«Алматы облысы білім басқармасының Балқаш ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің
«№2 Жамбыл атындағы орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» мемлекеттік коммуналдық мекемесі
Сабақтың тақырыбы: Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар
|
Бөлім: |
Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Каренеева Газиза Алпысбаевна |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.2-табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты:. |
табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды сипаттау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту,
үй тапсырмасын сұрау. 7 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу б) топтастыру.
1. Google forms 5 сұрақтан құралған бір жауапты тест тапсырмалары 2. Оқулықтағы 35 беттегі № 3 тапсырма Реакциялардың типін анықтап, теңдеулерін теңестіріңдер: 2 M М C ЕББҚ дәптері тексеріліп, кері байланыс беріледі. Бұл оқушыға мұғалім тарапынан бағыт- бағдар, кеңес беру бойынша педагогикалық қолдау көрсетіледі. |
Сәлемдеседі, көңіл- күйлері жақсы , сабаққа дайын екендерін айтады.
Ұялы телефон арқылы тест сұрақтарға жауап береді.
Бағалау критерийлері бойынша оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді. |
Тест аяқталған соң , нәтижесі шығады.
Үй тапсырмасының бағалау критерийлері
|
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd12MjUfGwc62qb13lURgjAIoaB-VJ7p4gk5IDqjyzMmw98MA/viewform
Оқулық, дәптер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
2 минут |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға төмендегі сұрақтар қойлады 1. Табиғатта болатын қандай құбылыстарды білеміз? 2.Біздің өмірімізде химиялық реакциялар жүреді ме? 3. Сол жүретін химиялық реакциялардың маңызы қандай? |
Оқушылар белсене қатысып сұрақтарға жауап береді. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Сабақтың тақырыбын ашады.
|
ҚБ Ерекше жауап берген оқушыларды «Жарайсың » деп қошеметтеу арқылы бағалау.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин.
5 минут
10 минут
|
Топтық жұмыс « INSERT» ( ақпаратты таңдау) стратегиясы
Химия 8 сынып оқулықтағы 36 беттегі мәтінді оқып танысады.
1 топ «Бұрыннан білемін» Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі бұрыннан білетін химиялық реакциялар туралы ақпараттарды жазады. 2 топ «Жаңа ақпарат» Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар туралы жаңа ақпараттарды жазады. 3 топ «Менің ойлағаныма қайшы» 4 топ «Білгім келеді» Оқыту түрі: топтық жұмыс Оқыту әдісі: « INSERT» (ақпаратты таңдау) стратегиясы Дағды: топтық жұмыс барысында бірлесіп жұмыс істеу дағдысы қалыптасады. Оқушылар командамен жұмыс жасағанда топ мүшелерімен бірлесіп тапсырманы орындайды, ақылдасады, ізденеді, мүмкіндіктеріне қарай ойларын еркін айтып, пікір алмасады. ЕББҚ оқушылар топпен бірлесіп жұмыс жасайды, өзге оқушының жауабын, пікірін тыңдайды. Қарым- қатынас жасау дағдысы жетіле түседі . Білім алу дағдысын қалыптастырады. Сабақтың мақсатына оралу: Табиғатта және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар.
Жеке жұмыс Химиялық лото ойыны Жұбын тап ! Химиялық реакция теңдеулерін құрастыру.
Жауаптары: C6H12 O6 6Н2O CH4 6CO2 O2 2 O2 Q 2H2O CO2 4 Fe О2 4 Fe(OH) 3 6 H2O C6H12 O6 H2O CO2 Оқыту түрі: жеке жұмыс Оқыту әдісі: Химиялық лото ойыны Дағды: жеке жұмыс барысында оқушыда танымдық дағдылары артады. Есте сақтау, өзін –өзі реттеу, қабылдау, түсінуі жақсарады. ЕББҚ мұғалімнің қолдауымен табиғатта, тірі ағзада жүретін химиялық реакция теңдеулерді құрастырады. Мақсатқа оралу: Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам өміріндегі химиялық реакция теңдеулерін құрастырады.
