Сабақ жоспары
|
САБАҚ: Қазақстан тарихы |
Мектеп: Ж.Сүлейменов атындағы жалпы орта мектебі |
||||||
|
Күні:07.03.2017ж |
Мұғалімнің есімі: Хидирова Карима |
||||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқандар саны: 18 |
Қатыспағандар саны: жоқ |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Үйсіндер тарихы. Орналасқан жері |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Оқушылар Үйсіндер тарихы. Орналасқан жері туралы біледі, білімдерін өздігінен талдап, қорытынды жасауға дағдыланады. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: |
||||||
|
Мәтіннің мәнін түсінеді |
|||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||
|
Өз ойларын ашық жеткізе алады |
|||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||
|
Үйсін тайпасын ғұн тайпасымен байланыстыра алады |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: |
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||
|
Гуньмо, усунь-го, ся, юечжы, синго, күнби |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||
|
Үйсін қоғамындағы бай мен кедей адамдар арасындағы айырмашылық Үйсіндердің қоғамдық құрылысы |
|||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||
|
Үйсіндердің мәдениеті, тілі мен жазуы жөнінде айта аласыз ба? |
|||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||
|
Үйсіндер туралы қытай елшілері мен саяхатшыларының айтқан сөздері |
|||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Ғұндардың шаруашылығы, қоғамдық құрылысы мен мәдениеті |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||
|
Ұйымдастыру кезеңі. Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Топқа бөлу, сақтар, ғұндар, сарматтар, үйсіндер тобы Стикерлер арқылы оқушыларды «Ромашка» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау 1.Ғұн әміршісінің сарайы туралы жазған 2.Ғұндардың материалдық мәдениетінің негізгісі 3.Сақтардың «аң стилін» ауыстырған өнер
|
Оқушылар атом-алақан әдісімен бірігіп, 4-топ құрайды, топ ережесін сақтайды. Топтар бөлінеді. «Ромашка» әдісі арқылы сұрақтар беру |
|||||
|
Ортасы |
Жаңа сабақ бойынша видеорлик көрсетілді. «Бекет» әдісі бойынша тапсырма берілді. 1.Үйсіндер туралы жазба деректер 2.Үйсіндердің қоныстанған жерлері. Үйсін тайпалары 3.Гуньмо үйсіндердің билеушісі. Қоғамдық құрылысы
Бір-біріне сұрақтар қою арқылы шынжыр ойыны. «Кезбе тілші» әдісі арқылы сұрақтар беріледі. 1.Үйсін туралы деректер қай ғасырға жатады? 2.Үйсіндердің астанасы 3.Үйсіндердің билеушісінің лауазымы
|
«Бекет» әдісі «Кезбе тілші» әдісі Венн диограммасы |
|||||
|
Аяқталуы |
Рефлекция. Екі тілек, бір ұсыныс. Өзін-өзі бағалау. Үйге тапсырма: Үйсіндер тарихы. Орналасқан жері |
|
|||||
|
Қосымша ақпарат. |
|||||||
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|||||
|
Білім деңгейі жоғары оқушыларға күрделі тапсырмалар беремін. |
Өзін –өзі бағалау, топтық бағалау |
География Оқушылардың топтық, жұптық, жеке жұмыс жасауы Видео материал |
|||||
|
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Оқу мақсаты нақты құрылған. Оқушылар үйсіндердің тарихы мен орналасқан жері, үйсін тайпалары, қоғамдық құрылысы жайлы толық білді. Жоспарланған саралау шаралары тиімді болды. Жопарыма келесі сабақта біраз згерістер енгізуім керек екенін түсіндім |
|||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушылар «кезбе тілші» әдісі кезінде өз ойларын анық, нақты жеткізе алуы 2: «Ромашка» әдісі оқушыларға көбірек ұнады Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Түрлі әдіс-тәсілдер тиімді пайдалану 2: Оқушылардың белсенділігі Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылартуралыменің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
Рефлекция
Елбасымыз Н.Ə Назарбаев «Білім - болашақ дамудың кепілі. Қазақстандық білім берудің басты міндеті– білім беруді экономикалық өсудің жаңа моделінің орталық буынына айналдыру» - деп білім беру жүйесіне үлкен талаптар қойды.
