Бекітемін: Оқу ісінің меңгерушісі Жылқайдарова Г.П.
«№218 орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Табиғаттың таңға жайып құбылыстары |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мырзалиева С |
|
|
Күні: 26.01.2023 ж |
|
|
|
Сынып: 4 а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Табыс септік. Табиғатты қорғаймыз. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу 4.1.5.1. аудио бейнежазба мазмұнына өзіндік баға беру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: – Зат есімді септейді, тәуелденген сөздердің септелуін біледі. аудио бейнежазба мазмұнына өзіндік баға береді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын жасату. Қатар-қатар тізіліп, Оқушыға лайық. Қолымызды жіберіп, Түп-түзу боп тұрайық. Жақсы болып сабақта, Әдеп сақтау сәніміз. Отыруға нақпа-нақ, Дайындалдық бәріміз. I - қатар – жай отыр, II- қатар – тез отыр, III – қатар – сен де отыр, Сабақ бастар кез боп тұр! Өткен сабаққа шолу: «Ақша қар» әдісі -Зат есімнің сұрағы? -Қазақ тілінде неше септік бар? -Септік жалғаулары қандай қызмет атқарады? -Зат есімнен басқа сөз таптары септеле ме? Оқу материалын жариялау «Смайликтер» ойынымен бүгінгі сабағымызда қай сөз табын өтетінімізді табайық.
. -Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Табыс септік -Сабағымыздың мақсаты: Зат есімді септейміз. – Аудио бейнежазба мазмұнына өзіндік баға беретін боламыз. -Балалар, мына құралмен нені өлшейді? -Оны не деп атайды? -Онда бүгін бағалауға осы термометр құрылғысын пайдаланамыз. -Бұл бағалаудың ерекшелігі балдық шкаласы 10 ға дейін. -Әр дискриптор бойынша жинаған балдарымызды белгілеп отырамыз.Сабақтың соңында бүгінгі сабағымыздың температурасы қаншаға жеткенін анықтайтын боламыз. 1ден 4 ке дейін қызылмен бояймыз,4 пен 7 аралығын сарымен бояймыз,7 мен 10 аралығын жасылмен бағалаймыз. Сары ,жасыл түс адамның өмір сүруіне қолайлы ауа температурасы болып есептеледі. -Ондай болса, табыс септігінің ережесіне назар аударыңдар. |
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды. Сұрақтарға жауап береді. Смайликтердің асындағы әріптерді ереже бойынша орналастырады. -Ауа температурасын өлшейді -Термометр |
Бағалау: Термометр. Әр алған балдың тұсын қызылмен бояп отырады.
|
компьютер, модем, теледидар, ұялы телефон суреттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Сабағымызды бастамас бұрын сендермен бірігіп бір әдемі күй тыңдайық. Ұжыммен жұмыс. Тыңдалым «Аққулар күйі» https://www.youtube.com/watch?v=tCEPAF0pbBY -Күй сендерге қалай әсер етті? -Күй не туралы деп ойлайсыңдар? -Күй қалай аталады екен? -Бұл күйді бұрын соңды естігендерің бар ма? -Қай кинофилімде осы күй ойналады? -Оқитын мәтін не туралы болады деп ойлайсыңдар? -Ондай болса оқулықтағы № 51-жаттығуды оқиық. «Ыстық орындық» әдісімен мәтінді тыңдайық. (Топтық жұмыс) « Су ли фа» ойынымен топтық тапсырмаларлы алады. 1-топ тапсырмасы: Тыңдалған мәтіндегі кейіпкердің іс әрекетіне баға бер. 2-топтың тапсырмасы: Мәтіндегі зат есімді тауып атау,ілік,барыс септіктерінің жалғауын жалған септе. 3-топтың тапсырмасы:
Дескриптор: Зат есімді септейді. – Аудио бейнежазба мазмұнына өзіндік баға береді. -Жақсы балалар, бүгін қай септіктің жалғауларымен танысамыз деп ойлайсыңдар? Жазылым. Өздік жұмыс. 52-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Табыс септігінде тұрған сөзді тауып астын сыз. Дескриптор: Табыс септігінің жалғауын біледі. Сергіту сәті. -Балалар, қыста табиғатпен тығыз байланысты қандай қызықты ойындар бар? -Ондай болса, алдымыздағы параққа кез келген бір зат есім жазып ,қағазымызды қар сияқты домалақтап аламыз.Дайын қарымызды қалаған бір оқушыға лақтырамыз. Қағып алған қарымызды ашып, ішінде жазылған сөздің қай сөз табында тұрғанын айтатын боламыз. Жұптық жұмыс. «Жұптас,ойлан»
Дескриптор: Табыс септігінің жалғауын біледі. Мақалды толықтырып жазады. Дәптермен жұмыс. 55-жаттығу.
