Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ұрпақ тәрбиесі |
Мектебі: «Ш.Уәлиханов атындағы орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жаксибаева Сабира Жакиповна |
||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Т.Әбдіков «Қонақтар»әңгімесі |
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.Т/Ж1.Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін анықтау. 7.А/И3. Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау . |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады:« Қонақтар» әңгімесінің мазмұнын түсініп, сұрақтарға жауап береді. |
||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Әңгімедегі сюжеттің құрамдас бөлшектерін талдыйды. |
|||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады:«Қонақтар» әңгімесіндегі эпитет, теңеу, метафора сияқты көркемдеу амалдарының қолданысын анықтайды. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Алагерімде, бидайық. |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік елдің жеті құндылығы:Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келсім. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану, қазақ тілі. |
||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Т.Әбдіков өмірі, шығармашылығы туралы біледі. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу.
Оқушылар айнала шеңбер құрып, кезекпен қазақ халқына тән асыл-қасиеттерді айтады. Мысалы, Мен-қазақпын, мен бауырмалмын, мен –қазақпын, мен қайсармын.... осы жерде оқушылар арасынан қазақтың қонақжайлық қасиеті айтылады. Сабақ тақырыбын нақтылау үшін төмендегі суреттер беріледі. Оқушылар сабақ тақырыбын және мазмұнын болжайды 1 2 3 4
2. Сабақтың тақырыбына қандайқатысы бар деп ойлайсыздар? Сабақ тақырыбы белгілі болған соң, сабақ мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырамын. |
Слайд |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. «Тізбектеп айту » тәсілі арқылы «Қонақтар» әңгімесінің мазмұны қорытындыланады. «Сәлем хат» арқылы сұрақтар қойылады.
Дескриптор:
- сұрақтарға нақты жауап береді. ҚБ. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі бойынша бағалау жүргізіледі.
2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Хикая картасы» әдіс-тәсілі арқылы «Қонақтар» әңгімесі сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау .
Б Шарықтау шегі Шешімі Дескриптор: - сюжеттің құрамдас бөлшектерін талдайды. - нақты мысалдармен дәлелдейді. ҚБ. Әр топ бірін –бірі «Бағдаршам » әдісі арқылы бағалайды.
Кері байланысмадақтау арқылы беріледі. Ж. 3-тапсырма Блум таксономиясы бойынша саралау тапсырмасы
Дескриптор -Берілген ұяшықтарды дұрыс таңдайды тапсырмалардың жүйесін түсініп жазады; -Шығармадағы көтерілген мәселеге өз көзқарастарын білдіре отырып автор бейнесін анықтайды; -Перезенттің ата-ана алдындағы парызы жайлы шағын мәтін жаз; ҚБ. Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалайды. |
Тақта
А4 қағаз
Дәптер
Кесте
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақ мақсаты еске түсіріліп қорытындыланады. Жалпы сабақ «ҚҚҚ» кестесі бойынша Рефлексия алынады.
Үй жұмысы. « Менің ата-анам алдындағы перзенттік борышым» тақырыбында әдеби эссе жазу. |
Стикер |
|||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1-тапсырма. « Көксерек» әңгімесінің мазмұнын түсіну, сұрақтарға жауап беру. Барынша қолдау:« Сәлем хат» арқылы сұрақтарға жауап аламын . Тағы да қосымша жетекші сұрақтар дайындаймын. Орташа қолдау: Тірек сөздер арқылы әңгіме мазмұнын еске түсіремін. Төменгі қолдау: Әңгімеде көрініс тапқан ұлттық құндылықтарды өмірмен байланыстыруын талап етемін. 2-тапсырма. Әңгіме сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау. Барынша қолдау: Үлгі ретінде әңгіме көрсетемін және түсіндіремін, сол арқылы « Қонақтар» әңгімесінің сюжеттік талдауына нұсқаулық беремін . Орташа қолдау: Әңгіме сюжетінің басталуын айтқызып әрі қарайғы бөліктерін айту үшін жетекші сұрақтар қоямын. Төменгі қолдау: Әңгіме сюжетінің құрылымын сақтап, бас-аяғын қабыстырып, нақты жазып шығуын сұраймын. 3-тапсырма Блум таксономиясы бойынша саралау тапсырмасы орындалды. Саралау тапсырмасы Блум таксономиясы бойынша оқушылардың танымдық деңгейлеріне негізделіп құрастырылды |
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Мен 1-тапсырма топтық жұмыста « Екі жұлдыз, бір ұсыныс»әдісі бойынша, 2-тапсырмада, әр топ бірін –бірі «Бағдаршам » әдісі арқылы бағалайды. 3-тапсырма жеке жұмыста дескриптор арқылы өзін-өзі бағалайды. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Мен оқушыларды ұйымдастыру барысында, шаттық шеңбері кезінде аралық сақтауды, кітап оқығанда көз бен кітап аралығын өте жақындатпауды ескертемін. |
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Төлен Әбдіков "Қонақтар" әңгімесі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ұрпақ тәрбиесі |
Мектебі: «Ш.Уәлиханов атындағы орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жаксибаева Сабира Жакиповна |
||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Т.Әбдіков «Қонақтар»әңгімесі |
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.Т/Ж1.Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін анықтау. 7.А/И3. Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау . |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады:« Қонақтар» әңгімесінің мазмұнын түсініп, сұрақтарға жауап береді. |
||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Әңгімедегі сюжеттің құрамдас бөлшектерін талдыйды. |
|||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады:«Қонақтар» әңгімесіндегі эпитет, теңеу, метафора сияқты көркемдеу амалдарының қолданысын анықтайды. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Алагерімде, бидайық. |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік елдің жеті құндылығы:Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келсім. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану, қазақ тілі. |
||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Т.Әбдіков өмірі, шығармашылығы туралы біледі. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу.
