Пән:Қазақ
тілі
Бөлім:Уақыт
Сабақ
тақырыбы: Түбірлес
сөздер
|
Мектеп:
Қ.Сәтпаев
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып: 3 «Ж»
|
Қатысқандар:
Қатыспағандар
саны:
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша
пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап
беру;
3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен
ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін/стилін (көркем мәтін,
ғылыми-танымдық мәтін)/жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын табу;
3.4.2.1 негізгі түбірге
жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің
мағынасын ажырату.
|
|
Барлық
оқушылар:
-
мәтін мазмұны бойынша пікір
білдіруге бағытталған сұрақтарға жауап береді, берілген сұрақтарды
пайдаланып пікір білдіруге бағытталған сұрақтар
құрастырады;
-
тірек сызбаларды басшылыққа
алып, мәтін түрлері/стилі/ жанры бойынша ұқсастығы мен
ерекшеліктерін анықтайды;
-
түбір сөзге жұрнақтар
жалғау арқылы туынды сөз жасайды;
|
Оқушылардың көбі:
-
мәтін мазмұны бойынша пікір
білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және сұрақтарға жауап
береді;
-
тірек сызбаларды басшылыққа алып, мәтін
түрлері/стилі/ жанры бойынша ұқсастығы мен ерекшеліктерін
анықтайды;
-
туынды сөздердің
құрамына ажырата алады;
|
Оқушылардың
кейбірі:
-
мәтін мазмұны бойынша пікір
білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және өз жауабын негіздеп
жауап береді;
-
мәтіндердің ұқсастығы мен
ерекшеліктерін сипаттайды;
-
туынды сөздердің жасалу жолын
түсіндіре алады,
туынды сөз жасайтын
жұрнақтарды атай алады;
|
Бағалау
критерийлері
|
- мәтін мазмұны бойынша пікір
білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап
береді;
- мұғалімнің көмегімен ұқсас
тақырыпта берілген мәтін түрлерін/стилін (көркем мәтін,
ғылыми-танымдық мәтін)/жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын табады;
- негізгі түбірге жұрнақтар
жалғау арқылы туынды сөз жасайды, түбірлес сөздердің мағынасын
ажыратады;
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәндік
сөздер
Түбір сөз және туынды
сөздер
Түбір – корень-
root
Сабақта диалог /жазу үшін
пайдаланылатын тіл:
Талқылау үшін
сұрақтар:
• Неліктен? Себебін
дәлелде.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Уақытты ұтымды, пайдалы іске
қолдана білуге баулу;
Оқушыларды уақыттың қадірін білуге, оны қастерлей
білуге тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
әдебиеттік оқу, бейнелеу
өнері
|
Алдыңғы меңгерілген
білім
|
түбірге жұрнақтар жалғау
арқылы туынды сөз жасай алады, түбірлес сөздердің мағынасын ажырата
біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3
минут
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
«Көңіл күй букеті»
әдісі
-
Көңіл күйлеріңіз
қалай?
-
Керемет! (2 қолды
көтеру)
-
Сабаққа дайындығымыз
қалай?
-
Тамаша! (бас бармақ
көрсету)
-
Ендеше
бастайық!
(Ұ,
Ж) Жұмыс ережесін
келісу
-
Сабақта бір-бірімізді
сыйлаймыз, тыңдаймыз!
-
Уақытты
үнемдейміз!
-
Нақты,дәл жауап
береміз!
-
Сабақта өзіміздің
шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды
көрсетеміз!
-
Сабаққа белсене қатысып, жақсы
баға аламыз!
«ВЕЕР»
әдісі
Мақсаты: Өтілген тақырыпты қайта еске
түсіріп, жаңғырту.Бірінші оқушы бір бөлігіне сабақта өтілген
тақырыпқа қатысты сұрақтар жазып шығады, екінші оқушы екінші
бөлігіне қысқаша жауап жазып тапсырады.
Өзара
бағалау.
Уақыт время time
Сағат часы clock
Күн день day
Апта неделья a week
Ай месяц month
Жыл год year
|
1-слайд
2 –
слайд
3 –
слайд
Қағаздан жасалған
веер
|
Сабақтың
ортасы
5
минут
6
минут
5
минут
3
минут
3
минут
10
минут
5
минут
|
ІІ. Негізгі
бөлім
Күн ретін
жазу
(МК, Ө) Көркем
жазу.
Кең жолды дәптерге жазу
үлгісін көрсету.
«Түймедақ»
әдісі
Оқу
...білім...кітап...өнер..
Түбірлес сөздер
жасау
Бір түбірден тараған
сөздерді түбірлес
сөздер деп
атайды.
біл-білім- білімді-
білгіш:өнер-өнерлі- өнерпаз.
3.2.3.1, 3.2.6.1, 3.4.2.1
(Т. Ж, Ұ. Ж)
22-жаттығу. Мәтінді
тыңда.
«Жылдар сөйлейді»
әңгімелеу
1904
жыл
1928
жыл
1929-1932
жылдар
1944
жыл
1945 – 1956
жылдар
«Автор
орындығы» стратегиясы бойынша қысқаша өз
өмірбаяныңды айтып бер.
Сергіту
сәті: «Кім жылдам ойыны» сұрақ -
жауап (Т.
Ж)
Шығармашылық үзіліс.
Саралау
«Екі бетті күнделік»
түбірлес сөздерді теріп
жазу
Қалыптастырушы бағалау
алу
«Еркін
микрафон» стратегиясы бойынша сабақты
қорыту
|
4-
слайд
Түймедақ
күлтелері
маркер
постер
5-
слайд
6-
слайд
Доп
7-
слайд
8-слайд
|
Сабақтың
соң
|
Үй
тапсырмасы
24-жаттығу
|
|
Саралау– оқушыларға
қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Топтық тапсырмаларды саралау
бойынша беру.
Қабілеті жоғары
оқушыларға одан әрі дамуы үшін көмек қажет ететін оқушыларға қайта
түсіндіру арқылы қолдау көрсетіледі.
|
Қалыптастырушы
бағалаулар дескрипторлар негізінде өзін-өзі бағалау, жұпта бағалау
және мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге
асырылады.
|
Топта бірі-бірі тыңдау.
Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта дифференциация дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
Сабақты жақсарту үшін қандай
өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|