Қысқа мерзімді жоспар
|
7.2В бөлім: Үшбұрыштар |
Мектеп:Достық жом
|
||||||||||||||||
|
Күні: 15.12.17ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Рысбекова Б |
||||||||||||||||
|
Сынып: 7ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тең бүйірлі үшбұрыш және оның қасиеттері |
||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.3.1.23 теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолдану; |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеттерін, белгілерін білу. Есептер шығаруда қолдану |
||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеттерін біледі тең бүйірлі үшбұрыштың белгілерін біледі есептерді шығару барысында тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін қолданады |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар үшбұрыштар түрлерінің айырмашылығын анықтайды және әрбірінің қасиеттерін ауызша және жазбаша сипаттай алады. Оқушылар үшбұрыштардың теңдігін дәлелдеу кезіндегі өз қорытындыларын негіздейді. |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топтық талқылау барысында сөздік қоры дамиды, академиялық шынайылық қалыптасады. Достық, адамгершілік қасиеттері артады. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Геометрия пәні |
||||||||||||||||
|
Бастапқы білім
|
Үшбұрыштың медианасының, биссектрисасының және биіктіктігінің анықтамасы және оларды кескіндеу; сүйір бұрышты, тік бұрышты және доғал бұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру; |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 10 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі, О
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. ( Әр топ келесі топ мүшелерінің үй жұмысын тексереді) ІІІ. Топ постер арқылы теңбүйірлі үшбұрыштың теоремасын айтады, дәлелдейді. I топ: Теорема: Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрыштар тең екенін дәлелдейді. II топ: Теорема(кері ): Үшбұрыштың табанындағы бұрыштар тең болса, онда теңбүйірлі үшбұрыш боладындығын дәлелдейді. III топ: Теорема: Тең бүйірлі үшбұрыштың табанына жүргізілген медиана осы үшбұрыштың әрі биссектрисасы, әрі биіктігі болатындығын дәлелдейді.
«Ойлан, тап!» әдісі бойынша оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беремін. 1.Үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтары 3см, 4см, 6см. Үшбұрыштың периметрін табыңдар. 2.Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 20см. Бүйір қабырғасы 7см. Үшбұрыштың табанын тап. 3.Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 39см. Үшбұрыштың қабырғаларын табыңдар. 4.Тең қабырғалы үшбұрыштың қабырғасы 12см. Үшбұрыштың периметрін табыңдар. 5.Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 20см. Бүйір қабырғасы табанынан 2 есе ұзын. Үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтарын табыңдар. №2.28 Табаны ВС болатын тең бүйірлі
АВС үшбұрышында C бұрышының сыртқы бұрышын табыңдар. №2.32 Тең бүйірлі үшбұрыштың табаны бүйір қабырғасынан екі есе кіші, ал периметрі 50 см. Үшбұрыштың қабырғаларын табыңдар. №2.33 Табаны ВС болатын тең бүйірлі АВС үшбұрышының периметрі 40 см, ал тең қабырғалы ВDC үшбұрышының периметрі 45 см. АВ және ВС қабырғаларының табыңдар.
|
Слайд1 Слайд 2 Слайд 3 Таратпа қағаздар Оқулық |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 мин |
Сабақты қорытындылау Кері байланыс: Үлестірмелі қағаздар арқылы « Сөй- лемді аяқта» әдісін қолданамыз. 1.Екі қабырғасы тең үшбұрышты.......деп айтамыз. 2.Тең қабырғаларын үшбұрыштың.....деп айтамыз. 3.Ал үшінші қабырғасын ...........деп айтамыз. 4.Тең бүйірлі үшб.табан.бұрыштары................ Үйге тапсырма׃Тең бүйірлі үшбұрыш тақырыбын оқу. № 2.26
|
Слайд4 |
|||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Деңгейлік тапсырмалар арқылы және топтық жұмыс барысында саралау жүнемі жүріа отырады |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Қиынырақ есептер беріп, олардың нәтижесімен қорытынды жасату Жеке тапсырмалар беру арқылы |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы Оқушылар қауіпсіздік техника ережелерімен таныстырылған. Сабақ уақытында қарастырылатын әр түрлі жұмыс түрлері оқушылардың қимыл қозғалыс жасауына мүмкіндік береді |
|||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Теңбүйірлі үшбұрыш және оның қасиеттері
