|
Бөлім |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
||||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны. |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табыс септік. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.6.1 – белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды Оқушылардың басым бөлігі: тыңдаған мәтін бойынша баланың әрекетіне өз пікірін білдіреді Кейбір оқушылар: сөздерді оқып, топтастырады |
|||||
|
Бағалау критерийі
|
-Тыңдаған мәтін бойынша баланың әрекетіне өз пікірін білдіреді -Сөздерді оқып, топтастырады -Табыс септігінің сұрақтары мен жалғауларын біледі. -Сөйлемнен табыс септіктегі сөздерді таба алады. -Басқа септіктерден ажырата алады. -Табыс септіктегі сөздер сөйлемнің қай мүшесі болатынын біледі. -Зат есімдерді табыс септігінде септеп сөйлем құрай алады. -Сурет бойынша мәтін құрастырып, мәтінде табыс септігіндегі сөздерді қатыстырады және салыстырады. |
|||||
|
Сабақтағы жұмыс түрлері: |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға лау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақ тың басы Ұйымдастыру кезеңі: (2 минут) |
1. Сәлемдесу, назарларын сабаққа аудару 2. Ынтымақтастық атмосфера құру 3. Атау, Ілік, Барыс, Табыс септігінің сұрқтары арқылы топтасады. (Кім? Не? Кімнің? Ненің? Кімге? Неге? Қайда? Кімді? |
|
|
Интерактивті тақтаРебус шешу
|
||
|
Қызығушылықты ояту: (4 минут) |
«Ыстық орындық» әдісі бойынша : Өткен сабақтарды қайталау мақсатында Айгерім, «бейне жазбадан» өзінің дайындаған сұрақтарын қояды. 1. Сөйлемдегі сөздерді бір-бірімен байланыстыру үшін жалғанатын жалғауларды не деп атайды? (септік жалғаулары) 2. Қазақ тілінде неше септік бар? (7) 3. Зат есімнің септік жалғаулары арқылы өзгеруін не дейді? (зат есімнің септелуі) 4 .Қазақ тілінде жалғаудың неше түрі бар? 5.Сөйлемнің қандай түрлері бар? 6. Тұрлаулы мүшелерін ата. Мысал келтір. 7.Зат есімге жалғанатын жалғау түрлері, мысал келтір. 8.Атау септігі сөйлемде қандай мүше болады? 9.Ілік септігі сұрақтары ,жалғауы, ілік септігіндегі сөз сөйлемде қандай мүше болады? 10. Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді? 11.Зат есімнің көпше түрі қалай жасалады? 12. Барыс септігінің сұрақтары ,жалғауы, барыс септігіндегі сөз сөйлемде қандай мүше болады? |
Ламинатталған парақшаларына сұрақтардың жауаптарын жазады. Осылайша, өткен сабақтан алған білімдерін қорытындылайды. |
(әр дұрыс жауап 1 баллмен есептелінеді) ЖЖ |
|
||
|
|
|
|
||||
|
3-минут |
Раппорт Үй тапсырмасын сұрау 48-жаттығу 25 бет Жұмбақтың шешуін тап.Барыс септігіндегі сөздерді тап. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. |
Баланың назарын сабаққа аудару Жұмбақтың шешуін табады.Барыс септігіндегі сөздерді табады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады |
Дескриптор: барыс септігіндегі сөздерді табады.-1балл
|
Оқулық 26-28 бет Өрт қауіпсіздігі мазмұндағы бейнежазба https://youtu.be/cqfFvoxEJhg |
||
|
Сабақ тың ортасы Білу: Жаңа тақырып ты меңгерту тапсырма сы 6 минут
Түсіну: Ақпараттық ізденіс тапсырмасы: (4 минут)
2-мин
Қолдану: Терең ойлау тапсырмасы: (5 минут)
Талдау: Шығармашылық тапсырма: (3 минут)
|
1- тапсырма Мәтінді тыңда. Тыңдаған мәтіндегі кейіпкердің әрекетіне өз пікіріңді білдіресің. Табыс септіктің жалғауларын білесің. «Қыс уақытында құстарға қамқорлық» әңгіме жүргізу https://youtu.be/8thFTir5Hp4
2 тапсырма Сөйлемдерді көшіріп жаз. Табыс септігіндегі сөздерді тап.