Жұптық жұмыс
ФС Қышқыл жаңбырлар Қышқыл жаңбырлар атмосфералық жауын-шашынның бір түрі. Алғаш рет 1972 ж. «қышқыл жаңбыр» деген терминді ағылшын ғалымы Роберт Смит еңгізді . Атмосфера құрамына еңген өндіріс қалдықтары күкірт диоксиді мен азот оксидтері ондағы ылғалмен әрекеттесіп күкірт және азот қышқылдарын түзеді. Соның әсерінен жауатын жаңбыр мен қар қышқылданады. Күкірт және азот оксидтері металлургия өндірісінен, жылу электрстанциялардан, автомобиль жанармайы жанған кезде атмосфераға бөлінеді. Қышқыл жаңбырлар сәулет ескерткіштерін де бұзады. Уақыт өте келе адамзат мәдени мұраның кейбір бөлігінен айырылуы мүмкін, өйткене көптеген ежелгі ғимараттар мен ескерткіштер әктастан салынған. Мұндай жаңбырлардың табиғатқа, адам өміріне жалпы экологияға зиянды әсері көп .
Тапсырма 1.Қышқыл жаңбырлар қалай пайда болады екен? 2.Атмосферада қышқыл жаңбырдың түзілуінің рeaкция теңдеуін жазыңыздар 3.Қандай экологиялық проблемаларға әкеліп соғады қышқыл жаңбырлар? Өз ойларыңызды тұжырымдаңыздар. Оқыту түрі: жұптық жұмыс Оқыту әдісі: құрама мәтін Контекст: қоршаған орта Жұмыс түрі: стандартты Жағдай: жаhандық Тапсырма формасы: ашық Танымдық деңгейі: орташа Дағды: ақпаратты өңдеу, талдау, тұжырым айту, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Өз креативті ойлауын ұсыну, яғни өз пікірін жазбаша жеткізу. Пәндік білімдері өмірге қажет екенін түсінеді. ЕББҚ оқушылар жұбының көмегімен жұмысқа жұмылдырылады , тапсырманы мүмкіндігі келгенше орындайды. Қарым- қатынас жасау дағдысы жетіле түседі. Жұбымен жұмыс істеуге дағдыланады. |
Оқушылар топтық жұмыс барысында топ мүшелерімен бірлесіп тапсырманы орындайды, ізденеді, мүмкіндіктеріне қарай ойларын еркін айтып, пікір алмасады.
ЕББҚ топпен бірлесіп жұмыс жасайды
Жұптағы әр бала тапсырманы мұқият оқып, тапсырмаларды жауапкершілікпен орындайды.Тапсырманы орындау барысында жұбымен бірлесіп ортақ шешімге келеді.
Оқушылар мәтінмен танысу барысында қышқыл жаңбырлар қалай пайда болатынын түсінеді және оның табиғатқа, адам тіршілігінде кері әсер біледі. Ойларын еркін жазуға дағдыланады.
ЕББҚ жұбының қолдаумен суреттерге сүйеніп тапсырманы орындайды.
|
Топтар дескриптор бойынша бірін -бірі бағалайды Бағалау критерийлері
Бағалау критерийлері
Оқушылар өздері бірін -бірі дескриптор арқылы бағалайды Бағалау критерийлері
|
Жұмыс дәптерлері, флипчарт, оқулық
АКТ
Үйлестірме материал
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 6 минут |
« Суреттер сөйлейді» әдісі.
Тапсырма интербелсенді тақтада көрсетілген суреттер бойынша оқушылар табиғатта жүретін фотосинтез, тот басу процестерітуралы түсінік береді. Қышқыл жаңбырлардың кері әсерін айтады. Оқыту түрі : сыныппен жұмыс |
Оқушылар суреттер бойынша Фотосинтез, баяу тотығу құбылыстарын, қышқыл жаңбырдың салдарын түсіндіреді.
|
ҚБ Ерекше жауап берген оқушыларды «Жарайсың » деп қошеметтеу арқылы бағалау.
|
АКТ
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин.
Үйге тапсырма
|
«Мұғалімге хабарлама» әдісі Оқушылар қағазда бейнеленген ұялы телефонның артына мұғалімге SMS жазады. Хабарлама мына сұрақтар аясында болады. Сабақта ұнаған әдіс ............ Сабақтан алған білімім..............
Ауаны тазартатын құрылғылар (скруббер) туралы ақпарат дайындау.
Оқушылардың дербестігі,іздену, ойлау қабілеті артып, өздігінен білім алуға жүйелі түрде дағдыланады. Сабақта алған білімдері мен біліктіліктерін өзіндік еңбекте қолдана білуге жаттығады. Өзін-өзі бақылау және қосымша ақпаратпен жұмыс істей білу тәсілдерін меңгереді. |
.Сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды
|
Мұғалім білім алушыларды 1-10 балдық жүйемен бағалайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар 8 сынып
«Алматы облысы білім басқармасының Балқаш ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің
«№2 Жамбыл атындағы орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» мемлекеттік коммуналдық мекемесі
Сабақтың тақырыбы: Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар
|
Бөлім: |
Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Каренеева Газиза Алпысбаевна |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.2-табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты:. |
табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакцияларды сипаттау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту,
үй тапсырмасын сұрау. 7 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу б) топтастыру.
