Материалдар / Ашық сабақ: Ұлтымыздың салт - дәстүрін білгенің жөн. Зат есім
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ: Ұлтымыздың салт - дәстүрін білгенің жөн. Зат есім

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: зат есімдерге сұрақтар қоя біледі; Көптеген оқушылар: кім?кімдер?не ?нелер?сұрақтарын қандай зат есімдерге қойылатынын анықтай алады; Кейбір оқушылар: Сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажыратады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Мамыр 2022
433
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Тәлімгер: ________________ Шакирова Д.К

Пәні:

Бөлім:

Қазақ тілі
Салт – дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні

Арынханова Ақтолқын Нұрәділқызы

Күні:

23.02.2022

Сынып: 2 А

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ұлтымыздың салт – дәстүрін білгенің жөн. Зат есім

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

2.4.2.3* сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату

2.1.3.1 күнделікті өмірде кездесетін

жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: зат есімдерге сұрақтар қоя біледі;

Көптеген оқушылар: кім?кімдер?не ?нелер?сұрақтарын қандай зат есімдерге қойылатынын анықтай алады;

Кейбір оқушылар: Сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажыратады.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Сабақтың басы

5 минут




























3 минут

Психологиялық дайындық

Амандасу: - Сәлеметсіңдер ме, балалар!

(Оқу құралдарын түгендеу)


Ширату жаттығуы: Қазақтың ұлттық салт – дәстүрлері, ұлттық ойын түрлерінің суреттері презентациядан көрсетіледі.


Мысалы:

  • Суретте кімдер бейнеленген? (Балалар) Зат есім

  • Қандай балалар?

(Кішкентай, қара торы бала) Сын есім

  • Олар не істеп жатыр?

(Ойын ойнап жатыр) Етістік

  • Қандай ойын ойнап жатыр?

(Атпен жарысып жүр) Етістік

  • Суретте неше ат бейнеленген?

  • (4 ат) Сан есім


Қортынды: Сонымен балалар, бұл тапсырмада біз қандай жұмыс жасадық? Суреттерге қарап, сөйлем құрадық, сұрақтар қойып, олардың қай сөз табында тұрғанын таптық. Қазақтың салт – дәстүрлерімен таныстық, ұлттық ойындарымен таныстық. Қандай салт – дәстүрлер, ұлттық ойындар бар екен?

Қандай сөз таптары бар екен? Оларға қандай сұрақтар қойылады екен?


Үй тапсырмасын тексеру
4 – жаттығу.

Кім? Не?

Іні дәптер

Керекті сөздер: ойыншық, нағашы, ата, түлкі, жоғары, келді, қарға, тәтті, дәрігер, ұста, ұшты, күріш


Қортынды: - Жақсы балалар, біз сіздермен кеше қандай тақырыппен таныстық? Сөз таптарымен таныстық. Кім? Не? Не істейді? Қанша? Қандай? – деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді тапқан болатынбыз.

Кез – келген оқушы қол көтеріп, осы ойын түрлеріне тез арада сөйлем құрастырып айту қажет.

Сөйлемді сөз таптарына қарай құрылған сұрақтарына жауап беру арқылы құруы қажет.





















Кім? Сұрағына жауап беретін сөздерді бір бөлек,

Не? Сұрағына жауап беретін сөздерді бір бөлек топтап жаз.
































Мұғалімнің бағалауы:

  • 1 балл

  • 2 балл


Слайд №1
































Слайд №2



Сабақтың ортасы

5 минут































5 минут


















Дәптермен жұмыс




7 минут





















Сонымен балалар, ол сұрақтардың ішіндегі Кім? Не? Сұрақтарына жауап беретін сөздермен таныстық, олай болса бүгін енді ол сөздердің қай сөз табына жататынын білетін боласыздар. Басқа сөз таптарынан ажырататын боласыздар.


Ұ.Ж

Тақырыпты ашу

  1. - тапсырма.

Негіздеме: Сөзжұмбақты шеш!Сөзжұмбақты дұрыс шешсек сабағымыздың тақырыбы шығады

С абақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Жауабы: зат есім






Ереже

Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім деп атайды. Зат есімдерге кім? кімдер? не? нелер? деген сұрақтар қойылады.

Мысалы: адам, көгершін, жазушылар, құлындар.



Жұп.ж 2-тапсырма

Негіздеме: «Адасқан суреттер!»Суреттерді дұрыс орналастыр.

Кім?кімдер? не?нелер?

Күйші торғай

Сатушы қайың

Оқушылар сиыр

Тігінші мектеп

Биші таулар

Ана

сәби


Қортынды: Неге осылай суреттерді топтастырдыңдар? Қандай ереже шығаруға болады?

ЕРЕЖЕ:Адамға қатысты сөздерге кім?не?,заттар мен жануарларға не?нелер?деген сұрақтар қойылады.



Жұп.ж

3 тапсырма. Мәтінмен жұмыс

6 – жаттығу.

Негіздеме: Мәтіннің тақырыбына қарап, оның мазмұнын болжа. Сонан соң мәтінді түсініп оқы.

Тақырыбы: Ат қою

Мәтін:

Нартай мен атасы көрші жігіттің үйіне келді. Оларды құрметтеп төрге шығарады. Осыдан кейін үй йесі сәбиді алып келді.

  • Сәбиге ат қою – үлкен міндет, - деп,

Нұртайдың атасы сәбиді ептеп қолына алды. Оның құлағына «Сенің атың – Ержан!» деп үш рет айқайлайды. Сонан соң үй иесіне қарай бұрылып:

  • Енді Ержаныңды өз қолыңа алып,

апарып бесігіне жатқыз, - деді.

Басқа қонақтар «Ержанның өмір жасы

ұзақ болсын!» деп тілектері айтып жатты.

Қортынды:

  • Мәтіннің мазмұнынан не түсіндік?

  • Мәтін не туралы?

  • Мәтіннен қай сөз табының сөздерін таптық?

  • Зат есімнің сұрақтары қандай?















Оқушылар суреттегі заттардың атауын сөзжұмбақтың тиісті ұяшығына жазу арқылы сөзжұмбақтың жауабын табады.



Ережемен танысады.








Оқушылар:

А4 форматына екіге бөлінген бағанға берілген сұрақтарға тиісті суреттерді алып жапсырады.


Саралау: «Қорытынды» тәсілі














Оқушылар:

  1. Мәтінді

рөлге бөліп оқиды.

2. Мәтіннің мазмұнын сұрақтарға жауап беру арқылы түсіндіреді.

3. Мәтіннен Кім? Не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді табады.


Саралау тәсілі:

«Қортынды» тәсілі










































Мұғалімнің бағалауы:

  • 1 балл

  • 2 балл




















Мұғалімнің бағалауы:

  • 1 балл

  • 2 балл



















Слайд №3


Сөзжұмбақ,

Қаз, шаңырақ, түлкі, кеме, сандық, бүркіт, домбыраның суреттері


Слайд №4








Слайд №5


Суреттер, екі бағанға бөлінген А4 форматында

ғы парақтар, желім


Слайд №6
















Слайд №7,

Оқулық

42 – 43 беттері






Сергіту сәті

5 минут

«Дұрыс немесе бұрыс» ойыны

Негіздеме: Презентациядан түрлі суреттер көрсетіледі және сол суретке байланысты пікір оқылады.


Сурет

Пікір

Дұрыс

Бұрыс

Shape1

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!