Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: ІV. Адам құқығы мен
бостандығы
Мектеп: «Ақбұлақ»
жом Мұғалімнің
аты-жөні: Уларбай
Мейіркүл
Күні:
Сынып: 9
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Туған жерге туың тік
(«Арман-ПВ» баспасы)
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
9.2.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге
оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын
құрастыру
9.4.4.2 Салалас құрмалас сөйлемдердің
мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп
қолдану.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушы
орындай алады:
Мәтіндегі негізгі
ойды анықтай алады, салалас құрмалас сөйлемнің түрлерін
біледі.
Оқушылардың басым
көпшілігі орындай алады:
Мәтінде көтерілген
мәселені анықтайды, оқырманға арналған талқылау сұрақтарын
құрастырады, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін
ажыратады.
Кейбір оқушылар
орындай алады:
Оқылым материалындағы
ақпараттарды байланыстырады, өз көзқарасын білдіреді, салалас
құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратады, түрлендіріп
орынды қолданады.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Мәтінде көтерілген
мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау
сұрақтарын құрастырады.
-
Салалас құрмалас сөйлемдердің
мағыналық түрлерін ажыратады, түрлендіріп орынды
қолданады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады: тыңдалым, айтылым, оқылым,
жазылым дағдыларын
қолданады.
Пәнге қатысты
сөздік қор мен терминдер:
Туған жер,
саясат,Ту,Елтаңба.
Диалог құру үшін
қолданылатын тіркестер:
Туған жер,
Атамекен,Жер-су аттары.
Талқылауға
арналған сұрақтар:
-Шет жердегі қандастарымыдың
туған жерге оралу заңмен қорғалған
ба?
-Туған жердің қоғам
үшін маңыздылығы қандай деп
ойлайсыңдар?
Ишара: қол қимыл мен бет әлпетінің
қозғалысы
|
Құндылықтарға
баулу
|
Адам құқығы мен
бостандығы
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тарих,
жаратылыстану
|
Алдыңғы
оқу
|
Бала құқықтарының
қорғалуы
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығулар
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
7
минут
|
І.Ұйымдастыру
А) Сәлемдесу.
Оқушыларды түгелдеу. «Шаттық шеңбері»
әдісі арқылы оқушылар бір –біріне
ыстық лебіздерін білдіреді.
Ә) Топқа
біріктіру «Қолжетімді баспана»
әдісі арқылы үш топқа біріктіріп
аламын.
Әр топтың басшысы
сайланып, топ ережесін жылдам жасап
алады.
Б) Үй тапсырмасын
сұрау. «Кім
жүйрік» әдісі арқылы үй тапсырмасын
сұрап аламын.
ҚБ: мадақтау арқылы қалыптастырушы
бағалау жүргіземін.
|
|
Сабақтың
ортасы
26
минут
|
ІІ. Жаңа
сабақ
Жаңа сабақтың тақырыбы мен
мақсаттары таныстырылады.
Ойлау дағдысының
деңгейі: түсіну
1-тапсырма. Ұжымдық
жұмыс. «Серпілген
сауал» әдісі арқылы мәтінде
көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға
бағытталған талқылау сұрақтарын
құрастырыңдар.
Дескриптор:
1.Мәтіндегі негізгі
ойды анықтайды.
2. Талқылау
сұрақтарын құрастырады
ҚБ: жұлдызшалар арқылы
қалыптастырушы бағалау
жүргіземін.
Ойлау дағдысының
деңгейі: қолдану
2-тапсырма. Жеке жұмыс. Мәтіннен алынған үзіндіден
негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді теріп жазып ,
«Қосжазба
күнделігі» әдісімен
түсіндіріңдер.
Негізгі ойды білдіретін
сөйлем
|
Менің
пікірім
|
|
|
Дескриптор:
1. Мәтіндегі негізгі
ойды анықтайды
ҚБ: «Басбармақ» арқылы
қалыптастырушы бағалау
жүргіземін.
Ойлау дағдысының
деңгейі: талдау
3-тапсырма. Жұптық
жұмыс. Мәтіндегі құрмалас сөйлемдерді
анықтап салаластарды мағыналық түрлеріне қарай
талдаңдар.
Бір заматта
қанаттары сартылдап,су жағасына жіпке тізілген моншақтай бір топ
қаз келіп қонды.Жол бастаушы көсемі қамшы салым бәрінің алдында
тұр.
Әлгі қаздар бой
жазып,суға қанып алды да, кешікпей аспанға көтерілді... Бұлардың
төбесінен тағы бір айналды да, солтүстік қайдасың деп тартып
берді.Қарт немересімен екеуі қаздар тобы көзден ғайып болып,аспан
тұңғиығына сіңіп кекенше кірпік қақпай қарап
тұрды...
Дескриптор:
-
Құрмалас сөйлемдерді
анықтай алады.
-
Салалас құрмалас
сөйлемдердің мағыналық түрлеріне қарай талдай
біледі
ҚБ: эмоция арқылы жұптар бір-бірін
бағалайды.
|
Оқулық
Оқулық
105
бет
|
Сабақтың
соңы
7 минут
|
«БББ» әдісі арқылы кері байланыс
жүргіземін.
Білдім
|
Білемін
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
Үйге
тапсырма: «Туған жерге туың тік»
тақырыбында аргументті эссе жазыңдар. Сөз саны
–(80-100)
Сабаққа белсенді
қатысқан оқушыларды мақтау мен марапаттау арқылы қалыптастырушы
бағалау жүргізіледі.
|
стикерлер
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау –
оқушыға мейлінше қолдау
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау –
оқушы білімін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс: денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс, құндылықтармен байланыс (тәрбие
элементі)
|
-
Мейлінше
қолдауды қажет ететін оқушылар
мәтінде көтерілген мәселеге
оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын
құрастыра алады.Негізгі ойды
анықтайды.
-
Қабілетті
оқушылар салалас құрмалас сөйлемдердің
мағыналық түрлеріне қарай талдау жасай алады.Эссе құрылымы мен даму
желісін сақтай алады
|
«Жұлдызша»,
«Эмоция», «Бас
бармақ» әдістері арқылы қалыптастырушы бағалауларды қолданып,
балаларды ынталандырып
отырамын.
|
Тарих,
жаратылыстану
АКТ қолдану
барысында өмір және техника қауіпсіздігін
сақтау.
проектор, слайд,
ноутбук.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары
/ оқу мақсаттары қолжетімді
ма?
Оқушылар бүгін не
үйренді?
Сабақтағы ахуал
қандай болды?
Жоспарланған
саралау жақсы іске асты
ма?
Уақыт есебінен
ауытқу болды ма?
|