|
үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру |
Дені саудың – жаны сау . Денсаулық пен қауіпсіздік Сабақтың тақырыбы: Үйдегі қауіпсіздік ережелері. |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 16.06.2017ж |
Талканбаева Галима Баякуновна |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 1 |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.1.4.3 үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар білуге тиісті: үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсінеді |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсініп , алдын алу жолдарын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар білуге тиіс: үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсініп өмірде алдын алу жағдайларын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Үйдегі қауіпсіздік ережелерін сақтау жолын түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейлерінің дағдылары |
Білу, қолдану, талдау. |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Сабаққа қатысты сөздік қор мен терминдер қолданады. Оқушылар сөздікпен жұмыс жасайды, мағынасын түсінеді. кауіп-қатер – опасность – danger; қауіпсіздік – безопасность – safety; жазатайым жағдай – несчастный случай – accident. қоршаған әлем – окружающий мир – environment; су қоймасы – водоём – water; құтқару қызметі – служба спасения – rescue service. |
||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Жеке бас гигиенасы жайлы біледі. |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, құндылықтардың көмегімен жүзеге асады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Акт қолдану |
Ғаламтор, видео қолдану. |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыттар |
Жоспарланған уақыт (жаттығулар) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Ширату жаттығулары. Үй тұрмысында қауіпсіздік ережесі. Қатысушыларға доп беріледі. Допты бір-біріне кезектесіп беріп, қауіпсіздік деген не? – айтады.. Ұжымдық тапсырма Жұмысты топта жүргізем. Топ оқушылары қазақ әліпбиіндегі УҚАІПІЗІКСД әріптерін алады және «қауіпсіздік» сөзін құрайды. Олардың міндеті бұл сөзді ағылшын және орыс тілдерінде қайталауы тиіс. Басқа да сабаққа қатысты сөз тіркестерін үш тілде айту. Сабақтың тақырыбы: Айналадағы қауіп-қатер Табыс критерии :Үйдегі қауіпсіздік ережелері туралы біледі.
|
Таныстырылым « Іліп алу» стратегиясы. «Орнын анықта» стратегиясы. |
|||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Жаңа сабақ Суретпен жұмыс. Ұжымдық жұмыс. Абайла, қауіпті! Оқушыларға оқулықтағы 1-суретке қарап, дұрыс қолданбаған жағдайда қауіп-қатер туғызатын заттарды табуды ұсынамын. Тапсырманы топ арасында жарыс түрінде өткіземін . Суреттен қауіп-қатер түрін көбірек тапқан топ жеңімпаз атанады.
«Басбармақ» әдісі арқылы топ бір бірін бағалайды. Жұптық жұмыс: -Үйдегі қауіпсіздікті сақтаудың шартты белгілеріне мұқият қара. Олар нені білдіреді жұпта талқыла , салыстыр.
«Үш шапалақ» әдісі арқылы топ бағалайды. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма: Қауіпсіздікті сақтаудың шартты белгілерін анықтай алады.
|
«Суреттер сөйлейді» стратегиясы
Жұптық жұмыс
Қалыптасты - рушы баға кестесі |
|||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
3. Сергіту сәті. « Ыстық – суық» ойыны. Оқушыларға қауіп –қатер жайлы сұрақ қояды. Жауап дұрыс болса суық деп орындарында отырады, жауап дұрыс болмаса ыстық деп орындарынан тұрады. |
« Ыстық – суық» ойыны. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
4.Топтық жұмыс. Топ ережесіне тоқталу. 1.Әр топ мүшесі ортақ нәтижеге жету үшін жұмыс жасау керек. 2. Міндетті түрде бір-бірін тыңдау керек.. Оқушылар үйдегі өз қауіпсіздік ережелерін ойлап табуы тиіс. 1 топ . Электр құралдарын пайдалану ережелерін ойлап тап. 2. топ. Үшкір заттар қауіпсіз болуы үшін қандай ережені сақтау қажет екен. 3 топ. Химиялық заттармен уланып қалмау үшін ереже тудырамыз. 4 топ. Оқушыларға газ қауіпі жайлы ереже құрастырту. «Т» әдісі арқылы бағаланады.
Жұптық жұмыс Дәптермен жұмыс. Зерттеу жұмысы. Бұл жерде жұмыс дәптеріндегі 1, 2-тапсырмаларды орындайды және үйдегі тәртіп ережелерін талқылайды. «Суретін сал» тапсырмасын беруге болады. Оқушылар өз үйін (пәтерін) үстінен қарағандағы көрінісін салып, қауіпті болуы мүмкін жерлерді қызыл қарындашпен белгілеуі тиіс. Жұмыстарын жұптар арасында бағалайды. Дарынды оқушылар үйдің схемасын толық сызады. Қортындылау жұмысы. 85 бет. Сурет.