1. Google forms 5 сұрақтан құралған бір жауапты тест тапсырмалары 2. Оқулықтағы 35 беттегі № 3 тапсырма Реакциялардың типін анықтап, теңдеулерін теңестіріңдер: 2 M М C ЕББҚ дәптері тексеріліп, кері байланыс беріледі. Бұл оқушыға мұғалім тарапынан бағыт- бағдар, кеңес беру бойынша педагогикалық қолдау көрсетіледі. |
Сәлемдеседі, көңіл- күйлері жақсы , сабаққа дайын екендерін айтады.
Ұялы телефон арқылы тест сұрақтарға жауап береді.
Бағалау критерийлері бойынша оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді. |
Тест аяқталған соң , нәтижесі шығады.
Үй тапсырмасының бағалау критерийлері
|
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd12MjUfGwc62qb13lURgjAIoaB-VJ7p4gk5IDqjyzMmw98MA/viewform
Оқулық, дәптер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
2 минут |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға төмендегі сұрақтар қойлады 1. Табиғатта болатын қандай құбылыстарды білеміз? 2.Біздің өмірімізде химиялық реакциялар жүреді ме? 3. Сол жүретін химиялық реакциялардың маңызы қандай? |
Оқушылар белсене қатысып сұрақтарға жауап береді. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Сабақтың тақырыбын ашады.
|
ҚБ Ерекше жауап берген оқушыларды «Жарайсың » деп қошеметтеу арқылы бағалау.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин.
5 минут
10 минут
|
Топтық жұмыс « INSERT» ( ақпаратты таңдау) стратегиясы
Химия 8 сынып оқулықтағы 36 беттегі мәтінді оқып танысады.
1 топ «Бұрыннан білемін» Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі бұрыннан білетін химиялық реакциялар туралы ақпараттарды жазады. 2 топ «Жаңа ақпарат» Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар туралы жаңа ақпараттарды жазады. 3 топ «Менің ойлағаныма қайшы» 4 топ «Білгім келеді» Оқыту түрі: топтық жұмыс Оқыту әдісі: « INSERT» (ақпаратты таңдау) стратегиясы Дағды: топтық жұмыс барысында бірлесіп жұмыс істеу дағдысы қалыптасады. Оқушылар командамен жұмыс жасағанда топ мүшелерімен бірлесіп тапсырманы орындайды, ақылдасады, ізденеді, мүмкіндіктеріне қарай ойларын еркін айтып, пікір алмасады. ЕББҚ оқушылар топпен бірлесіп жұмыс жасайды, өзге оқушының жауабын, пікірін тыңдайды. Қарым- қатынас жасау дағдысы жетіле түседі . Білім алу дағдысын қалыптастырады. Сабақтың мақсатына оралу: Табиғатта және тірі ағзалар мен адам тіршілігіндегі химиялық реакциялар.
Жеке жұмыс Химиялық лото ойыны Жұбын тап ! Химиялық реакция теңдеулерін құрастыру.
Жауаптары: C6H12 O6 6Н2O CH4 6CO2 O2 2 O2 Q 2H2O CO2 4 Fe О2 4 Fe(OH) 3 6 H2O C6H12 O6 H2O CO2 Оқыту түрі: жеке жұмыс Оқыту әдісі: Химиялық лото ойыны Дағды: жеке жұмыс барысында оқушыда танымдық дағдылары артады. Есте сақтау, өзін –өзі реттеу, қабылдау, түсінуі жақсарады. ЕББҚ мұғалімнің қолдауымен табиғатта, тірі ағзада жүретін химиялық реакция теңдеулерді құрастырады. Мақсатқа оралу: Табиғаттағы және тірі ағзалар мен адам өміріндегі химиялық реакция теңдеулерін құрастырады.
