Сабақтың тақырыбы:
Теңдеулер,теңсіздіктер және олардаың жүйелеріне есептер
шығару.
Алматы қаласы , М.Ганди
атындағы № 92 ММЛ-ң
математика пәні мұғалімі
Саменова С. Ж.
9
«А» сынып
Математика ғылымы-ермек
емес балалық,
Математика
ғылымы-көрегендік даналық.
Сабақтың мақсаты: 1.Тақырып
бойынша алған білімдерін тиянақтап,білімін есептер
шығару
барысында тексеру,пәнге
қызығушылығын ,танымдық іс –әрекеті мен
ақпараттықмәдениетін
қалыптастыру.
2.Алған білімдерін дамыту,сана
сезіміне сіңіру:білім-білік дағдыларын
дамыту,шығармашылық
ізденістерін арттыру.
3. Оқушылардың теориялық
білімдерін практиқалық шеберлікпен
ұштастыру,ұйымшылдыққа,жинақылыққа,еңбекқорлыққа
баулу.
Сабақтың типі: Аралас
сабақ,Білімді қорытындылап жүйелеу.
Сабақтың әдісі: « Алтын сандақ» ойын элементтері, сұрақ –жауап
,есептер шығару.
Сабақтың түрі: Білімді
қорытындылау,қайталау.
Сабақтың көрнекілігі:
Интерактивті тақта.
Сабақтың барысы: 1.Кіріспе
бөлім.Сабақтың барысымен таныстыру.
2.Негізгі
бөлім:
а) Тас
қақпа: қайталау
сұрақтары.
1.Екі айнымалысы бар сызықтық
теңдеу дегеніміз не ?
2. Екі айнымалысы бар сызықтық
теңдеудің шешімі дегеніміз не ?
3. Екі айнымалысы бар сызықтық
емес теңдеу дегеніміз не ?
4. Екі айнымалысы бар сызықтық
емес теңдеулер жүйесі және оны шешеу тәсілдері
.
5.Теңдеулер жүйесін қолданып
есептер шығарудың алгоритмі ?
6. Екі айнымалысы бар
теңсіздіктерді шешу алгоритмі?
7. Екі айнымалысы бар сызықтық
емес теңсіздіктер жүйесін қалай шешеміз?
б)Күміс
қақпа: ауызша есептер
шығару.
1.Теңсіздіктер жүйесін
жазыңдар.(1 сурет) у
1,5
1
у -6
000
6 х
•2
•2
0
х
1-сурет
2 .а)
Шеңбердің теңдеуін
жазыңдар.
б) Суреттегі түзудің теңдеуін
у=кх+в сызықтық функциясының жалпы түрін пайдаланып жазыңдар.
у
• х
-3
-2 •
3 . Қандай теңсіздіктің шешімі кескінделген
?
• • •
• •
в) Алтын
қақпа: есептер шығару.(емтихан
есептер жинағынан)
19.1. Теңдеулер жүйесін
шешіңдер.
а)
б)
38.1 а)
5в42.а)
5в43.
а) 5с.60.а) 5с.62.а)
у=
г)Алтын
сандық: есептер жинағынан №51,71
есептер.
3.Қорытынды бөлім
.(мини
-тест)
1- нұсқа
2-нұсқа
-
Теңдеулердің қайсысы екі
айнымалысы бар сызықтық теңдеу.
А.3х-у2 =5
; В.х2 +5у-8=0; А. у2 –х3 =6;
В. +5у=0;
С.
у3
-7=0 ;
Д. +х=1,7; С. 2х2 -2у=1,7; Д. 19х+ у2 =7
2.
Сандар жұбының қайсысы мына теңдеудің шешімі болады
?
0,7х-13у+6=0 0,5х+6у-2=0
А.(1;10)
; В.(10;1); А. (2;0); В.(4;0,);
С. (0;0,5) ;
Д.(-10;-1);
С. (-4;0); Д. (4;1).
3.Центрі
А(-2;0) нүктесі,ал радиусы R=4
(R=3) болатын шеңбердің теңдеуін жазыңдар.
А.х2 +(у +2)2 =16
; В.(х+2)2 +у2=4;
А. х2 +(у +3)2 =3;
В. (х+3)2 +у2=9;
С.
.(х+2)2 +у2=16; Д. .(х-2)2 +у2=16; С. х2+(у +3)2 =9;
Д. х2+(у -3)2 =9.
4.Ең үлкен бүтін шешеімін
табыңдар:
А.1 ; В.2 ; С.3 ; Д. 0 ; А.6 ;
В.5 ; С.4 ; Д. 0 ;
5. Ең кіші бүтін шешеімін
табыңдар:
А.-4 ; В.-3 ; С.-5 ; Д. 0 ;
А.-10 ; В.-6 ; С.1 ; Д. 6 ;
Бағалау
критерийі:
-
-
Есептер
|
балл
|
бағалау
|
1-2
|
1
балл
|
1-4б ; баға
«3»
|
3
|
2
балл
|
4-9 б; баға
«4»
|
4-5
|
3балл
|
10б ; баға
«5»
|
4.Білімдерін бағалау.Үйге
тапсырма беру.№ 5с.62.б) ; № 65с.60. б) ,№
5в54(а,б)
Сабақты Жүсіп
Баласағұнның сөзімен аяқтадым.
« Біле бер қанша білсең
– тағы тіле,
Жетерсің мақсатыңа біле,
біле »