Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Тірі ағзалардың сан алуандығы
|
Білім беру ұйымының атауы |
«№25 жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|
Бөлім: |
6.4А Экология және тұрақты даму |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сопбекова Жулдызай Ермекбаевна |
|
Күні: |
28.04.2023 ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тірі ағзалардың сан алуан түрлілігі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.6.2.2 жергілікті экожүйелердегі тірі ағзалардың алуан түрлілігін зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жергілікті экожүйелердегі тірі организмдердің алуан түрлілігін зерделейді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 минут |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 3. Оқушыларды топтарға бөлу Көгершіннің хаты бойынша 3 топқа біріктіру. I – «Продуцент» тобы II – «Консумент» тобы III – «Редуцент» тобы Топ ережесін еске түсіру |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар топтарға бөлінеді. |
ҚБ |
Топқа бөліну үшін арналған суреттер
|
|
|
5 минут |
"Сұрақты таңда" әдісі бойынша білімді пысықтау. (wordwall бағдарламамен өткенді қайталау арқылы сұрақтарға жауап береді). |
Экология және тұрақты даму бөлімінің негізгі анықтамаларды сұрау:
Сұрақтарға жауап береді. |
Қошеметтеу. Өзін-өзі бағалау
|
Интерактивті тақта wordwall бағдарлама Ноутбук Слайд
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
2минут |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. |
Видео тамашалау. Видеосабақ бойынша пікір алмасады. |
ҚБ |
Интерактивті тақта Видео «Биоалуантүрлілік» Слайд |
|
|
Сабақтың ортасы 15 минут. |
1-тапсырма. Топтық тапсырма «Зерттеу жүргіз» |
1. Суреттерде берілген «Орман» «Шөл» және «Суқойма» экожүйелерінің түр құрамын зерттейді. 2. Берілген экожүйелердегі түрлерді анықтайды 3. Продуцент, консумент және редуценттерге жататын түрлерді атайды. Олардың экологиялық рөлін көрсетеді. 4. Зерттелген экожүйенің қоректік тізбегіне мысал келтіреді. 5. Қорытынды жасайды.
Дескриптор: Жалпы – 5 балл. -Зерттеу жұмысын орындайды. -Топпен бірлесіп жұмыс жасайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері ҚБ: Топтар бірін- бірі бағалайды |
||
|
Сергіту сәті
2 минут |
«Бой сергіту жаттығуы» Егер мектепке қуана – қуана келсеңіздер, оң қолдарыңызды көтеріңіздер! Егер өз білімдеріңізге сенімді болсаңыздар, сол қолдарыңызды көтеріңіздер! Егер еліміздің тағдыры маңызды болса, бір қадам алға бас! Егер өздеріңізді отанымыздың патриоты деп есептесеңіздер, екі қолдарыңызды алға созыңыздар. Егер еліміздің болашағы сіздердің қолдарыңда екендігіне сенімді болсаңыздар, қол соғыңыздар! |
Оқушылар қимылдарын жасайды. |
Өзара бағалау, қате жасаса кері байланыс беру. |
слайд |
|
|
8 минут
|
2-тапсырма. Жұптық тапсырма. "Бірге ойлаймыз. Бірге жоспарлаймыз" әдісі. |
2. «Табиғи-климаттық зоналар»
картасын пайдаланып, әртүрлі экожүйеге мысал келтіреді. Олардың
қайсысы алуан түрлерге бай, қайсысында түрлер аз деп ойлайсың?
Жауабың дәлелдейді Дескриптор: Жалпы – 3 балл. - Картамен жұмыс жасайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||
|
5 минут |
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Күн шуағы» әдісі |
Оқушылар күннің астындағы бұлттардың артында тапсырмалар жазылады. Әр оқушы бұлтты алып, сұрақтарға жауап беру арқылы күнді бұлттан шығарамыз. Сонда күн шуағын шашып, бұлттан шығады. 1 бұлт – Қазақстанның шөл экожүйелерінде тіршілік ететін жануарды ата?(Тасбақа) 2 бұлт – Дала экожүйесінде тіршілік ететін тірі ағзаларды атаңыз? (Кекілік,бетеге) 3 бұлт – Тау экожүйесінде тіршілік ететін жануарды ата?(Барыс) 4 бұлт – Қандай тау өсімдіктерін білесің?(бөріқарақат, эфедра) 5 бұлт – Дала өсімдіктерін ата?(жусан,шеңгел, сәлбен) 6 бұлт – Су айдындарында қандай өсімдіктер өседі? (балдыр,тұңғиық) 7 бұлт – Өсімдіктердің әртүрлілігі қай экожүйеде жоғары болады? (орман) 8 бұлт – Өсімдік үшін далалық жерде жылдың ең қолайлы уақыты қай мезгіл? (көктем) 9 бұлт - Қазақстанның шөл экожүйелерінде өсетін өсімдіктерді ата?(сексеуіл, түйетікенек,жантақ) 10 бұлт – Экология дегеніміз не? (тірі организмдердің өзара бір-бірімен және қоршаған ортамен қарым-қатынасы туралы ғылым) 11 бұлт – Жанды табиғат патшалығы нешеге бөлінеді? (5) 12 бұлт – Өсімдіктер мен жануарларды топқа бөлу жүйесін әзірлеген ғалым кім?(К.Линней) Дескриптор: Жалпы - 2 балл.
|
Күн шуағы
тапсырмасы |
||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин.
|
Рефлексия: «Хайуанаттар бағы» Сабақтан алған әсерлерін бананға төмендегі сұрақтар арқылы маймылдың суретіне барып жапсырады: Мен барлығын түсіндім, мысалы.... Менің сұрақтарым бар, мысалы... Мен түсінбедім, мысалы...
Үйге тапсырма: Тірі ағзалардың сан алуандығы |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
ҚБ |
Рефлексия парағы
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Тірі ағзалардың сан алуан түрлілігі" 6 сынып
Ашық сабақ "Тірі ағзалардың сан алуан түрлілігі" 6 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Тірі ағзалардың сан алуандығы
|
Білім беру ұйымының атауы |
«№25 жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|
Бөлім: |
6.4А Экология және тұрақты даму |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сопбекова Жулдызай Ермекбаевна |
|
Күні: |
28.04.2023 ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тірі ағзалардың сан алуан түрлілігі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.6.2.2 жергілікті экожүйелердегі тірі ағзалардың алуан түрлілігін зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жергілікті экожүйелердегі тірі организмдердің алуан түрлілігін зерделейді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 минут |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 3. Оқушыларды топтарға бөлу Көгершіннің хаты бойынша 3 топқа біріктіру. I – «Продуцент» тобы II – «Консумент» тобы III – «Редуцент» тобы Топ ережесін еске түсіру |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар топтарға бөлінеді. |
ҚБ |
Топқа бөліну үшін арналған суреттер
|
|
|
5 минут |
"Сұрақты таңда" әдісі бойынша білімді пысықтау. (wordwall бағдарламамен өткенді қайталау арқылы сұрақтарға жауап береді). |
Экология және тұрақты даму бөлімінің негізгі анықтамаларды сұрау:
Сұрақтарға жауап береді. |
Қошеметтеу. Өзін-өзі бағалау
|
Интерактивті тақта wordwall бағдарлама Ноутбук Слайд
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
2минут |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. |
Видео тамашалау. Видеосабақ бойынша пікір алмасады. |
ҚБ |
Интерактивті тақта Видео «Биоалуантүрлілік» Слайд |
|
|
Сабақтың ортасы 15 минут. |
1-тапсырма. Топтық тапсырма «Зерттеу жүргіз» |
1. Суреттерде берілген «Орман» «Шөл» және «Суқойма» экожүйелерінің түр құрамын зерттейді. 2. Берілген экожүйелердегі түрлерді анықтайды 3. Продуцент, консумент және редуценттерге жататын түрлерді атайды. Олардың экологиялық рөлін көрсетеді. 4. Зерттелген экожүйенің қоректік тізбегіне мысал келтіреді. 5. Қорытынды жасайды.
