|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 7.4 С |
Мектеп: Т.Әубәкіров атындағы ЖОМ |
|||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нурымбетов Е. |
|||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тозаңдану және ұрықтану |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.3 өздігінен және айқас тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: тозаңдану және ұрықтануға анықтама береді; Оқушылардың басым бөлігі: тозаңдану мен ұрықтанудың маңызын түсінеді; Кейбір оқушылар: тозаңдану мен ұрықтанудың айырмашылығын түсінеді, «Тозаңдану типтері» деген сызба сызады, салыстырмалы артықшылықтарын сипаттайды. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Өсімдікті тозаңдану және ұрықтану түсінігін біледі; 2. Айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңдануды түсінеді; 3. Өздігінен және айқас тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттайды. |
|||||||||||||
|
Дағдылар |
Сын тұрғысынан ойлау; Ғылыми-зерттеу дағдылары; Қарым-қатынас дағдылары. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Айқас тозаңдану, өздігінен тозаңдану, желмен тозаңдану, жәндіктермен тозаңдану |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өмір бойы оқуға дайын болу; Қарым-қатынас жасау қабілеті; Жауапкершілік. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану, ботаника |
|||||||||||||
|
Алдыңғыбілім |
7.2.1.2 |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды 3 топқа (гүлді таңдату арқылы) бөлеміз. Өткен сабақты қайталау мақсатында «Менен сұрақ – сенен жауап» әдісі қолданылады. 1. Вегетативті көбею түрлері? 2. Өзінің мүшелері арқылы көбейетін өсімдіктерді атаңдар. 3. Қандай ағзалар вегетативті әдіспен көбейеді? 4. Телудің ерекшелігі неде? Оқулықпен жұмыс. Оқушылар оқулықтағы мәтінді оқып шығады, керек жерін жазып алады. 1-тапсырма. Венн диаграммасы. Топтық жұмыс.
Өздігінен тозаңдану Айқас тозаңдану Оқушылар тозаңдану түрлерін салыстырады, өзгешіліктері мен ұқсастық белгілерін талдайды. 2-тапсырма. Кестені толтыру. Көрсетілген өсімдіктерді тозаңдану тәсіліне қарай бөлу керек. 1-шие, 2-қайың, 3-жүгері, 4-қияр, 5-гүлсерігі, 6-терек, 7-үйеңкі, 8-жөке, 9-өрік, 10-итмұрын.
3-тапсырма. Суретпен жұмыс.
1. Суреттегі гүл бөлімдерінің аттарын белгілеу; 2. Өсімдік мүшелерін атап жаз; 3. Аталық пен аналықтың бөлімдерін анықта.
4-тапсырма. «Конверттегі сұрақтар» әдісі арқылы жүзеге асырылады. 1. Тозаңдану деген не? Оған гүлдің қандай мүшелері қатысады? 2. Тозаңданудың қандай түрлері бар? 3. Өздігінен тозаңданудың артықшылығы неде? 4. Жәндіктермен тозаңданатын өсімдіктердің белгілері қандай? 5. Желмен тозаңданатын өсімдіктердің белгілерін ата. 6. Неліктен табиғатта айқас тозаңдану басым? 7. Суреттен тозаңданудың түрін анықтап, сипатта
8. Тозаңданудың және оның түрлерінің өсімдіктер үшін маңызын түсіндір. 9. «Тозаңдану типтері» деген сызба сыз. 10. Гүлдің сыртқы пішініне қарап, қандай жолмен тозаңданатынын анықтауға болады ма? |
Гүлдің суреттері
Оқулық
Венн диаграммасы Постер, түрлі-түсті маркерлер, слайд
Өсімдіктердің суреттері, кесте
Суреттер
Конверт, сұрақтар |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
5-тапсырма. RAFT стратегиясын пайдалану. Бір объектінің рөліне ену. Мысалы: Мен тозаңмын. Мен гүлдің талығының тозаңқабында боламын. |
Слайд |
||||||||||||
|
Оқушылар бір-бірін әр тапсырмадан соң смайликтер арқылы бағалайды. |
Смайликтер |
|||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс
|
||||||||||||
|
Рефлексия «БББ кестесі» арқылы жүзеге асырылады.
