Қысқа мерзімді жоспар
|
Күні: 25.11.2015ж. |
Сыныбы: 8 «Ә» -сынып |
Пәні: информатика |
Тексерілді:___________ |
|||
|
Тақырыбы |
Таңдау командасы. Практикалық жұмыс. |
|||||
|
Мақсаты |
Паскаль программалау тілінде таңдау операторын қолдану тәртібімен танысып, программалау ортасында операторларды қолдану негізінде бағдарлама құру жүйесін және шешу дағдыларын қалыптастырады. |
|||||
|
Оқу нәтижесі: |
Таңдау операторын пайдалана отырып қарапайым программа құру жолдарын игереді және алған теориялық білімдерін жүйелі түрде тәжірибе жүзінде көрсете білу дағдыларын қалыптастырады. |
|||||
|
Түйінді идеялар: |
Оқушылардың жеке, топтық жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Сабақта СТО технологиясының әдіс тәсілдерін пайдаланып оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыру. |
|||||
|
Дереккөздер және ресурстар: |
Информатика Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық |
Интернеттен алынған ақпараттар |
қосымша дидактикалық материлдар |
|||
|
Кезеңдері/ Стратегиялар |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
|
Кіріспе бөлімі Ұйымдастыру (2 мин.)
|
Сәлемдесу. Үлестірмелер арқылы 2 топқа бөлу. Үлестірмелерде блок-сызба және программа берілген. Блок –сызбан құрай отырып,
|
Кезекші сынып жайлы ақпар береді. Оқушылар үлестірмелерді таңдай отырып, оларды құрастыру арқылы 2 топқа бөлінеді. |
|
|
Үй тапсырмасы Тапсырма – 3 мин Тексеру – 2 мин
|
Оларды құрастыра отырып, тармақталушы операторды қайталау мақсатында программа құру.
|
Үлестірмелерді құрастыра отырып, үй тапсырмасын қайталайды. |
Топтық бағалау |
|
Жаңа сабақ Мәтін- 5мин Постер-3 мин Қорғау- 4 мин
|
Мәтінмен жұмыс. 1 – топ «Болжау ағашы» 2 –топ «Түймедақ гүлі» бойынша постер дайындау. |
Оқушылар топта бірлесе отырып мәтінді оқып, талқылау жасайды және қажетті ақпаратты постерге түсіреді. |
Белгілермен бағалау |
|
Ойлан, тап! |
А деңгей Тапсырма: блок-сызбаға қарай отырып, берілген есептің программасын құрыңыз.
|
Берілген блок-сызбаға программа құрады. Өзара «Карусель» әдісі бойынша айналдыра өзара бағалау жасайды. Program sandar; Var x:integer; Begin Write (‘Керекті санды енгізіңдер’); Readln (x); Case x of 1: writeln (‘one’); 2: writeln (‘two’); 3: writeln (‘three’); 4: writeln (‘four’); 5: writeln (‘five’); 6: writeln (‘six’); 7: writeln (‘seven’); 8: writeln (‘eight’); 9: writeln (‘nine’); Else writeln (‘мұндай сан жоқ’); End. Program notalar; Var x:integer; Begin Write (‘Керекті нотаны енгізіңдер’); Readln (x); Case x of 1: writeln (‘до’); 2: writeln (‘ре’); 3: writeln (‘ми’); 4: writeln (‘фа’); 5: writeln (‘соль’); 6: writeln (‘ля’); 7: writeln (‘си’); Else writeln (‘мұндай нота жоқ’); End. |
Өзара бағалау |
|
Тәжірибелік жұмыс (10 мин)
|
В деңгей Тапсырма: берілген есептің программасын құрыңыз. Пернетақтадан енгізілген сан бойынша спорттық жарыстың нәтижесін шығаратын программа құрыңдар. Мысалы, 1 –«алтын медаль», 2-«күміс медаль», 3-«қола медаль», 4-«жұбаныш жүлдесі. Басқа жағдайда енгізуді қайталау. С деңгей Тапсырма: берілген есептердің программасын құрыңыз. №1 (тармақталу if оператары және таңдау case операторында программа құрыңыз) Адам жасына қарап, оларды әлі мектепке бармаған (1-5 жас), мектеп оқушысы (6-17), жұмысшы (18-58), зейнеткер (59 - . . .) деген төрт топтың біріне жатқызатын программа құрыңыздар. Адам жасы пернетақтадан енгізіледі. |
