Сыныбы:2
Пәні:«Тіл дамуының кемшіліктерін түзеу»
Өткізген: Козбакарова Айханым
Сабақтың тақырыбы: Үй құстары. Р дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың үй құстары туралы түсініктерін кеңейту. Тіршілік ету ортасын, қоректенуі туралы мағлұмат беру. Р дыбысымен таныстыру.
Түзетушілік:Фонематикалық есту қабілетін дамыта отырып, ұсақ қол моторикасын жетілдіру, сөйлеу кезіндегі дұрыс тыныс алуын қалыптастыру.
Тәрбиелігі: Оқушыларды үй құстарына қамқор болуға, оларды күте білуге үйрету, сонымен қатар оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, әңгіме, сұрақ-жауап, дидактикалық ойындар түрінде.
Көрнекілігі: «Р» дыбысының профилі, «Р» дыбысының артикуляциялық кескіні, айна, суреттер, интерактивті тақта, тапсырмалар.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- оқушылармен амандасу.
- оқушыларды түгендеу.
- сабаққа қызығушылығын арттыру.
ІІ. Психологиялық дайындық
Күндей жадырап,
Айдай арайлап,
Жұлдыздай жарқырап.
Судай таза, мөлдір көңілмен,
Бүгінгі сабағымызды,
Бастаймыз!
ІІІ. Негізгі бөлім
1. Мимикалық жаттығулар (күліп тұрған бейне, ашуланып тұрған бейне т.б. )
2. Артикуляциялық жаттығулар(күрекше, сағат,ат шауып келеді,тәтті тосап т.б.)
3. Тыныс алу жаттығулары(құс ұшыру, допты айналдыру т.б. )
ІV. Өткенді пысықтау
- Логопед оқушылармен бірге үйге берілген тапсырманы қайталайды.
( «Л» дыбысы басында,
ортасында, соңында келетін сөздер жаттап
келу.)
-
Лақ
-
Лимон
-
Леген
-
Лента
-
Алмұрт
-
Балық
-
Қалам
-
Жылан
-
Маймыл
-
Гүл
-
Піл
-
Үстел

V. Жаңа сабақ
- Балалар мен сендерге бір жұмбақ жасырайын!
Қызыл бұжыр айдары бар,
Қоқиланған айбары бар.
Ауық-ауық азан салып,
Өңеш керген айқайы бар. (Әтеш)
VІ. Мақсатқа сай ойнау «Алтын қақпа!»

Шарты: Алтын қақпаның ішінде алтын сандық бар сол сандыққа жету үшін, біз бірнеше кезеңдерден өтуіміз керек, ендеше сол кезеңдерге дайынбызба?
І – кезең. Тас қақпа
VІІ. Дәптермен жұмыс
1 – тапсырма.

Берілген суреттерді ата және жасырын тұрған дыбысты дәптеріңе жаз!
Дәптерге «Р» әрпін жазып үйренейік.
Олар бас әріп және кіші әріпке бөлінеді.
VІІІ. Карточкалармен жұмыс
2 – тапсырма

Берілген суреттерді пайдаланып «Р» дыбысы басында, ортасында, соңында келетін суреттерді ретімен орналастыр!
ІІ – кезең. Күміс қақпа
ІХ. Ұсақ қол маторикасын дамыту
1 – тапсырма.

|
|
|
|
|
|
Берілген суреттегі құстың атын тап, және сөздегі дауысты, дауыссыз дыбыстарды асық арқылы белгіле!
Х. Логоритмикалық жаттығу
2 – тапсырма
Сергіту сәті. Би қимылдарын жасайды.
ІІІ – кезең
1 – тапсырма.

Берілген суреттегі түрлі-түсті пішіндерді түстеріне қарай сәйкестендір
2 – тапсырма.
Дидактикалық ойын: Қандай құстың даусы?
(Әтеш, тауық, үйрек)
ХІ. Қорытынды.
3 – тапсырма.
-
Бүгінгі сабағымызда біз қандай құстармен таныстық?
-
Үй құстарын атап өтейік?
-
Үй құстарының қандай пайдасы бар?
-
Бүгін біз қандай дыбыспен таныстық?
-
«Р» дыбысы қандай дыбыс?
ХІІ. Үйге тапсырма.
4 – тапсырма. Алтын сандық тапсырмасы.

Берілген суреттегі құстың атын тап, және түрлі-түсті пішіндерді түстеріне қарай сәйкестендір!
ХІІІ. Бағалау. Мадақтау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Үй құстары.Р дыбысы мен әрпі" 2 сынып
Ашық сабақ "Үй құстары.Р дыбысы мен әрпі" 2 сынып
Сыныбы:2
Пәні:«Тіл дамуының кемшіліктерін түзеу»
Өткізген: Козбакарова Айханым
Сабақтың тақырыбы: Үй құстары. Р дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың үй құстары туралы түсініктерін кеңейту. Тіршілік ету ортасын, қоректенуі туралы мағлұмат беру. Р дыбысымен таныстыру.
Түзетушілік:Фонематикалық есту қабілетін дамыта отырып, ұсақ қол моторикасын жетілдіру, сөйлеу кезіндегі дұрыс тыныс алуын қалыптастыру.
Тәрбиелігі: Оқушыларды үй құстарына қамқор болуға, оларды күте білуге үйрету, сонымен қатар оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, әңгіме, сұрақ-жауап, дидактикалық ойындар түрінде.
Көрнекілігі: «Р» дыбысының профилі, «Р» дыбысының артикуляциялық кескіні, айна, суреттер, интерактивті тақта, тапсырмалар.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- оқушылармен амандасу.
- оқушыларды түгендеу.
- сабаққа қызығушылығын арттыру.
ІІ. Психологиялық дайындық
Күндей жадырап,
Айдай арайлап,
Жұлдыздай жарқырап.
Судай таза, мөлдір көңілмен,
Бүгінгі сабағымызды,
Бастаймыз!
ІІІ. Негізгі бөлім
1. Мимикалық жаттығулар (күліп тұрған бейне, ашуланып тұрған бейне т.б. )
2. Артикуляциялық жаттығулар(күрекше, сағат,ат шауып келеді,тәтті тосап т.б.)
3. Тыныс алу жаттығулары(құс ұшыру, допты айналдыру т.б. )
ІV. Өткенді пысықтау
- Логопед оқушылармен бірге үйге берілген тапсырманы қайталайды.
( «Л» дыбысы басында,
ортасында, соңында келетін сөздер жаттап
келу.)
-
Лақ
-
Лимон
-
Леген
-
Лента
-
Алмұрт
-
Балық
-
Қалам
-
Жылан
-
Маймыл
-
Гүл
-
Піл
-
Үстел

V. Жаңа сабақ
- Балалар мен сендерге бір жұмбақ жасырайын!
Қызыл бұжыр айдары бар,
Қоқиланған айбары бар.
Ауық-ауық азан салып,
Өңеш керген айқайы бар. (Әтеш)
VІ. Мақсатқа сай ойнау «Алтын қақпа!»

Шарты: Алтын қақпаның ішінде алтын сандық бар сол сандыққа жету үшін, біз бірнеше кезеңдерден өтуіміз керек, ендеше сол кезеңдерге дайынбызба?
І – кезең. Тас қақпа
VІІ. Дәптермен жұмыс
1 – тапсырма.

Берілген суреттерді ата және жасырын тұрған дыбысты дәптеріңе жаз!
Дәптерге «Р» әрпін жазып үйренейік.
Олар бас әріп және кіші әріпке бөлінеді.
VІІІ. Карточкалармен жұмыс
2 – тапсырма

Берілген суреттерді пайдаланып «Р» дыбысы басында, ортасында, соңында келетін суреттерді ретімен орналастыр!
ІІ – кезең. Күміс қақпа
ІХ. Ұсақ қол маторикасын дамыту
1 – тапсырма.

|
|
|
|
|
|
Берілген суреттегі құстың атын тап, және сөздегі дауысты, дауыссыз дыбыстарды асық арқылы белгіле!
Х. Логоритмикалық жаттығу
2 – тапсырма
Сергіту сәті. Би қимылдарын жасайды.
ІІІ – кезең
1 – тапсырма.

Берілген суреттегі түрлі-түсті пішіндерді түстеріне қарай сәйкестендір
2 – тапсырма.
Дидактикалық ойын: Қандай құстың даусы?
(Әтеш, тауық, үйрек)
ХІ. Қорытынды.
3 – тапсырма.
-
Бүгінгі сабағымызда біз қандай құстармен таныстық?
-
Үй құстарын атап өтейік?
-
Үй құстарының қандай пайдасы бар?
-
Бүгін біз қандай дыбыспен таныстық?
-
«Р» дыбысы қандай дыбыс?
ХІІ. Үйге тапсырма.
4 – тапсырма. Алтын сандық тапсырмасы.

Берілген суреттегі құстың атын тап, және түрлі-түсті пішіндерді түстеріне қарай сәйкестендір!
ХІІІ. Бағалау. Мадақтау
шағым қалдыра аласыз