Есіңде сақта! Табыс септігіндегі зат есімдер кімді? нені? кімдерді? нелерді? деген сұрақтарға жауап береді. Табыс септігі атау атау септігіндегі сөзге –ны,-ні,-ды, -ді,-ты, -ті қосымшалары жалғану арқылы жасалады.Бұл жалғауларды табыс септік жалғаулары деп атайды. 3 тапсырма «Топтастыру » әдісі бойынша:Сөздерді оқып, топта. А.с. эколог,жанартау,су,от І.с. күннің,найзағайдың Б.с. әжеге, атама Т.с.бағбанды,желді,ұшқышты.
4 тапсырма Берілген сөздерге табыс септік жалғауын қосып, сөйлем құрап жаз. Құс, су, күн, өсімдік. |
Тыңдаған мәтін бойынша баланың әрекетіне өз пікірін білдіреді.
Сөйлемдерді көшіріп жазады. Табыс септігіндегі сөздерді табады.
Ережемен танысады
Сөздерді оқып, белгілеріне қарай топтайды. Неге олай топтағандарын дәлелдеп, табыс септігіндегі сөздерді басқа септіктерден ажырата алады, айырмашылығын таба алады. (постермен жұмыс) ТЖ Септіктер бойынша топтастырады. Атау, Ілік, Барыс, Табыс «6 ойлау қалпағы» арқылы өз ойларын білдіреді. Зат есімдерді табыс септігінде септеп, сөйлем құрай алады. Табыс септігіндегі сөздер қай сөзбен байланысып тұрғанын табады, кестені пайдаланып пікірлерін дәлелдейді.
|
Дескриптор: Мәтін бойынша пікір білдіреді-1балл
Дескриптор: сөйлемдерді көшіріп жазады-1балл орфографиялық нормаларды сақтайды-1балл табыс септігіндегі сөздерді табады-1балл
Дескриптор:сөздерді топтастырады-1балл себебін түсіндіреді-1балл
Дескриптор: Сөйлем жазады-1балл орфографиялық нормаларды сақтайды-1балл қай сөзбен байланысып тұрғанын айтады-1балл ТЖ «Екі жұлдыз және тілек» арқылы бағалайды. |
Оқулық 46– жаттығу 23,24 бет Аққулар бейнежазба қысқа нұсқасын көрсету
Оқулық 52-жаттығу 27 бет Интерактивті тақта Ереже жазылған
Оқулық 53-жаттығу 27 бет А4 маркер
Оқулық 54-жаттығу 27 бет Дәптермен жұмыс
|
||
|
Жинақтау: Терең ойлау тапсырмасы: (5 минут) |
«Ойланайық, табайық, бірге сөйлем құрайық» әдісі бойынша Сурет бойынша әңгіме құра. Әңгімеде табыс септігіндегі сөз болатын болсын. |
Зат есімдерді табыс септігінде септеп сөйлем құрай алады. Сурет бойынша мәтін құрастырып, мәтінде табыс септігіндегі сөздерді қатыстырады және салыстырады. ТЖ |
Зат есімдерді табыс септігінде септеп сөйлем құрай алады. |
Суреттер
|
||
|
Бағалау: Шығармашылық тапсырма: (2 минут)
Өзін – өзі бақылап, бағалау. (Тест сұрақтарына жауап беру.) (4 минут) |
«Ассоциация» 1.Табыс септіктегі сөздерге қандай сұрақтар қойылады? 2.Табыс септіктің жалғаулары қандай? 3.Табыс септіктегі сөздер сөйлемде қандай мүше болады? 4.Кімді,
нені, Тұрлаусыз мүше Өмірмен байланысты мысал келтір 1. «Астау» сөзі қай септікте тұрғанын тап А) А.с. С) Б.с. В) І.с. Д) Ж.с. 2. Ілік септігінде тұрған сөзді белгіле А) Дәрігер С) Дәрігердің В) Дәрігерге Д) Дәрігерді 3.Барыс септігінің сұрағын белгіле А) Кімге? Неге? Қайда? С) Кімге, Кімді? Нені? В) Кімдерге? Кімді? Нені? Д) Кіммен? Немен? 4.Табыс септігінің жалғауын белгіле А) -ны, -ні, -ды, -ді, -ты, -ті С) да, -де, -та, -те В) -да, -де, -та, -те Д) -мен, -бен, -пен Жауаптары: 1. А 2.С 3.А 4.А |
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап бере отырып «Ассоциация» құрайды.