Ашық сабақ Теңбүйірлі үшбұрыш және оның қасиеттері
Қысқа мерзімді жоспар
|
7.2В бөлім: Үшбұрыштар |
Мектеп:Достық жом
|
||||||||||||||||
|
Күні: 15.12.17ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Рысбекова Б |
||||||||||||||||
|
Сынып: 7ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тең бүйірлі үшбұрыш және оның қасиеттері |
||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
7.3.1.23 теңбүйірлі үшбұрыштың белгілері мен қасиеттерін қолдану; |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеттерін, белгілерін білу. Есептер шығаруда қолдану |
||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеттерін біледі тең бүйірлі үшбұрыштың белгілерін біледі есептерді шығару барысында тең бүйірлі үшбұрыштың қасиеттері мен белгілерін қолданады |
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар үшбұрыштар түрлерінің айырмашылығын анықтайды және әрбірінің қасиеттерін ауызша және жазбаша сипаттай алады. Оқушылар үшбұрыштардың теңдігін дәлелдеу кезіндегі өз қорытындыларын негіздейді. |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Топтық талқылау барысында сөздік қоры дамиды, академиялық шынайылық қалыптасады. Достық, адамгершілік қасиеттері артады. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Геометрия пәні |
||||||||||||||||
|
Бастапқы білім
|
Үшбұрыштың медианасының, биссектрисасының және биіктіктігінің анықтамасы және оларды кескіндеу; сүйір бұрышты, тік бұрышты және доғал бұрышты үшбұрыштардың биіктіктерінің орналасуын салыстыру; |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 10 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі, О
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. ( Әр топ келесі топ мүшелерінің үй жұмысын тексереді) ІІІ. Топ постер арқылы теңбүйірлі үшбұрыштың теоремасын айтады, дәлелдейді. I топ: Теорема: Тең бүйірлі үшбұрыштың табанындағы бұрыштар тең екенін дәлелдейді. II топ: Теорема(кері ): Үшбұрыштың табанындағы бұрыштар тең болса, онда теңбүйірлі үшбұрыш боладындығын дәлелдейді. III топ: Теорема: Тең бүйірлі үшбұрыштың табанына жүргізілген медиана осы үшбұрыштың әрі биссектрисасы, әрі биіктігі болатындығын дәлелдейді.
«Ойлан, тап!» әдісі бойынша оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беремін. 1.Үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтары 3см, 4см, 6см. Үшбұрыштың периметрін табыңдар. 2.Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 20см. Бүйір қабырғасы 7см. Үшбұрыштың табанын тап. 3.Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 39см. Үшбұрыштың қабырғаларын табыңдар. 4.Тең қабырғалы үшбұрыштың қабырғасы 12см. Үшбұрыштың периметрін табыңдар. 5.Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 20см. Бүйір қабырғасы табанынан 2 есе ұзын. Үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтарын табыңдар. №2.28 Табаны ВС болатын тең бүйірлі
АВС үшбұрышында C бұрышының сыртқы бұрышын табыңдар. №2.32 Тең бүйірлі үшбұрыштың табаны бүйір қабырғасынан екі есе кіші, ал периметрі 50 см. Үшбұрыштың қабырғаларын табыңдар. №2.33 Табаны ВС болатын тең бүйірлі АВС үшбұрышының периметрі 40 см, ал тең қабырғалы ВDC үшбұрышының периметрі 45 см. АВ және ВС қабырғаларының табыңдар.
|
Слайд1 Слайд 2 Слайд 3 Таратпа қағаздар Оқулық |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 мин |
Сабақты қорытындылау Кері байланыс: Үлестірмелі қағаздар арқылы « Сөй- лемді аяқта» әдісін қолданамыз. 1.Екі қабырғасы тең үшбұрышты.......деп айтамыз. 2.Тең қабырғаларын үшбұрыштың.....деп айтамыз. 3.Ал үшінші қабырғасын ...........деп айтамыз. 4.Тең бүйірлі үшб.табан.бұрыштары................ Үйге тапсырма׃Тең бүйірлі үшбұрыш тақырыбын оқу. № 2.26
|
Слайд4 |
|||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Деңгейлік тапсырмалар арқылы және топтық жұмыс барысында саралау жүнемі жүріа отырады |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Қиынырақ есептер беріп, олардың нәтижесімен қорытынды жасату Жеке тапсырмалар беру арқылы |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы Оқушылар қауіпсіздік техника ережелерімен таныстырылған. Сабақ уақытында қарастырылатын әр түрлі жұмыс түрлері оқушылардың қимыл қозғалыс жасауына мүмкіндік береді |
|||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















