|
Пән: Әдебиеттік оқу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: ІІІ- бөлім Менің мектебім Күні: 31.10.18. Сынып:2 |
Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы жалпы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні:Салихова Алмагүл |
|
Сабақ тақырыбы |
«Неткен сұлу, неткен көркем Осы менің туған өлкем!» Мәтін: Ө. Тұрманжанов «Туған өлкем» |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.1.3.1 - шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау 2.2.4.1 - мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау 2.3.2.1 - мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар мен санамақтар құрастыру |
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады |
|
Бағалау критерийлері |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Отан-Родина-Motherland |
|
Құндылықты дарыту |
Жер-ананы құрметтеу арқылы мақсатына жету |
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі-Туған өлкенің табиғатын сипаттайтын көркем сөздерді теріп жазу.Орыс тілі-Отан сөзін орысша айту-Родина.Ағылшын –Отан сөзін ағылшынша айту-Motheriand.Музыка-«Атамекен» әнін айтып серігу. |
|
Ресурстар Акт қолдану дағдылары |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс. Компьютер,интернет. |
|
Алдыңғы білім |
Туған жер,Отан туралы біледі. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сәлемдесу. Топқа бөлемін Ширату: Білім жайлы бағдарлама жаңадан, Өзгертіліп, енгізіліп қайтадан. Алға қарай самғау керек қашанда, Заман соны талап етер байқасам. «Ақ тілек, әсем күлкі» әдісі. Қызығушылықты ояту “Шымшық пен көртышқан” мәтінінің мазмұнын айту. Дескриптор:Мәтіннің мазмұнын толықтай айта алады; Мәтін мазмұнын тізбектей айта алады; Алдыңғы бөлімді қорыту. Дұрыс па әлде бұрыс па? әдісі. 1.Көктемде кішкентай шымшық үйшігіне оралды ма? 2.Ұясына қарай келе жатып борсықты кездестірді ме? 3.Шымшық көртышқанға өзінің туған өлкесі мен Африка жайлы айтты ма? 4.Көртышқан шымшықтың жауабына таңқалды ма? |
Оқушылар келген қонақтармен амандасады |
|||||
|
Жаңа білім 10 минут Сабақтың ортасы 10 минут Ширату 2 минут 8 минут Сабақтың аяқталуы, бекіту 7 минут Кері байланыс 3 минут |
Ө.Тұрманжанов туралы видиоролик. Ө.Тұрманжанов кім? Қай жылы дүниеге келген? Ақын қайда тәрбиеленген? Ақынның қандай шығармасымен таныстық? Тыңдалым: (Аңыз-әңгімені тыңдап,өз ойларын ортаға салу. Дескриптор: Тыңдалған аңыз-әңгіме бойынша өз ойларын айта алады Айтылым: Дәйексөздің мағынасын ашу: Неткен сұлу, неткен көркем – осы менің туған өлкем! Ыстық қой, шіркін, туған жер! Дискриптор: Дәйексөздің мағынасын ашып,Туған жерге деген өз сүйіспеншілік терін жеткізіп, айта алады. Тілдік құзіреттілік Отан-Родина-Motherland Дискриптор:Оқушылар берілген сөзді үш тілде айта алады. Оқылым: Өтебай Тұрманжанов. «Туған өлкем.» 1.Өлеңді іштей оқып танысу. 2. Өлеңді тізбектей оқу. 3.Өлеңді мәнерлеп оқу «Атамекен» өлеңі» Жазылым.Дәптермен жұмыс. Туған өлкенің табиғатын сипаттайтын көркемсөздерді теріп жазу. Ой қозғау Ақын сөздерін пайдаланып туған өлке туралы өлең жолдарын өз бетінше жалғастыру. Дескриптор: Оқушылар өз бетінше өлең жолдарын жалғастыра алады . Топтық жұмыс 1-топ: Өлеңді сатылай кешенді талдау. 2-топ: «Күн шұғыласы» әдісі Біз елімізге не бере аламыз? 3-топ: Біз елімізді несімен мақтан тұта аламыз? Дескриптор:Топтық жұмысты бірлесе орындай алады Ой қорытыу «Поэзия минуты» әдісі Отан, туған жер туралы өлеңдерді жатқа айту. “Ашық микрофон” әдісі Шетелден келген қонаққа туған өлкеңді қалай таныстырар едің? Дескриптор:Өз ойларын ашық айта алады Кері байланыс парағы беріледі.
