Сабақтың тақырыбы:Үкілер.(Н.Қадырбаев)
Сабақтың мақсаты:1.Мәтін мазмұнын түсініп оқу арқылы білім көкжиектерін кеңейту.
2.Зерттей оқу арқылы талдауға,әдеби тілде сөйлеп,жазуға жағдай туғызуға үйрету.
Өз бетімен жұмыс және іздену,зерттеу арқылы шығармашылық дағдыларын дамыту.
3.Табиғатты аялауға,кұрметтеуге,құстарды қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,альбом.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.
а)Қызығушылықты ояту.
1-топ,2-топ,3-топ өз ұрандарын айтады.
ә) Үй тапсырмасын сұрау.
Табиғатпен табысу.(Жаттау)
Дәптердегі тапсырманы тексеру.(Табиғатты аялайық.)
Жаңа сабақ.
Тапсырма:(домбыра,тақия,бесік),үкінің қауырсыны.Осы заттардың үкіге қандай қатынасы бар екен?
-Балалар, сендер үкінің қауырсыны өмірде қандай жағдайда қолданылатынын жақсы байқаған екенсіңдер(бесікке,домбыраға,тақияға тағу).Ал үкінің тіршілігі туралы не білесіңдер?
Олай болса,Н.Қадырбаевтың Үкілер мәтінімен танысып көрелік.
«Тәрбие бөлімі» 1998 жылы қыркүйек айында құрылған. Негізі қаланғаннан бері оқу процессімен қатар тәрбие процесі үздіксіз жүргізіліп отырады. Ұлы ғалым Әбу насыр Әл-Фараби: «Адамға ең бірінші – білім емес, тәрбие берілуі керек. Тәрбиесіз берілген білім – адамзаттың қас-жауы. Ал келешекте оның барлық өмірін апат етеді», – деген
Өскелең ұрпаққа адамзат тарихына да ұрпақтан-ұрпаққа
жалғасып келе жатқан патриоттық тәрбиені, отаншылдықты,
елжандылықты дамыту – қазіргі кездегі көкейкесті мәселелердің бірі
болып отыр.
«Сырдария» университетінде «Тәрбие бөлімін» тәжірибелі
профессор-оқытушылар басқарып өздерінің үлгілі өнегелерін студент
жастардың бойына сіңіріп келеді. «Тәрбие бөлімін» 2002-2005 жылдары
жазушы-журналист, Қадырбаев Нұрғали Әмірбекұлы басқарды. Қадырбаев
Нұрғали Әмірбекұлы 1950 жылы 1 қаңтарда Мақтарал ауданы қазіргі
Еңбекші ауыл окургіндегі Нұрлы таң ауылында
туылған.
1966 жылы Абай атындағы орта мектепті бітірген. 1970 жылы
Сырдария мемлекеттік институтының қазақ тілі мен әдебиеті бөлімін
үздік дипломмен
аяқтаған.
1970-77 жылдары Абай атындағы орта мектепте оқытушы, тәрбие
істері бойынша мектеп директорының орынбасары қызметін
атқарған.
1981 жылы Абай атындағы мектеп директоры, 1981-1991
аудандық «Мақтарал» газетінде редактордың орынбасары болып жұмыс
атқарған.
1991-1992
жылдары Оңтүстік Қазақстан облыстық телерадио компаниясында
редактор.
1992-2002
жылдары Мақтарал ауданы әкімдігінде тіл бөлімінің бастығы қызметін
атқарды.
2002-2005 жылдары «Сырдария» университетінде
тәрбие істері жөніндегі проректор.
Қазақстан Жазушылар және журналистер одағының
мүшесі. Отызға жуық кітаптардың
авт
2.Мағынаны тану.
Барлық топ мәтінді түсініп оқиды.
Үкі-жемін түнде аулайтын жыртқыш құс.Ол 2-ден 12-ге дейін жұмыртқа басады.Оның қауырсынындағы бедерлері құран сөздеріне ұқсайтындықтан,ол қасиетті құс деп саналады.Сондықтан оны баланың бесігіне,баскиімге,домбыраға тағады.Соңғы кезде үкілердің саны азайып барады.
Сергіту сәті:
Құстар дыбысы.
Балалар тыныш отырып тынығады.
3.Ой толғау.
-Балалар,үкінің жоғалып кету қаупі туып тұрғандықтан,оларды сақтау үшін не істеуге болады?Олай болса әр топ қолда бар материалдарды пайдаланады.
3-топ жұмыс жасайды.
Қорытынды: -Балалар сабақ түсінікті болды ма?
-Сабақта қандай мәтінмен таныстық?
-Үкі туралы қосымша қандай деректер білдіндер?
-Үкі қандай құс?
-Неге үкілер Тасыбай атаның үйіндегі ағашқа ғана қонады?
Үйге тапсыфрма: Үкілер.183-184-бет оқып түсінігін айту.Дәптерге үкінің суретін салып келу.