-Балалар, біздің негізгі тақырыбымыз қандай еді? Еске түсірейікші. -Құстардан басқа тағы нелерді қорғауға аламыз? -Ондай болса, табиғатты қорғауды жалғастырайық. -Ақ аюдың қонжығы сеңге тап болыпты. Бізге енесі қонжығын құтқаруымызды өтініп тұр. Ол үшін бізге бүгінгі сабағымызда алған білімдеріміз көмектеседі. -Қалай балалар, көмектесеміз бе?! -Ондай болса, Ойымызды жинақтайық. Кері байланыс «Қонжыққа көмек» |
Күйді тыңдайды. Күйден алған әсерлерін айтады. -Аққудың биі туралы. -Аққулар күйі -Қыз Жібек филімінде ойналады -Аққу туралы. -Ортадағы тұрған орындыққа бір оқушы отырып мәтінді дауыстап,мәнерлеп оқиды. -Оқушылар ұйып ,түсініп тыңдайды. Су ли фа ойынымен тапсырманы бөліп алады. -Тыңдалған мәтін кейіпкеріне баға береді. Ойларын жүйелі жеткізеді. Диалогке қатысады. -Мәтіндегі аққу сөзін үш септікте септейді. Кюар код арқылы қандай құстарды қорғау керек екенін оқиды.Оқығандарын ортаға шығып айтады. -Не үшін қорғау керек сұрағына өз ойларын айтады. . Сөйлемдерді көшіріп жазады.(3) Табыс септігінде тұрған сөзді табады(1) -Қар атысу Нәтижесінде табыс септігінің жалғауын қаншалықты білетіндіктері анықталады. -Жұптасып парақшаны толтырады. Мақалдарды оқып,табыс септігінде тұрған сөздерді жазады. -Табиғатты қорғаймыз Өсімдіктерді,жан -жануарларды қорғаймыз.
Ойын ойнай отырып сабаққа кері байланыс береді.
|
ҚБ 4 балл ҚБ 2 балл ҚБ:1 балл |
Интернет ресурс Оқулық, Үлестірмелі парақтар,АКТ тапсырмалар,бейнероликтер Желісі Үлестірмелі парақшалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: «Термометр» әдісі бойынша өтеді. -Ендігі кезек бүгінгі сабағымыздың атмосферасын анықтау. Ол үшін қолдарыңа жинаған балдарыңды белгілеген термометрлеріңді алыңдар.Тақтадағы менің термометіріме қарап отырыңдар. Өздеріңнің шкалаларың шыққанда қолдарыңды көтересіңдер.
Оқу
тапсырмасы: 54-жаттығу Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бекітемін: Оқу ісінің меңгерушісі Жылқайдарова
Г.П.
«№218 орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді
жоспар
Бөлім: Табиғаттың таңға
жайып құбылыстары Мұғалімнің
аты-жөні Мырзалиева
С Күні: 26.01.2023 ж Сынып: 4 а Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың тақырыбы Табыс септік.
Табиғатты қорғаймыз. Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
4.4.2.3 – зат есімді септеу,
тәуелденген сөздердің септелуін білу 4.1.5.1. аудио бейнежазба
мазмұнына өзіндік баға беру Сабақтың мақсаты
Барлық
оқушылар: – Зат есімді септейді,
тәуелденген сөздердің септелуін біледі. аудио бейнежазба мазмұнына
өзіндік баға береді.
Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 5 мин Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын
жасату. Қатар-қатар
тізіліп, Оқушыға
лайық. Қолымызды
жіберіп, Түп-түзу боп
тұрайық. Жақсы болып
сабақта, Әдеп сақтау
сәніміз. Отыруға
нақпа-нақ, Дайындалдық
бәріміз. I - қатар – жай
отыр, II- қатар – тез
отыр, III – қатар – сен де
отыр, Сабақ бастар кез боп
тұр! Өткен сабаққа шолу: «Ақша
қар» әдісі -Зат
есімнің сұрағы? -Қазақ
тілінде неше септік бар? -Септік
жалғаулары қандай қызмет
атқарады? -Зат
есімнен басқа сөз таптары септеле
ме? Оқу
материалын жариялау «Смайликтер» ойынымен бүгінгі сабағымызда қай сөз
табын өтетінімізді табайық. .
-Бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы: Табыс
септік -Сабағымыздың
мақсаты:
Зат есімді
септейміз. – Аудио бейнежазба мазмұнына
өзіндік баға беретін боламыз. -Балалар, мына құралмен нені
өлшейді? -Оны не деп
атайды? -Онда бүгін бағалауға осы
термометр құрылғысын пайдаланамыз. -Бұл бағалаудың ерекшелігі
балдық шкаласы 10 ға дейін. -Әр дискриптор бойынша жинаған
балдарымызды белгілеп отырамыз.Сабақтың соңында бүгінгі
сабағымыздың температурасы қаншаға жеткенін анықтайтын
боламыз. 1ден 4 ке дейін қызылмен
бояймыз,4 пен 7 аралығын сарымен бояймыз,7 мен 10 аралығын жасылмен
бағалаймыз. Сары ,жасыл түс адамның өмір сүруіне қолайлы ауа
температурасы болып есептеледі. -Ондай болса, табыс
септігінің ережесіне назар
аударыңдар. Мұғалімнің тапсырмасын
орындайды. Сұрақтарға жауап
береді. Смайликтердің асындағы
әріптерді ереже бойынша орналастырады. -Ауа температурасын
өлшейді -Термометр Бағалау:
Термометр. Әр алған балдың тұсын
қызылмен бояп отырады. компьютер, модем,
теледидар, ұялы телефон суреттері Сабақтың
ортасы 35
мин Сабағымызды бастамас бұрын
сендермен бірігіп бір әдемі күй
тыңдайық. Ұжыммен жұмыс. Тыңдалым
«Аққулар күйі» https://www.youtube.com/watch?v=tCEPAF0pbBY -Күй сендерге қалай әсер
етті? -Күй не туралы деп
ойлайсыңдар? -Күй қалай аталады
екен? -Бұл күйді бұрын соңды
естігендерің бар ма? -Қай кинофилімде осы күй
ойналады? -Оқитын мәтін не туралы
болады деп ойлайсыңдар? -Ондай болса оқулықтағы №
51-жаттығуды оқиық. «Ыстық
орындық» әдісімен мәтінді
тыңдайық. (Топтық жұмыс) «
Су ли фа» ойынымен топтық тапсырмаларлы
алады. 1-топ
тапсырмасы: Тыңдалған мәтіндегі
кейіпкердің іс әрекетіне баға бер. 2-топтың
тапсырмасы: Мәтіндегі зат есімді тауып
атау,ілік,барыс септіктерінің жалғауын жалған
септе. 3-топтың
тапсырмасы: Дескриптор:
Зат есімді
септейді. – Аудио бейнежазба мазмұнына
өзіндік баға береді. -Жақсы балалар, бүгін қай
септіктің жалғауларымен танысамыз деп
ойлайсыңдар? Жазылым. Өздік
жұмыс. 52-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз.
