|
ҰМЖ бөлімі: Атақты тұлғалар Сынып: 3 А Қыдырмина Б.Э |
Мектебі: №27 Жалпы білім беретін орта мектеп Пәні: Қазақ тілі Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Тұңғыш ғалым |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.3.3.1* мәтіннің жанрын (әңгіме, тұрмыс-салт жырлары, бата, мақал-мәтелдер) ажырату, баяндау/сипаттау мәтіндерін анықтау. 3.5.1.2 өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: тұңғыш, ғалым, зерттеу, білімді. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Бала Шоқан, Дарынды зерттеуші, зерттеу жасау, тұңғыш ғалым. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Әдебиет, орыс тілі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Дина Нұрпейісова. Үйге берілген тапсырманы сұрау, қайталау үшін «кубизм» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Сыныппен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Біз бақытты баламыз, Биікке қанат қағамыз. Болашаққа талпынып , Оттай лаулап жанамыз. Мақсатымыз білім алу, Міндетіміз еңбектену. Еңбектену арқылы , 5 –ке қолды жеткізу. Қызығушылықты ояту. «Алма әдісі» бойынша өздері таңдаған алмалардың түсі бойынша үш топқа бөлінеді. 1-топ: Білімділер 2-топ: Ақылдылар 3-топ: Дарындылар Үй жұмысы: Үйге берілген тапсырманы сұрау, қайталау үшін «кубизм» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. |
Алмалар Слайд, текше |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сөздерді жазу: Тұңғыш, ғалым, зерттеу, зерттеші, білімді, ғылым. Жаңа сөздерді меңгерту. Сөйлеу қабырғасында «ғалым», «тұңғыш» сөздерінің синонимдерін (ғалым – оқымысты, білгір адам; тұңғыш – бірінші, алғашқы) беру арқылы жаңа сөздерді меңгертіңіз. «Тұңғыш» сөзінің жазылуы мен айтылуындағы ерекшелікке назар аудартыңыз. Балаларға бірнеше рет айтқызыңыз. Интербелсенді тақтада жазылуы мен айтылу транскрипциясын көрсетіп қойыңыз: Дұрыс айт! Жазылады: тұңғыш Айтылады: [тұңғұш] Тыңдалым. Шоқан Уәлиханов туралы мәлімет береді. Мәтіннің жанрын анықтайды. Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханов 1835 жылы Қостанай облысында туған. Ол қазақтың тұңғыш ғалымы. Әкесінің аты – Шыңғыс. Шоқан – Абылай ханның ұрпағы. Шоқанның шын есімі – Мұхамед Ханафия. Әжесі Айғаным сүйікті немересін «Шоқан» деп атап кеткен. Ол бес жасынан хат таниды. Шоқан өте жақсы оқыды. Сондықтан оны мұғалімдері 14 – 15 жасында болашақ ғалым, зерттеуші деп атаған. 1853 жылы Шоқан Омбыдағы Кадет корпусын бітірген. Оның ең алғаш қағазға түсірген жыры – «Манас» деп аталады. Тапсырма. Топтық жұмыс 1 – топ: Сұраққа жауап жазады. - Шоқан Уәлиханов қай жылы туған? - Ол – кімнің ұрпағы? - Шоқанның шын есімі.. - Шоқан неше жасынан хат таныған? - 1853 жылы Шоқан қай оқу орнын бітірген Дескриптор: -Тыңдаған мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; -барлық жауап дұрыс(2 смайлик) -2 сұрақ қате(1 смайлик) 2 – топ: Диаграмманы толтырады.
Шоқан
Дескриптор: -Диаграмма арқылы Шоқанды сипаттайды. -Нақты 5 сөзбен сипаттайды(2 смайлик)
3 – топ: Сөзжұмбақ шешеді.
Дескриптор: Берілген сұрақтармен кестені дұрыс толтырады -Барлық жауап дұрыс(2 смайлик) -2 қате(1 смайлик) Сергіту сәті Оқушылар орнынан тұрып, видеодан көрсетілген қимылдарды қайталайды. Оқылым. 3-тапсырма. Дәптермен жұмыс Оқулықта берілген 3-тапсырмадағы мәтінді оқып, тапсырмаларды дәптерге орындау. Шоқан ұстаздарынан көп білім алды. Олардан зерттеу жасауды үйренді. Ұстаздары да Шоқанды дарынды, білімді бала ретінде бағалады. Шоқанның досы көп болды. Ол Ресейде білім алды. 1-топ:4-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазады. Дескриптор: -тірек сөздерді орынды қолданады.(2 смайлик) 2-топ:Мәтін бойынша Кімнің? Ненің? Кімді? Нені? Кімнен? Неден? сұрақтарына жауап беретін сөздерді теріп жазады. Дескриптор: -мәтін ішінен септеулі сөздерді табады.(2 смайлик) 3-топ:6-тапсырма. Орны ауысқан әріптерді орнына қойып, дұрыстап жазады. Дескриптор: -адасқан әріптерден сөз құрайды.(2 смайлик) «Ыстық орындық» әдісі арқылы сабақтан алған білімдерін қайталау. |
Слайд, дәптер Слайд, сурет А4 қағаздары смайликтер Видеоролик https://www.youtube.com/watch?v=Vwa5zBMF_WU Оқулық Дәптер
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Қыдырмина Бағдат ЭскийқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ Тұңғыш ғалым Шоқан Уәлиханов 3 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ Тұңғыш ғалым Шоқан Уәлиханов 3 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Бұл ақпарат ашық сабақ көрсетілген.Осында қазақ өлкесіндегі тұңғыш ғалымдардың,аудармашылардың және білімнің дамуына үлкен үлесің қосқандардың бірі Шоқан Уәлиханов болатын.Осы материал оқушыларға осы ұлы тұлға туралы көбірек білуге көмектеседі.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














