Материалдар / Ашық сабақ тақырыбы: Мен және менің досым

Ашық сабақ тақырыбы: Мен және менің досым

Материал туралы қысқаша түсінік
менің йымша ұстаздарға көмек ретінде
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Еркимбаева Айжан Аскаровна

Бірінші санатты қазақ тілі әдебиеті пәні мұғалімі, №24 гимназиясы, Тараз қаласы

Сынып 6 «А»

Сабақтың тақырыбы: Мен және менің досым

Жалғаудың түрлерін пысықтау
Сабақтың мақсаты: 
Білімділік :
Менің досым, достық, туралы білімдерін толықтыру, жалғаулардың түрін пысықтау
Дамытушылық: Сөйлемдер құрау, тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін, білімдерін көтеру және дамытып, сөздік қорын молайту

Тәрбиелік: оқушыларды татулыққа, адал достыққа, сыйластыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: талдау, сұрақ - жауап, , тақырып бойынша жаттығулар, мәнерлеп оқу, сөздік жұмысы, деңгейлік тапсырмаларды орындау, мазмұнын айту, диалог, бес жолды өлең.

Көрнекі құрал жабдықтар: «ЭО, презентациялар»

Оқушының іс-әрекеті. Топтық, жұптық жұмыстарда өзінің белсендігін көрсету, жекеше жұмыс істеуге дағдыландыру.

Мұғалімнің іс-әрекеті.Оқушының іс- әрекетін ұйымдастыру, сабақ үдерісі кезінде окушыға кеңес беру, тақырыпты меңгеру кезінде көмек көрсету, түсініктеме жасау.

Сабақтың жоспары:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2.Үй тапсырмасын тексеру

3.Жаңа тақырып

5. Мәтінмен жұмыс

6. Қорыту

7. Рефлекция

8. Үйге тапсырма

9. Бағалау
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі:

а) сәлемдесу,

б) кезекші мәліметімен танысу

в) сұрақ-жауап

Біз қай Республикада тұрамыз?

Қазақстанның төл халқы қандай халық?

Қазақ халқының дәстүрлері қандай?

2. Үй тапсырмасын сұрау

«Дос» туралы жапттап келген мақал –мәтелдерін жатқа айту

-Қазір кай мезгіл?

-Қыс айлары?

-Қазір қай ай?

-Бір аптада неше күн бар?

-Апта күндерін ата?

-Бүгін қай күн?

-Сен нешінші мектепте оқисың?

-Сен нешінші сыныпта оқисың?

-Сенің досың бар ма?

-Оның аты кім?

-Ол нешінші сыныпта оқиды?

-Көзі қандай?

-Шашы қандай?

-Бойы қандай?

-Мінезі қандай?

-Ермегі қандай?

-Досың қай көшеде тұрады?

3. Жаңа сабақ

Назым мен Бейсекүл-түйдей құрдас, тату дос. Қашан көрсең де, жұбын жазбайды. Ойынды бірге ойнайды, сыныпта бір партада отырады.

Сабақты жақсы оқиды. Оларды мұғалімдер де, балалар да сыйлайды, қадірлейді. Олар кішіпейіл, достықты қадірлейді. Олардың мінезі мен істеген істері барлығына ұнайды.

а) Сөздікпен жұмыс

түйдей құрдас-ровесники

жұбын жазбау-не расставаться

қадір тұту-ценить

Құрбы – сверстник(-ца) подруга

Мінез – характер

Қайырымды – добрый

Кіші – младший

Бой –рост

Ақылдасу-советоваться

Сыпайы-вежливый

Қарапайым- скромный

Ол (оған)- он(ему, ей)

Үлкен-взрослый

Көру- смотреть

Түсіндіру -объяснит

Белсенді қатысады – активно учавствует

Үнемі - постоянно



б) сөйлем құру

Жаңа сөздермен танысып, сөздік қорына еңгізу мақсатымен сөз тіркестерін, сөйлем құрау;

  1. тапсырма.

Менің досым

1) Әр оқушы тірек сызбаны  пайдаланып, өзінің досы туралы фотокөрмедегі суреті бойынша әңгімелейді. Мысалы: Менің досымның бет әлпеті сүйкімді, көзі қара, шашы ұзын, сары, мұрны кішкентай. Бойы орташа, мінезі сыпайы, момын, қамқоршы, менің досымның ермегі би билеу, шахмат ойнау, кітап оқу.

 Жазылым. Дәптермен жұмыс. Өз достары туралы жазу. (5 мин)

2- тапсырма.

Мінезі –

Бойы –

Көзі –

Шашы –

Киімі –

2- Тапсырма. Көптік жалғауын жалғаңдар 
Дос                -лар
Құрбы            
-тар 
Бала              
-дар 
Қыз                
-тар 
Кітап              
-тер 
Мұғалім        
-тер
Мектеп
        -дер 

Тақтада берілген сөздерге тиісті көптік жалғауын жалға (ауызша)

Бала-лар -дар 
Адам-дар -тар 
Дос-тар -дар
Әке –лер -дер 
Кісі- лер -дер 
Көз-дер -тер 
Мектеп-тер -дер

Мәтінмен жұмыс

3-тапсырма. Мәтінді оқып мазмұнын айтындар
Менің Данияр деген досым бар. Ол - оқу озаты.Жақсы жолдас. Мінезі ашық, қайырымды. Сондықтан да оны сыныптастары, жолдастары , мұғалімдер – бәрі жақсы көреді. Ол барлық жұмысқа белсене қатысады. Сыныптастарына үнемі көмектеседі. 

Дос сөзіне дыбыстық талдау жасау
Дос сөзін жіктеу

Дос сөзін тәуелдеу                                

4. Сергіту сәті 2. «Сөздер тізбегі» ойыны. Сөздің соңғы дыбысына байланысты  сөз айту. Мысалы: «Дос» сөзі берілді. Әрі қарай оқушылар өздері жалғастырып әкетеді.
«Кім шапшаң?» ойыны 
керез, ылдықа, тіпедә 
ідмінес, ысқаж, ітпітрәт 
ііймдермі, ттуа, тықпыұ

  1. Мәтінді тыңдайық

  2. Сұрақ жауап

  3. Мәтінге ат қою

  4. Мәтіндегі негізгі ойды айтыңдар.

  5. сұрақ-жауап «Даналық ағашы» (1 топ екінші топқа сұрақ қояды, ал 2 топ сол сұрақтарға жауап береді)

4.Грамматикалық қырандылық.( қателерді табу)

5.Мәтінді абзацқа бөліп, түсінік айтады.

6.Қима қағаз бойынша жұмыс ( мәтін құрастыру)

7.Қорытынды. (мақал-мәтелдер сұраймын)

Мұғалім сөзі:

Қорыта келгенде,менің сендерге айтарым:

Достықты қадірлей біліңдер

Досыңның кемшілігін кешіре біл.

100 сом ақшаң болғанша 100досың болсын дегенді ұмытпа

Сендер  осылай  достықты  топтастырсаңдар,  мен  сендердің  достықтарыңды

Д-  дүниеде

О-  озық  ойлы

С-  сабырлы

Т-  тұрақты

Ы- ыстық

Қ-  қарым - қатынаста  дос  бола   біледі  деп  сенемін.


  • Адал достық - алтыннан да қымбат.

  • Досы жоқпен сырлас,

Досы көппен сыйлас.

  • Досың мың болса да – аз,

Дұшпаның біреу болса да – көп.

  • Заттың жаңасы жақсы,

Достың ескісі жақсы



Рефлекция балалар бүгін біз сабақтан не білдік балалар өз ойларын айтады.

Үйге тапсырма: «Достық тақырыбында» эссе жазу

Бағалау: (бүгін сабаққа жақсы белсене қатысып отырған оқушыларды бағалаймын)

Рисунок 9















































Жаман жолдастан таяғым артық

Крепкая палка лучше плахого попутчика

Күлме досыңа –келер басыңа

Над бедой друга не смейся, тоже может случиться и стобой

Досы көппен сыйлас,

Досы азбен сырлас.

Дружи с тем, у кого приятелей много, откровейничай с тем, у кого друзей мало.

Заттың жаңасы жақсы,

Достың ескісі жақсы

Одежда хороша новая,

А друг старый.

Жақсымен жолдас болсаң – жетерсің мұратқа. Жаманмен жолдас болсаң-қаларсың ұятқа.

С добрым человеком сдружишься-цели своей достигнешь,

С дурным сдружишься – в дураках останешься.







Жаттау

Не жетеді нағыз досқа, асылға,

Қуансаң да, қайғырсаң да қасыңда.

Қиналады- сен қиналсаң болғаны,

Ұйықтамасаң- ұйықтамайды ол- дағы

Қиындықты сенімен бір көрісіп,

Қажымайтын, таусылмайтын жігері

Дос дегенім жарты нанды бөлісіп

Адалдықтан жаралады жүрегі





ЖИ арқылы жасау
20 Қараша 2020
629
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі