Ұзақ
мерзімді жоспардың тарауы:
5.1С
бөлім Жай бөлшектер
|
Мектеп: Берікқара орта
мектебі
|
Күні: 17.10
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Медеуова Балжан
Әбдіқұлқызы
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жай бөлшек. Жай бөлшектерді
оқу және жазу
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
5.1.1.9 - жай бөлшек
ұғымын меңгеру
5.5.3.1 - жай бөлшектерді оқу және
жазу;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
|
Жай бөлшектің анықтамасын,оның
алымы және бөлімі ұғымдарын біледі;
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
Кез-келген натурал санды жай
бөлшек түрінде жазуды ажыратады
|
Кейбір
оқушылар:
|
Қатынасты бөлшек арқылы
бөлшекті қатынас арқылы жаза алады
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Бөлшектің
алымы, бөлшектің бөлімі, бөлшектің сызығы нені білдіретінін
түсінеді;
-
Жай
бөлшекті оқи алады;
-
Жай
бөлшекті жаза алады;
-
Мәтіндік есептерде бөлшектерді
пайдалана алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
- жай
бөлшекті алымын және бөлімін нұсқай отырып оқи
алады;
- натурал
санды жай бөлшек түрінде жаза алады;
-
екі натурал санның бөліндісі жай бөлшек түрінде жаза
біледі;
-
Пәндік
лексика және терминология:
үлес;
-
жай
бөлшек, бөлшектің алымы мен бөлімі, жартысы, ширегі, сегізден бірі;
Диалог
құруға/жазылымға қажетті сөздер:
- жай
бөлшектің бөлімі..., ал алымы... білдіреді;
- бөлшектің негізгі қасиетін
қолданып, ... берілген бөлшектің ... ауыстыруға
болады.
|
Құндылықтарға баулу
|
- шығармашылық және сын тұрғысынан
ойлау;
- қарым-қатынас жасау қабілеті;
-
денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық
көрсету;
|
Пəнаралық байланыс
|
Сызу,
геометрия
|
Алдыңғы білім
|
Натурал сандардың бөлгіштері
мен еселіктері, жай және құрама сандар, бөлінгіштіктің негізгі
қасиеттері, 2, 3, 5, 9, 10 бөлінгіштік
белгілері, берілген натурал сандардың ЕҮОБ мен ЕКОЕ табу
тақырыптарын біледі
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылар 3 топқа бөлінген. Жай
сандар, құрама сандар, бөлшектер.
Жағымды ахуал
қалыптастыру
Ойсергек «Есім-акроним»
жүргізіледі. Әр топ өздеріне тән
жақсы қасиеттерін топтың бас әрпіне байланысты айтып
шығады.
Сабақтың басында оқушыларды
жетістік жолына тұрғызып олардың орнын анықтап
аламын.
"Білмеймін" - қызыл түске,
"Білемін" - қызғылт түске, "Түсінемін, орындаймын" - сары түске,
"Басқаларға көмектесемін" - жасыл түстің тұсына оздерінің
стикерлерін жабыстырады.
|
стикерлер
|
|
"Мозайка" ойыны.
Әр топқа өтілгген тақырыптар бойынша сұрақтар
беріледі. Сол сурақтардың жауаптарын құрастырады.
Білу
Төмендегідей
сұрақтар:
Жай
сандар
|
2, 5, 13,
17
|
24 санының
бөлгіштері
|
1,2,3,4,6,8,12,24
|
6 санының алғашқы 5
еселігі
|
6,12,18,24,30
|
105 санының
көбейткіштері
|
3,5,7
|
5-ке бөлінетін
сандар
|
30,45,60,100
|
2-ге бөлінетін
сандар
|
12,36,48,56
|
Бұл сұрау
үдерісі кинестикалық сипат береді және оқушыларды өз еркімен жауап
беру үшін ниет білдіруге итермелейді. Бұл ойын арқылы өткен
материалды қалай меңгергендері тексеріледі.
Қызығушылықты ояту, мәселе қою
Жаңа
тақырыпқа кіріспе ретінде әр топқа сұрақ қою болжау арқылы жаңа
тақырыптың атауын ашу. (Бір алманы топтағы 5 адам қалай жейтін
едіңдер?)
Түсіну
Визуалды
айғақтар. Көзбен көретін айғақтар негізінде танымдық ойлау
қабілеттерін дамыту мақсатында тақырыпқа байланысты слайдтар
ұсынылады.
Сабақты
меңгеру мақсатында слайдтардағы суреттерге сұрақтар қою арқылы
жауап алу, мысалдарды талдап дәптерге жазу.
Үлестер,
бөліктер, аликвоттық бөлшектер жайында.
|
Қима-қағаздар, слайд,интербелсенді тақта
Әр топ
мүшелерінен
жауаптарын алу
Оқулық,
сурет, слайдтар
|
Сабақтың ортасы
25
минут
|
Қолдану. Оқулықпен жұмыс.
"Көршіңмен талқыла" Натурал санның жай бөлшек түрінде жазылуы.
«Айналмалы бекеттер» әдісі
3 см =
м
|
17 кг = т
|
8 кг =
т
|
21 сағ =
тәу
|
2 мин =
сағ
|
432 кг
= т
|
Дескриптор:
-
өлшем бірлік түрлерін қолданады;
-
берілген тапсырмаларды жай бөлшектер түрінде
жазады.
Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау
дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін «Прогресс білдіру» әдісі
арқылы мұғалім қалыптастырушы
бағалау жүргізеді.
Бір-
бірін және сабақты бағалау мақсатында «Пантомима» іс-әрекет
рефлексиясын жасайды.
Талдау
Жарнама
Ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту үшін
бүгінгі тақырыптың тірек сөздерін
анықтап,талдап, топпен жұмыс жасайды, постер
қорғайды
Ж инақтау
Сабақты
жинақтау үшін қалыптастырушы бағалау
тапсырмаларын орындайды.
Т оптық тапсырмалар
1. Сегізден жеті жай
бөлшегінің жазылуы ________
2. жай бөлшегінің алымы ________
3. жай бөлшегінің бөлімі ________
4. 2:3 бөліндісі келесі жай
бөлшек түрінде жазылады ________
5. жай бөлшегі келесі бөлінді түрінде жазылады
________
6. 5 саны 6 санының қандай
бөлігін құрайды _______
7. 5 санының 6 санына қатынасы
______
|
Оқулық,
маркерлер
Қағаз,
маркерлер
Оқулық,
слайд
Оқулық,
әдістемелік құрал, жұмыс дәптерлері
|
Сабақтың
соңы
10
минут
|
Бағалау
Оқушылар
жетістік критерийлерін толтырады. Түсінсе
" + " , түсінбесе " - " таңбасын қояды.
Кері байланыс
Оқушылар
өздерінің ойларын айтады.
|
Өзін-өзі
бағалау парағы
|
Саралау
«Мозайка»
ойыны:
өтілген
тақырыптарды қайталау мақсатында, қызығушылықты ояту "Болжау әдісі"
жаңа тақырыпқа кіріспе ретінде, "Айналмалы бекеттер", ойыны арқылы
сұрақтарға жылдам жауап беру және практикалық есептерді жылдам
аяқтау мақсатында, өзара бағалау мақсатында
пайдаланылды.
“Көршіңмен талқыла” ойындар өзара
қолдау көрсету, ұйымшылдық мақсатымен орындалды. "Жарнама" жинақтау
мақсатында пайдаланылды.
|
Бағалау
Мұғалім
әр тапсырмадан «Прогресс білдіру» әдісі арқылы кері байланыс бере
отырып, оқушылар бір-бірін және сабақ кезеңдерін іс-әрекет
рефлексиясы «Жетістік критерийі» арқылы
бағалайды.
Жетістік критерийлері
|
" + " , " - "
|
Үлесті түсінемін
|
|
Алым мен бөлімді ажырата аламын
|
|
Қатынасты бөлшек түрінде жаза
аламын
|
|
Мәтін есепте бөлшекті қолдана
аламын
|
|
Аликвоттық (бірлік) бөлшекті
білемін
|
|
|
Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|