Табыс септігінде тұрған сөзді тауып астын
сыз. Дескриптор: Табыс септігінің жалғауын
біледі. Сергіту
сәті. -Балалар, қыста табиғатпен
тығыз байланысты қандай қызықты ойындар
бар? -Ондай болса, алдымыздағы
параққа кез келген бір зат есім жазып ,қағазымызды қар сияқты
домалақтап аламыз.Дайын қарымызды қалаған бір оқушыға лақтырамыз.
Қағып алған қарымызды ашып, ішінде жазылған сөздің қай сөз табында
тұрғанын айтатын боламыз. Жұптық жұмыс.
«Жұптас,ойлан» Дескриптор: Табыс септігінің жалғауын
біледі. Мақалды толықтырып
жазады. Дәптермен жұмыс.
55-жаттығу. -Балалар, біздің негізгі
тақырыбымыз қандай еді? Еске
түсірейікші. -Құстардан басқа тағы нелерді
қорғауға аламыз? -Ондай болса, табиғатты
қорғауды жалғастырайық. -Ақ аюдың қонжығы сеңге тап
болыпты. Бізге енесі қонжығын құтқаруымызды өтініп тұр. Ол үшін
бізге бүгінгі сабағымызда алған білімдеріміз
көмектеседі. -Қалай балалар, көмектесеміз
бе?! -Ондай болса, Ойымызды
жинақтайық. Кері байланыс «Қонжыққа
көмек» Күйді
тыңдайды. Күйден алған әсерлерін
айтады. -Аққудың биі
туралы. -Аққулар
күйі -Қыз Жібек филімінде
ойналады -Аққу
туралы. -Ортадағы тұрған орындыққа бір
оқушы отырып мәтінді дауыстап,мәнерлеп
оқиды. -Оқушылар ұйып ,түсініп
тыңдайды. Су ли фа ойынымен тапсырманы
бөліп алады. -Тыңдалған мәтін кейіпкеріне
баға береді. Ойларын жүйелі жеткізеді. Диалогке
қатысады. -Мәтіндегі аққу сөзін үш
септікте септейді. Кюар код арқылы қандай
құстарды қорғау керек екенін оқиды.Оқығандарын ортаға шығып
айтады. -Не үшін қорғау керек
сұрағына өз ойларын айтады. . Сөйлемдерді көшіріп
жазады.(3) Табыс септігінде
тұрған сөзді табады(1) -Қар
атысу Нәтижесінде табыс
септігінің жалғауын қаншалықты білетіндіктері
анықталады. -Жұптасып парақшаны
толтырады. Мақалдарды оқып,табыс
септігінде тұрған сөздерді жазады. -Табиғатты
қорғаймыз Өсімдіктерді,жан
-жануарларды қорғаймыз.
Ойын ойнай отырып сабаққа кері
байланыс береді. ҚБ 4
балл ҚБ 2
балл ҚБ:1
балл Интернет
ресурс Оқулық, Үлестірмелі парақтар,АКТ
тапсырмалар,бейнероликтер WhatsApp Желісі Үлестірмелі
парақшалар Сабақтың
соңы 5
мин Рефлексия:
«Термометр» әдісі бойынша
өтеді. -Ендігі кезек бүгінгі
сабағымыздың атмосферасын анықтау. Ол үшін қолдарыңа жинаған
балдарыңды белгілеген термометрлеріңді алыңдар.Тақтадағы менің
термометіріме қарап отырыңдар. Өздеріңнің шкалаларың шыққанда
қолдарыңды көтересіңдер.
Оқу
тапсырмасы: 54-жаттығу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