Оқушылар айнала шеңбер құрып, кезекпен қазақ халқына тән асыл-қасиеттерді айтады. Мысалы, Мен-қазақпын, мен бауырмалмын, мен –қазақпын, мен қайсармын.... осы жерде оқушылар арасынан қазақтың қонақжайлық қасиеті айтылады. Сабақ тақырыбын нақтылау үшін төмендегі суреттер беріледі. Оқушылар сабақ тақырыбын және мазмұнын болжайды 1 2 3 4
2. Сабақтың тақырыбына қандайқатысы бар деп ойлайсыздар? Сабақ тақырыбы белгілі болған соң, сабақ мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырамын. |
Слайд |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. «Тізбектеп айту » тәсілі арқылы «Қонақтар» әңгімесінің мазмұны қорытындыланады. «Сәлем хат» арқылы сұрақтар қойылады.
Дескриптор:
- сұрақтарға нақты жауап береді. ҚБ. «Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі бойынша бағалау жүргізіледі.
2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Хикая картасы» әдіс-тәсілі арқылы «Қонақтар» әңгімесі сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау .
Б Шарықтау шегі Шешімі Дескриптор: - сюжеттің құрамдас бөлшектерін талдайды. - нақты мысалдармен дәлелдейді. ҚБ. Әр топ бірін –бірі «Бағдаршам » әдісі арқылы бағалайды.
Кері байланысмадақтау арқылы беріледі. Ж. 3-тапсырма Блум таксономиясы бойынша саралау тапсырмасы
Дескриптор -Берілген ұяшықтарды дұрыс таңдайды тапсырмалардың жүйесін түсініп жазады; -Шығармадағы көтерілген мәселеге өз көзқарастарын білдіре отырып автор бейнесін анықтайды; -Перезенттің ата-ана алдындағы парызы жайлы шағын мәтін жаз; ҚБ. Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалайды. |
Тақта
А4 қағаз
Дәптер
Кесте
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақ мақсаты еске түсіріліп қорытындыланады. Жалпы сабақ «ҚҚҚ» кестесі бойынша Рефлексия алынады.
Үй жұмысы. « Менің ата-анам алдындағы перзенттік борышым» тақырыбында әдеби эссе жазу. |
Стикер |
|||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1-тапсырма. « Көксерек» әңгімесінің мазмұнын түсіну, сұрақтарға жауап беру. Барынша қолдау:« Сәлем хат» арқылы сұрақтарға жауап аламын . Тағы да қосымша жетекші сұрақтар дайындаймын. Орташа қолдау: Тірек сөздер арқылы әңгіме мазмұнын еске түсіремін. Төменгі қолдау: Әңгімеде көрініс тапқан ұлттық құндылықтарды өмірмен байланыстыруын талап етемін. 2-тапсырма. Әңгіме сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау. Барынша қолдау: Үлгі ретінде әңгіме көрсетемін және түсіндіремін, сол арқылы « Қонақтар» әңгімесінің сюжеттік талдауына нұсқаулық беремін . Орташа қолдау: Әңгіме сюжетінің басталуын айтқызып әрі қарайғы бөліктерін айту үшін жетекші сұрақтар қоямын. Төменгі қолдау: Әңгіме сюжетінің құрылымын сақтап, бас-аяғын қабыстырып, нақты жазып шығуын сұраймын. 3-тапсырма Блум таксономиясы бойынша саралау тапсырмасы орындалды. Саралау тапсырмасы Блум таксономиясы бойынша оқушылардың танымдық деңгейлеріне негізделіп құрастырылды |
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Мен 1-тапсырма топтық жұмыста « Екі жұлдыз, бір ұсыныс»әдісі бойынша, 2-тапсырмада, әр топ бірін –бірі «Бағдаршам » әдісі арқылы бағалайды. 3-тапсырма жеке жұмыста дескриптор арқылы өзін-өзі бағалайды. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Мен оқушыларды ұйымдастыру барысында, шаттық шеңбері кезінде аралық сақтауды, кітап оқығанда көз бен кітап аралығын өте жақындатпауды ескертемін. |
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



