Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Табиғи қышқылдар мен негіздер.Индикаторлар"Химия 7 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3А Химиялық реакциялар |
Мектеп: Ә.Жангелдин жалпы орта мектебі КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жаркинбаева Гульзира Тынысбековна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар. Лабораториялық тәжірибе №7,8 «Ерітінділер ортасының қышқылдылығы мен негізділігін зерттеу.Бейтараптану реакциясы. » |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты |
7.3.4.1 «қышқылды» және «сабынды» заттардың табиғи қышқылдар мен сілтілер бола алатындығын білу 7.3.4.2 әмбебап индикатор көмегімен сілтілер мен қышқылдарды анықтау 7.3.4.3 «антацидтік заттарды» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: -Табиғи қышқылдар мен сілтілерді ажырата біледі; Оқушылардың басым бөлігі: - Индикатор көмегімен сілтілер мен қышқылдарды анықтай алады; Кейбір оқушылар: - Антацидтік заттарды қолдануда қышқылдардың бейтараптануынтүсіндіре алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Білім алушы
- Индикатор көмегімен сілтілер мен қышқылдарды анықтай алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Диалогке арналған тармақтар: ... қышқылдырақ болып табылады/ ... сілтілірек болып табылады Әмбебап индикатор .... алынады Қышқылдардың рН мәні ... және негіздердің мәні ... Рн шкаласы ...қолданылады. Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі… Қышқылдар теріні күйдіреді, себебі... Зертханада / тәжірибе жүргізу кезінде, біз … жасауымыз/жасамауымыз керек/ керек емес Пәнге қатысты лексика және терминология: (әмбебап) индикатор, pH (жай ғана «қышқылдық» шкаласы ретінде), ерітінді, бейтарап, бейтараптану, қышқыл,сілті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау Ұқыптылыққа және тез шешім қабылдауға үйрету, адамгершілікке баулу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
География, физика, биология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
3.2 Заттардың жіктелуі 7.1В Зат күйінің өзгерісі 7.2В Ауа. Жану реакциясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезендері |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут 3-минут |
Ұйымдастыру Психологиялық ахуал Сергіту сәті Шаттық шеңбері Қайырлы күн, достым, Қайырлы күн болсын. Сәрсенбінің сәті, Сәттілікке толы болсын! Біздің алар бағамыз. Кілең бестік болсын! Топқа бөлу: 1-топ Қышқыл 2-топ Сілті 3-топ Индикатор Оқушылар бүгінгі сабағымызды Блум түймедағы таксономиясы арқылы өтеміз. Түймедақ гүлінің алты күлтешесіндегі тапсырмаларды орындау арқылы сабақты қорытындылаймыз.Олар: 1.Қарапайым сұрақтар. Не? Қайда? Қашан? 2. Анықтаушы сұрақтар. Неге? 3. Тәжірибелік сұрақтар. Қалай қолданамыз? 4. Түсіндіруші сұрақтар. Дұрыс деп ойлайсың ба? 5. Шығармашылық сұрақ. Не болар еді? 6. Бағалаушы сұрақ. Қайсысы жақсы? Нашар? Тиімді? Тиімсіз? 1.Қарапайым сұрақтар. Оқушыларға алма, апельсин,лимон, құрт, сок, қызанақ т.б беріледі. Түймедақ гүлінің бірінші күлтешесінің сұрағы: 1.Табиғатта «қышқыл» деген атауды кездестірдің бе? 2. Тұрмыста қолданылатын қандай қышқылдарды білесің? 3.Қандай жуғыш заттарды білеміз және олардың қасиеттері қандай? 2. Анықтаушы сұрақтар. «Миға шабуыл» «Табиғи қышқылдар, сілті және индикатор» тақырыбындаоқушыларға Білім ландтан 5-минуттық көрсетілім көрсету. Міне оқушылар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Табиғи қышқылдар мен сілтілер. Индикаторлар» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 1-минут 10-минут 10-минут 5-минут |
Жұптық жұмыс: «Семантикалық карта»
Топтық жұмыс:
1-топ Қышқыл 1.Табиғи және минералдық қышқылдардың атаулары, формуласы, қолданылуы. 2.Антацид ұғымын қалай түсіндіресін? 2-топ Сілті 1.Сілтілердің аталуы, формуласы, маңызы, қолданылуы. 2. Сілтілермен жұмыс жасағанда қауіпсіздік техника ережесі қандай? 3-топ Индикатор 1.Индикатор дегеніміз не? Сілті мен қышқыл ерітінділері әсерінен индикаторлар түсі қалай өзгереді? 2. Әмбебап индикатордың қышқыл, сілтілік және бейтарап орталарда РН көрсеткішінің әсері қандай?
Бағалау: «қол шапалақтау» 3. Тәжірибелік сұрақтар « Химик практик» әдісі. бойынша ерітінділердің қышқылдық және сілтілік ортасын зерттеу. 1-топ Қышқыл Өзініздің қызыл орамжапырақтан алған түсті индикаторыңызды қышқылды және сілтілі ерітінділерге құйып тест жүргізіп тексеріп көрініз.
2-топ Сілті Өзініздің қызылша ерітіндісінен алған түсті индикаторыңызды қышқылды және сілтілі ерітінділерге құйып тест жүргізіп тексеріп көрініз:лимон қышқылы,
3-топ Индикатор Төменде берілген мәліметтер бойынша ерітінділердің ортасын анықтаңдар.
Бағалау.Смайликтер арқылы бағалау.
4. Түсіндіруші сұрақтар «ВЕНН диаграммасы» Берілген суреттегі заттардың қасиеттерін және ұқсастығын анықтау. 1 топ: Қышқыл
2 топ: Сілті
3 топ: Индикатор
Бағалау : «Бас бармақ»
5. Шығармашылық сұрақ «Автордың орындығы».
1.Адам асқазанында кездесетін қышқыл? 2.Асқазандағы қышқылдылықтың мөлшерің азайту үшін антацидті препараттар мен құралдарды қолдану ең бастысы неге байланысты негізделгенін түсіндіріп беріңіз. 3.Бейтараптану реакциясы деп қандай реакцияны айтады? 4.Егер ерітіндінің сілтілік ортасын азайту үшін қандай заттарды қолдануға болады? Неліктен?
Бағалау: Қол шапалақтау 6. Бағалаушы сұрақ 1.Біз үшін бұл тақырып маңыды ма? 2. Алдағы өмірімізге қажет пе? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 4 минут |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыл арға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |