Қысқа мерзімді сабақ жоспары. Көркем еңбек пәні. 5 сынып
Жамбыл облысы. Шу ауданы. Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектеп.
|
«Сәндік қолданбалы өнер» Мектеп Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектеп бөлімі Күні: 10.12.2020 ж Мұғалімнің аты-жөні: Сәкен . Сыдықалыұлы. Қалымбетов Сынып 5 сынып Қатысқандар _____ Қатыспағандар ______ |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдық- тармен танысу |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізі- летін оқу мақсаттары оқу бағдарламасына сілтеме |
5.1.6.2-Бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдар- ды білу, олардың қасиеттері мен міндеттерің анықтау 5.1.5.2-Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өру өнері мен түрлерімен және өруге арналған материалдар мен құрал жабдықтармен танысу |
||||
|
Бағалау критерийі |
1. Өру өнері мен түрлерін таниды. 2. Өруге арналған табиғи және жасанды материалдарды ажыратады. 3. Олардың қолдану аясын анықтайды. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Өру өнері түрлері сипаттамаларын айтады. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақ халқының табиғи материалдардан жасалған қолөнер бұйымдарын көру арқылы дәстүрді жалғастыруға үйренеді. Пікірталас, диалогтарға қатысу арқылы бір-бірінің пікірін құрметтеуге дағдыланады. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі. |
||||
|
Алдыңғы білім |
4 сыныпта жұмсақ материалдарды тәжірибелеп, бұйымды өру және дайындау дағдысын меңгерді. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспар- ланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
(М К) Ой қозғау сұрақтары. - Қамшы қалай жасалады? - Қамшы өруге қандай материалдар қолдана- ды? - Басқа қандай материалдар түрлерін білесің- дер? - Түрі, түсі, қасиеті? Топқа бөлу кеспе қағаздар арқылы Топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар |
Қамшы . Былғары. Қайыстар. Жасанды материалдар |
|||
|
Сабақтың ортасы Сабақты бекіту |
Тақырыппен танысу Фотосуреттер арқылы тақырыпты табады. Сабақ мақсатын құрастырады. 1-тапсырма (топтық жұмыс) «Жариялау» әдісі (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.) Критерий Визуалды сипаттамаларын айтады Дискриптер 1. Табиғи материалдарды санамалап айтады. 2. Визуалды сипаттары мен ерекшеліктерін біледі. 3. Табиғи материалдардың құрамын таниды. Қалыптастырушы бағалау Көңіл күйді білдіретін смайликтер. 2-тапсырма (жұптық жұмыс) «Интервью» әдісі Білім алушылар жұптасып бір-бірінен интер-вью алу арқылы өруге арналған материалдар- ды санамалап айтады. Табиғи және жасанды материалдардың визуалды сипаттары мен ерекшеліктерін айтады. Табиғи материалдардың құрамын айтады. Критерий Өруге арналған табиғи және жасанды матер- иалдарды ажыратады. Дискриптер 1. Табиғи материалдарды санамалап айтады. 2. Визуалды сипаттары мен ерекшеліктерін біледі. 3. Табиғи материалдарды шығу тегіне қарай ажырата алады. Қалыптастырушы бағалау Басбармақ әдісі.
Синтез «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі
Критерий Өруге арналған табиғи материалдардың қолдану аясын анықтайды. Дискриптер 1. Былғары мен қайыстың шығу тегін айтады. 2. Физикалық қасиеттерін біледі. 3. Табиғи материалдардың қолдану аясын анықтайды. Қалыптастырушы бағалау Бағдаршам әдісі. |
Фото суреттер Суреттер. Қамшы . Былғары. Қайыс- тар. Жасанды ма- .
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркер- лер |
|||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Кері байланыс «Жеміс ағашы» әдісі Талдау және бағалау мақсатқа жетушілік Бағалау критерийлеріне оралу қажет. |
Стикерлер. Жеміс ағашының суреті |
|||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз. Сіз басқаларға қарағанда қа-білетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау. Сіз оқушылар-дың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз. |
Денсаулық және қауіпсіз-дік техникасын сақтау |
|||
|
«Рефлексиялық шеңбер» Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
|
1. Көңіл күйді білдіретін смайликтер. 2. Басбармақ әдісі. 3. Бағдаршам әдісі. |
Білім алушылар топтарға бөлінгенде және ортаға шығып пікір білдіруде белсенді қозғалыстарға түсіп денсаулықтарын шынықтырады. Өру жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік ере- желерімен танысады |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Тақырыбы:"Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу" 5 сынып
Ашық сабақ. Тақырыбы:"Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу" 5 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары. Көркем еңбек пәні. 5 сынып
Жамбыл облысы. Шу ауданы. Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектеп.
