Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортақ тақырып |
Бөлім |
Бөлімше |
Сабақ тақырыбы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дені саудың-жаны сау. |
Тыңдалым және айтылым Оқылым Жазылым |
1.1.Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну 2.2.Мәтіндегі лексикалық бірліктердің қолданылуын түсіну 3.6.Каллиграфиялық нормаларды сақтау |
Омоним дегеніміз не? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құрастырған |
Талканбаева Галима Баякуновна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 2 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.1.1.1. Тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу ,мәтін бойынша қойылатын сұрақтарға жауап беру; 2.2.2.1.Синоним,антоним,омоним(сөздік қолдану)сөздерді ажырату және мағынасын түсіну,сөйлеу барысында қолдану; 2.3.5.1. Жіберілген пунктуациялық,орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен түзету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: тыңдалған мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп,мәтінде жалпы не туралы айтылғанын түсіну.Сауатты,көркем жазу. Көптеген оқушылар: диалогке қатысу; Мәтіндегі негізгі ойды анықтау. Кейбір оқушылар: берілген тапсырма бойынша ереже шығара алады.Омонимді қатыстырып сөйлем құрау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу және түсіну. Қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлер |
- тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеп ,мағынасын анықтайды; - мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; - синоним,антоним,омоним сөздерді ажыратады; - синоним,антоним,омоним мағынасына қарай қолданады; - жіберілген пунктуациялық,орфографиялық қателерді түзетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Пәнге тән лексика мен терминология: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық,өмір бойы білім алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу мәтінмен жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивтік тақта, компьютер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Сөз және оның мағынасы тақырыбы бойынша игерген білімдеріне негізделіп меңгертіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі «Кездесу,амандасу» ойыны Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама –қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап, амандасады. Үй тапсырмасын тексеру. Сөз және оның мағынасы тақырыбынан игерген білімдерін «Қаламдарды ортаға!» әдісі арқылы бекіту. Қызығушылықты ояту «Ой сергек» ойыны арқылы төрт топқа бөліну.Топқа бөлу/ жіктеу арқылы жасырын саралау / Топтық жүмыс. Мозаика арқылы топтасу.Мозаикадағы әрбір сөздің басты буынын қосып,сөз шығаруға арналған сөзжұмбақ беріледі.Жасырынған сөз сол топтың аты болады. 1-топ Анттар,ондық,имбирь------антоним; 2-топ Сирия,нота,нимфа---------------синоним; 3-топ Отан,мода,нимфа--------------омоним; -балалар, біз қандай топтарға бөліндік? -бұлардың бәрін қай тарауда өтеміз? -осы сөздердің ішінде қайсысы сендерге таныс емес? Олай болса біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ ? (оқушы жауабын тыңдау) -(Омоним дегеніміз не?) -ендеше осы сабағымыздың мақсатын құрайық. -балалар, бүгінгі сабақта не туралы біледі екенбіз? -бүгінгі сабағымызда омоним сөздерді ажыратып, мағынасын түсінеміз, сөйлеу барысында қолдануды үйренеміз; (ҚБ) -Балалар, сендерге қазір мен бағалау парақшасын таратып беремін. Әр тапсырманы орындаған сайын дискриптордың орындалуына байланысты құстың тұмсығын қойып отырасыздар. |
антоним
синоним кешкасасасас
омоним |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин 8 мин 12 мин
|
1-тапсырма. Жұптық жұмыс. \Айтылым және тыңдалым\
Саралау тәсілі (диалог және қолдау көрсету) Белсенді оқу (сұрақ қою және талқылау)
17-жаттығу,мәтінді түсініп оқы.Мәтіннің мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып және жауап береді. «Жариялау» әдісімен әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек.Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5минут)басқа қатысушылар алдында сөйлеп,топ ұстанымын жеткізеді.
Ынталандырушы бағалау «От шашу»әдісі Қалыптастырушы бағалау «Бағалау парағын» толтырады.
2-тапсырма. Топтық жұмыс.\Оқылым. Жазылым\ «Ойлан-жұптас- бөліс»әдісі
Саралау тәсілі /қарқын/ Белсенді оқыту /бекіту және қолданысқа енгізу/
18-жаттығу. Жүз сөзінің әр мағынасына сөйлем құрап жаз. 1)Жүз саны 2)Адамның жүзі 3) Етістіктің бұйрық райы 4)Пышақтың жүзі 5)Үш жүз
Ынталандырушы бағалау «От шашу»әдісі Қалыптастырушы бағалау «Бағалау парағын» толтырады.