|
Оқулық, мәтіндер \ Оқушылар тізбектей оқи алады. Оқушылар ән айтып сергіп қалады
Топтық жұмысты бірлесе орындайды Тақырып бойынша түйген білімдерін әңгімелейді Сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
|||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы. Туған жер өлеңін жаттау Туған жер туралы эссе жазу. |
|
|||||
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Туған өлке "Ө.Тұрманжанов
Ашық сабақ "Туған өлке "Ө.Тұрманжанов
|
Пән: Әдебиеттік оқу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: ІІІ- бөлім Менің мектебім Күні: 31.10.18. Сынып:2 |
Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы жалпы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні:Салихова Алмагүл |
|
Сабақ тақырыбы |
«Неткен сұлу, неткен көркем Осы менің туған өлкем!» Мәтін: Ө. Тұрманжанов «Туған өлкем» |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.1.3.1 - шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау 2.2.4.1 - мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау 2.3.2.1 - мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар мен санамақтар құрастыру |
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады |
|
Бағалау критерийлері |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Отан-Родина-Motherland |
|
Құндылықты дарыту |
Жер-ананы құрметтеу арқылы мақсатына жету |
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі-Туған өлкенің табиғатын сипаттайтын көркем сөздерді теріп жазу.Орыс тілі-Отан сөзін орысша айту-Родина.Ағылшын –Отан сөзін ағылшынша айту-Motheriand.Музыка-«Атамекен» әнін айтып серігу. |
|
Ресурстар Акт қолдану дағдылары |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс. Компьютер,интернет. |
|
Алдыңғы білім |
Туған жер,Отан туралы біледі. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Сәлемдесу. Топқа бөлемін Ширату: Білім жайлы бағдарлама жаңадан, Өзгертіліп, енгізіліп қайтадан. Алға қарай самғау керек қашанда, Заман соны талап етер байқасам. «Ақ тілек, әсем күлкі» әдісі. Қызығушылықты ояту “Шымшық пен көртышқан” мәтінінің мазмұнын айту. Дескриптор:Мәтіннің мазмұнын толықтай айта алады; Мәтін мазмұнын тізбектей айта алады; Алдыңғы бөлімді қорыту. Дұрыс па әлде бұрыс па? әдісі. 1.Көктемде кішкентай шымшық үйшігіне оралды ма? 2.Ұясына қарай келе жатып борсықты кездестірді ме? 3.Шымшық көртышқанға өзінің туған өлкесі мен Африка жайлы айтты ма? 4.Көртышқан шымшықтың жауабына таңқалды ма? |
Оқушылар келген қонақтармен амандасады |
|||||
|
Жаңа білім 10 минут Сабақтың ортасы 10 минут Ширату 2 минут 8 минут Сабақтың аяқталуы, бекіту 7 минут Кері байланыс 3 минут |
Ө.Тұрманжанов туралы видиоролик. Ө.Тұрманжанов кім? Қай жылы дүниеге келген? Ақын қайда тәрбиеленген? Ақынның қандай шығармасымен таныстық? Тыңдалым: (Аңыз-әңгімені тыңдап,өз ойларын ортаға салу. Дескриптор: Тыңдалған аңыз-әңгіме бойынша өз ойларын айта алады Айтылым: Дәйексөздің мағынасын ашу: Неткен сұлу, неткен көркем – осы менің туған өлкем! Ыстық қой, шіркін, туған жер! Дискриптор: Дәйексөздің мағынасын ашып,Туған жерге деген өз сүйіспеншілік терін жеткізіп, айта алады. Тілдік құзіреттілік Отан-Родина-Motherland Дискриптор:Оқушылар берілген сөзді үш тілде айта алады. Оқылым: Өтебай Тұрманжанов. «Туған өлкем.» 1.Өлеңді іштей оқып танысу. 2. Өлеңді тізбектей оқу. 3.Өлеңді мәнерлеп оқу «Атамекен» өлеңі» Жазылым.Дәптермен жұмыс. Туған өлкенің табиғатын сипаттайтын көркемсөздерді теріп жазу. Ой қозғау Ақын сөздерін пайдаланып туған өлке туралы өлең жолдарын өз бетінше жалғастыру. Дескриптор: Оқушылар өз бетінше өлең жолдарын жалғастыра алады . Топтық жұмыс 1-топ: Өлеңді сатылай кешенді талдау. 2-топ: «Күн шұғыласы» әдісі Біз елімізге не бере аламыз? 3-топ: Біз елімізді несімен мақтан тұта аламыз? Дескриптор:Топтық жұмысты бірлесе орындай алады Ой қорытыу «Поэзия минуты» әдісі Отан, туған жер туралы өлеңдерді жатқа айту. “Ашық микрофон” әдісі Шетелден келген қонаққа туған өлкеңді қалай таныстырар едің? Дескриптор:Өз ойларын ашық айта алады Кері байланыс парағы беріледі.
|
Оқулық, мәтіндер \ Оқушылар тізбектей оқи алады. Оқушылар ән айтып сергіп қалады
Топтық жұмысты бірлесе орындайды Тақырып бойынша түйген білімдерін әңгімелейді Сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
|||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы. Туған жер өлеңін жаттау Туған жер туралы эссе жазу. |
|
|||||
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз














