Материалдар / Ашық сабақ. Тақырыбы: "Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары" Дүниетану 4 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ. Тақырыбы: "Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары" Дүниетану 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
4 сыныпқа арналған сабақ дүниетану пәні бойынша
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Мамыр 2018
792
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: дүниетану

Сыныбы: 4 «Б»

Күні: 27.02.2018ж

Сабақтың тақырыбы: Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға таулы жер оның ерекшеліктері және өсімдіктері мен жануары туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Әңгімелеу, сипаттау, бақылау қабілеттерін дамыту, белсенділіктерін арттыру.

Тәрбиелік: Табиғатты сүюге, қамқорлық жасауға, қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі:түсіндіру, сұрақ – жауап, салыстыру, ізденушілік.

Пән аралық байланыс: әдебиеттік оқу, қазақ тілі.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, тірек-сызба,сурет, оқулық, слайд, кесте.

Сабақтың жоспары:

  1. Ұйымдастыру кезеңі. 2 мин

  2. Үй тапсырмасын тексеру. 5 мин

  3. Үй тапсырмасын бекіту 2 мин

  4. Жаңа сабақ. 18 мин

  5. Сабақты қорыту. 5 мин

Шығармашылық сәт. 4 мин

  1. Үйге тапсырма 2 мин

  2. Бағалау 2 мин



Психологиялық дайындық

Қайырлы күн табиғат!

Жайқалып өссін өсімдік.

Жайнай берсін орманымыз,

Биік болсын тауларымыз.

Сәтті болсын сабағымыз

Топқа бөлу

І топ ,ІІ топ, ІІІ топ, IV топ

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Су қоймасы өсімдіктері мен жануарлары.

Шығармашық тапсырма.

Оқушылар өздері ізденіп, тауып келген мәліметтерін оқиды.

ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту.

«Фишбоун» әдісі арқылы бекіту.

  1. Су қоймасы өсімдіктері: қалың құрақ, тұңғиық, қоға,бақа сукөрігі, суқұмық, қамыс.

  2. Су қоймасы жануарлары: құндыз, камшат, үйрек, қаз, мөңке, ала бұға.

  3. Көктерек, қайың, тобылғы, сілеусін, арқар, ұлар

ІV. Жаңа сабақ.

Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары

Imektep kz. Сайты бейне жазба.

Таулар жайлы бейне көрініс көрсету.


Мұғалімнің түсіндірмесі

Таулар: Алтай , Оңтүстік Алтай, Орталық Алтай, Кенді Алтай, Тянь-Шянь (Қытай тіліне «Тәңір шыңы», аспан тау дегенді білдіреді. Полиметалға бай. Бұл тау орыс географы Семен ТяньШянскийдің атымен аталған).

Жоңғар Алатауы ( ОШҚ Қытаймен шекарада орналасқан тау жүйесі, ең биік шыңы Бесбақан шыңы),

Сауыр Тарбағатай тауы – бұл тауды Шоқан Уалиханов пен Потанин зерттеген.

Қазақтың арқар, мереносы биязы жүнді қой тұқымын бір топ ғалымдарға:

Н.С. Бутарин

Ә. Есенжолов

А.Ы.Жандеркин

У.В.Большакова

КСРО Мемлекеттік сыйлығы берілді. (1950ж) Бұл тұқым Алматы облыс Райымбек ауданындағы асыл тұқымды «Ұзынбұлақ» шаруашылығында өсіріледі.

«Қызыл кітап» Англия, 1966ж. Питер Скопт

Қазақстанда 1977 ж

Қорықтар:

  1. Алматы

  2. Ақсу-Жабағылы

  3. Барсакелмес

  4. Қорғалжың

  5. Марқакөл

  6. Наурызым

  7. Батыс Алтай

  8. Үстірт

  9. Қаратау

  10. Алакөл

Ұлттық бақтар:

  1. Алтынемел

  2. Баянауыл

  3. Бурабай

  4. Іле Алатау

  5. Қарқаралы

  6. Қатон Қарағай

  7. Көкшетау

  8. Шарын


V . Оқулықпен жұмыс.













Картамен жұмыс

Дәптермен жұмыс

VI. Сергіту сәті.

Таулы жер жануарлары мен құстарның дыбыстарын тыңдату.

«Көр, таны, есіңе сақта!» әдісі арқылы «Гербарий» көрсету.













Топпен жұмыс.

1 топ. Сәйкестендіру

2 топ. Топтастыру.

3 топ. Семантикалық карта.

4 топ. «Ішіне-сыртыны» әдісі

1 топ. «Сәйкестендіру» әдісі арқылы өсімдік топтарын тиісті топқа сәйкестендіру.


Таулы жер жануарлары

Аю, қоян, түлкі, қасқыр

Барыс, сілеусін, арқар, шіл, құр.

Жолбарыс,керік, қабан, ақбөкен



Таулы жер өсімдіктері

Уқорғасын, жоңышқа, сарғалдақ, жусан

Жауқазын, сексеуіл, жантақ

Қарағай, Тянь-Шянь шыршасы, мойыл, күреңот, ырғай



2 топ. «Топтастыру» әдісі.

Шырша Қарағай Көктерек

Shape3 Shape2 Shape1

Shape4

Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары


ТShape6 Shape5 аңқурай Қарақат


Shape10 Shape9 Shape8 Shape7

БShape11 арыс Сілеусін


Қозықұмай Бүркіт Тоқылдақ


3 топ. «Семантикалық карта» әдісі.

Атауы

Дала өсімдіктері

Шөл өсімдіктері

Су қоймасы өсімдіктер

Таулы жер өсімдіктері

Сексеуіл






Тянь-Шянь шетені





Тұңғиық






Жусан







4 топ. «Ішіне –сыртына» әдісі.

шырша, қарағай, түймедақ, жұпаргүл


Ішіне (Таулы жер өсімдіктері)



Сыртына


Шырша

Көктерек

Тобылғы

жабайы алма

шырша

қарағай



Айдаршөп

итбүлдірген

сексеуіл

қамыс

түймедақ

жұпаргүл



Тыйым сөздер







V. Қорытынды.

«Сұрақ- жауап» әдісі

  1. Таулы жер өсімдіктерінің басқа өсімдіктерден айырмашылығы неде?

  2. Алтай өлкесінде қандай шаруашылық түрлері дамыған?

  3. Қорықтарды ата.

  4. Қызыл кітапқа енген қандай жануарларды білесің?

Imektep kz. сайты: «Дұрыс, бұрыс» ойыны.

VII. Үйге тапсырма. 77, 80 бет оқу.Таулы жер өсімдіктері мен жануарлары жайлы мәліметтер жинау

VIII. Бағалау.


Пайдаланылған әдебиеттер:

1.Дүниетану 4 сынып “Атамұра”баспасы 2013 жыл

2.Бастауыш мектеп 2015 жыл №2,3,5

3.Бастауыш сынып 2016 жыл №3

4.Электронды оқулық.

5.Ғаламтор































Сілеусін















Арқар



















Ұлар



















Барыс









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!