|
Пәні: |
Сыныбы: |
Мерзімі: |
Тексерілді: |
|
|
Дүниежүзі тарихы |
9 |
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
§. 10. Түркия |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түркия халқының ұлт – азаттық күресінің негізгі себептерін ашу, Мұстафа Кемалдың қызметі, реформалардың маңызын, тәуелсіздіктің жария лануы, екінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Түркия туралы білімдерін қалыптастыру; негізгі деректермен жұмыс, оқушылардың қажетті ақпараттар алу жүйесін қалыптастыру, логикалық ой – өрісін жетілдіру, танымдық қызығушылығы дамыйды. Оқушылардың дүние тарихына құрметпен қарауға, достыққа, бір – бірін түсіне білуге дағдыланады. |
|||
|
Сілтеме: |
Қожахметұлы К. , т.б. Дүниежүзі тарихы (1914 жылдан бүгінгі күнге дейін). Алматы: «Мектеп» баспасы |
|||
|
Базалық білім: |
Жаңа заман тарихы кезеңіндегі Осман империясы туралы оқыған тарихи оқиғалар туралы түсініктері |
|||
|
Пән аралық байланыс: |
География, Қазақстан тарихы, Құқыұтану, Дінтану негіздері |
|||
|
Көрнекілік: |
интерактивті тақта, оқулық, карта, слайд, таратпа қағаздар, бағалау парағы |
|||
|
Күтілетін нәтиже: |
Оқушылар өз бетінше тарихи оқиғаларды салыстырмалы түрде қарауға, проблемалық тапсырмаларды өз бетінше шешуге дағдыланады, тақырып бойынша маңызды кезеңдерге тоқталып, ой тұжырымдайды, оған тарихи баға беру түсінігі қалыптасады |
|||
|
Түйінді идеясы: |
Әрбір мұғалім күтілетін нәтиже мен қалыптастырушы бағалауды білуге тиісі. Білім алушылар өздерінің оқудың қандай сатыда тұрғанын, қандай бағытта даму керек және қажетті деңгейге қалай жету керек екендігін анықтауға мүмкіндік алады. Бағдарлама бойынша негізгі фактілерді үйреніп, ізденеді, толықтырады, ой түйеді. |
|||
|
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру |
1. сәлемдесу. Жағымды орта орнату 2. оқушыларды сабаққа дайындау, топтарға бөлу 3. сабақтың мақсатымен таныстыру |
|||
|
І. Миға шабуыл. Үй тапсырмасы |
1-тапсырма. Кім жылдам: сұрақтар 1. Бірінші дүниежүзілік қай жылдары болды? Қарама-қарсы одақтар. 2. Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның жағдайы. 3. «Күріш бүлгіншілігі» деген не? 4. Қай жылы Жапония «Үштік одақ» атанған әскери одаққа мүше болды? 5. 1941 жылы 7 желтоқсанда Жапония қайда шабулы жасады? 6. Атом бомбасы тасталған жапон аралдары. 2-тапсырма: «Ыстық орындық» ойыны. /Оқушылар өзара сұрақтар қояды/. Сұрақтарға жауап беріп болған соң слайд арқылы Түркия картасы беріліп, өткен сабақ жаңа сабақпен байланыстырылады. |
|||
|
ІІІ. Жаңа тақырып: |
Жаңа тақырып: Түркия Тақырыпша бойынша оқулықпен және қосымша мәтериалдармен жұмыс. /Оқушылар тақырыпша бойынша және қосымша материалдар арқылы өзіндік жұмыстар жасап, постер дайындайды/ І. Ұлт - азаттық күрестің басталуы
Постер қорғауға арналған тақырыптар: /Постер қорғауға арналған тақырыптарды бүгінгі күнмен байланыстру арқылы өз ойларын ашық және еркін айтуға үйренеді/ 1. Астанасын ауыстырды 2. Азаматтық мектептер мен Еуропалық киім үлгісі 3. Латын алфавитіне көші 4. Фамилия енгізу |
|||
|
IV. Қорытынды |
Оқушылар тақарыпша негізінде топпен жасаған жұмыстарын қорғайды. Түркия мемлекетінің тұңғыш президенті Мұстафа Кемал Ататүрік пен Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевтің жүргізген реформаларының артықшылықтары туралы қортындыланады. |
|||
|
V. Бағалау. Рефлексия |
«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы әр топ келесі топ туралы тілек айтады.Топ басшылары топ мүшелерін бағалау парағы арқылы бағалайды. |
|||
|
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Түркия республикасы"
