Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы |
Мектеп: КММ Құйған орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Алтынбек Лаура |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар: - |
Қатыспағандар:- |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тарихи және мәдени ескерткіштер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.4.1.5 -дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Дала өркениетінің тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттейді Оқушылардың басым бөлігі: қазақ жеріндегі тарихи және мәдени ескеркіштердің дала өркениетінің жетістігі екенің дәлелдейді Кейбір оқушылар: Тарихи мәдени ескерткіштерінің маңыздылығын бағалай алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
тарихи және мәдени ескеркіштерді типологиялық ерекшеліктеріне байланысты зерттейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тыңдалым/ Оқушыларға Қазақ жеріндегі тарихи-мәдени ескерткіштер туралы бейнематериалды тыңдай отырып, тақырыпты ашу арқылы тыңдалым дағдысын дамытады. /Оқылым/ Оқулықтағы Сакралды нысандардың жіктелуін зерделеу арқылы оқылым дағдысын дамытады /Айтылым/. Қазақ жеріндегі тарихи-мәдени ескерткіштер туралы бейнематериалды көрсетіп, сұрақтар қою және талқылау өткізу. «Эвристикалық әңгіме» тәсілі арқылы айтылым дағдысын дамытады. /Жазылым/.Қалыптастырушы бағалау парағындағы Тарихи және мәдени ескерткіштер жікт елу түрлерін кестеге толтыру арқылы жазылым дағдысын дамытады. Лексика мен терминология:. Сакраль, мифология,макросакраль,микросакраль, сакральді нысан,тарихи жады,мәдени генетикалық код, тарихи мәдени ескерткіштер. Диалог пен жазылымға қатысты бірліктер Талқылауға арналған тармақтар Тарихи мәдени ескерткіштер заңмен қорғалады,өйткені... Сіз неліктен екенін айта аласызба? Неліктен тарихи және мәдени ескерткіштердің ерекшеліктері бар? Жазылым үшін ұсыныстар Тарихи мәдени ескерткіштер жіктеледі... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Мәңгілік ел құндылығы «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» оқушыларды тарихи және мәдени ескерткіштерді құрметтеп және азаматтық жауапкершілікпен қарауға баулу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиет, география пәндерімен байланысты. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
10.4.1.2 қазақ халқының материалдық мәдениетінің маңызды жетістіктерін анықтау мақсатымен өткен сабақта жұмыс жасаған сол білімдерін 10.4.1.5 мақсатына жетуде пайдаланды. Тарихи мәдени ескерткіштер жайында алдыңғы білімдері бар. Тарихи мәдени ескерткіштерді атай алады және орналасулары бойынша білімдері бар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Тарихи концепт Маңыздылық |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (13 минут) 1 минут 4 минут 2 минут 4 минут 2 минут |
Ұйымдастыру шаралары(сәлемдесу,түгендеу, оқушыларға сабаққа сәттілік тілеу)
Тапсырма №1 (БС).Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы тақырыбы бойынша «Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Сұрақтарға жылдам, нақты жауап беріңіздер. (Жеңілден қиын сұраққа қарай, жылдам қойылатын сұрақтар) /Қарқын арқылы саралау/ -Рухани мәдениет дегеніміз не? -Анемизм дегеніміз? -Өмірлік кезеңдерге қатысты салттар қандай? -Барлық түркі-моғол халықтарына қандай дін ортақ болды? - Қазақ халқында салт-дәстүрлері қандай құндылықтарды дәріптеледі? - Әдет-ғұрып, салт-дәстүрлердің халық өмірінде алатын орны қандай? ҚБ:Оқушылар бір бірін «Келісемін келіспеймін» әдісі арқылы бағалайды
Тапсырма№ 2 (БС). /. Оқушыларға Қазақ жеріндегі тарихи-мәдени ескерткіштер туралы бейнематериалды көрсетіп, сұрақтар қою және талқылау өткізу. Тәсіл: «Эвристикалық әңгіме». Мақсаты: Қазақ жеріндегі тарихи-мәдени ескерткіштер бейнематериал тыңдату арқылы тақырыпты ашу. Сұрақтар: -Балалар қандай тарихи-мәдени ескерткіштермен таныс болдыңыздар? -Олардың қазіргі замандағы маңызы қандай? -Бұл бейнематериалды көру арқылы сабақтың тақырыбын болжай аласыздарма? -Оқу мақсатымыз қандай? Оқу мақсатымен таныстыру. 10.4.1.5 Дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу Мұғалім сабақтың тақырыбы, мақсаты мен оқу мақсаттарымен оқушыларды таныстырады. ҚБ:БББ кестесі Оқушылардың қарқыны бойынша топқа бөлінеді. /Саралау/ Суреттерді көрсету бойынша оқушыларға сұрақ қойып қарқыны бойынша топқа бөлем.
