САБАҚ:
Туындыны функцияны
зерттеуге қолдану
|
Мектеп:
«Ақбұлақ» жалпы орта
мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Анламасова Гульзия
|
Сынып:
11ә
|
Қатысқандар саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
Туындыны функцияны зерттеуге
қолдану алгоритмдерін еске түсіріп, есептер
шығару
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар
|
Туындыны қолданып функцияның
сындық нүктесін табады
Функцияның өсу және
кемуаралықтарын табуға берілген есептерді
шығарады.
|
Оқушылардың басым
бөлігі
|
Ең үлкен және ең кіші мәндерін
табуға берілген есептерді өз бетінше шығарады. Функцияның
экстремумдерін анықтайды
|
Кейбір
оқушылар
|
Максимум және минимум сөздерін
өмірде қандай жерлерде кездесетініне мысалдар келтіре
алады
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
|
Туындыны функцияны зерттеуге
қолдану алгоритмдерін және анықтамаларын айта
алады
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер
|
Максимум, минимум, сындық
нүкте, экстремум
|
Сыныптағы диалог /жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер
|
Талқылауға арналған
тармақтар
|
Функцияның ең үлкен мәні
максимум нүктесіндегі функцияның мәніне тең болуы мүмкін
бе?
|
Сіз неліктен.... екенін
айта аласыз ба?
|
Функция қайсыбір аралықта
бірсарынды өспелі болсын. Осы аралықта функцияның туындысы оң
таңбалы бола ма?
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
Туынды көмегімен функцияларды
зерттеу алгоритмдерін жазады
|
Алдыңғы
оқу
|
Туынды тарауын
қайталау
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі
3
мин
Үй
тапсырмасы
10
мин
|
Сыныпта психологиялық ахуал
қалыптастыру. Өзгертулерді тап! Оқушылар жұптарға бөлінгеннен кейін
оларға келесідей тапсырмалар
беріледі:
-Жұбыңызға қарама-қарсы
тұрып,бір-біріңізге 10-15 секундтай қарап
алыңыздар.
-Енді сырт айналып,
бір-біріңізге арқа беріп тұрыңыздар. Сыртқы пішініңізге қандай да
болмасын өзгерту жасаңыз. Екі жақ та өзгертулерді аяқтағанда,
бір-біріңізге қараңыздар да сол өзгертулерді табыңыз. «Фигуралар»
арқылы топқа бөлемін. Топтарға бағалау парақшаларын
таратамын.
Үй тапсырмасына берілген
есепті оқушылар сағат тілімен ауыстыра отырып тексереді (қаламмен),
бағалайды. Алдыңғы тарауды математикалық диктант бойынша
қорытындылаймыз.
|
Фигуралар, бағалау
парақшалары, математикалық
диктант
|
Негізгі
бөлім
20
мин
|
Ой
қозғау.
Оқушылар «Сөздер банкісіндегі»
тақырыптық түйінді сөздерден бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбын
ашады. Сұрақтар қою арқылы қайталайтын тарауымыздың әрбір
тақырыбына байланысты алгоритмдерді оқушылар өздері айтып
шығады.
1 тапсырма. Ауызша
тапсырмалар:
а) Суреттегі графикке қарап
функцияның анықталу облысын табады; ә) Функцияның графигіне қарап,
оң мәндер қабылдайтын аралықтарын көрсетеді; б) Функцияның кемімелі
аралығын табады.
2
тапсырма. Топтық
жұмыс. Оқулықтағы №26 (максимум және
минимумын табу) есепті «семантикалық карта» арқылы беремін. Есептің
дұрыс шешіміне сәйкес әріпті төмендегі бос ұяшыққа қоятын болса,
ұлы математиктің есімі
шығады.
Сергіту
сәті. «Саусақ жаттығуы». Оқушылар
видеороликтегі іс-әрекетті
қайталайды.
3-тапсырма. Карточка арқылы әр оқушыға
жеке-жеке деңгейлік
тапсырмалар беремін. Әр деңгейдегі
оқушылар өздеріне берілген карточкалардағы графикке қарап,
функцияның максимум және минимум, өсу және кему аралықтарын
анықтайды.
4-тапсырма. Берілгендерді қолданып,
функцияның графигін салады.
|
Оқулық, суреттер, слайдтар,
смайликтер, проектор, жиналмалы
тақта
Семантикалық
карта
Карточка
Видеоролик
|
Қорытындылау
5
мин
Үйге
тапсырма
2
мин
Кері
байланыс
2
мин
Рефлексия
Бағалау
3
мин
|
Сабақ соңында оқушылар
сұрақтарға жауап береді
1) Туынды көмегімен функцияны
зерттегенде біз нені
анықтаймыз?
2) Максимум және минимум
сөздерін күнделікті қолданыста қандай жерлерде кездестіруге
болады?
Оқулықтағы №36
есеп
«Бағдаршам» және
«смайликтер»
Оқушылар сабақтан алған
әсерлерін жапырақ стикерге жазып, «Білім
ағашына» апарып
жапсырады.
Топтардың бағалау парақшалары
мен өзімнің бағалауларымды қорытындылай отырып
бағалаймын
|
Қызыл, сары, жасыл
дөңгелекшелер, смайликтер
«Білім»
ағашы
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау - Сіз
қосымша
көмек корсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
окушыларға
тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралык байланыс.
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері. АКТ-мен
байланыс. Құндылықтардағы
байланыс
|
Берілгендері бойынша функция
графигін салып, оның максимум және минимум, өсу және кему
аралықтарын анықтай алады
|
Бағдаршам
Смайликтер
Өзін-өзі
бағалау
|
Сызу, сурет. Оқу құралдарын
ұқыпты пайдалану. Интернет желісі. Интерактивті тақта.
Еңбекқорлыққа, ізденімпаздыққа
тәрбиелеу
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім жэне
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол үяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сүрақтарға жауап
беріңіз
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|