Жұптық жұмыс
ФС Қышқыл жаңбырлар Қышқыл жаңбырлар атмосфералық жауын-шашынның бір түрі. Алғаш рет 1972 ж. «қышқыл жаңбыр» деген терминді ағылшын ғалымы Роберт Смит еңгізді . Атмосфера құрамына еңген өндіріс қалдықтары күкірт диоксиді мен азот оксидтері ондағы ылғалмен әрекеттесіп күкірт және азот қышқылдарын түзеді. Соның әсерінен жауатын жаңбыр мен қар қышқылданады. Күкірт және азот оксидтері металлургия өндірісінен, жылу электрстанциялардан, автомобиль жанармайы жанған кезде атмосфераға бөлінеді. Қышқыл жаңбырлар сәулет ескерткіштерін де бұзады. Уақыт өте келе адамзат мәдени мұраның кейбір бөлігінен айырылуы мүмкін, өйткене көптеген ежелгі ғимараттар мен ескерткіштер әктастан салынған. Мұндай жаңбырлардың табиғатқа, адам өміріне жалпы экологияға зиянды әсері көп .
Тапсырма 1.Қышқыл жаңбырлар қалай пайда болады екен? 2.Атмосферада қышқыл жаңбырдың түзілуінің рeaкция теңдеуін жазыңыздар 3.Қандай экологиялық проблемаларға әкеліп соғады қышқыл жаңбырлар? Өз ойларыңызды тұжырымдаңыздар. Оқыту түрі: жұптық жұмыс Оқыту әдісі: құрама мәтін Контекст: қоршаған орта Жұмыс түрі: стандартты Жағдай: жаhандық Тапсырма формасы: ашық Танымдық деңгейі: орташа Дағды: ақпаратты өңдеу, талдау, тұжырым айту, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Өз креативті ойлауын ұсыну, яғни өз пікірін жазбаша жеткізу. Пәндік білімдері өмірге қажет екенін түсінеді. ЕББҚ оқушылар жұбының көмегімен жұмысқа жұмылдырылады , тапсырманы мүмкіндігі келгенше орындайды. Қарым- қатынас жасау дағдысы жетіле түседі. Жұбымен жұмыс істеуге дағдыланады. |
Оқушылар топтық жұмыс барысында топ мүшелерімен бірлесіп тапсырманы орындайды, ізденеді, мүмкіндіктеріне қарай ойларын еркін айтып, пікір алмасады.
ЕББҚ топпен бірлесіп жұмыс жасайды
Жұптағы әр бала тапсырманы мұқият оқып, тапсырмаларды жауапкершілікпен орындайды.Тапсырманы орындау барысында жұбымен бірлесіп ортақ шешімге келеді.
Оқушылар мәтінмен танысу барысында қышқыл жаңбырлар қалай пайда болатынын түсінеді және оның табиғатқа, адам тіршілігінде кері әсер біледі. Ойларын еркін жазуға дағдыланады.
ЕББҚ жұбының қолдаумен суреттерге сүйеніп тапсырманы орындайды.
|
Топтар дескриптор бойынша бірін -бірі бағалайды Бағалау критерийлері
Бағалау критерийлері
Оқушылар өздері бірін -бірі дескриптор арқылы бағалайды Бағалау критерийлері
|
Жұмыс дәптерлері, флипчарт, оқулық
АКТ
Үйлестірме материал
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 6 минут |
« Суреттер сөйлейді» әдісі.
Тапсырма интербелсенді тақтада көрсетілген суреттер бойынша оқушылар табиғатта жүретін фотосинтез, тот басу процестерітуралы түсінік береді. Қышқыл жаңбырлардың кері әсерін айтады. Оқыту түрі : сыныппен жұмыс |
Оқушылар суреттер бойынша Фотосинтез, баяу тотығу құбылыстарын, қышқыл жаңбырдың салдарын түсіндіреді.
|
ҚБ Ерекше жауап берген оқушыларды «Жарайсың » деп қошеметтеу арқылы бағалау.
|
АКТ
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин.
Үйге тапсырма
|
«Мұғалімге хабарлама» әдісі Оқушылар қағазда бейнеленген ұялы телефонның артына мұғалімге SMS жазады. Хабарлама мына сұрақтар аясында болады. Сабақта ұнаған әдіс ............ Сабақтан алған білімім..............
Ауаны тазартатын құрылғылар (скруббер) туралы ақпарат дайындау.
Оқушылардың дербестігі,іздену, ойлау қабілеті артып, өздігінен білім алуға жүйелі түрде дағдыланады. Сабақта алған білімдері мен біліктіліктерін өзіндік еңбекте қолдана білуге жаттығады. Өзін-өзі бақылау және қосымша ақпаратпен жұмыс істей білу тәсілдерін меңгереді. |
.Сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды
|
Мұғалім білім алушыларды 1-10 балдық жүйемен бағалайды. |
|
шағым қалдыра аласыз



