Тест тапсырмаларын орындайды. |
Оқушылар өз парақшаларына орындайды. 4 сұрақ: 3ұпай 3 сұрақ: 2 ұпай 2,1 сұрақ: 1ұпай |
Тест парақшалары |
||
|
Сабақ тың соңы Кері байланыс 3 минут Үйге тапсырма |
« Сөйлемді аяқтау » әдісі бойынша жүргізіледі. Мен бүгін көп нәрсені ....., Мен үшін ..... қиын болды, Мен тапсырманы..., Мен ..... түсіндім, Мен .... үйрендім, Алдағы уақытта...., Мені .....таңқалдырды, 55-жаттығу 28 бет Мақал-мәтелді оқып, табыс септігіндегі сөздерді жаз. Табыс септігіндегі сөз сөйлемнің қай мүшесі болып тұрғанын анықтап,бір-біріңе түсіндіріңдер. |
Оқушылар өз ойларын, сабақтан алған әсерлерін, ой-тұжырымдарын жазады |
Смайликтер арқылы көңіл-күйін білдіреді. |
|
||
|
Бағалау: (2 минут) |
Топтық жұмысты бағалау |
«Екі жұлдыз және тілек», «Өзін-өзі бағалау», «Топтағы бағалушының бағалауы» «6 ойлау қалпағы» арқылы бағалау жүргізіледі. |
|
|
||
|
Топ нөмірі |
Топтағы бірлестік (орналастыру және міндеттердің орындалуы) |
Тәртібі (басқа топтардағыларға кедергі жасамау, берілген тапсырмадан ауытқымау, айғайламау) |
Тапсырманың, тақырыптың, материалдың ашылуы |
Топтың басқа мүшелерінің презентацияларын тыңдай білу, сұрақтар қою, толықтыру жасау. |
Барлық ұпайы |
|
I |
+ |
+ |
+++ |
+ |
|
|
II |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
III |
+ |
+ |
++ |
+ |
|
|
IV |
+ |
+ |
++ |
++ |
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Табыс септік 4 сынып
Ашық сабақ Табыс септік 4 сынып
|
Бөлім |
Табиғат құбылыстары |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
||||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны. |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Табыс септік. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.6.1 – белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды Оқушылардың басым бөлігі: тыңдаған мәтін бойынша баланың әрекетіне өз пікірін білдіреді Кейбір оқушылар: сөздерді оқып, топтастырады |
|||||
|
Бағалау критерийі
|
-Тыңдаған мәтін бойынша баланың әрекетіне өз пікірін білдіреді -Сөздерді оқып, топтастырады -Табыс септігінің сұрақтары мен жалғауларын біледі. -Сөйлемнен табыс септіктегі сөздерді таба алады. -Басқа септіктерден ажырата алады. -Табыс септіктегі сөздер сөйлемнің қай мүшесі болатынын біледі. -Зат есімдерді табыс септігінде септеп сөйлем құрай алады. -Сурет бойынша мәтін құрастырып, мәтінде табыс септігіндегі сөздерді қатыстырады және салыстырады. |
|||||
|
Сабақтағы жұмыс түрлері: |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға лау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақ тың басы Ұйымдастыру кезеңі: (2 минут) |
1. Сәлемдесу, назарларын сабаққа аудару 2. Ынтымақтастық атмосфера құру 3. Атау, Ілік, Барыс, Табыс септігінің сұрқтары арқылы топтасады. (Кім? Не? Кімнің? Ненің? Кімге? Неге? Қайда? Кімді? |
|
|
Интерактивті тақтаРебус шешу
|
||
|
Қызығушылықты ояту: (4 минут) |
