×
Сертификат тегін алу үшін
Материал тегін жариялау
ҚР БАҚ(СМИ) тіркеу №9512

Хабарландыру Республикалық чаттарға қосылу нұсқаулығын көру үшін осы сілтемені басу керек https://blog.ust.kz/422
Сайт бойынша сұрақтарды 8(771)-234-55-99 (Ватсап) осы номерге жазуға болады

Ашық сабақ Табиғаттағы су айналымы 4 сынып

Автор:Садыбаева Әсем Серікбайқызы
Бағыты: Бастауыш сынып
Бөлімі: Ашық сабақ
Сыныбы: 4 сынып
Жарияланған уақыты: 2019-08-29

50-ден астам пәндер бойынша материалдарды тегін жүктеп, сабақ барысында қолдануға болады

Материал туралы қысқаша түсінік

Бастауыш сынып мұғалімдеріне тақырыпты жоспарлауда



Сабақ: Дүниетану

Тақырып:Су .Табиғаттағы су айналымы


Күні: 5.12.2018 ж

Мұғалім: Садыбаева Ә .С.


Сынып: 4 «Ә»

Қатысқандар саны: 29

Қатыспағандар саны:


Сабақтың мақсаты

Білімділік:судың адам өміріндегі маңызы туралы түсініктерін кеңейте отырып, табиғаттағы су айналымы ұғымымен таныстыру.

Дамытушылық:шығармашылықпен жұмыс жасауға үйрете отырып,ой-өрісін дамыту.

Тәрбиелік:қоршаған ортаға қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.


Күтілетін нәтиже

Судың адам өміріндегі маңызын түсінеді.
Табиғаттағы су айналымы туралы түсініктерді меңгереді. Суды аялау, қорғау керектігін біледі.



Ресурстар

Тақырыптық слайд, таратпа материалдар, тест тапсырмалары, су туралы бейнефильм.


Әдіс тәсілдері

«Сұрақ сізден-жауап бізден» әдісі,» постер қорғау, жеке жұмыс, топтық жұмыс, жұппен жұмыс »т.б


Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі

3мин








Үй тапсырмасын сұрау




Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу.Сабаққа әзірліктерін тексеру,оқу құралдарын дайындау.

Психологиялық ахуал орнату. «Ақ тілек ,әсем күлкі» жаттығуын орындату . Оқушылар орындарынан тұрып бір- біріне , бүгінгі күнге сәттілік тілеу мақсатында барлығы бірге өлең жолдарын қайталайды.

Айдай арайлап,

Күндей күлімдеп,

Жұлдыздай жарқырап,

Судай мөлдір,таза көңілмен

Біз сабақты бастаймыз.

Үй тапсырмасын сұрау.

- Қане, балалар үйге қандай тапсырма берілді?
- Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар.
- Қане, мен сіздердің қаншалықты деңгейде түсінгендеріңді сұрақ-жауап арқылы тексерейін.

«Сұрақ сізден-жауап бізден» әдісі» әдісі бойынша оқушыларға өткен тақырыптардан сұрақтар қою.

1)Кенге жатпайтын пайдалы қазбаларға нелер жатады?

2)Кенге жатпайтын пайдалы қазбаладың ішіндегі ең көп таралғаны не,ол туралы не білеміз?

3)Фосфорит туралы не білеміз?

4)Асбесттің қандай ерекше қасиеттері бар?

5Әктастың қандай түрлері бар,олар бір- бірінен қалай ажыратылады?

6)Мәрмәр туралы не білеміз?

Үй тапсырмасын қорыту:

Тест тапсырмасын орындату.


Негізгі бөлім















Оқулықпен жұмыс




















Дәптермен жұмыс







Сергіту сәті


Жаңа сабақ.Мақсат қою кезеңі.

Сабағымызды бастамас бұрын бүгінгі тақырыбымыз не туралы екенін білу үшін бейнефильмге назар аударайық. (Бейнефильм көрсету,білімленд)

-Бейнефильм не туралы екен?

-Бейнефильм су туралы.

-Су туралы не білеміз?

-Судың қандай қасиеттері бар?

-Судың түсі қандай?

Оқушылар су туралы білетіндерін еске түсіре отырып айтады

Дәйексөз

«Су жоқ жерде өмір жоқ, ол- ақиқат» М. Хәкімжанова


Мәтінді оқыту. Талдау.Интербелсенді тақтада көрсете отырып мұғалімнің түсіндірмесі :

Су-ғажайып зат.Сусыз тіршілік етпейтін ағза кездеспейді. Су-табиғатты ең көп таралған зат.Жер бетінің үштен екі бөлігін су қабаты алып жатыр.Қалған үштен бір бөлігі ғана құрлық.(Глобустан көрсету) Судың кереметі- оның жер бетінде тынымсыз айналыста жүруі./Судың табиғаттағы айналымы слайд бойынша түсіндіріледі./

1. Күн сәулесінің қызуынан мұхит,теңіз,көл,өзен суы буланып,ауа қабатына барады.Сонымен қатар топырақ,өсімдік,жануарлардан буланған су буы ауа қабатына көтеріледі.

Ауаның салқын қабатында су буы қоюланып,бұлт түзеді.Бұлт ауаның ағысымен қозғалысқа түседі.Ол жауын-шашынға айналып,құрлыққа оралады.Жауын-шашынның бір бөлігі топыраққа сіңеді./Бұлт туралы білімдерін еске түсіру./

Күн қыздырғанда қайтадан буланып,ауаға көтеріледі.


Жұптық жұмыс:Қима қағаздар арқылы «Табиғаттағы су айналымы» тізбегін көрсетеді.

Осы табиғаттағы су айналымын рет-ретімен дәптерімізге жазып алайық.

1.Су буланады

2.Бұлт түзеді

3.Жауын- шашынға айналады.

4.Өсімдіктер мен құрлыққа сіңеді.

5.Мұхиттар мен теңіздерге құйылады.


Аспанды бұлт жапты,

Жаңбыр жауды себелеп,

Бұға қалды көбелек.

Жаңбыр қатты жауды,

Жер су болды.

Жаңбыр басылды,

Күнде ашылды.

- Балалар, осы сергіту сәтінде аталған табиғат құбылыстарын үш тілде атап шығайық.
1. Бұлт-облака
2. Жаңбыр-дождь
3. Күн-солнце

4. Су-вода
Шығармашылық ,топтық жұмыс.

1-топ «Судың маңызы мен қажеттілігі»

2-топ «Табиғаттағы су айналымы»

3-топ «Су туралы тыйым сөздер мен мақал- мәтелдер»

4-топ «Судың да сұрауы бар»

Әр топтан екі оқушы шығып орындаған жұмыстары бойынша ойларын қорытындылап түсіндіреді (постер қорғау)




Қорытынды





«Сәйкесін тап» (білімленд)Кестеде берілген суреттермен сөздерді сәйкестендіру.

«Дұрыс-бұрыс» әдісі.Мен бүгінгі сабаққа қатысты бірнеше мәліметті келтіремін.Егер дұрыс болса оң қолдарыңызды. бұрыс болсы сол қолдарыңызды көтеріңіздер және дұрыс нұсқасын айтыңыздар.

Сусыз тірі ағза өмір сүре алады(бұрыс)

Адам сусыз бір ай өмір сүре алады. (бұрыс)

Су айналымы табиғатты үздіксіз жүріп отырады(дұрыс)

Жер бетінің үштен бір бөлігін су құрайды.(бұрыс)

Су табиғатта үш күйде кездеседі (дұрыс)

  1. Кері байланыс

Рефлексия.

Күн- толық түсіндім

Ашық бұлт- сұрақтарым бар

Қою бұлт- түсінбедім




  1. Үй тапсырмасы

40-41 бет түсініп оқу.«Су –тіршілік көзі» тақырыбында шағын эссе жазу.




  1. Бағалау

Белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау және бағалау.






















50-ден астам пәндер бойынша материалдарды тегін жүктеп, сабақ барысында қолдануға болады

Сертификатты жеке кабинеттегі жетістіктерім бөлімінен жүктеп алуға болады

Материалды сайттан тегін жүктеу

Материал ұнаса парақшаңызға сақтап қойыңыз!

Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.

Олимпиада бітуіне қалды: