Ақтоғай ауданының Абай атындағы жалпы білім беретін орта мектебі
коммуналды мемлекеттік мекемесі

|
|
Тақырыбы: «Туындыны практикалық есептер шығаруда қолдану». |
|
|
Сыныбы: 10 «А» |
|
|
Пән мұғалімі: Альдебекова А.Ш. |
2017 – 2018 оқу жылы
Сабақ жоспары:
Пәні: алгебра.
Сыныбы: 10 «А».
Күні: 13.04.2018ж..
Тақырып: «Туындыны практикалық есептер шығаруда қолдану».
Мақсаттары:
а) Білімділік: Туындының анықтамасын, табу ережелерін, жанаманың теңдеуін жазуды, туындының геометриялық және физикалық мағыналарын, функцияны зерттеуде туындыны қолдануды, тригонометриялық функциялардың туындыларын табу дағдыларын практикада қолдана білуін қадағалау.
ә) Дамытушылық: Есеп шығаруда формулаларды қолдана білу дағдыларын дамыту, оқушылардың абстрактылы ойлау қабілетін дамыту, есте сақтау, талдай білу қабілеттерін дамыту, логикалық ой-өрісін, тақырыптық білімдерін дамыту, пәнге деген қызығушылықты арттыру.
б) Тәрбиелік: Оқушыларды график салуда ұқыптылыққа, сауаттылыққа, ептілікке, шапшаңдыққа, белсендікке, дәлдікке, есте сақтауға, талдай білуге тәрбиелеу, пәнаралық байланыс орнатуға, топпен жұмыс жасауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау сабағы.
Оқыту тәсілі: сұрақ-жауап, топпен оқыту.
Көрнекіліктер: бүктемелер, плакаттар.
Сабақтың барысы:
|
І. Ұйымдастыру кезеңі 3 мин Үй тапсырмасы 10 мин |
Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру. Өзгертулерді тап! Оқушылар жұптарға бөлінгеннен кейін оларға келесідей тапсырмалар беріледі: -Жұбыңызға қарама-қарсы тұрып,бір-біріңізге 10-15 секундтай қарап алыңыздар. -Енді сырт айналып, бір-біріңізге арқа беріп тұрыңыздар. Сыртқы пішініңізге қандай да болмасын өзгерту жасаңыз. Екі жақ та өзгертулерді аяқтағанда, бір-біріңізге қараңыздар да сол өзгертулерді табыңыз. Топтарға бағалау парақшаларын таратамын. Алдыңғы тарауды математикалық диктант бойынша қорытындылаймыз. |
Фигуралар, бағалау парақшалары, математикалық диктант |
ІІ. Өткен тарауды қайталау.
Оқушылар бір-біріне сұрақ қою арқылы өткен материалды еске түсіру.
ІІІ. Ауызша есептер шығару «Ой жетпейтін жер болмайды, шешімі жоқ есеп болмайды»
-
f(x) =х9-3х6-х+5
-
f(x) = х2+8х
-
у =5х5-4х4+3х3-2х2+х-10
-
у = 6х-5
-
у = х20+7х
-
у =16-8х2
-
у=(6х+3)11
-
f(x) = (1+2x) (2x-1), f’ (-2)?
-
f(x)= 4 sin x, f’ (0 )?
-
f(x)= (1-2x)3, f’ (х)=0
ІV. Жасырын сөзді табу.
1 топ: f(x) =х8-3х4-х+5 → f(0) → f(-1) → f’(x) → f’(1) → f’’(x) → f’’(1)→ f’(x) =0
Л А Г Р А Н Ж
2 топ: f(x) =х5/5-2х3/3-3(х+1) → f(0) → f(-1) → f’(x) → f’(1) → f’’(x) → f’’(1)→ f’(x) =0
V. ҰБТ нұсқаларынан есептер шығару
І топ
|
ҰБТ Нұсқалары |
Тапсырма |
Жауабы |
|
1 |
|
А) |
|
2 |
|
А)
D) |
|
3 |
|
А)
С) |
|
4 |
|
А) |
ІІ топ
|
ҰБТ нұсқаларынан |
Тапсырма |
Жауабы |
|
1 |
|
А) |
|
2 |
|
А) |
|
3 |
|
А) |
|
4 |
|
А)
С)
E) |
VІ. Рефлексия
Оқушылар алған әсерлерін жапырақ стикерге жазып, «Білім ағашына» жапсырады.
VІ.Бағалау. Үй тапсырмасы: жеке парақшаларда берілген есептер
Бірінші топтың тапсырмалары:
|
№ |
Тапсырма |
|||||||||
|
1 |
Отбасында екі қыз бар және олардың әрқайсысында үш ініден бар. Отбасында қанша бала бар? |
|||||||||
|
2 |
Келесі санды тап: 8, 13,28,53,88, … |
|||||||||
|
3 |
Кестедегі заңдылықты анықтап сұрақ белгісінің орнындағы санды тап?
|
|||||||||
|
4 |
Егер Әсемнің осыдан үш жыл алдыңғы жасы үш жылдан кейінгі жасынан үш есе кіші болса, онда Әсемнің қазіргі жасын тап? |
|||||||||
|
5 |
Асқар мен Айман сәйкес поездтың басы және соңынан жетінші вагонға отырды. Егер олар бір вагонға отырған болса, онда поездта неше вагон бар? |
Екінші топтың тапсырмалары:
|
№ |
Тапсырма |
|||||||||
|
1 |
Отбасында Арманның үш қарындасы мен екі ағасы, ал Айзеренің үш ағасы мен екі сіңлісі бар. Отбасында қанша бала бар? |
|||||||||
|
2 |
Келесі санды тап: 9, 13, 27, 51, 85, … |
|||||||||
|
3 |
Кестедегі заңдылықты анықтап сұрақ белгісінің орнындағы санды тап?
|
|||||||||
|
4 |
Егер Әсемнің осыдан төрт үш жыл алдыңғы жасы төрт жылдан кейінгі жасынан үш есе кіші болса, онда Әсемнің қазіргі жасын тап? |
|||||||||
|
5 |
Асқар мен Айман сәйкес поездтың басы және соңынан тоғызыншы вагонға отырды. Егер олар бір вагонға отырған болса, онда поездта неше вагон бар? |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Туындыны практикалық есептер шығаруда қолдану" 10 сынып
Ашық сабақ "Туындыны практикалық есептер шығаруда қолдану" 10 сынып
Ақтоғай ауданының Абай атындағы жалпы білім беретін орта мектебі
коммуналды мемлекеттік мекемесі

|
|
Тақырыбы: «Туындыны практикалық есептер шығаруда қолдану». |
|
|
Сыныбы: 10 «А» |
|
|
Пән мұғалімі: Альдебекова А.Ш. |
2017 – 2018 оқу жылы
Сабақ жоспары:
Пәні: алгебра.
Сыныбы: 10 «А».
Күні: 13.04.2018ж..
Тақырып: «Туындыны практикалық есептер шығаруда қолдану».
Мақсаттары:
а) Білімділік: Туындының анықтамасын, табу ережелерін, жанаманың теңдеуін жазуды, туындының геометриялық және физикалық мағыналарын, функцияны зерттеуде туындыны қолдануды, тригонометриялық функциялардың туындыларын табу дағдыларын практикада қолдана білуін қадағалау.
ә) Дамытушылық: Есеп шығаруда формулаларды қолдана білу дағдыларын дамыту, оқушылардың абстрактылы ойлау қабілетін дамыту, есте сақтау, талдай білу қабілеттерін дамыту, логикалық ой-өрісін, тақырыптық білімдерін дамыту, пәнге деген қызығушылықты арттыру.
б) Тәрбиелік: Оқушыларды график салуда ұқыптылыққа, сауаттылыққа, ептілікке, шапшаңдыққа, белсендікке, дәлдікке, есте сақтауға, талдай білуге тәрбиелеу, пәнаралық байланыс орнатуға, топпен жұмыс жасауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау сабағы.
Оқыту тәсілі: сұрақ-жауап, топпен оқыту.
Көрнекіліктер: бүктемелер, плакаттар.
Сабақтың барысы:
|
І. Ұйымдастыру кезеңі 3 мин Үй тапсырмасы 10 мин |
Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру. Өзгертулерді тап! Оқушылар жұптарға бөлінгеннен кейін оларға келесідей тапсырмалар беріледі: -Жұбыңызға қарама-қарсы тұрып,бір-біріңізге 10-15 секундтай қарап алыңыздар. -Енді сырт айналып, бір-біріңізге арқа беріп тұрыңыздар. Сыртқы пішініңізге қандай да болмасын өзгерту жасаңыз. Екі жақ та өзгертулерді аяқтағанда, бір-біріңізге қараңыздар да сол өзгертулерді табыңыз. Топтарға бағалау парақшаларын таратамын. Алдыңғы тарауды математикалық диктант бойынша қорытындылаймыз. |
Фигуралар, бағалау парақшалары, математикалық диктант |
ІІ. Өткен тарауды қайталау.
Оқушылар бір-біріне сұрақ қою арқылы өткен материалды еске түсіру.
ІІІ. Ауызша есептер шығару «Ой жетпейтін жер болмайды, шешімі жоқ есеп болмайды»
-
f(x) =х9-3х6-х+5
-
f(x) = х2+8х
-
у =5х5-4х4+3х3-2х2+х-10
-
у = 6х-5
-
у = х20+7х
-
у =16-8х2
-
у=(6х+3)11
-
f(x) = (1+2x) (2x-1), f’ (-2)?
-
f(x)= 4 sin x, f’ (0 )?
-
f(x)= (1-2x)3, f’ (х)=0
ІV. Жасырын сөзді табу.
1 топ: f(x) =х8-3х4-х+5 → f(0) → f(-1) → f’(x) → f’(1) → f’’(x) → f’’(1)→ f’(x) =0
Л А Г Р А Н Ж
2 топ: f(x) =х5/5-2х3/3-3(х+1) → f(0) → f(-1) → f’(x) → f’(1) → f’’(x) → f’’(1)→ f’(x) =0
V. ҰБТ нұсқаларынан есептер шығару
І топ
|
ҰБТ Нұсқалары |
Тапсырма |
Жауабы |
|
1 |
|
А) |
|
2 |
|
А)
D) |
|
3 |
|
А)
С) |
|
4 |
|
А) |
ІІ топ
|
ҰБТ нұсқаларынан |
Тапсырма |
Жауабы |
|
1 |
|
А) |
|
2 |
|
А) |
|
3 |
|
А) |
|
4 |
|
А)
С)
E) |
VІ. Рефлексия
Оқушылар алған әсерлерін жапырақ стикерге жазып, «Білім ағашына» жапсырады.
VІ.Бағалау. Үй тапсырмасы: жеке парақшаларда берілген есептер
Бірінші топтың тапсырмалары:
|
№ |
Тапсырма |
|||||||||
|
1 |
Отбасында екі қыз бар және олардың әрқайсысында үш ініден бар. Отбасында қанша бала бар? |
|||||||||
|
2 |
Келесі санды тап: 8, 13,28,53,88, … |
|||||||||
|
3 |
Кестедегі заңдылықты анықтап сұрақ белгісінің орнындағы санды тап?
|
|||||||||
|
4 |
Егер Әсемнің осыдан үш жыл алдыңғы жасы үш жылдан кейінгі жасынан үш есе кіші болса, онда Әсемнің қазіргі жасын тап? |
|||||||||
|
5 |
Асқар мен Айман сәйкес поездтың басы және соңынан жетінші вагонға отырды. Егер олар бір вагонға отырған болса, онда поездта неше вагон бар? |
Екінші топтың тапсырмалары:
|
№ |
Тапсырма |
|||||||||
|
1 |
Отбасында Арманның үш қарындасы мен екі ағасы, ал Айзеренің үш ағасы мен екі сіңлісі бар. Отбасында қанша бала бар? |
|||||||||
|
2 |
Келесі санды тап: 9, 13, 27, 51, 85, … |
|||||||||
|
3 |
Кестедегі заңдылықты анықтап сұрақ белгісінің орнындағы санды тап?
|
|||||||||
|
4 |
Егер Әсемнің осыдан төрт үш жыл алдыңғы жасы төрт жылдан кейінгі жасынан үш есе кіші болса, онда Әсемнің қазіргі жасын тап? |
|||||||||
|
5 |
Асқар мен Айман сәйкес поездтың басы және соңынан тоғызыншы вагонға отырды. Егер олар бір вагонға отырған болса, онда поездта неше вагон бар? |
шағым қалдыра аласыз

