1 топ. Қожа Ахмет Йасауи кесенесі 2 топ. Шілікті қорғаны
1.Суретте не көріп тұрсыздар? 2.Бұл жайлы не айталасыз? 3.Суреттегі орындардың орналасқан жері туралы айтыңыз? |
Ресурс 1
Мұғалім оқушыларға сұрақтарды ұсыну арқылы,оқушылардан сұраққа жауап алады.
Ресурс 2 Видео Қазақ жеріндегі тарихи-мәдени ескерткіштер https://www.youtube.com/watch?v=DzbManafr9w
Ресурс 3
Қожа Ахмет Йасауи кесенесі Шілікті қорғаны Суреттері
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (20 минут) 10 минут 10 минут Өъ |
Тапсырма № 3 (Топ,жұп,жеке) Зерттеу сұрақтары:
Әр топ оқулық бойынша жұмыс жасайды «Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі бойынша оқулықпен жұмыс жасайды. Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытады (2 минут), жұп болып пікірлерімен бөліседі (2минут); бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады (2минут)
Дескриптор:
ҚБ: Инсерт әдісі бойынша
+ жаңа тың мәлімет - келіспеймін ? тағы білгім келеді
Тапсырма№ 4. (Топ). Деңгейлік тапсырма. «Алтын, күміс, темір жебе» тәсілі арқылы топтар өз таңдаулары бойынша қиындық деңгейі әр түрлі тапсырманы орындайды. А-деңгейі: Темір жебе. Қазақстаның қасиетті жерлері картасы ұсынылады оқушыларға. Топпен картаны талдауға арналған аналитикалық жұмыс парағымен жұмыс жасаңыз, нәтижесін кластерде талдаңыз. В-деңгейі: Күміс жебе. қазақ жеріндегі тарихи және мәдени ескеркіштердің дала өркениетінің жетістігі екенің «ПОПС формуласы» тәсілі арқылы дәлелдеңіз. С-деңгейі: Алтын жебе. Тарихи мәдени ескерткіштерінің маңыздылығын « Дербес пікір» бағалаңыз Дескриптор -Тарихи мәдени ескерткіштерінің орналасу жерлерін анықтайды; - тарихи және мәдени ескеркіштердің дала өркениетінің жетістігі екенің дәлелдейді; -Тарихи мәдени ескерткіштер заңмен қорғалуын ашады; -тарихи және мәдени ескерткіштердің ерекшеліктерін таладайды; -Тарихи мәдени ескерткіштердің маңыздылығын бағалайды;
«+ ;- ;керемет» әдісі бойынша топ жұмыстары бағаланады. |
Ресурс 4
Оқулықпен жұмыс
Ресурс 5 Қазақстаның қасиетті жерлері картасы
Ресурс 6 Картаны талдауға арналғананалитикалық жұмыс парағы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (7 минут) 5 минут 2 минут 1 минут |
Тапсырма № 5 Сабақты қортындылау үшін оқушыларға Қалыптастырушы бағалау парағы беріледі. Оқушылар алынған білімі негізінде кесте толтырады
Дескриптор -Сакральді нысандарды атайды; -Сакральді нысандардың орналасқан жерін талдайды; -Сакральді нысандардың маңыздылығын талдайды; -Сакральді нысандарды жіктейді;
Рефлексия: БББ кестесі арқылы кері байланыс жүргізіледі. Үй тапсырмасы: Нақты тапсырма - 215-220 беттерді оқу Ерікті тапсырма – Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы ҚР Заңымен танысып келу
|
Ресурс 7 Қалыптастырушы бағалау парағы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Алтынбек Лаура Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Ашық сабақ: Тарихи және мәдени ескерткіштер 10 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
ұстаздарға
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