3-тапсырма. Топтық жұмыс. \Жазылым\«Орындап көр» әдісі
Белсенді оқыту(нұсқау беру және айту ) Саралау тәсілі (тапсырма , диалог және қолдау көрсету,)
1-топ ------антоним;19-жаттығу, «345-әдісі»;(үш минутта , берілген төрт омонимнен , бес топ мүшесі сөйлем құрастырады). 2-топ -------синоним;20-жаттығу, «Венн диаграммасы»;(Ер сөзін диаграммаға салу); 3-топ ------омоним;21-жаттығу; «Ойлан,тап!»әдісі;(Өлеңді оқып,жұмбақты шешу).
Ынталандырушы бағалау «От шашу»әдісі Қалыптастырушы бағалау «Бағалау парағын» толтырады.
4-тапсырма Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.
Саралау тәсілі «тапсырма» арқылы жүзеге асады; Белсенді оқыту «қорытынды шығару және есте сақтау» арқылы жүзеге асады. Өлеңнен әр түрлі мағынада қолданылып тұрған сөзді тауып, астын сыз. Мағынасын түсіндір.. Сөзді әр түрлі мағынада қолданып, сөйлем құрастыр.
Жаз келді де құлпырды, Қырқаларға гүл тұнды. Жаз көрпені, кісі күт, Қонақ келсе, үйге құт. Жаз әріпті, сандарды, Жазу – өнер сындарлы
Ынталандырушы бағалау «От шашу»әдісі Қалыптастырушы бағалау «Бағалау парағын» толтырады.
Үйге тапсырма: Дәптермен жұмыс: 23, 25-жаттығулар, 8-бет; Ереже жаттау, өткенді қайталау.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
Кері байланыс : қалыптастырушы бағалаудың «Кір жаю» әдісі арқылы сабақтағы алған білімдерін қорытындылау. Жақсы-жаман, заңғар-асқар, ер, әсем-сұлу, қара, бейбітшілік-майдан,алма,т.б.,сөздерді антоним,синоним және омонимге топтастыру. -Бүгінгі сабақта не туралы білдіңдер? -Омоним сөздерінің ерекшеліктері қандай?
Рефлексия
«Тазалық» әдісі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Теңге . Монета және қағаз ақша
Ашық сабақ Теңге . Монета және қағаз ақша
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортақ тақырып |
Бөлім |
Бөлімше |
Сабақ тақырыбы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дені саудың-жаны сау. |
Тыңдалым және айтылым Оқылым Жазылым |
1.1.Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну 2.2.Мәтіндегі лексикалық бірліктердің қолданылуын түсіну 3.6.Каллиграфиялық нормаларды сақтау |
Омоним дегеніміз не? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құрастырған |
Талканбаева Галима Баякуновна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 2 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.1.1.1. Тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу ,мәтін бойынша қойылатын сұрақтарға жауап беру; 2.2.2.1.Синоним,антоним,омоним(сөздік қолдану)сөздерді ажырату және мағынасын түсіну,сөйлеу барысында қолдану; 2.3.5.1. Жіберілген пунктуациялық,орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен түзету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: тыңдалған мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп,мәтінде жалпы не туралы айтылғанын түсіну.Сауатты,көркем жазу. Көптеген оқушылар: диалогке қатысу; Мәтіндегі негізгі ойды анықтау. Кейбір оқушылар: берілген тапсырма бойынша ереже шығара алады.Омонимді қатыстырып сөйлем құрау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу және түсіну. Қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлер |
- тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеп ,мағынасын анықтайды; - мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; - синоним,антоним,омоним сөздерді ажыратады; - синоним,антоним,омоним мағынасына қарай қолданады; - жіберілген пунктуациялық,орфографиялық қателерді түзетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Пәнге тән лексика мен терминология: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық,өмір бойы білім алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу мәтінмен жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивтік тақта, компьютер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Сөз және оның мағынасы тақырыбы бойынша игерген білімдеріне негізделіп меңгертіледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі «Кездесу,амандасу» ойыны Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама –қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап, амандасады. Үй тапсырмасын тексеру. Сөз және оның мағынасы тақырыбынан игерген білімдерін «Қаламдарды ортаға!» әдісі арқылы бекіту. Қызығушылықты ояту «Ой сергек» ойыны арқылы төрт топқа бөліну.