«Тәжірибедегі рефлекция» курсын оқу барысында 6 - сыныпқа «Үйсіндер тарихы, орналасқан жері» тақырыбында сабақ өткіздім. Оқушыларға Жетісуда шоғырланған Үйсін мемлекетінің хронологиялық шеңбері, қоғамдық құрылымы туралы түсініктерін қалыптастырып, білімдерін өздігінен талдап, қорытынды жасауға дағдыландыру болды. Сабағымды бастамас бұрын оқушы белсенділігін арттыру мақсатына үшін топқа бөліп ұйымдастыру кезеңін, яғни ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастырып алдым. Онда оқушыларға арнайы таратылған екі түсті стикерге жазылған тілекті шаттық шеңбер құрып жанындағы оқушыға тапсырды. Стикердің түсі арқылы сақтар, ғұндар, үйсіндер, сарматтар деп төрт топқа бөлдім. Ондағы мақсат алдымен қатысушыларды топта жұмыс жасауға жұмылдырып, жайлы ахуал қалыптастыру болған. Оқушыларды ұйымдастыру кезеңі ойымдағындай өтті. Үй тапсырмасын «Ромашка» әдісі арқылы сұрадым. Ғұндардың шаруашылығы, қоғамдық құрылысы тақырыбы бойынша гүл күлтешелеріне сұрақтар дайындап келдім. Әрбір сұраққа жауап берген оқушылар күлтешелерді құрастырып түймедақ гүлін құрстырды. Оқушыларға тест тапсырмасын орындаттым. Сол тест жағылған дәптерлерін алмастырып тақтадан берілген жауаптары бойынша тексеріп, бағалау шкаласы арқылы бағаладым. Келесі кезеңде жаңа сабақ «Үйсіндер тарихы» тақырыбы бойынша видеоролик көрсетілді. Мәтінді «Бекет» әдісі бойынша оқушыларға кезек-кезек оқыттым. Бекет дегенімде оқушы тоқтатады, келесі оқушы жалғастырып оқиды. Топтарға тапсырмалар бердім. Топ ішінде шетте отырған оқушыларды сабаққа тарттым. Оқушылар ашық сұрақ, жабық сұрақ, түсіндірме сұрақ, жетелеуші сұрақ тағы басқа да сұрақ түрлерін пайдаланып топ бойынша шынжыр ойынын ойнады. Онда бірінші топ екінші топқа, екінші топ бірінші топқа Үйсін мемлекеті туралы сұрақтар қойды. Олардың түсініктерін кеңейту мақсатында, «Кезбе тілші» әдісі бойынша өткіздім. Оқушылар ішінен бір оқушы тілші болып, оқушыларға сұрақтар қойып, жауап алып жатты. Оқушылар Венн диограммасы арқылы ғұндар мен үйсіндердің айырмашылықтарын, ортақ белгілерін талдап шықты. Бағалау кезеңінде әр топ ішінен бір оқушы бағалау парақшасы арқылы бағалап отырды және топ ішінде бағалау жүрді. Соңынан оқушылар стикерге кері байланыс жазып қалдырды. Сабағым өз деңгейінде өтті.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Үйсіндер тарихы" 6-сынып
Ашық сабақ "Үйсіндер тарихы" 6-сынып
Сабақ жоспары
|
САБАҚ: Қазақстан тарихы |
Мектеп: Ж.Сүлейменов атындағы жалпы орта мектебі |
||||||
|
Күні:07.03.2017ж |
Мұғалімнің есімі: Хидирова Карима |
||||||
|
СЫНЫП: 6 |
Қатысқандар саны: 18 |
Қатыспағандар саны: жоқ |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Үйсіндер тарихы. Орналасқан жері |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Оқушылар Үйсіндер тарихы. Орналасқан жері туралы біледі, білімдерін өздігінен талдап, қорытынды жасауға дағдыланады. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: |
||||||
|
Мәтіннің мәнін түсінеді |
|||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||
|
Өз ойларын ашық жеткізе алады |
|||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||
|
Үйсін тайпасын ғұн тайпасымен байланыстыра алады |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: |
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||
|
Гуньмо, усунь-го, ся, юечжы, синго, күнби |
|||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||
|
Үйсін қоғамындағы бай мен кедей адамдар арасындағы айырмашылық Үйсіндердің қоғамдық құрылысы |
|||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||
|
Үйсіндердің мәдениеті, тілі мен жазуы жөнінде айта аласыз ба? |
|||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||
|
Үйсіндер туралы қытай елшілері мен саяхатшыларының айтқан сөздері |
|||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Ғұндардың шаруашылығы, қоғамдық құрылысы мен мәдениеті |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||
|
Ұйымдастыру кезеңі. Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Топқа бөлу, сақтар, ғұндар, сарматтар, үйсіндер тобы Стикерлер арқылы оқушыларды «Ромашка» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау 1.Ғұн әміршісінің сарайы туралы жазған 2.Ғұндардың материалдық мәдениетінің негізгісі 3.Сақтардың «аң стилін» ауыстырған өнер
|
Оқушылар атом-алақан әдісімен бірігіп, 4-топ құрайды, топ ережесін сақтайды. Топтар бөлінеді. «Ромашка» әдісі арқылы сұрақтар беру |
|||||
|
Ортасы |
Жаңа сабақ бойынша видеорлик көрсетілді. «Бекет» әдісі бойынша тапсырма берілді. 1.Үйсіндер туралы жазба деректер 2.Үйсіндердің қоныстанған жерлері. Үйсін тайпалары 3.Гуньмо үйсіндердің билеушісі. Қоғамдық құрылысы
Бір-біріне сұрақтар қою арқылы шынжыр ойыны. «Кезбе тілші» әдісі арқылы сұрақтар беріледі. 1.Үйсін туралы деректер қай ғасырға жатады? 2.Үйсіндердің астанасы 3.Үйсіндердің билеушісінің лауазымы
|
«Бекет» әдісі «Кезбе тілші» әдісі Венн диограммасы |
|||||
|
Аяқталуы |
Рефлекция. Екі тілек, бір ұсыныс. Өзін-өзі бағалау. Үйге тапсырма: Үйсіндер тарихы. Орналасқан жері |
|
|||||
|
Қосымша ақпарат. |
|||||||
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|||||
|
Білім деңгейі жоғары оқушыларға күрделі тапсырмалар беремін. |
Өзін –өзі бағалау, топтық бағалау |
География Оқушылардың топтық, жұптық, жеке жұмыс жасауы Видео материал |
|||||
|
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Оқу мақсаты нақты құрылған. Оқушылар үйсіндердің тарихы мен орналасқан жері, үйсін тайпалары, қоғамдық құрылысы жайлы толық білді. Жоспарланған саралау шаралары тиімді болды. Жопарыма келесі сабақта біраз згерістер енгізуім керек екенін түсіндім |
|||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушылар «кезбе тілші» әдісі кезінде өз ойларын анық, нақты жеткізе алуы 2: «Ромашка» әдісі оқушыларға көбірек ұнады Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Түрлі әдіс-тәсілдер тиімді пайдалану 2: Оқушылардың белсенділігі Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылартуралыменің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||
Рефлекция
Елбасымыз Н.Ə Назарбаев «Білім - болашақ дамудың кепілі. Қазақстандық білім берудің басты міндеті– білім беруді экономикалық өсудің жаңа моделінің орталық буынына айналдыру» - деп білім беру жүйесіне үлкен талаптар қойды.
«Тәжірибедегі рефлекция» курсын оқу барысында 6 - сыныпқа «Үйсіндер тарихы, орналасқан жері» тақырыбында сабақ өткіздім. Оқушыларға Жетісуда шоғырланған Үйсін мемлекетінің хронологиялық шеңбері, қоғамдық құрылымы туралы түсініктерін қалыптастырып, білімдерін өздігінен талдап, қорытынды жасауға дағдыландыру болды. Сабағымды бастамас бұрын оқушы белсенділігін арттыру мақсатына үшін топқа бөліп ұйымдастыру кезеңін, яғни ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастырып алдым. Онда оқушыларға арнайы таратылған екі түсті стикерге жазылған тілекті шаттық шеңбер құрып жанындағы оқушыға тапсырды. Стикердің түсі арқылы сақтар, ғұндар, үйсіндер, сарматтар деп төрт топқа бөлдім. Ондағы мақсат алдымен қатысушыларды топта жұмыс жасауға жұмылдырып, жайлы ахуал қалыптастыру болған. Оқушыларды ұйымдастыру кезеңі ойымдағындай өтті. Үй тапсырмасын «Ромашка» әдісі арқылы сұрадым. Ғұндардың шаруашылығы, қоғамдық құрылысы тақырыбы бойынша гүл күлтешелеріне сұрақтар дайындап келдім. Әрбір сұраққа жауап берген оқушылар күлтешелерді құрастырып түймедақ гүлін құрстырды. Оқушыларға тест тапсырмасын орындаттым. Сол тест жағылған дәптерлерін алмастырып тақтадан берілген жауаптары бойынша тексеріп, бағалау шкаласы арқылы бағаладым. Келесі кезеңде жаңа сабақ «Үйсіндер тарихы» тақырыбы бойынша видеоролик көрсетілді. Мәтінді «Бекет» әдісі бойынша оқушыларға кезек-кезек оқыттым. Бекет дегенімде оқушы тоқтатады, келесі оқушы жалғастырып оқиды. Топтарға тапсырмалар бердім. Топ ішінде шетте отырған оқушыларды сабаққа тарттым. Оқушылар ашық сұрақ, жабық сұрақ, түсіндірме сұрақ, жетелеуші сұрақ тағы басқа да сұрақ түрлерін пайдаланып топ бойынша шынжыр ойынын ойнады. Онда бірінші топ екінші топқа, екінші топ бірінші топқа Үйсін мемлекеті туралы сұрақтар қойды. Олардың түсініктерін кеңейту мақсатында, «Кезбе тілші» әдісі бойынша өткіздім. Оқушылар ішінен бір оқушы тілші болып, оқушыларға сұрақтар қойып, жауап алып жатты. Оқушылар Венн диограммасы арқылы ғұндар мен үйсіндердің айырмашылықтарын, ортақ белгілерін талдап шықты. Бағалау кезеңінде әр топ ішінен бір оқушы бағалау парақшасы арқылы бағалап отырды және топ ішінде бағалау жүрді. Соңынан оқушылар стикерге кері байланыс жазып қалдырды. Сабағым өз деңгейінде өтті.
шағым қалдыра аласыз