|
||||||||||||||
|
Қорытындыбағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуғақатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
||||||||||||||
|
Критерий |
Дескриптор |
|
1. Өздігінен және айқас тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау |
1. Өсімдікті тозаңдану және ұрықтану түсінігін біледі; |
|
2. Айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңдануды түсінеді; |
|
|
3. Өздігінен және айқас тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттайды; |
|
|
4. Тозаңданудың түрлерін салыстырады; |
|
|
5. Өсімдіктерді тозаңдану тәсіліне қарай ажыратады; |
|
|
6. «Тозаңдану типтері» деген сызба сызады. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Тозаңдану
Ашық сабақ: Тозаңдану
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 7.4 С |
Мектеп: Т.Әубәкіров атындағы ЖОМ |
|||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нурымбетов Е. |
|||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тозаңдану және ұрықтану |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.3 өздігінен және айқас тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: тозаңдану және ұрықтануға анықтама береді; Оқушылардың басым бөлігі: тозаңдану мен ұрықтанудың маңызын түсінеді; Кейбір оқушылар: тозаңдану мен ұрықтанудың айырмашылығын түсінеді, «Тозаңдану типтері» деген сызба сызады, салыстырмалы артықшылықтарын сипаттайды. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Өсімдікті тозаңдану және ұрықтану түсінігін біледі; 2. Айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңдануды түсінеді; 3. Өздігінен және айқас тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттайды. |
|||||||||||||
|
Дағдылар |
Сын тұрғысынан ойлау; Ғылыми-зерттеу дағдылары; Қарым-қатынас дағдылары. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Айқас тозаңдану, өздігінен тозаңдану, желмен тозаңдану, жәндіктермен тозаңдану |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өмір бойы оқуға дайын болу; Қарым-қатынас жасау қабілеті; Жауапкершілік. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану, ботаника |
|||||||||||||
|
Алдыңғыбілім |
7.2.1.2 |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды 3 топқа (гүлді таңдату арқылы) бөлеміз. Өткен сабақты қайталау мақсатында «Менен сұрақ – сенен жауап» әдісі қолданылады. 1. Вегетативті көбею түрлері? 2. Өзінің мүшелері арқылы көбейетін өсімдіктерді атаңдар. 3. Қандай ағзалар вегетативті әдіспен көбейеді? 4. Телудің ерекшелігі неде? Оқулықпен жұмыс. Оқушылар оқулықтағы мәтінді оқып шығады, керек жерін жазып алады. 1-тапсырма. Венн диаграммасы. Топтық жұмыс.
Өздігінен тозаңдану Айқас тозаңдану Оқушылар тозаңдану түрлерін салыстырады, өзгешіліктері мен ұқсастық белгілерін талдайды. 2-тапсырма. Кестені толтыру. Көрсетілген өсімдіктерді тозаңдану тәсіліне қарай бөлу керек. 1-шие, 2-қайың, 3-жүгері, 4-қияр, 5-гүлсерігі, 6-терек, 7-үйеңкі, 8-жөке, 9-өрік, 10-итмұрын.
3-тапсырма. Суретпен жұмыс.
1. Суреттегі гүл бөлімдерінің аттарын белгілеу; 2. Өсімдік мүшелерін атап жаз; 3. Аталық пен аналықтың бөлімдерін анықта.
4-тапсырма. «Конверттегі сұрақтар» әдісі арқылы жүзеге асырылады. 1. Тозаңдану деген не? Оған гүлдің қандай мүшелері қатысады? 2. Тозаңданудың қандай түрлері бар? 3. Өздігінен тозаңданудың артықшылығы неде? 4. Жәндіктермен тозаңданатын өсімдіктердің белгілері қандай? 5. Желмен тозаңданатын өсімдіктердің белгілерін ата. 6. Неліктен табиғатта айқас тозаңдану басым? 7. Суреттен тозаңданудың түрін анықтап, сипатта
8. Тозаңданудың және оның түрлерінің өсімдіктер үшін маңызын түсіндір. 9. «Тозаңдану типтері» деген сызба сыз. 10. Гүлдің сыртқы пішініне қарап, қандай жолмен тозаңданатынын анықтауға болады ма? |
Гүлдің суреттері
Оқулық
Венн диаграммасы Постер, түрлі-түсті маркерлер, слайд
Өсімдіктердің суреттері, кесте
Суреттер
Конверт, сұрақтар |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
5-тапсырма. RAFT стратегиясын пайдалану. Бір объектінің рөліне ену. Мысалы: Мен тозаңмын. Мен гүлдің талығының тозаңқабында боламын. |
Слайд |
||||||||||||
|
Оқушылар бір-бірін әр тапсырмадан соң смайликтер арқылы бағалайды. |
Смайликтер |
|||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс
|
||||||||||||
|
Рефлексия «БББ кестесі» арқылы жүзеге асырылады.
|
||||||||||||||
|
Қорытындыбағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуғақатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
||||||||||||||
|
Критерий |
Дескриптор |
|
1. Өздігінен және айқас тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттау |
1. Өсімдікті тозаңдану және ұрықтану түсінігін біледі; |
|
2. Айқас тозаңдану мен өздігінен тозаңдануды түсінеді; |
|
|
3. Өздігінен және айқас тозаңданудың салыстырмалы артықшылықтарын сипаттайды; |
|
|
4. Тозаңданудың түрлерін салыстырады; |
|
|
5. Өсімдіктерді тозаңдану тәсіліне қарай ажыратады; |
|
|
6. «Тозаңдану типтері» деген сызба сызады. |
шағым қалдыра аласыз

