Дескриптор: Жалпы – 5 балл. -Зерттеу жұмысын орындайды. -Топпен бірлесіп жұмыс жасайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері ҚБ: Топтар бірін- бірі бағалайды |
||
|
Сергіту сәті
2 минут |
«Бой сергіту жаттығуы» Егер мектепке қуана – қуана келсеңіздер, оң қолдарыңызды көтеріңіздер! Егер өз білімдеріңізге сенімді болсаңыздар, сол қолдарыңызды көтеріңіздер! Егер еліміздің тағдыры маңызды болса, бір қадам алға бас! Егер өздеріңізді отанымыздың патриоты деп есептесеңіздер, екі қолдарыңызды алға созыңыздар. Егер еліміздің болашағы сіздердің қолдарыңда екендігіне сенімді болсаңыздар, қол соғыңыздар! |
Оқушылар қимылдарын жасайды. |
Өзара бағалау, қате жасаса кері байланыс беру. |
слайд |
|
|
8 минут
|
2-тапсырма. Жұптық тапсырма. "Бірге ойлаймыз. Бірге жоспарлаймыз" әдісі. |
2. «Табиғи-климаттық зоналар»
картасын пайдаланып, әртүрлі экожүйеге мысал келтіреді. Олардың
қайсысы алуан түрлерге бай, қайсысында түрлер аз деп ойлайсың?
Жауабың дәлелдейді Дескриптор: Жалпы – 3 балл. - Картамен жұмыс жасайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||
|
5 минут |
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Күн шуағы» әдісі |
Оқушылар күннің астындағы бұлттардың артында тапсырмалар жазылады. Әр оқушы бұлтты алып, сұрақтарға жауап беру арқылы күнді бұлттан шығарамыз. Сонда күн шуағын шашып, бұлттан шығады. 1 бұлт – Қазақстанның шөл экожүйелерінде тіршілік ететін жануарды ата?(Тасбақа) 2 бұлт – Дала экожүйесінде тіршілік ететін тірі ағзаларды атаңыз? (Кекілік,бетеге) 3 бұлт – Тау экожүйесінде тіршілік ететін жануарды ата?(Барыс) 4 бұлт – Қандай тау өсімдіктерін білесің?(бөріқарақат, эфедра) 5 бұлт – Дала өсімдіктерін ата?(жусан,шеңгел, сәлбен) 6 бұлт – Су айдындарында қандай өсімдіктер өседі? (балдыр,тұңғиық) 7 бұлт – Өсімдіктердің әртүрлілігі қай экожүйеде жоғары болады? (орман) 8 бұлт – Өсімдік үшін далалық жерде жылдың ең қолайлы уақыты қай мезгіл? (көктем) 9 бұлт - Қазақстанның шөл экожүйелерінде өсетін өсімдіктерді ата?(сексеуіл, түйетікенек,жантақ) 10 бұлт – Экология дегеніміз не? (тірі организмдердің өзара бір-бірімен және қоршаған ортамен қарым-қатынасы туралы ғылым) 11 бұлт – Жанды табиғат патшалығы нешеге бөлінеді? (5) 12 бұлт – Өсімдіктер мен жануарларды топқа бөлу жүйесін әзірлеген ғалым кім?(К.Линней) Дескриптор: Жалпы - 2 балл.
|
Күн шуағы
тапсырмасы |
||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 5 мин.
|
Рефлексия: «Хайуанаттар бағы» Сабақтан алған әсерлерін бананға төмендегі сұрақтар арқылы маймылдың суретіне барып жапсырады: Мен барлығын түсіндім, мысалы.... Менің сұрақтарым бар, мысалы... Мен түсінбедім, мысалы...
Үйге тапсырма: Тірі ағзалардың сан алуандығы |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
ҚБ |
Рефлексия парағы
|
|
шағым қалдыра аласыз


