Ашық сабақ "Түркия республикасы"
|
Пәні: |
Сыныбы: |
Мерзімі: |
Тексерілді: |
|
|
Дүниежүзі тарихы |
9 |
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
§. 10. Түркия |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түркия халқының ұлт – азаттық күресінің негізгі себептерін ашу, Мұстафа Кемалдың қызметі, реформалардың маңызын, тәуелсіздіктің жария лануы, екінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Түркия туралы білімдерін қалыптастыру; негізгі деректермен жұмыс, оқушылардың қажетті ақпараттар алу жүйесін қалыптастыру, логикалық ой – өрісін жетілдіру, танымдық қызығушылығы дамыйды. Оқушылардың дүние тарихына құрметпен қарауға, достыққа, бір – бірін түсіне білуге дағдыланады. |
|||
|
Сілтеме: |
Қожахметұлы К. , т.б. Дүниежүзі тарихы (1914 жылдан бүгінгі күнге дейін). Алматы: «Мектеп» баспасы |
|||
|
Базалық білім: |
Жаңа заман тарихы кезеңіндегі Осман империясы туралы оқыған тарихи оқиғалар туралы түсініктері |
|||
|
Пән аралық байланыс: |
География, Қазақстан тарихы, Құқыұтану, Дінтану негіздері |
|||
|
Көрнекілік: |
интерактивті тақта, оқулық, карта, слайд, таратпа қағаздар, бағалау парағы |
|||
|
Күтілетін нәтиже: |
Оқушылар өз бетінше тарихи оқиғаларды салыстырмалы түрде қарауға, проблемалық тапсырмаларды өз бетінше шешуге дағдыланады, тақырып бойынша маңызды кезеңдерге тоқталып, ой тұжырымдайды, оған тарихи баға беру түсінігі қалыптасады |
|||
|
Түйінді идеясы: |
Әрбір мұғалім күтілетін нәтиже мен қалыптастырушы бағалауды білуге тиісі. Білім алушылар өздерінің оқудың қандай сатыда тұрғанын, қандай бағытта даму керек және қажетті деңгейге қалай жету керек екендігін анықтауға мүмкіндік алады. Бағдарлама бойынша негізгі фактілерді үйреніп, ізденеді, толықтырады, ой түйеді. |
|||
|
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру |
1. сәлемдесу. Жағымды орта орнату 2. оқушыларды сабаққа дайындау, топтарға бөлу 3. сабақтың мақсатымен таныстыру |
|||
|
І. Миға шабуыл. Үй тапсырмасы |
1-тапсырма. Кім жылдам: сұрақтар 1. Бірінші дүниежүзілік қай жылдары болды? Қарама-қарсы одақтар. 2. Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның жағдайы. 3. «Күріш бүлгіншілігі» деген не? 4. Қай жылы Жапония «Үштік одақ» атанған әскери одаққа мүше болды? 5. 1941 жылы 7 желтоқсанда Жапония қайда шабулы жасады? 6. Атом бомбасы тасталған жапон аралдары. 2-тапсырма: «Ыстық орындық» ойыны. /Оқушылар өзара сұрақтар қояды/. Сұрақтарға жауап беріп болған соң слайд арқылы Түркия картасы беріліп, өткен сабақ жаңа сабақпен байланыстырылады. |
|||
|
ІІІ. Жаңа тақырып: |
Жаңа тақырып: Түркия Тақырыпша бойынша оқулықпен және қосымша мәтериалдармен жұмыс. /Оқушылар тақырыпша бойынша және қосымша материалдар арқылы өзіндік жұмыстар жасап, постер дайындайды/ І. Ұлт - азаттық күрестің басталуы
Постер қорғауға арналған тақырыптар: /Постер қорғауға арналған тақырыптарды бүгінгі күнмен байланыстру арқылы өз ойларын ашық және еркін айтуға үйренеді/ 1. Астанасын ауыстырды 2. Азаматтық мектептер мен Еуропалық киім үлгісі 3. Латын алфавитіне көші 4. Фамилия енгізу |
|||
|
IV. Қорытынды |
Оқушылар тақарыпша негізінде топпен жасаған жұмыстарын қорғайды. Түркия мемлекетінің тұңғыш президенті Мұстафа Кемал Ататүрік пен Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевтің жүргізген реформаларының артықшылықтары туралы қортындыланады. |
|||
|
V. Бағалау. Рефлексия |
«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы әр топ келесі топ туралы тілек айтады.Топ басшылары топ мүшелерін бағалау парағы арқылы бағалайды. |
|||
|
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз













