Т.А.Ә. және жұмыс
орны
|
Байсбаев Е.А.
|
Пән: Психология
|
Топ: 22 "ш"
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Темперамент
|
Мақсаты:
(SMART,
орта мерзімді жоспардан
алынады)
|
Білім алушыларға
тұлға бойындағы қасиеттер
жөнінде, темперамент типтерін ажырата алуға
және алған білімдерін
кәсіптік қызмет барысында қолдана білу. Білім
алушылардың өз
ойларын жеткізе білуіне, өздігінше жұмыс істеуге, пәнге деген
қызығушылығын арттыру. Ой - өрісін дамытып,
өмірге байланысты дұрыс көзқарастарын қалыптастыра
отырып жан-жақты және үйлесімді етіп
дамыту.
|
Күтілетін
нәтижелер:
(орта мерзімді жоспардан
алынады)
|
1.Өткен сабақ бойынша білімдерін
пысықтайды
2.Сын тұрғысынан ойлану арқылы іс-әрекеттің
түрлерін ажырата алады.
3.Сын тұрғысынан ойлану арқылы темпераменттің
маңыздылығын түсінеді.
4.
Түрлі тапсырмалар нәтижесінде икемділік, жауапкершілік,
ынтымақтастықта жұмыс істеу дағдылары
қалыптасады.
5.
Теориялық алған білімдерін тәжірибеде ұштастыра
біледі.
6.Формативтік бағалау арқылы бір-бірін және
оқудағы өзінің дамуын бағалай алады.
7.АКТ-ны тиімді
қолданады.
8.Рефлексия жасайды және
өзін-өзі реттей алады.
|
Жетістік
критерийлері:
|
-
Студенттермен объективті қарым-қатынас
орнату;
-
Топ мүшелерінің белсенділігі;
-
Сабақ барысында түрлі әдістер мен сергіту
жаттығулары жүргізілуі;
-
Сабақтан ой түйіп, қажетін
алу
|
7 модульдің қолданылуы
|
“Оқу
үшін бағалау және оқуды бағалау”, Ақпараттық-коммуникациялық
технологияларды пайдалану, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару
және көшбасшылық”.
|
Оқулық:
(ҚР ББҒМ
ұсынған)
|
1. К. Жұмасова Психология. -
Астана, 2010. 296 бет.
2. Қ. Жарықбаев Психология.-
Алматы, 1993. 272 бет.
3.
НИШ оқулығы үлестірме материалдар. Бірінші апта. Бірінші бетпе-бет
кезеңі.
|
Уақыт
|
Оқытушының іс-әрекеті
|
Білім алушылардың іс-әрекеттері
|
Мақсаты
|
Оқу үшін бағалау
|
Ресурстар
|
1
мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу. Студенттерді
түгендеу. Сабаққа әзірлігін анықтау
|
Педагогпен сәлемдеседі, сабаққа дайындалады .
Көңіл - куйлерімен бөліседі.
|
Жағымды психологиялық қөңіл-күй
орнату
|
|
|
5
мин.
|
Сабаққа
кіріспе.
1.
Табысқа жету критерийлерін білім алушылармен бірге
анықтау
2.
Сабақтың афоризмімен таныстыру
|
1.
Табысқа жету критерийлерін
білім алушылар барлығы бірге анықтайды.
Мысалы:
а)
Ынтымақтастықта жұмыс істеу
б)
Белсенді тыңдау...
2.
Білім алушылар сабақтың
афоризмін қалай түсінгенін талқылайды
|
Өзара әрекеттестікке, бірін-бірі сыйлауға, жұмыла
жұмыс істеуге, ұйымшыл болуға баулу
|
|
Слайд №1
|
5
мин.
|
Білімдерін
актуализациялау.
"Миға шабуыл"
әдісі
|
Сұрақтарға жауап береді:
Темперамент дегеніміз не?
Темперамент ұғымын алғаш
айналысқа енгізген ғалым?
Темперамент типтерін атаңыз?
Ағзада қанның пропорциясы көп болса, ол қалай
аталады?
Қара өт басым болса қалай
аталады?
Темпераменттердің физиологиялық негіздерін ғылыми
тұрғыдан дәйекті етіп түсіндірген кім?
|
Бұрынғы білімдерін,ойларын жинақтайды, сабаққа
деген қызығушылығын арттыру
|
Топ
белсендісі анықталып, топ басшысы болып
тағайындалуы
|
Слайд №2
|
20
мин.
|
Үй тапсырмасы
"Ойлан-жұптас-бөліс"
әдісі. Педагогтың алдын-ала берілген
тапсырмасын қорғайды
|
Білім алушылар ойланып,
топтарға бөлініп, өздерінің ең үздік деген идеяларын біріктіреді,
өңделген, талқыланған жауаптарын аудиториямен
бөліседі.
1 топ - Темперамент және
қабылдау.
2 топ - Темперамент және
эмоция
3 топ - Темперамент және
хобби.
4 топ - Мамандық және
темперамент.
Темпераменттің осы ұғымдармен
байланысы бар ма? Қандай?
|
Идеялар мен ойларды дамытудың
құрылымдалған әдісі.
Білім алушылардың өз ойларын жеткізе білуіне,
өздігінше жұмыс істеу
|
|
Слайд № 3-7
Маркер, постер, видео,
сухбат
|
5
мин.
|
Білімдерін жинақтау және
жүйелеу.
Әдеби шығарма №1
тапсырма
|
Мамандықтарыңыз бойынша ағылшын жазушыларының
қандай шығармаларын оқыдыңыздар? Сол шығармадағы кейіпкерлерді
темпераменттің қандай типіне жатқызасыз? Не себепті? Дәлел
келтіру.
|
Мамандығымен байланыстыра отырып кітап оқуға
қызығушылықтарын арттыру
|
|
|
3
мин.
|
Сергіту сәті "Мен
суретшімін" жаттығуы. Ақ қағаз алып оны төбемізге
қоямыз, қағаздың дәл ортасына алма ағашын жемістерімен салып, оң
жақтан жадырап тұрған күннің суретін және алма ағаштың жанына
өздерін бейнелеу.
|
Білім алушылар ақ қағаз алып,
оны басына қойып, қарамай сурет салады.
|
Білім алушылардың зейіндерінің
шоғырлану деңгейін анықтау. Көңіл көтеру,
серігу.
|
|
|
10
мин.
|
№ 2
тапсырма.
Менің атым – Қожа
кинофильміндегі кейіпкерлердің темпераментін
анықтаңыз.
|
Кейіпкерлердің темпераментін дәлел келтіріп
анықтайды және кестені толтырады.
Тақтада кесте
беріледі:
Флегматик, холерик,
меланхолик, сангвиник типтеріне тән қасиеттерін кестеге үш тілде
толтыру қажет
|
Елбасымыздың үш тіліділік жөніндегі "Тілдердің
үштұғырлы мәдени жобасын жүзеге асыру" мақсатында
|
|
Слайд №
|
10
мин.
|
Сабақты
бекіту.
"SWOT"
талдау арқылы
|
"SWOT" талдау арқылы бала
темпераментімен санасу және оны тәрбиелеу.
Темпераменті әр түрлі баламен қалай жұмыс жасауға
болады.
|
Темперамент типтерін ажырата алуға және алған
білімдерін кәсіптік қызмет барысында қолдана
білу.
|
|
|
5
мин.
|
Сабақты
қорытындылау Тест
алу
|
Білім алушылар тест сұрақтарына жауап береді және
өзара дәптерлерімен алмасып бірін-бірі тексереді
|
Алған білімдерін нығайту, пысықтау,
бекіту
|
|
|
5
мин.
|
Бағалау
|
|
|
|
|
3
мин.
|
Рефлексия "BLOB
BRIDGE"
Педагог Блоб көпірін ұсынады
|
Суретте бейнеленген адамдардың
арасынан өзіңізге жақын, мен бүгін сабақта, осы деңгейдемін деп
байланыстырып өзінізді тауып бояу қажет.
|
Рефлексия арқылы білімдеріне талдау
жасау
|
|
|
|
Үйге тапсырма
Алдын ала, оза тапсырма беру
|
1. Мінез тақырыбымен оқып
танысу.
2. Конспект
жазу.
3. Тақырыптық модульдік
кесте сызу.
Пайдаланатын
әдебиеттер:
1 Қ. Жарықбаев. Психология.
Алматы "Білім" 1993. 236 - 247 бет.
2. К.С. Жұмасова. Психология.
Астана - 2006. 72-93 бет.
3. С.М. Жақыпов. Жалпы
психологияға кіріспе. Алматы - 2007. 192-201
б.
|
|
|
|