«Ыстық орындық» әдісі бойынша : Өткен сабақтарды қайталау мақсатында Айгерім, «бейне жазбадан» өзінің дайындаған сұрақтарын қояды. 1. Сөйлемдегі сөздерді бір-бірімен байланыстыру үшін жалғанатын жалғауларды не деп атайды? (септік жалғаулары) 2. Қазақ тілінде неше септік бар? (7) 3. Зат есімнің септік жалғаулары арқылы өзгеруін не дейді? (зат есімнің септелуі) 4 .Қазақ тілінде жалғаудың неше түрі бар? 5.Сөйлемнің қандай түрлері бар? 6. Тұрлаулы мүшелерін ата. Мысал келтір. 7.Зат есімге жалғанатын жалғау түрлері, мысал келтір. 8.Атау септігі сөйлемде қандай мүше болады? 9.Ілік септігі сұрақтары ,жалғауы, ілік септігіндегі сөз сөйлемде қандай мүше болады? 10. Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді? 11.Зат есімнің көпше түрі қалай жасалады? 12. Барыс септігінің сұрақтары ,жалғауы, барыс септігіндегі сөз сөйлемде қандай мүше болады? |
Ламинатталған парақшаларына сұрақтардың жауаптарын жазады. Осылайша, өткен сабақтан алған білімдерін қорытындылайды. |
(әр дұрыс жауап 1 баллмен есептелінеді) ЖЖ |
|
||
|
|
|
|
||||
|
3-минут |
Раппорт Үй тапсырмасын сұрау 48-жаттығу 25 бет Жұмбақтың шешуін тап.Барыс септігіндегі сөздерді тап. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады. |
Баланың назарын сабаққа аудару Жұмбақтың шешуін табады.Барыс септігіндегі сөздерді табады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады |
Дескриптор: барыс септігіндегі сөздерді табады.-1балл
|
Оқулық 26-28 бет Өрт қауіпсіздігі мазмұндағы бейнежазба https://youtu.be/cqfFvoxEJhg |
||
|
Сабақ тың ортасы Білу: Жаңа тақырып ты меңгерту тапсырма сы 6 минут
Түсіну: Ақпараттық ізденіс тапсырмасы: (4 минут)
2-мин
Қолдану: Терең ойлау тапсырмасы: (5 минут)
Талдау: Шығармашылық тапсырма: (3 минут)
|
1- тапсырма Мәтінді тыңда. Тыңдаған мәтіндегі кейіпкердің әрекетіне өз пікіріңді білдіресің. Табыс септіктің жалғауларын білесің. «Қыс уақытында құстарға қамқорлық» әңгіме жүргізу https://youtu.be/8thFTir5Hp4
2 тапсырма Сөйлемдерді көшіріп жаз. Табыс септігіндегі сөздерді тап.
Есіңде сақта! Табыс септігіндегі зат есімдер кімді? нені? кімдерді? нелерді? деген сұрақтарға жауап береді. Табыс септігі атау атау септігіндегі сөзге –ны,-ні,-ды, -ді,-ты, -ті қосымшалары жалғану арқылы жасалады.Бұл жалғауларды табыс септік жалғаулары деп атайды. 3 тапсырма «Топтастыру » әдісі бойынша:Сөздерді оқып, топта. А.с. эколог,жанартау,су,от І.с. күннің,найзағайдың Б.с. әжеге, атама Т.с.бағбанды,желді,ұшқышты.
4 тапсырма Берілген сөздерге табыс септік жалғауын қосып, сөйлем құрап жаз. Құс, су, күн, өсімдік. |
Тыңдаған мәтін бойынша баланың әрекетіне өз пікірін білдіреді.
Сөйлемдерді көшіріп жазады. Табыс септігіндегі сөздерді табады.
Ережемен танысады
Сөздерді оқып, белгілеріне қарай топтайды. Неге олай топтағандарын дәлелдеп, табыс септігіндегі сөздерді басқа септіктерден ажырата алады, айырмашылығын таба алады. (постермен жұмыс) ТЖ Септіктер бойынша топтастырады. Атау, Ілік, Барыс, Табыс «6 ойлау қалпағы» арқылы өз ойларын білдіреді. Зат есімдерді табыс септігінде септеп, сөйлем құрай алады. Табыс септігіндегі сөздер қай сөзбен байланысып тұрғанын табады, кестені пайдаланып пікірлерін дәлелдейді.
|
Дескриптор: Мәтін бойынша пікір білдіреді-1балл
Дескриптор: сөйлемдерді көшіріп жазады-1балл орфографиялық нормаларды сақтайды-1балл табыс септігіндегі сөздерді табады-1балл
Дескриптор:сөздерді топтастырады-1балл себебін түсіндіреді-1балл
Дескриптор: Сөйлем жазады-1балл орфографиялық нормаларды сақтайды-1балл қай сөзбен байланысып тұрғанын айтады-1балл ТЖ «Екі жұлдыз және тілек» арқылы бағалайды. |
Оқулық 46– жаттығу 23,24 бет Аққулар бейнежазба қысқа нұсқасын көрсету
Оқулық 52-жаттығу 27 бет Интерактивті тақта Ереже жазылған
Оқулық 53-жаттығу 27 бет А4 маркер
Оқулық 54-жаттығу 27 бет Дәптермен жұмыс
|
||
|
Жинақтау: Терең ойлау тапсырмасы: (5 минут) |
«Ойланайық, табайық, бірге сөйлем құрайық» әдісі бойынша Сурет бойынша әңгіме құра. Әңгімеде табыс септігіндегі сөз болатын болсын. |
Зат есімдерді табыс септігінде септеп сөйлем құрай алады. Сурет бойынша мәтін құрастырып, мәтінде табыс септігіндегі сөздерді қатыстырады және салыстырады. ТЖ |
Зат есімдерді табыс септігінде септеп сөйлем құрай алады. |
Суреттер
|
||
|
Бағалау: Шығармашылық тапсырма: (2 минут)
Өзін – өзі бақылап, бағалау. (Тест сұрақтарына жауап беру.) (4 минут) |
«Ассоциация» 1.Табыс септіктегі сөздерге қандай сұрақтар қойылады? 2.Табыс септіктің жалғаулары қандай? 3.Табыс септіктегі сөздер сөйлемде қандай мүше болады? 4.Кімді,
нені, Тұрлаусыз мүше Өмірмен байланысты мысал келтір 1. «Астау» сөзі қай септікте тұрғанын тап А) А.с. С) Б.с. В) І.с. Д) Ж.с. 2. Ілік септігінде тұрған сөзді белгіле А) Дәрігер С) Дәрігердің В) Дәрігерге Д) Дәрігерді 3.Барыс септігінің сұрағын белгіле А) Кімге? Неге? Қайда? С) Кімге, Кімді? Нені? В) Кімдерге? Кімді? Нені? Д) Кіммен? Немен? 4.Табыс септігінің жалғауын белгіле А) -ны, -ні, -ды, -ді, -ты, -ті С) да, -де, -та, -те В) -да, -де, -та, -те Д) -мен, -бен, -пен Жауаптары: 1. А 2.С 3.А 4.А |
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап бере отырып «Ассоциация» құрайды.
Тест тапсырмаларын орындайды. |
Оқушылар өз парақшаларына орындайды. 4 сұрақ: 3ұпай 3 сұрақ: 2 ұпай 2,1 сұрақ: 1ұпай |
Тест парақшалары |
||
|
Сабақ тың соңы Кері байланыс 3 минут Үйге тапсырма |
« Сөйлемді аяқтау » әдісі бойынша жүргізіледі. Мен бүгін көп нәрсені ....., Мен үшін ..... қиын болды, Мен тапсырманы..., Мен ..... түсіндім, Мен .... үйрендім, Алдағы уақытта...., Мені .....таңқалдырды, 55-жаттығу 28 бет Мақал-мәтелді оқып, табыс септігіндегі сөздерді жаз. Табыс септігіндегі сөз сөйлемнің қай мүшесі болып тұрғанын анықтап,бір-біріңе түсіндіріңдер. |
Оқушылар өз ойларын, сабақтан алған әсерлерін, ой-тұжырымдарын жазады |
Смайликтер арқылы көңіл-күйін білдіреді. |
|
||
|
Бағалау: (2 минут) |
Топтық жұмысты бағалау |
«Екі жұлдыз және тілек», «Өзін-өзі бағалау», «Топтағы бағалушының бағалауы» «6 ойлау қалпағы» арқылы бағалау жүргізіледі. |
|
|
||
|
Топ нөмірі |
Топтағы бірлестік (орналастыру және міндеттердің орындалуы) |
Тәртібі (басқа топтардағыларға кедергі жасамау, берілген тапсырмадан ауытқымау, айғайламау) |
Тапсырманың, тақырыптың, материалдың ашылуы |
Топтың басқа мүшелерінің презентацияларын тыңдай білу, сұрақтар қою, толықтыру жасау. |
Барлық ұпайы |
|
I |
+ |
+ |
+++ |
+ |
|
|
II |
+ |
+ |
+ |
+ |
|
|
III |
+ |
+ |
++ |
+ |
|
|
IV |
+ |
+ |
++ |
++ |
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз




























