|
Бөлім |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
16.11.2022ж |
|||||
|
Сынып: 3 ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Түбір сөз жəне туынды сөз. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау 3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтайды. - негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажыратады. |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтыңкезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда жаттығулар жасалады. «Сұрақтар ілмегі» әдісі бойынша жүреді. -Өткен сабақта қандай тақырып өттік? -Туынды сөз туралы анықтаманы кім біледі? -Ендеше бүгінгі сабағымызда да түбір сөз бен туынды сөзді ажырату үшін тапсырмалар орындаймыз. |
|
|
|
||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 10мин 10 мин 10 мин |
Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 18-жаттығу. «Ұтымды жауап» оқы. -Мәтін кім туралы? -Ә. Қастеевтуралы не білесің? -Ол неліктен солай жауап берді? -Ә. Қастеевтің Н.Г. Хлудовқа берген жауабын топта талқыла. -Мәтін кімнің атынан баяндалып тұр? -Мәтіннен туынды сөздерді тап ЕББҚЕО) тапсырма:Қастеевтың жауабын көшіріп жазады. Дескриптор:-Мәтіннің кім туралы екенін анықтайды -Қастеевтың берген жауабын тауып жазады. Мәтіннен туынды сөздерді тауып жазады 19-жаттығу.Мақалдың қатесін түзеп жаз. білімді жастан ақыл шығар, Ақылды қарттан нақыл шығар -Туынды сөздерді тауып, оларды сөз құрамына талда. - Мақалдың мағынасын қалай түсінгеніңді айт. Дескриптор:-Мақалдың қатесін түзеп жазады. -Туынды сөздерді тауып сөз құрамына талдайды. -Мақалдың мағынасын түсіндіреді ЕББҚЕО) тапсырма:-Мақалды жазады Кейбір оқушыға: - Мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырып, оған жауап бер. Сергіту жаттығуы: «Жаяу» әні. (Д, Ж) «Ойлан, тап» ойыны, дәптермен жұмыс. 20-жаттығу.Берілген жұрнақтарды қандай сөздерге қосып жаңа сөз жасауға болады?
Аспаз, өнерпаз, дауылпаз, қойшы, сиыршы, ойыншы,кітапхана, дәріххана, асхана, талапкер, әуесқой. - Жаңа сөздердің мағынасын түсіндір. Дескриптор:-Берілген жұрнақтардан бірнеше туынды сөз жасап жазады. Өзіндік жұмыс: Түбір, туынды сөздерге төрттен мысалдар жаз Дескриптор:-Түбір сөз жазады. -Туынды сөз жазады |
-Мәтіннің кім туралы екенін анықтайды -Қастеевтың берген жауабын тауып жазады. Мәтіннен туынды сөздерді тауып жазады.
-Мақалдың қатесін түзеп жазады. -Туынды сөздерді тауып сөз құрамына талдайды. -Мақалдың мағынасын түсіндіреді
-Берілген жұрнақтардан бірнеше туынды сөз жасап жазады.
-Түбір сөз жазады. -Туынды сөз жазады. |
ҚБ: 3балл КБ: 3балл ҚБ: 2 балл ҚБ: 2балл |
Оқулық, дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Рефлексия: «Үш қадамдық сұрақ» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 21-жаттығу |
Сабақтан алған білімін, үйренгенін айтады. |
ҚБ балын қояды. |
|
||
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Түбір және туынды сөз Қазақ тілі 3-сынып
Ашық сабақ Түбір және туынды сөз Қазақ тілі 3-сынып
|
Бөлім |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
16.11.2022ж |
|||||
|
Сынып: 3 ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Түбір сөз жəне туынды сөз. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау 3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтайды. - негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажыратады. |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтыңкезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда жаттығулар жасалады. «Сұрақтар ілмегі» әдісі бойынша жүреді. -Өткен сабақта қандай тақырып өттік? -Туынды сөз туралы анықтаманы кім біледі? -Ендеше бүгінгі сабағымызда да түбір сөз бен туынды сөзді ажырату үшін тапсырмалар орындаймыз. |
|
|
|
||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 10мин 10 мин 10 мин |
Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 18-жаттығу. «Ұтымды жауап» оқы. -Мәтін кім туралы? -Ә. Қастеевтуралы не білесің? -Ол неліктен солай жауап берді? -Ә. Қастеевтің Н.Г. Хлудовқа берген жауабын топта талқыла. -Мәтін кімнің атынан баяндалып тұр? -Мәтіннен туынды сөздерді тап ЕББҚЕО) тапсырма:Қастеевтың жауабын көшіріп жазады. Дескриптор:-Мәтіннің кім туралы екенін анықтайды -Қастеевтың берген жауабын тауып жазады. Мәтіннен туынды сөздерді тауып жазады 19-жаттығу.Мақалдың қатесін түзеп жаз. білімді жастан ақыл шығар, Ақылды қарттан нақыл шығар -Туынды сөздерді тауып, оларды сөз құрамына талда. - Мақалдың мағынасын қалай түсінгеніңді айт. Дескриптор:-Мақалдың қатесін түзеп жазады. -Туынды сөздерді тауып сөз құрамына талдайды. -Мақалдың мағынасын түсіндіреді ЕББҚЕО) тапсырма:-Мақалды жазады Кейбір оқушыға: - Мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырып, оған жауап бер. Сергіту жаттығуы: «Жаяу» әні. (Д, Ж) «Ойлан, тап» ойыны, дәптермен жұмыс. 20-жаттығу.Берілген жұрнақтарды қандай сөздерге қосып жаңа сөз жасауға болады?
Аспаз, өнерпаз, дауылпаз, қойшы, сиыршы, ойыншы,кітапхана, дәріххана, асхана, талапкер, әуесқой. - Жаңа сөздердің мағынасын түсіндір. Дескриптор:-Берілген жұрнақтардан бірнеше туынды сөз жасап жазады. Өзіндік жұмыс: Түбір, туынды сөздерге төрттен мысалдар жаз Дескриптор:-Түбір сөз жазады. -Туынды сөз жазады |
-Мәтіннің кім туралы екенін анықтайды -Қастеевтың берген жауабын тауып жазады. Мәтіннен туынды сөздерді тауып жазады.
-Мақалдың қатесін түзеп жазады. -Туынды сөздерді тауып сөз құрамына талдайды. -Мақалдың мағынасын түсіндіреді
-Берілген жұрнақтардан бірнеше туынды сөз жасап жазады.
-Түбір сөз жазады. -Туынды сөз жазады. |
ҚБ: 3балл КБ: 3балл ҚБ: 2 балл ҚБ: 2балл |
Оқулық, дәптер |
||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Рефлексия: «Үш қадамдық сұрақ» әдісі бойынша өтеді. Оқу тапсырмасы: 21-жаттығу |
Сабақтан алған білімін, үйренгенін айтады. |
ҚБ балын қояды. |
|
||
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз













