.

Сабақтың ортасы
30 мин
Жаңа тақырып: Табиғат сипаты
Қастек Баянбай туралы қысқаша айту.
Не жауып тұр? Өлеңін мәнерлеп оқу.
Мұғалімнің түсіндірмесі. Өлең
(поэзия) - белгілі бір өлшеммен
қиыннан қиыстырып, үйлесімді
ырғақпен ұйқасып келетін өрнекті сөз
жүйесі.
Шумақ – аяқталған синтаксистік
біртұтас ойды білдіреді.
Тармақ – бұл өлеңнің әр жолы.
Буын – сөздегі дауысты дыбыстардың
санына қарай анықталады.
Ұйқасы- ерікті өлең ұйқасы
Теңеу – заттың не құбылыстың ерекше
белгілерін басқа затпен не құбылыспен
салыстыра суреттеу.
Жаңбырға екі өтініш өлеңін
Сұрақтарға жауап береді.
Дәптермен жұмыс: сөздікті жазу
Сөздік жұмыс:Бірауық-бір мезгіл
Шаш етектен-мол,орасан көп
Аққа қарық болу-сүт өнімдерінің мол
болуы
Түрткі сұрақ:Адамдар жаңбырдан
қандай жақсылық күтеді?
Осы өлеңді және басқаша қалай
баяндауға болады? (1және ІІІ жаққа
өзгертіп,жағдаяттар қосып,оқиғаларды
өрбітіп жазу.)
Сергіту сәті : Жау,жау жаңбыр әні.
Топқа тапсырма:
Табиғи апаттар туралы
бейнежазбаны тамашалайды.
Сол апаттар туралы оқушылар өз
ойларын айтады.
Табиғи апат болған кезде қандай
әрекеттер жасау керек?
Жұбымен бірге орындайды.Қимыл
әрекетпен көрсетеді.
Өлеңін мәнерлеп оқу.
Сұраққа жауап береді.
Топтық жұмыстарға
қажетті мәліметтер
мұғалім тарапынан
топтарға таратпа
материалдар көлемінде
беріледі. Оқушылар өз
түйінін жасайды.
Түсіндіру.ҚБ.Мадақтау
Дәптерге жазады.
Сұраққа жауап береді.
Дәптерге жазады.
Тақтадағы арман
ағашына тілектерін
жазып,ілдіреді.
Сұраққа жауап берді.
ҚБ.Мадақтау.
Сұраққа жауап
берді.ҚБ.Мадақтау
Не керек нені алу керек
осы бойынша айту керек
Сабақ соңы 5 мин Кері байланыс: «Ортада қаламсап»
стратегиясы бойынша уақытты
басшылыққа алып, бірнеше оқушыдан
жазғандарын оқытып, талдау жүргізу
ұйымдастырылады.
Үй жұмысы: Өлеңді мәнерлеп оқып
келу
Оқушылар өз пікірлерін
жазады.
ҚБ.Мадақтау
Қосымша мәліметтер
Саралау – оқушыға Бағалау – оқушы білімін Пәнаралық байланыс

мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті
оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз?
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік,
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі).
Мадақтау, «Ашық
сұрақтар»қою
Стикер, смайлик, им-ишара,топтық бағалау. Орыс, ағылшын тілдері,
көркем еңбек,
Партада дұрыс отыруын
қадағалау, құралдарды дұрыс
пайдалану
Интерактивтік тақта
Бір-бірін тыңдауға, сыйлауға
тәрбиеленеді
шағым қалдыра аласыз