|
«Сәндік қолданбалы өнер» Мектеп Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектеп бөлімі Күні: 10.12.2020 ж Мұғалімнің аты-жөні: Сәкен . Сыдықалыұлы. Қалымбетов Сынып 5 сынып Қатысқандар _____ Қатыспағандар ______ |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдық- тармен танысу |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізі- летін оқу мақсаттары оқу бағдарламасына сілтеме |
5.1.6.2-Бірқатар заманауи және дәстүрлі емес материалдар- ды білу, олардың қасиеттері мен міндеттерің анықтау 5.1.5.2-Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өру өнері мен түрлерімен және өруге арналған материалдар мен құрал жабдықтармен танысу |
||||
|
Бағалау критерийі |
1. Өру өнері мен түрлерін таниды. 2. Өруге арналған табиғи және жасанды материалдарды ажыратады. 3. Олардың қолдану аясын анықтайды. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Өру өнері түрлері сипаттамаларын айтады. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақ халқының табиғи материалдардан жасалған қолөнер бұйымдарын көру арқылы дәстүрді жалғастыруға үйренеді. Пікірталас, диалогтарға қатысу арқылы бір-бірінің пікірін құрметтеуге дағдыланады. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі. |
||||
|
Алдыңғы білім |
4 сыныпта жұмсақ материалдарды тәжірибелеп, бұйымды өру және дайындау дағдысын меңгерді. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспар- ланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
(М К) Ой қозғау сұрақтары. - Қамшы қалай жасалады? - Қамшы өруге қандай материалдар қолдана- ды? - Басқа қандай материалдар түрлерін білесің- дер? - Түрі, түсі, қасиеті? Топқа бөлу кеспе қағаздар арқылы Топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар |
Қамшы . Былғары. Қайыстар. Жасанды материалдар |
|||
|
Сабақтың ортасы Сабақты бекіту |
Тақырыппен танысу Фотосуреттер арқылы тақырыпты табады. Сабақ мақсатын құрастырады. 1-тапсырма (топтық жұмыс) «Жариялау» әдісі (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.) Критерий Визуалды сипаттамаларын айтады Дискриптер 1. Табиғи материалдарды санамалап айтады. 2. Визуалды сипаттары мен ерекшеліктерін біледі. 3. Табиғи материалдардың құрамын таниды. Қалыптастырушы бағалау Көңіл күйді білдіретін смайликтер. 2-тапсырма (жұптық жұмыс) «Интервью» әдісі Білім алушылар жұптасып бір-бірінен интер-вью алу арқылы өруге арналған материалдар- ды санамалап айтады. Табиғи және жасанды материалдардың визуалды сипаттары мен ерекшеліктерін айтады. Табиғи материалдардың құрамын айтады. Критерий Өруге арналған табиғи және жасанды матер- иалдарды ажыратады. Дискриптер 1. Табиғи материалдарды санамалап айтады. 2. Визуалды сипаттары мен ерекшеліктерін біледі. 3. Табиғи материалдарды шығу тегіне қарай ажырата алады. Қалыптастырушы бағалау Басбармақ әдісі.
Синтез «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі
Критерий Өруге арналған табиғи материалдардың қолдану аясын анықтайды. Дискриптер 1. Былғары мен қайыстың шығу тегін айтады. 2. Физикалық қасиеттерін біледі. 3. Табиғи материалдардың қолдану аясын анықтайды. Қалыптастырушы бағалау Бағдаршам әдісі. |
Фото суреттер Суреттер. Қамшы . Былғары. Қайыс- тар. Жасанды ма- .
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркер- лер |
|||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Кері байланыс «Жеміс ағашы» әдісі Талдау және бағалау мақсатқа жетушілік Бағалау критерийлеріне оралу қажет. |
Стикерлер. Жеміс ағашының суреті |
|||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз. Сіз басқаларға қарағанда қа-білетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау. Сіз оқушылар-дың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз. |
Денсаулық және қауіпсіз-дік техникасын сақтау |
|||
|
«Рефлексиялық шеңбер» Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
|
1. Көңіл күйді білдіретін смайликтер. 2. Басбармақ әдісі. 3. Бағдаршам әдісі. |
Білім алушылар топтарға бөлінгенде және ортаға шығып пікір білдіруде белсенді қозғалыстарға түсіп денсаулықтарын шынықтырады. Өру жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік ере- желерімен танысады |
|||
шағым қалдыра аласыз














