жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Тығыздықты есептеу" 7 сынып
Ашық сабақ "Тығыздықты есептеу" 7 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тығыздық |
Мектеп: Көктал орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Амиржанова Айгерим Сабиржанкызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: 9 |
Қатыспағандар: жоқ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тығыздықты есептеу
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
7.2.2.15 – тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілігі: Есеп шығару барысында масса, тығыздық, көлем шамаларының тәуелділігін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбіреуі: Заттың тығыздығы тақырыбы бойынша есептерді бірнеше тәсілмен шығара алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Алынған білім негізінде оқушылар масса, көлем, тығыздық ұғымдарын ауызша және жазбаша түрде талқылай алады. Арнайы пәндік лексикалық терминология:масса, көлем, тығыздық, мензурка, таразы, жүктер, ареометр. Диалогқа қажетті тіркестер: Әр түрлі заттың тығыздығы (массасы) әр түрлі болады. Тығыздық заттың 1м3 (немесе 1см3) көлемінде қанша масса бар екендігін көрсетеді. Тығыздық – дене массасының көлеміне қатынасына тең физикалық шама. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарғабаулу |
Ынтымақтастық – топтықжұмыскезінде еңбекпеншығармашылық – топтықжұмыскезінде өмірбойыбілім – есептершығарукезінде |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Уақыты |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңбасы Ұйымдастыру кезеңі |
1мин 2 мин 1 мин 1 мин |
Мұғалімнің амандасуы. «Көңілді күн» әдісі бойынша психологиялық ахуал орнату. Білім алушылар бір – біріне жылы лебіздерін білдіреді. Үй тапсырмасын тексеру.«Ат қосшы мен ат арба» әдісі көмегімен оқушылардың бөлім бойынша білімдерін сұрақ - жауап негізінде тексеру. Білім алушылар алдын – ала таратылған қағаздардың біріне сұрағын, екінші қағазға жауабын жазады. Қобдишаға салып, араластырып, сұрағына жауап оқиды. Топқа бөлу «Аударма» әдісі арқылы Оқушылар топтарға аударма негізінде бөлінеді.
1 топ – тығыздық 2 топ – масса 3 топ – көлем Жаттығу «Анаграмма» Оқушылар сандардың реті бойынша астында орналасқан әріптер арқылы "тығыздықты есепте" жаңа сабақтың тақырыбын табады.
|
Жауабына байланысты сұрағын тапқан оқушыларды мадақтап отыру. «Бас бармақ» әдісі арқылы кері байланыс орнату.
Ең бірінші құрылған топты үш рет алақан соғумен, құрмет көрсету.
«Келісімін, келіспеймін» әдісі арқылы оқушылар өз ойын айтады. |
Үлестірме қағаздар
Аудармалар жазылған қағаздар
Анаграммалық кесте |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жиынтық бағалау тапсырмалары |
12 мин 20 мин |
«Джигсо» әдісі: Топтарға есептер беріп, оқушылардың жұмысын қадағалайды. Оқушыларға тапсырма ережесімен және оқушылардың қозғалу ережесін түсіндіреді. Есеп шығарған соң әр топтың бір оқушысы оңға , екіншісі солға ығысып, жаңа топ құрастырады. Бір-біріне есептердің шешуін түсіндіреді. Оқушылар жауаптарын, шешу жолдарын салыстырады. Шешу жолдарының ең ыңғайлысын таңдайды. Кейін өз жауаптарын дұрыс жауаппен тексереді. 1топ:
Темірдің көлемі үлкен, себебі темірдің тығыздығы қорғасыннан аз.
2топ:
Су, оның тығыздығы керосиндікінен көп.
Детальдің көлемі артады, тығыздығы кемиді, ал массасы өзгермейді.
«Тығыздық» бөлімі бойынша жиынтық бағалау
2700 кг/м3) |
Тапсырмаларды жылдам, әрі тез орындаған топтарды мадақтап отыру.
Бағалау критерийлері: - тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолданады. - Шамалардың өзгеруі қандай параметрлерге тәуелді болатындығын сипаттап есептер шығарады.
«Т кестесі» әдісі арқылы оқушылардың ойын білу.
Сілтеме |
Сілтеме Физика және астрономия, есептер мен жаттығулар жинағы 7 сынып, 35 бет
Үлестірме қағаздағы есептер
Сілтеме Жиынтық бағалау тапсырмалары, 18 бет
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
2 мин 1 мин |
Рефлексия білім ағашы. Стикерге өз ойларын жазып білім ағашына жабыстырады.
Үй тапсырмасы: §24, эксперименттік тапсырма 2. 108 бет |
Бүгінгі сабақта белсенді қатысушы топта стикерлерді санау арқылы анықтаймыз. |
рефлексия ағашы. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қалыптастырушы бағалау кезінде «бас бармақ» әдісі; ауызша кері байланыс орнату кезінде, «келісімін, келіспеймін» әдісі – оқушылардың ойларын білу, қошеметтеп, бағалап отыру; есептер шығаруда бағалау критерийлері мен дескрипторлар арқылы жүргізілді. Жиынтық бағалау тапсырмасы бағалау критерийлері мен дескриптарлар арқылы жүргізілді.
|
Өлшеу құралдарын қолдану кезінде қауіпсіздік ережесін сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
-ші мензуркадағы сұйықтықтың көлемін
анықтаңыз_______














