|
Пәні: Физика |
Мүғалімі |
Нұрғазиева Сәуле Елубайқызы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
7 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қатты денелердің.сұйықтардың және газдардың молекулалық құрылымы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.1.1. Қатты денелердің.сұйықтардың және газдардың молекулалық құрылымын сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Заттарды құрайтын бөлшектер атауын білу, молекулалық құрылысын түсіну. Молекулалардың қозғалысы. Диффузия жайлы мағлұмат алу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Заттың күйлерін қасиеттеріне қарай ажырата алу. Молекулалар қозғалысы мен диффузия құбылысының температураға тәуелді екендігін түсіндіре алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Заттардың физикалық қасиеттерін МКТ негізінде түсіндіре алу Диффузия құбылысының өмірдегі маңыздуылығын түсіндіре алу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Заттың күйлерінің молекулалық құрылымын түсініп, тәжірибеде қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Кристалл дене, аморф дене, кристалдық тор, заттың агрегаттық күйлері, химиялық элемент, диффузия құбылысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Арнайы пәндік лексикасы мен терминология: Атом, молекула, дене, зат, материя, бөлшек, заттың агрегаттық күйлері, кристалл, аморф денелер, молекулалық – кинетикалық теория.
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану 5 cынып –5.3.1. - заттың агрегаттық күйі. Химия 7 сынып - 7.4.1.2 -таза заттар атомдардың немесе молекулалардың бір түрінен түзілетінін білу; Химия 7 сынып - 7.1.1.4 -заттардың әртүрлі агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
2 мин
6 мин
2 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі а) сәлемдесу,сабаққа дайындығын тексеру б) ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Оқушылар бүгінгі көңіл күйлерініңіз қалай? Барлығымыз стол үстіндегі смайликтен дәл қазіргі сәттегі көңіл күйімізді көрсетеміз. Жарайсыздар, бүгін менің де көңіл-күйім жақсы , сіздерге де күні бойы жақсы көңіл күйде бар ынтаңызбен жұмыс жасауларыңызды тілеймін. II. Алдыңғы білімдерін сұрау. Plickers no-reply@plickers.com бағдарламасында құрастырылған тест тапсырмасы арқылы үй жүмысын сұраймын. 1.20 Н күш әсерінен серіппе 4 см ұзарады. Серіппенің қатаңдығы қандай? А.5 Н/м Б.80 Н/м С. 500 Н/м 2.Серпімділік күші қандай жағдайда пайда болады? А.дене бірқалыпты қозғалғанда Б.Дене деформацияланғанда С.Дене төмен құлағанда 3.Қатаңдық коэфицентінің өлшем бірлігі А.Н/м Б. Н/кг С.Н*м 4.Гук заңының формуласын көрсет А.F=kx Б. F=kL С. F=mX 5.k-шамасы нені білдіреді? А. Күшті Б. Қатаңдықты С. Ұзаруды 6.Күшті өлшейтін құрал А. Спидометр Б.Термометр С. Динамометр 7.Қандай күшті тең әрекетті күш деп атаймыз? А. Егер бір күштің денеге тигізетін әрекеті басқа күштердің сол денеге бір мезгілде тигізетін әрекетіндей болатын күш Б.Екі дененің жанасуы кезінде пайда болатын күш С.Дене пішіні мен көлемінің өзгеруі 8. Бір түзудің бойымен бір жаққа қарай бағытталған екі күштің тең әрекетті күші неге тең? А. FR=F1 — F2 Б. FR=F1 + F2 С. FR=mg Тестті тексеріп бағалайды 1.С 2.Б 3.А 4.А 5.Б 6.С 7.А 8.Б
1-4 – жұмыстану керек 5-7 – жақсы 8 - жарайсың Үй тапсырмасын бағалауға арналған дескриптор: - Оқушылар тез және нақты жауап беруге үйренеді Мұғалім ауызша кері байланыс жасайды. «Мадақтау» әдісі арқылы бағалайды
Сыныпты топқа бөлу: Оқушылар өздеріне берілген үлестірме қағаздар арқылы өздеріне ортақ қасиеттері арқылы сутегі, гелий, оттегі, азот, көмірқышқыл газы; әр түрлі қатты денелер (жез, темір, мыс, алюмений, ас тұзы); түрлі сұйықтарды (су, сүт,мұнай, глицирин, сынап ) таңдап алу арқылы 3 топқа бірігеді. Топқа бірігу арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Сабақтың мақсатымен оқушыларды таныстыру Ой қозғау - Сіздердің топтарыңызда пайда болған қандай заттар? Бұл заттарды не біріктіреді, ортақ қасиеттері қандай? - Бұл зат жөнінде түсінігің қандай? Сізге таныспа, қалай аталады? |
Үлестірме қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
14 мин
3 мин
1 мин
6 мин
2 мин
4 мин |
І. Топтық жұмыс «Оқы, бірік, бөліс» әдісі арқылы топтарға оқулықтан мәтінді оқып талқылайды және тәжірибелік құралдар беріліп диффузия құбылысының заттың 3 күйінде берілуін байқайды.
Топтық жұмыс «Графикалық органайзер» әдісі арқылы қорғайды І – топ: Қатты денелердің молекулалық құрылымына сипаттама беру және олардағы диффузия құбылысының ерекшеліктерін түсіндіру
ІІ- топ: Сұйықтардың молекулалық құрылымына сипаттама беру және сұйықтардағы диффузия құбылысын тәжірибе негізінде түсіндіру;
ІІІ –топ: Газдардың молекулалық құрылымына сипаттама беру және газдардағы диффузия құбылысын тәжірибе негізінде түсіндіру;
Кері байланыс: 1.Топта бірлескен жұмыс жасауда не үйрендіңіз? 2.Топтық жұмыста кімнің идеясы ұнады? Неліктен?
Топтар бірін – бірі «Жұлдызшылар» әдісі арқылы бағалайды . - - -
Жұптық жұмыс: «Адасқан сөйлемдер» әдісі бойынша берілген сөздерді сәйкестендіреді.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













