|
Тақырыбы: Тоғызқұмалақ. Ойын ережелері мен ерекшеліктері |
Мектеп: №51 мектеп -гимназиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мерзімі: 16.03.2018 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Аманқұлов Талғат Бөгенбайұлы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «Г» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға ұлттық ойынның тарихын таныстыра отырып, негізгі ережелерін үйрету. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәндік лексика және терминология: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құмалақ, Қазан, Отау, Бастаушы, Қостаушы, Тұздық, Атсырау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Себебін түсіндіру: 1. Ұлттық ойын елімізге не үшін керек ? 2. Қазақтың ұлы ойшылдарынан ұлттық ойынды ойнап, халыққа дәріптеген кімдерді білесіз? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдын ала оқыту |
Қазақтың ұлттық ойыны – тоғызқұмалақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру сәті ( Сапқа тұрғызу ,сәлемдесу )
|
Ысқырық, уақыт өлшегіш
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тоғызқұмалақ ойынының ережесін түсіндіру.
Жүріс жасау
ережесі
|
Тоғызқұмалақ тақтасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
9 8 7 6 5 4 3 2 1
Бастаушы өзінің кезекті жүрісінде 6-шы отауындағы 1 құмалақты келесі 7-ші отауға жүрді делік, сонда 6-шы отау бос қалады. 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1 2 3 4 5 6 7 8 9
9 8 7 6 5 4 3 2 1
Міне осы сәтте қостаушы 5-ші отауындағы 11 құмалақты таратып, бастаушының 6-шы отауындағы құмалақтар санын алғаш рет үшке толтырып сол отаудан «тұздық» алады.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Ойын аяқталуға
жақындаған сайын әр ойыншының отауларындағы құмалақ таусыла
бастайды. Әр құмалақ ұтып алынған сайын немесе тұздыққа түскен
сайын қарсыластардың жүріс мөлшері кеми береді. Сондықтан ойын
соңында қарсыластардың бірінің отауларында жүріс жасай алмайтын
жағдай да кездеседі. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Ми гимнастикасы» сабақты бекіту арқылы сұрақ қою. -Тоғызқұмалақ ойыны қазақтың ұлттық ойын түріне кіреме? - «Тұздық» алу дегеніміз не? - Әр бөлікте неше отау, неше қазандық бар? - Бірінші ойынды бастаған ойыншыны қалай атаймыз?
Қорытынды:Оқушыларды бағалау. «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» стратегиясы .Оқушылардың пікірін тыңдау.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- Сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспар- лайсыз? Қабілеті жоғары бала- лардың алдына қандай міндет қоюды көздейсіз? |
Бағалау-балалардың материялды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қабылеті жоғары балаларға мақтау,мадақтау және осы ойынды ары қарай шыңдауды талап етемін
|
Ойын ойнату арқылы тексеремін |
Математика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
№51 мектеп-гимназия
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Тоғызқұмалақ. Ойын ережелері мен ерекшеліктері»
Өткізген: Дене шынықтыру мұғалімі: Аманкулов Т.Б.
Сыныбы: 7 «Г»

Астана қаласы 2018 жыл
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Тоғызқұмалақ. Ойын ережелері мен ерекшеліктері" 7 сынып
|
Тақырыбы: Тоғызқұмалақ. Ойын ережелері мен ерекшеліктері |
Мектеп: №51 мектеп -гимназиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мерзімі: 16.03.2018 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Аманқұлов Талғат Бөгенбайұлы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «Г» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға ұлттық ойынның тарихын таныстыра отырып, негізгі ережелерін үйрету. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәндік лексика және терминология: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құмалақ, Қазан, Отау, Бастаушы, Қостаушы, Тұздық, Атсырау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Себебін түсіндіру: 1. Ұлттық ойын елімізге не үшін керек ? 2. Қазақтың ұлы ойшылдарынан ұлттық ойынды ойнап, халыққа дәріптеген кімдерді білесіз? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдын ала оқыту |
Қазақтың ұлттық ойыны – тоғызқұмалақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру сәті ( Сапқа тұрғызу ,сәлемдесу )
|
Ысқырық, уақыт өлшегіш
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тоғызқұмалақ ойынының ережесін түсіндіру.
Жүріс жасау
ережесі
|
Тоғызқұмалақ тақтасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
9 8 7 6 5 4 3 2 1
Бастаушы өзінің кезекті жүрісінде 6-шы отауындағы 1 құмалақты келесі 7-ші отауға жүрді делік, сонда 6-шы отау бос қалады. 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1 2 3 4 5 6 7 8 9
9 8 7 6 5 4 3 2 1
Міне осы сәтте қостаушы 5-ші отауындағы 11 құмалақты таратып, бастаушының 6-шы отауындағы құмалақтар санын алғаш рет үшке толтырып сол отаудан «тұздық» алады.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Ойын аяқталуға
жақындаған сайын әр ойыншының отауларындағы құмалақ таусыла
бастайды. Әр құмалақ ұтып алынған сайын немесе тұздыққа түскен
сайын қарсыластардың жүріс мөлшері кеми береді. Сондықтан ойын
соңында қарсыластардың бірінің отауларында жүріс жасай алмайтын
жағдай да кездеседі. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Ми гимнастикасы» сабақты бекіту арқылы сұрақ қою. -Тоғызқұмалақ ойыны қазақтың ұлттық ойын түріне кіреме? - «Тұздық» алу дегеніміз не? - Әр бөлікте неше отау, неше қазандық бар? - Бірінші ойынды бастаған ойыншыны қалай атаймыз?
Қорытынды:Оқушыларды бағалау. «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» стратегиясы .Оқушылардың пікірін тыңдау.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- Сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспар- лайсыз? Қабілеті жоғары бала- лардың алдына қандай міндет қоюды көздейсіз? |
Бағалау-балалардың материялды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қабылеті жоғары балаларға мақтау,мадақтау және осы ойынды ары қарай шыңдауды талап етемін
|
Ойын ойнату арқылы тексеремін |
Математика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
№51 мектеп-гимназия
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Тоғызқұмалақ. Ойын ережелері мен ерекшеліктері»
Өткізген: Дене шынықтыру мұғалімі: Аманкулов Т.Б.
Сыныбы: 7 «Г»

Астана қаласы 2018 жыл
шағым қалдыра аласыз