Топқа бөлу/ жіктеу арқылы жасырын саралау / Топтық жүмыс. Мозаика арқылы топтасу.Мозаикадағы әрбір сөздің басты буынын қосып,сөз шығаруға арналған сөзжұмбақ беріледі.Жасырынған сөз сол топтың аты болады. 1-топ Анттар,ондық,имбирь------антоним; 2-топ Сирия,нота,нимфа---------------синоним; 3-топ Отан,мода,нимфа--------------омоним; -балалар, біз қандай топтарға бөліндік? -бұлардың бәрін қай тарауда өтеміз? -осы сөздердің ішінде қайсысы сендерге таныс емес? Олай болса біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ ? (оқушы жауабын тыңдау) -(Омоним дегеніміз не?) -ендеше осы сабағымыздың мақсатын құрайық. -балалар, бүгінгі сабақта не туралы біледі екенбіз? -бүгінгі сабағымызда омоним сөздерді ажыратып, мағынасын түсінеміз, сөйлеу барысында қолдануды үйренеміз; (ҚБ) -Балалар, сендерге қазір мен бағалау парақшасын таратып беремін. Әр тапсырманы орындаған сайын дискриптордың орындалуына байланысты құстың тұмсығын қойып отырасыздар. |
антоним
синоним кешкасасасас
омоним |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин 8 мин 12 мин
|
1-тапсырма. Жұптық жұмыс. \Айтылым және тыңдалым\
Саралау тәсілі (диалог және қолдау көрсету) Белсенді оқу (сұрақ қою және талқылау)
17-жаттығу,мәтінді түсініп оқы.Мәтіннің мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойып және жауап береді. «Жариялау» әдісімен әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек.Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5минут)басқа қатысушылар алдында сөйлеп,топ ұстанымын жеткізеді.
Ынталандырушы бағалау «От шашу»әдісі Қалыптастырушы бағалау «Бағалау парағын» толтырады.
2-тапсырма. Топтық жұмыс.\Оқылым. Жазылым\ «Ойлан-жұптас- бөліс»әдісі
Саралау тәсілі /қарқын/ Белсенді оқыту /бекіту және қолданысқа енгізу/
18-жаттығу. Жүз сөзінің әр мағынасына сөйлем құрап жаз. 1)Жүз саны 2)Адамның жүзі 3) Етістіктің бұйрық райы 4)Пышақтың жүзі 5)Үш жүз
Ынталандырушы бағалау «От шашу»әдісі Қалыптастырушы бағалау «Бағалау парағын» толтырады.
3-тапсырма. Топтық жұмыс. \Жазылым\«Орындап көр» әдісі
Белсенді оқыту(нұсқау беру және айту ) Саралау тәсілі (тапсырма , диалог және қолдау көрсету,)
1-топ ------антоним;19-жаттығу, «345-әдісі»;(үш минутта , берілген төрт омонимнен , бес топ мүшесі сөйлем құрастырады). 2-топ -------синоним;20-жаттығу, «Венн диаграммасы»;(Ер сөзін диаграммаға салу); 3-топ ------омоним;21-жаттығу; «Ойлан,тап!»әдісі;(Өлеңді оқып,жұмбақты шешу).
Ынталандырушы бағалау «От шашу»әдісі Қалыптастырушы бағалау «Бағалау парағын» толтырады.
4-тапсырма Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.
Саралау тәсілі «тапсырма» арқылы жүзеге асады; Белсенді оқыту «қорытынды шығару және есте сақтау» арқылы жүзеге асады. Өлеңнен әр түрлі мағынада қолданылып тұрған сөзді тауып, астын сыз. Мағынасын түсіндір.. Сөзді әр түрлі мағынада қолданып, сөйлем құрастыр.
Жаз келді де құлпырды, Қырқаларға гүл тұнды. Жаз көрпені, кісі күт, Қонақ келсе, үйге құт. Жаз әріпті, сандарды, Жазу – өнер сындарлы
Ынталандырушы бағалау «От шашу»әдісі Қалыптастырушы бағалау «Бағалау парағын» толтырады.
Үйге тапсырма: Дәптермен жұмыс: 23, 25-жаттығулар, 8-бет; Ереже жаттау, өткенді қайталау.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
Кері байланыс : қалыптастырушы бағалаудың «Кір жаю» әдісі арқылы сабақтағы алған білімдерін қорытындылау. Жақсы-жаман, заңғар-асқар, ер, әсем-сұлу, қара, бейбітшілік-майдан,алма,т.б.,сөздерді антоним,синоним және омонимге топтастыру. -Бүгінгі сабақта не туралы білдіңдер? -Омоним сөздерінің ерекшеліктері қандай?
Рефлексия
«Тазалық» әдісі
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















