САБАҚ: алгебра | Мектеп: |
Күні: | Оқытушының аты-жөні: |
СЫНЫП: 10 сынып | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: |
Тақырыбы: | Туындыны функцияны зерттеуге қолдану |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Туындыны функцияны зерттеуге қолдану тарауын қайталау |
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: Туындыны функцияны зерттеуге қолдану тарауындағы әр тақырыпқа байланысты алгоритмдерін айтады
|
| Оқушылардың басым бөлігі: Әр тақырыпқа байланысты алгоритмдерін ретімен қоланып, есептер шығарады |
| Кейбір оқушылар:тақырып бойынша ойларын ортаға салып есептерді шеше алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар:Ережелерді тұжырымдау арқылы математикалық тілде сөйлейді |
| Негізгі сөздер мен тіркестер:Функция, зерттеу, туынды, өсу, кему, максимум, минимум, таңба тұрақтылық, аралық |
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер:Талқылауға арналған сұрақтар:Кемімелі функцияның экстремум нүктелері болуы мүмкін бе?Функцияны зерттеу алгоритмінің 5-пункті қай уақытта қарастырылмайды?Функцияның ең үлкен мәні максимум нүктесіндегі функцияның мәніне тең болуы міндетті ме?Жазылым бойынша: Туындыны функцияны зерттеуге қолдану тарауындағы әр тақырыпқа байланысты есептер шығарады
|
Осыған дейінгі меңгерген білім | Туынды табу ережелері |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы3 минут
2 минут
5 минут
|
Сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру мақсатында есімдеріне сәйкес келетін мәдениетке байланысты 1-сөзден айту. Оқушылар арасында психологиялық ахуал қалыптасады. Қима қағаздар арқылы топқа бөлемін. Оқушыларға «туынды», «функция», «зерттеу» жазылған қималарды алу арқылы 3 топтарға бөлінеді. «Миға шабуыл» әдісімен жетелеуші сұрақтар қою арқылы өткен сабаққа рефлексия жасаймын. Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушыларды тақырыпты меңгертуге жетелейді, дағдылары қалыптасады.
|
|
Ортасы5 минут
5 минут
5 минут
5 минут
8 минут | «Математикалық диктант» жазу арқылы оқушылар туынды табу ережелерін еске түсіредіСәйкестендіру тестін орындатамын.
Графикпен жұмыс. Суреттегі функциялардың графиктерінен олардың қасиеттерін табады.«Семантикалық карта» толтыру арқылы оқушылар функцияның максимум және минимум нүктелерін табады
Есептерді талдайды, қателерін анықтайды, бір-бірін (геометриялық фигуралар) дөңгелекшелермен бағалайды.
Берілгені бойынша график салады
Рефлексия: «Екі жұлдыз, бір тілек әдісі» топтар бірін-біріне пікірлері мен ұсыныстарын ауызша айтады.
|
Кесте берілген парақ
Оқулық
-5ұпай
-4ұпай
-3ұпай |
Аяқталуы 2 минут
| Оқушылардың жұмыстарына талдау жасаймын, мадақтау арқылы өз ұсынысымды айтып, жұмыс орыны жинастырылады |
|
Қосымша ақпарат |
Саралау – Көбірек қолдаукөрсетуді қалайжоспарлайсыз?Анағұрлым қабілеттіоқушыларғажаттығулардыкүрделендіруді қалай | Бағалау - Оқушылардыңүйренгенін тексеруді қалайжоспарлайсыз?
| Пəнаралық байланысҚауіпсіздік жəне еңбектіқорғау ережелеріАКT байланыстарыҚұндылықтардағыбайланыс
|
Сабақта оқу мен оқытудағы жаңа әдіс тәсілдерді қолдануда жоспарлаған әдіс-тәсілдерді тиімсіз жақтарын қайта жоспарлап, бағалау арқылы әр-бір оқушының қабылдау деңгейіне қарай өзгерістер енгіземін. | бағалау критерийлеріне сәйкес тапсырманы орындатып мақсатқа жету үшін не сәтті, не сәтсіз болды бағалау арқылы немесе оқушылардың кабылдау деңгейіне қарай бағалаймын. | Практикалық жұмыс барысында техникалық қауіпсіздік ережесімен таныстырып отыруды жоспарлаймын. |
РефлексияСабақ / оқу мақсаттарышынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма?Мен берілген уақыт ішіндеүлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəненеліктен? | Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынғажазыңыз. Сол жақтағы бағанада келтірілген сұрақтардыңарасынан Сіздің сабағыңызға сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
| Сабақ соңында бағандағы сұрақтарға жауап жазыңыз |
Қорытынды бағамдау Сабақ соңында бағандағы сұрақтарға жауап жазыңызҚандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|