Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ. Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау. 8 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
№ 233 Ж. Нұрсейітов атындағы орта мектептің география пәні мұғалімі
Мырзабаева Лариса Сериковна
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1. Табиғи ресурстар Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты – жөні: Сынып: 8 Қатысқындар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
5. Экономикалық география Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сәйкес) |
8.5.1.1. Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау деңгейінің дағдылары: |
Қолдану: Табиғи ресурстарды экономикалық және экологиялық тұрғыдан бағалаудың маңызын біліп, таралу аймақтарын картадан көрсете алады. Талдау: Жекелеген елдердің табиғи ресурспен қамтамасыз етілуін есептеп шығарады, талдайды, диаграммасын сыза алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқылым, жазылым, айтылым |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық пен шығармашылық, ашықтық және өмір бойы оқу үйрену. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: |
Экология , экономика, геология, математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
7.5.1.1. Табиғи ресурстарды жіктейді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақытты жоспарлау кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар, дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасын құру.Оқушылар назарын шоғырландыру. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтау. Сынып оқушылары таратпа қағаздарды жинақтау арқылы І топ "Жер ресурстары",ІІ топ"Су ресурстары", ІІІ топ "Минералды ресурстар" топтарына топтастырылады. Алдыңғы білім "20 секунд" әдісі арқылы сұралады. Мұғалім арнайы сұрақтар жасырады және ойлануға 20 секунт уақыт береді. Қолданылатын әдіс оқушылардың өз жауаптарын ой елегінен өткізіп, нақты жауап берулері үшін жасалынады. 1.Табиғат ресурстары дегеніміз не? 2.Оның қандай түрлерін білесіңдер? 3. Қазақстанда табиғат ресурстарының қандай түрлері таралған? 4. Жергілікті жерде қандай табиғи ресурстардың түрлері бар? Қалыптастырушы бағалау: Мадақтау әдісі |
Интербелсенді тақта Мадақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
1– тапсырма Мәтінмен жұмыс (Т) «Өрмекші әдісі» Әр топқа жеке тапсырма беріледі.Мәтінді оқып алады, постерге түсіреді, жаңа сөздерді теріп жазады. (белсенді оқыту) І топ Экономикалық бағалаудың маңызы мен оған әсер ететін факторлар ІІ топ Экологиялық бағалаудың ерекшелігі ІІІ топ Аймақтарда орналасқан табиғат ресурсының шаруашылық маңызы Топтық бағалау «Сэндвич» әдісі
Сергіту сәті. Әсем әуен «Кел билейік» 2-тапсырма (Ж)(саралап оқыту) Елдердің табиғи ресурстармен қамтылу көрсеткіштерін анықтап, талдау. І деңгей Елдердің табиғи ресурстармен қамтамасыз етілуін формула бойынша есепте. ІІ деңгей Елдердің табиғи ресурстармен қамтамасыз етілуін талда ІІІ деңгей Елдердің табиғи ресурстармен қамтамасыз етілуінінің бағанды диаграммасын сыз
Тапсырма №1. (Жж) 1.1. Қарағанды көмір бассейініне экономикалық тұрғыда баға беріңіз
1.2. Екібастұз көмір бассейініне экологиялық тұрғыдан баға беріңіз
1.3. Таралу аймақтарын кескін картаға түсіру.
|
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды.
www.xmusik.kz
Таратпа материалдар
Қазақстанның минералды ресурстар картасы Кескін картамен жұмыс
Оқушыларға табиғи ресурстардың қамтылуы бойынша есептеудің формуласын ұсыну. Қосымша елдердің табиғи ресурстар мен қамтылуын көрсететін статистикалық мәліметтер беру
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Кері байланыс сұрақтары
|
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
|||
770 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |