Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Ұлттық тағамдар.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Ұлттық тағамдар
Ашық сабақ. Ұлттық тағамдар
Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Ұлттық тағамдар.
|
Пән: қазақ тілі |
Мектеп: |
|
|||||||||||||||||||
|
Күні : |
Мұғалім |
|
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Оқушы саны: 23 |
Келмегендер:1 |
|||||||||||||||||||
|
Белгілі бір оқу мақсаттары |
Берілген мәліметтерді түсіну Тыңдалым материалын бағалау |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Берілген ақпараттағы негізгі идеяларды түсінеді, нақты және астарлы ойды анықтап айтады. Мәтінді бағалайды және жауап береді, оның ішіндегі идеяларға өз пікірін білдіріп дәлелдейді |
|
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Мәтіннің негізгі идеясын түсінеді; 2.Бейнебаянда ұсынылған ақпараттарды дәлел ретінде қолдана алады; 3.Нақты аргумент келтіре алады; |
|
|||||||||||||||||||
|
Тілдік міндеттер: |
Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер: Біз мынадай дәлелдер келтіреміз... Оның себебін... деп түсіндіреміз. Біздің пікірімізше.... Олай ойлауға ..... себептер бар. |
|
|||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||
|
Уақытты жоспарлау |
|
Дереккөздер Дид.материал |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім 3 мин |
«Шығыс базары» ойыны 1.Ұннан жасалатын ұлттық тағамдар; 2.Сүттен жасалатын тағамдар; 3.Ас туралы мақал-мәтел немесе қанатты сөз. Өткен сабақты еске түсіру. |
ОЙЫН |
|||||||||||||||||||
|
Басы 2 мин |
Қызығушылықты ояту Кім тапқыр? Бұрынғы сабақтарда өткен сөздерді табады Төрт түлік; Гендік өзгеріс; Биоалуантүрлілік; Сыбаға; Соғым; Ғарыш; Ырыздық; Ұлттық құндылық Табиғи; Жат қылық; Ата-ана; Борышын өтеу; тағамдар; Таза бұлақ. |
СӨЗ ЖАСЫРУ |
|||||||||||||||||||
|
5 мин |
Топқа бөлінеді 1-топ – Ұн өнімдері (ас, бауырсақ, құймақ, таба нан, шелпек) 2-топ – Сүт өнімдері (құрт, айран, сүзбе, қаймақ, сыр, шұбат) 3-топ – Ет өнімдері (қазы, қарта, жал, жая, жұжық) 4-топ – Жөн-жоралғылар (соғым, сыбаға, кәде, салт-дәстүр, ас беру, наурыз тойы ) |
ТОПҚА БӨЛУ |
|||||||||||||||||||
|
Ортасы 7 мин |
Негізгі бөлім «Ұлттық тағамдар» деген видеоны көреді. 1-тапсырма. Тыңдалым мәтінін түсінуге арналған «шын», «жалған», «айтылған жоқ» тапсырмасы. 1. Жау келсе, «Құт» деген. (жалған) 2. Бұрын ата-бабамыз әдет-ғұрыпты қатты ұстанған (Шын) 3. Күн салқындата бастағанда соғым соймаған (жалған) 4. Соғымға қой сойған (айтылған жоқ) 5. Егер отбасы соғымды өздері жесе, береке қашпаған (жалған) 6.Соғымнан ең алдымен көршілері, тума-туыстары ауыз тиген (шын) 7.Соғымды ешкімге бермей, өздері жеген (жалған) 8. «Сыбаға» - жасы үлкен, бұрын дәм татпаған адамдарға дайындалған (шын) 9.Құдасын құдайындай сыйлаған (Шын) 10.Ата-бабамыз денсаулыққа өте пайдалы ұлттық тағамдарды пайдаланған (Шын) 11. Қос табақ – тумаларға тартылады (Жалған) 12. Ұлттық тағам құнарлы болады (шын) 13.Ұлттық тағамның пайдасы – аз өмір сүру (Жалған) 14. «Асты қорлама, құстырар» (айтылған жоқ) 15«Ас-адамның арқауы» нақыл сөзі видеоның басында айтылады. (Жалған) |
ВИДЕО Оқушыларды мұғалімнің бағалауы Керемет! Жарайсың! Тамаша! |
|||||||||||||||||||
|
8 мин 10 мин |
2-тапсырма. «Сөздік гол» ойыны
Дескриптор Сөздің анықтамасын біледі Сөйлем ұүрай алады Сөздікпен жұмыс жасай алады. 3-тапсырма. А) Постер қорғау 1-топ – Ұн өнімдері В) Монолог оқу 2-топ –Тыңдалым мәтінінде айтылған ұлттық сусын «Қымыздың» монологін оқу С) Жарнамалап мәтін жазу. 3-топ – Ет өнімдері (Ұлттық ет өнімдерін брендке айналдыруға болады ма?) Д)«Дастархан» әдісі арқылы аргументтер келтіріп, жауап беру 4-топ – Жөн-жоралғылар (ХХІ ғасырда тыңдалымда айтылған жөн-жоралғыларды ұстанып жүрміз бе?) |
СӨЗДІКПЕН ЖҰМЫС Бағалау Бағдаршам әдісі ТОПТЫҚ ЖҰМЫС Оқушылар (топтар) дескрипторға сәйкес, бір-бірінің жұмысын бағалайды. |
|||||||||||||||||||
|
Соңы 5 мин |
Оқушылар жетон арқылы бағалау критерийлеріне сәйкес өз-өздеріне баға беріп, рефлексия жасайды. |
|
|||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||
|
Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) |
1. |
2. |
|||||||||||||||||||
|
Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты |
1. |
2. |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













