|
Сынып:
3 « Ә
»
Математика
|
Күні:
22.11.2019ж
|
|
№56 Сабақтың
тақырыбы:
|
Тіктөртбұрыш пен шаршының
ауданын табу. Ежелгі уақытта ауданды қалай
өлшеген?
|
|
Оқудың
мақсаттары
|
3.1.3.1 ауданы болатын нысандарды атау
және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу,
палеткамен өлшеу
3.3.1.3
тікбұрышты үшбұрыш,
шаршы,тіктөртбұрыш ауданы
формуласын: S=
(a·b):2,
S=a2,S=a·b шығарып алу және қолдану,
қоршаған орта обьектілері
3.1.3.2
мм, км/ г,
т/см2,
дм2,
м2
/секунд өлшем бірліктерін
қолданып өлшеу
|
|
Сабақтың
мақсаттары:
|
Білімділік:Оқушыларға тіктөртбұрыш пен
шаршының қасиеттеріне сүене отырып олардың перимтері мен ауданын
табуға,есеп шығару дағдыларын
қалыптастыру.
Дамытушылық:шығармашылық қабілеттерін
,ой-өрісіндамыту.Жазбаша және ауызша
есептеудағдыларын арттыру,өз бетінше жұмыс істеуге
дағдалырндыру.
Тәрбиелік: Сауаттылыққа тәрбиелей
отырып, алғырлыққа
тәрбиелеу.
|
|
Сабақтың
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: ауданы болатын нысандарды
атайды және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап
алады, палеткамен өлшейді
|
|
Оқушылардың
басымбөлігі: Тіктөртбұрыштың
(S=a·b), шаршының
(S=a 2)ауданын табу формулаларын
құрады және қолданады.
|
|
Кейбір
оқушылар: Тіктөртбұрыштар мен шаршының
ауданын табу формуласын қалай құру және қолдану керек екенін
түсіндіреді.
|
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
2
минут
|
-
Ұйымдастыру
кезеңі.
Оқушыларды сабаққа
дайындау.Партаның үстін жинақтау.
|
|
|
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті:
|
Оқушының
іс-әрекеті:
|
|
|
Үй
тапсырмасы
7
минут
|
55 сабақтың 6 есебін Zip Grade
eiti технологиясы арқылы
тексеріледі.
|
Оқушылар тест жұмысын
орындайды.
|
|
|
Сабақтың
ортасы
-
минут
|
-
2.Жаңа сабақ. Кіріспе
тапсырма.
-
Ei
mektep
-
Балалар,сендер
білесіңдер ме,ежелгі уақытта жердің ауданын өгізбен жыртылған
жердің көлемімен білген.
-
1 тапсырма (топпен
жұмыс)
-
1 топ
:
-
Тіктөрбұрыштың ауданын
түйме арқылы есептейді.
-
2топ:партаның
ауданы,3топ:кітаптың ауданын,терезенің ауданын
есептейді.
2 тапсырма. (жұптық жұмыс)Тік
төртбұрыштың периметрі мен ауданын
есепте.
3 тапсырма.3 қатарға 3
бағандауға беріледі.
4
тапсырма
Фигуралардың
қабырғаларын өлшеп,периметрі мен ауданын
табамыз.
Есептің шартын құрып,оны
шығарамыз.
|
Оқушылар өз жауаптарын
айтады.
Ені 3см,ұзындығы6
см.
P=8+8+9+9=34см
S=8*9=72см
P=7+7+6+6=26см
S=7*8=56см
40:8=5cм
63:7=9см
3см
< 3
дм
9дм
< 900
см
Шаршы
-3см
Тіктөрбұрыш ені 2 см,6
см
Шаршының
периметрі
12
см
Шаршының ауданы 9 см
кв
Тікт периметрі 16
см
Тікт ауданы 12 см
кв
|
Геометриялық
фигура
лар суреттер, түйме ,
стикер,
маркер,
ламинад
қай топтың жұмысы
ұнады?
|
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
пішіндер
|
видео
|
|
10
минут
|
1.Сабақты
бекіту
Жазылым
Дәптерімізді ашамыз. Күннің
ретін жазамыз.3 тапсырма.
3см2
3 см 5м 5см 9м
900дм
9дм 900см 10дм 100см 9м
900дм
5м 500дм 200дм 2м 100см
100дм
4тапсырма
Фигуралардың
қабырғаларын өлшеп,периметрі мен ауданын
есептейміз.(ауызша)
Шаршы-3см
Тіктөртбұрыш-2см
Шаршының периметрі 12
см
5тапсырма
(ауызша)
Әрбір суретке дұрыс
жауапты айтамыз
S=6*6=36см 5*3=15см
6*8=48см
S=2*2=4cм 2*3=6см
4*3=12см
36-4=32см 15-6=9см
48-12=36см
6 тапсырма теңдеуді
шешу.
35+х=200-140
а-(47+33) =310+210
35+х=60
а-80=520
х=60-35
а=520+80
х=25
а=600
35+25=200-140
600-(47+33) =310+210
60=60
520=520
7 тапсырма (оқып,ауызша
шығарамыз)
Шаршы
пішінді-7м
а) Т.т
в-5м
а-3м
шаршы мен тіат ауд
салыстыру нешеге артық?
Шешуі: S=7*7=49м.кв
S=5*3=15 м
кв
49-15=34м
кв
|
Өз өзін
бағалау
Шапалақ әдісі арқылы
бағалау
Ауызша мадақтау
айту
|
|
Сабақтың
соңы
-
минут
|
4.Рефлексия.
Бүгінгі сабақта алған
әсерлерін алмалар арқылы білім ағашына
жабыстыру
|
Білім
ағашы
|
|
1
минут
|
5.Үйге
тапсырма
Жұмыс дәптердегі 13
беттегі 1тапсырманы орындау
|
|