Оқушылар В деңгейіндегі есептің программасын компьютерде орындайды. С деңгейіндегі тапсырманы 1-топ тармақталу if операторы бойынша құрса, 2-топ таңдау case операторы бойынша құрады. Program esep1; Var a:integer; Begin Write (‘Керекті орынды енгізіңдер’); Readln (а); Case а of 1: writeln (‘алтын медаль’); 2: writeln (‘күміс медаль’); 3: writeln (‘қола медаль’); 4: writeln (‘жұбаныш жүлдесі’); Else writeln (‘қайталау’); End. Program esep2; Var x:integer; Begin Writeln (‘adam jasyn engiziniz’); Readln (x); Case x of 1..5 : writeln (‘ali mektepke barmagan’); 6..17: writeln (‘mektep okushysy’); 18..58: writeln (‘jumisshi’); 59..100: writeln (‘zeinetker’); Else writeln (‘kaitys bolgan’); End; End. Program esep2; Var x:integer; Begin Writeln (‘adam jasyn engiziniz’); Readln (x); If x<=6 then writeln (‘ali mektepke barmagan’) else If (x>6) and (x<=17) then writeln (‘mektep okushysy’) else If (x>17) and (x<58) then writeln (‘jumisshi’) else writeln (‘zeinetker’); End. |
Белгілермен бағалау |
|
«Сөздер банкісі» 3 мин |
Терминдермен жұмыс. |
Берілген терминдердің ішінен программалау тақырыбына қатысты терминдерді жазып шығады. |
Белгілермен бағалау |
|
Бағалау 3 мин |
Бағалау критерийлері бойынша оқушылармен бірігіп бағалау |
|
|
|
Үйге тапсырма |
№2 1990-1995 сандарын
енгізгенде экранда қасындағы сөздердің шығу бағдарламасын құру: №3 Айдың нөмері бойынша сәйкес жыл мезгілін анықтайтын программа құрыңыз. |
Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке жазып алады. |
|
|
Кері байланыс 2 мин |
Кері байланыс пікірлерін жинап алу. |
Оқушылар тақырыпты түсінген, түсінбеген сұрақтарын кері байланыс парағына жазып кетеді. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Таңдау командасы" 8 сынып
Ашық сабақ "Таңдау командасы" 8 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Күні: 25.11.2015ж. |
Сыныбы: 8 «Ә» -сынып |
Пәні: информатика |
Тексерілді:___________ |
|||
|
Тақырыбы |
Таңдау командасы. Практикалық жұмыс. |
|||||
|
Мақсаты |
Паскаль программалау тілінде таңдау операторын қолдану тәртібімен танысып, программалау ортасында операторларды қолдану негізінде бағдарлама құру жүйесін және шешу дағдыларын қалыптастырады. |
|||||
|
Оқу нәтижесі: |
Таңдау операторын пайдалана отырып қарапайым программа құру жолдарын игереді және алған теориялық білімдерін жүйелі түрде тәжірибе жүзінде көрсете білу дағдыларын қалыптастырады. |
|||||
|
Түйінді идеялар: |
Оқушылардың жеке, топтық жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Сабақта СТО технологиясының әдіс тәсілдерін пайдаланып оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыру. |
|||||
|
Дереккөздер және ресурстар: |
Информатика Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған оқулық |
Интернеттен алынған ақпараттар |
қосымша дидактикалық материлдар |
|||
|
Кезеңдері/ Стратегиялар |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
|
Кіріспе бөлімі Ұйымдастыру (2 мин.)
|
Сәлемдесу. Үлестірмелер арқылы 2 топқа бөлу. Үлестірмелерде блок-сызба және программа берілген. Блок –сызбан құрай отырып,
|
Кезекші сынып жайлы ақпар береді. Оқушылар үлестірмелерді таңдай отырып, оларды құрастыру арқылы 2 топқа бөлінеді. |
|
|
Үй тапсырмасы Тапсырма – 3 мин Тексеру – 2 мин
|
Оларды құрастыра отырып, тармақталушы операторды қайталау мақсатында программа құру.
|
Үлестірмелерді құрастыра отырып, үй тапсырмасын қайталайды. |
Топтық бағалау |
|
Жаңа сабақ Мәтін- 5мин Постер-3 мин Қорғау- 4 мин
|
Мәтінмен жұмыс. 1 – топ «Болжау ағашы» 2 –топ «Түймедақ гүлі» бойынша постер дайындау. |
Оқушылар топта бірлесе отырып мәтінді оқып, талқылау жасайды және қажетті ақпаратты постерге түсіреді. |
Белгілермен бағалау |
|
Ойлан, тап! |
А деңгей Тапсырма: блок-сызбаға қарай отырып, берілген есептің программасын құрыңыз.
|
Берілген блок-сызбаға программа құрады. Өзара «Карусель» әдісі бойынша айналдыра өзара бағалау жасайды. Program sandar; Var x:integer; Begin Write (‘Керекті санды енгізіңдер’); Readln (x); Case x of 1: writeln (‘one’); 2: writeln (‘two’); 3: writeln (‘three’); 4: writeln (‘four’); 5: writeln (‘five’); 6: writeln (‘six’); 7: writeln (‘seven’); 8: writeln (‘eight’); 9: writeln (‘nine’); Else writeln (‘мұндай сан жоқ’); End. Program notalar; Var x:integer; Begin Write (‘Керекті нотаны енгізіңдер’); Readln (x); Case x of 1: writeln (‘до’); 2: writeln (‘ре’); 3: writeln (‘ми’); 4: writeln (‘фа’); 5: writeln (‘соль’); 6: writeln (‘ля’); 7: writeln (‘си’); Else writeln (‘мұндай нота жоқ’); End. |
Өзара бағалау |
|
Тәжірибелік жұмыс (10 мин)
|
В деңгей Тапсырма: берілген есептің программасын құрыңыз. Пернетақтадан енгізілген сан бойынша спорттық жарыстың нәтижесін шығаратын программа құрыңдар. Мысалы, 1 –«алтын медаль», 2-«күміс медаль», 3-«қола медаль», 4-«жұбаныш жүлдесі. Басқа жағдайда енгізуді қайталау. С деңгей Тапсырма: берілген есептердің программасын құрыңыз. №1 (тармақталу if оператары және таңдау case операторында программа құрыңыз) Адам жасына қарап, оларды әлі мектепке бармаған (1-5 жас), мектеп оқушысы (6-17), жұмысшы (18-58), зейнеткер (59 - . . .) деген төрт топтың біріне жатқызатын программа құрыңыздар. Адам жасы пернетақтадан енгізіледі. |
Оқушылар В деңгейіндегі есептің программасын компьютерде орындайды. С деңгейіндегі тапсырманы 1-топ тармақталу if операторы бойынша құрса, 2-топ таңдау case операторы бойынша құрады. Program esep1; Var a:integer; Begin Write (‘Керекті орынды енгізіңдер’); Readln (а); Case а of 1: writeln (‘алтын медаль’); 2: writeln (‘күміс медаль’); 3: writeln (‘қола медаль’); 4: writeln (‘жұбаныш жүлдесі’); Else writeln (‘қайталау’); End. Program esep2; Var x:integer; Begin Writeln (‘adam jasyn engiziniz’); Readln (x); Case x of 1..5 : writeln (‘ali mektepke barmagan’); 6..17: writeln (‘mektep okushysy’); 18..58: writeln (‘jumisshi’); 59..100: writeln (‘zeinetker’); Else writeln (‘kaitys bolgan’); End; End. Program esep2; Var x:integer; Begin Writeln (‘adam jasyn engiziniz’); Readln (x); If x<=6 then writeln (‘ali mektepke barmagan’) else If (x>6) and (x<=17) then writeln (‘mektep okushysy’) else If (x>17) and (x<58) then writeln (‘jumisshi’) else writeln (‘zeinetker’); End. |
Белгілермен бағалау |
|
«Сөздер банкісі» 3 мин |
Терминдермен жұмыс. |
Берілген терминдердің ішінен программалау тақырыбына қатысты терминдерді жазып шығады. |
Белгілермен бағалау |
|
Бағалау 3 мин |
Бағалау критерийлері бойынша оқушылармен бірігіп бағалау |
|
|
|
Үйге тапсырма |
№2 1990-1995 сандарын
енгізгенде экранда қасындағы сөздердің шығу бағдарламасын құру: №3 Айдың нөмері бойынша сәйкес жыл мезгілін анықтайтын программа құрыңыз. |
Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке жазып алады. |
|
|
Кері байланыс 2 мин |
Кері байланыс пікірлерін жинап алу. |
Оқушылар тақырыпты түсінген, түсінбеген сұрақтарын кері байланыс парағына жазып кетеді. |
|
шағым қалдыра аласыз




