Үйде тәртіп сақта. Үйдегі тәртіп жайлылық үшін ғана емес, қауіпсіздік үшін де қажет. Қауіп-қатерді сезсең, үлкендерді дереу көмекке шақыр!
Жеке жұмыс: «Өзіңді тексер» тапсырмасы. Сұрақтарға жауап ретінде иә (+) немесе жоқ (-) белгілерін қой.
Бағалау. +- 1, - 3 жинаған оқушы жауабы дұрыс саналып мадақталады. |
Топ ережесі.
Постермен жұмыс.
Зерттеу жұмысы
«Өзіңді тексер» кестесі. |
|||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс Біз сабақтың мақсатына жеттік пе? Тақтаға жедел жәрдем, өрт сөндіру, газ жәрдемі, полиция машинасы ілінеді оқушылар қандай жағдайда қай қызмет түрін шақыруды анықтайды. (Үлгерімі төмен оқушыларды жауап беруге тарту). Үлгерімі төмен оқушыларға үлестірмелі қималарды үлестіру. 102 103 101 104 сандары тиісті көліктермен сәйкестендіру. «Менің көңіл-күйім баспалдағы» Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!» деп аталады. |
Кері байланыс. |
|||||||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Дарынды оқушыларға арналған тапсырма. Оқушылар өз үйін (пәтерін) үстінен қарағандағы көрінісін үйдің схемасын толық сызады , қауіпті болуы мүмкін жерлерді қызыл қарындашпен белгілейді. Үлгерімі төмен оқушыларға үлестірмелі қималарды үлестіру. 102 103 101 104 сандары тиісті көліктермен сәйкестендіреді.
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалайша жоспарлайсыз? Бағалау « Үштік шапалақ» Өзін-өзі бағалау парақшасы «Менің көңіл-күйім баспалдағы»
|
Пәнаралық байланыс – Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру, АКТ |
|||||||||||||||||||||||
|
Дифференциялау жоспарым жүзеге асты ма? Тапсырмалары сәйкес болды ма? Уақыт дәлдігі қалай болды? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім? |
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?
|
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Үйдегі қауіпсіздік ережелері 1- сынып
Ашық сабақ Үйдегі қауіпсіздік ережелері 1- сынып
|
үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру |
Дені саудың – жаны сау . Денсаулық пен қауіпсіздік Сабақтың тақырыбы: Үйдегі қауіпсіздік ережелері. |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 16.06.2017ж |
Талканбаева Галима Баякуновна |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 1 |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.1.4.3 үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар білуге тиісті: үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсінеді |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсініп , алдын алу жолдарын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар білуге тиіс: үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсініп өмірде алдын алу жағдайларын біледі. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Үйдегі қауіпсіздік ережелерін сақтау жолын түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейлерінің дағдылары |
Білу, қолдану, талдау. |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Сабаққа қатысты сөздік қор мен терминдер қолданады. Оқушылар сөздікпен жұмыс жасайды, мағынасын түсінеді. кауіп-қатер – опасность – danger; қауіпсіздік – безопасность – safety; жазатайым жағдай – несчастный случай – accident. қоршаған әлем – окружающий мир – environment; су қоймасы – водоём – water; құтқару қызметі – служба спасения – rescue service. |
||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Жеке бас гигиенасы жайлы біледі. |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету, құндылықтардың көмегімен жүзеге асады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Акт қолдану |
Ғаламтор, видео қолдану. |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыттар |
Жоспарланған уақыт (жаттығулар) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Ширату жаттығулары. Үй тұрмысында қауіпсіздік ережесі. Қатысушыларға доп беріледі. Допты бір-біріне кезектесіп беріп, қауіпсіздік деген не? – айтады.. Ұжымдық тапсырма Жұмысты топта жүргізем. Топ оқушылары қазақ әліпбиіндегі УҚАІПІЗІКСД әріптерін алады және «қауіпсіздік» сөзін құрайды. Олардың міндеті бұл сөзді ағылшын және орыс тілдерінде қайталауы тиіс. Басқа да сабаққа қатысты сөз тіркестерін үш тілде айту. Сабақтың тақырыбы: Айналадағы қауіп-қатер Табыс критерии :Үйдегі қауіпсіздік ережелері туралы біледі.
|
Таныстырылым « Іліп алу» стратегиясы. «Орнын анықта» стратегиясы. |
|||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Жаңа сабақ Суретпен жұмыс. Ұжымдық жұмыс. Абайла, қауіпті! Оқушыларға оқулықтағы 1-суретке қарап, дұрыс қолданбаған жағдайда қауіп-қатер туғызатын заттарды табуды ұсынамын. Тапсырманы топ арасында жарыс түрінде өткіземін . Суреттен қауіп-қатер түрін көбірек тапқан топ жеңімпаз атанады.