Бағалау,мадақтау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Үкілер"
Ашық сабақ "Үкілер"
Сабақтың тақырыбы:Үкілер.(Н.Қадырбаев)
Сабақтың мақсаты:1.Мәтін мазмұнын түсініп оқу арқылы білім көкжиектерін кеңейту.
2.Зерттей оқу арқылы талдауға,әдеби тілде сөйлеп,жазуға жағдай туғызуға үйрету.
Өз бетімен жұмыс және іздену,зерттеу арқылы шығармашылық дағдыларын дамыту.
3.Табиғатты аялауға,кұрметтеуге,құстарды қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,альбом.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.
а)Қызығушылықты ояту.
1-топ,2-топ,3-топ өз ұрандарын айтады.
ә) Үй тапсырмасын сұрау.
Табиғатпен табысу.(Жаттау)
Дәптердегі тапсырманы тексеру.(Табиғатты аялайық.)
Жаңа сабақ.
Тапсырма:(домбыра,тақия,бесік),үкінің қауырсыны.Осы заттардың үкіге қандай қатынасы бар екен?
-Балалар, сендер үкінің қауырсыны өмірде қандай жағдайда қолданылатынын жақсы байқаған екенсіңдер(бесікке,домбыраға,тақияға тағу).Ал үкінің тіршілігі туралы не білесіңдер?
Олай болса,Н.Қадырбаевтың Үкілер мәтінімен танысып көрелік.
«Тәрбие бөлімі» 1998 жылы қыркүйек айында құрылған. Негізі қаланғаннан бері оқу процессімен қатар тәрбие процесі үздіксіз жүргізіліп отырады. Ұлы ғалым Әбу насыр Әл-Фараби: «Адамға ең бірінші – білім емес, тәрбие берілуі керек. Тәрбиесіз берілген білім – адамзаттың қас-жауы. Ал келешекте оның барлық өмірін апат етеді», – деген
Өскелең ұрпаққа адамзат тарихына да ұрпақтан-ұрпаққа
жалғасып келе жатқан патриоттық тәрбиені, отаншылдықты,
елжандылықты дамыту – қазіргі кездегі көкейкесті мәселелердің бірі
болып отыр.
«Сырдария» университетінде «Тәрбие бөлімін» тәжірибелі
профессор-оқытушылар басқарып өздерінің үлгілі өнегелерін студент
жастардың бойына сіңіріп келеді. «Тәрбие бөлімін» 2002-2005 жылдары
жазушы-журналист, Қадырбаев Нұрғали Әмірбекұлы басқарды. Қадырбаев
Нұрғали Әмірбекұлы 1950 жылы 1 қаңтарда Мақтарал ауданы қазіргі
Еңбекші ауыл окургіндегі Нұрлы таң ауылында
туылған.
1966 жылы Абай атындағы орта мектепті бітірген. 1970 жылы
Сырдария мемлекеттік институтының қазақ тілі мен әдебиеті бөлімін
үздік дипломмен
аяқтаған.
1970-77 жылдары Абай атындағы орта мектепте оқытушы, тәрбие
істері бойынша мектеп директорының орынбасары қызметін
атқарған.
1981 жылы Абай атындағы мектеп директоры, 1981-1991
аудандық «Мақтарал» газетінде редактордың орынбасары болып жұмыс
атқарған.
1991-1992
жылдары Оңтүстік Қазақстан облыстық телерадио компаниясында
редактор.
1992-2002
жылдары Мақтарал ауданы әкімдігінде тіл бөлімінің бастығы қызметін
атқарды.
2002-2005 жылдары «Сырдария» университетінде
тәрбие істері жөніндегі проректор.
Қазақстан Жазушылар және журналистер одағының
мүшесі. Отызға жуық кітаптардың
авт
2.Мағынаны тану.
Барлық топ мәтінді түсініп оқиды.
Үкі-жемін түнде аулайтын жыртқыш құс.Ол 2-ден 12-ге дейін жұмыртқа басады.Оның қауырсынындағы бедерлері құран сөздеріне ұқсайтындықтан,ол қасиетті құс деп саналады.Сондықтан оны баланың бесігіне,баскиімге,домбыраға тағады.Соңғы кезде үкілердің саны азайып барады.
Сергіту сәті:
Құстар дыбысы.
Балалар тыныш отырып тынығады.
3.Ой толғау.
-Балалар,үкінің жоғалып кету қаупі туып тұрғандықтан,оларды сақтау үшін не істеуге болады?Олай болса әр топ қолда бар материалдарды пайдаланады.
3-топ жұмыс жасайды.
Қорытынды: -Балалар сабақ түсінікті болды ма?
-Сабақта қандай мәтінмен таныстық?
-Үкі туралы қосымша қандай деректер білдіндер?
-Үкі қандай құс?
-Неге үкілер Тасыбай атаның үйіндегі ағашқа ғана қонады?
Үйге тапсыфрма: Үкілер.183-184-бет оқып түсінігін айту.Дәптерге үкінің суретін салып келу.
Бағалау,мадақтау.
шағым қалдыра аласыз