«Басбармақ» әдісі арқылы топ бір бірін бағалайды. Жұптық жұмыс: -Үйдегі қауіпсіздікті сақтаудың шартты белгілеріне мұқият қара. Олар нені білдіреді жұпта талқыла , салыстыр.
«Үш шапалақ» әдісі арқылы топ бағалайды. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма: Қауіпсіздікті сақтаудың шартты белгілерін анықтай алады.
|
«Суреттер сөйлейді» стратегиясы
Жұптық жұмыс
Қалыптасты - рушы баға кестесі |
|||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
3. Сергіту сәті. « Ыстық – суық» ойыны. Оқушыларға қауіп –қатер жайлы сұрақ қояды. Жауап дұрыс болса суық деп орындарында отырады, жауап дұрыс болмаса ыстық деп орындарынан тұрады. |
« Ыстық – суық» ойыны. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
4.Топтық жұмыс. Топ ережесіне тоқталу. 1.Әр топ мүшесі ортақ нәтижеге жету үшін жұмыс жасау керек. 2. Міндетті түрде бір-бірін тыңдау керек.. Оқушылар үйдегі өз қауіпсіздік ережелерін ойлап табуы тиіс. 1 топ . Электр құралдарын пайдалану ережелерін ойлап тап. 2. топ. Үшкір заттар қауіпсіз болуы үшін қандай ережені сақтау қажет екен. 3 топ. Химиялық заттармен уланып қалмау үшін ереже тудырамыз. 4 топ. Оқушыларға газ қауіпі жайлы ереже құрастырту. «Т» әдісі арқылы бағаланады.
Жұптық жұмыс Дәптермен жұмыс. Зерттеу жұмысы. Бұл жерде жұмыс дәптеріндегі 1, 2-тапсырмаларды орындайды және үйдегі тәртіп ережелерін талқылайды. «Суретін сал» тапсырмасын беруге болады. Оқушылар өз үйін (пәтерін) үстінен қарағандағы көрінісін салып, қауіпті болуы мүмкін жерлерді қызыл қарындашпен белгілеуі тиіс. Жұмыстарын жұптар арасында бағалайды. Дарынды оқушылар үйдің схемасын толық сызады. Қортындылау жұмысы. 85 бет. Сурет.
Үйде тәртіп сақта. Үйдегі тәртіп жайлылық үшін ғана емес, қауіпсіздік үшін де қажет. Қауіп-қатерді сезсең, үлкендерді дереу көмекке шақыр!
Жеке жұмыс: «Өзіңді тексер» тапсырмасы. Сұрақтарға жауап ретінде иә (+) немесе жоқ (-) белгілерін қой.
Бағалау. +- 1, - 3 жинаған оқушы жауабы дұрыс саналып мадақталады. |
Топ ережесі.
Постермен жұмыс.
Зерттеу жұмысы
«Өзіңді тексер» кестесі. |
|||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
Кері байланыс Біз сабақтың мақсатына жеттік пе? Тақтаға жедел жәрдем, өрт сөндіру, газ жәрдемі, полиция машинасы ілінеді оқушылар қандай жағдайда қай қызмет түрін шақыруды анықтайды. (Үлгерімі төмен оқушыларды жауап беруге тарту). Үлгерімі төмен оқушыларға үлестірмелі қималарды үлестіру. 102 103 101 104 сандары тиісті көліктермен сәйкестендіру. «Менің көңіл-күйім баспалдағы» Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!» деп аталады. |
Кері байланыс. |
|||||||||||||||||||||||
|
Саралау – сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Дарынды оқушыларға арналған тапсырма. Оқушылар өз үйін (пәтерін) үстінен қарағандағы көрінісін үйдің схемасын толық сызады , қауіпті болуы мүмкін жерлерді қызыл қарындашпен белгілейді. Үлгерімі төмен оқушыларға үлестірмелі қималарды үлестіру. 102 103 101 104 сандары тиісті көліктермен сәйкестендіреді.
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалайша жоспарлайсыз? Бағалау « Үштік шапалақ» Өзін-өзі бағалау парақшасы «Менің көңіл-күйім баспалдағы»
|
Пәнаралық байланыс – Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру, АКТ |
|||||||||||||||||||||||
|
Дифференциялау жоспарым жүзеге асты ма? Тапсырмалары сәйкес болды ма? Уақыт дәлдігі қалай болды? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім? |
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?
|
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















